Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

problema motor la pick-up D22


sleek

Postări Recomandate

  • 4 luni mai târziu...

Re: problema motor la pick-up D22

 

Scuze ca intervin......dar nici D22 ,nici D40,R51,T30 nu au nimic in comun cu Renault. D22 are o problema din fabricație la biele....adică șurubele se întind,slăbește capacul bielei si încet încet se duce cuzinetul....bate linia,se gripeaza. La D40 s-a remediat problema,de aceea la D22 cu probleme montam bloc ambielat de D40. Anul trecut am schimbat aproximativ 30 de motoare si nu mai sunt probleme cu ele. Pentru cei ce doresc sa păstreze mult si bine D22 se poate face conversia cu motor de R20(TerranoII) care sigur face milionul de km. La cei ce am efectuat conversia,nu se mai despart de D22.....Modelul D22 cu motor de 103 CP este foarte reușit,si motorul este oarecum frate cu cu cel de Terrano.

 

Unde ati facut modificarile? Am si eu un nissan navara din 2003 d22 motor 2.5 DCI (turbo) si tocmai mi-a picat. Ma interesa un mecanic sa il schimb/repar si sa fac si modificarile de care se vorbeste mai sus...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: problema motor la pick-up D22

 

Unde ati facut modificarile? Am si eu un nissan navara din 2003 d22 motor 2.5 DCI (turbo) si tocmai mi-a picat. Ma interesa un mecanic sa il schimb/repar si sa fac si modificarile de care se vorbeste mai sus...

 

Cati km a avut ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: problema motor la pick-up D22

 

putini a avut.nu a avut simptome inainte sa cada?

 

De fapt il am de putina vreme si nu stiu exact istoricul. A mers f bine pana a facut poc si puf ca si cum s-ar fi rupt ceva si nu a mai miscat. Am fost la un mecanic de pe aici si mi-a spus ca trebuie schimbat motorul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 luni mai târziu...

Re: problema motor la pick-up D22

 

Pana la urma toate nissan-urile d22 au probleme la motor?Ma bate gândul sa-mi achiziționez unul din 2004 cu 4700 € dar citind acest topic parca nu mai ma atrage inima sa cumpăr. Dar motorul de pe d40 este mai rezistent?Cam că-ți km duce fără intervenții?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: problema motor la pick-up D22

 

Alea dupa 2005 nu ar mai avea probleme.d40 nu are probleme,sau mai poti gasi navara d22 cu motor de 3000 zd30 care este si pe patrol dar alea nu le gasesti numai cu motor pe dreapta.

 


Mulțumesc pentru răspuns. Cred ca ma voi îndruma către un d40 mai ales ca va fi folosit zi de zi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare