Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Tutorial pentru reparatii si revizie punte fata la Toyota Landcruiser seriile 4, 6, 7 si 8 sau unele modele de Hilux.


Max

Postări Recomandate

Re: Tutorial pentru reparatii punte fata la Toyota

 

Reglajul diferentialului este un lucru extrem de important de care multi mecanici, din pacate, nu tin cont.

E un lucru migalos si trebuie sa il faci cu rabdare si precizie.

Un diferential bine reglat, tine foarte mult.

Diferentialul fata de pe masina mea taiata, l-am facut acum 7 ani. Cu micrometru, ceas comparator, saibe de reglaj, tot ce este necesar. Si acum, dupa 7 ani de dat la greu cu masina, diferentialul este impecabil.

 

Nu am poze de la reglajul unui diferential dar, cu prima ocazia cand voi mai face unul, voi poza toate detaliile.

 

Ceva noutati cu pozele, Max?

Cit mai aproape de imposibil !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tutorial pentru reparatii punte fata la Toyota

 

Ceva noutati cu pozele, Max?

 

Nu am mai avut de facut nici un diferential.

Eu nu ma mai ocup de masinile altora.

Lucrez doar la ale mele cand am timp si chef. :grin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Re: Tutorial pentru reparatii si revizie punte fata la Toyota Landcruiser seriile 4, 6, 7 si 8 sau unele modele de Hilux.

 

Un filmulet de pe net cu inscructiunile pt schimbarea unei planetare la o punte de Toyota.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: Tutorial pentru reparatii si revizie punte fata la Toyota Landcruiser seriile 4, 6, 7 si 8 sau unele modele de Hilux.

 

Oare piulita butucului din primul post ,imaginea sase ,ar trebui sa fie si la masina din garajul meu la fel?

Daca aveti un cod pentru siguranta si piulita.

2012-11-13 20.45.40

P.S Lucrare nota zece ,felicitari,mai rai se gasesc mesteri de suflet.

Editat de peter erno

http://modificari4x4.blogspot.ro/

 

relatii la tel 0723013231

peter.erno@yahoo.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tutorial pentru reparatii si revizie punte fata la Toyota Landcruiser seriile 4, 6, 7 si 8 sau unele modele de Hilux.

 

Oare piulita butucului din primul post ,imaginea sase ,ar trebui sa fie si la masina din garajul meu la fel?

Daca aveti un cod pentru siguranta si piulita.

2012-11-13 20.45.40

P.S Lucrare nota zece ,felicitari,mai rai se gasesc mesteri de suflet.

Uite AICI vei gasi toate codurile de toyota de care poti avea nevoie.

Editat de Alin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tutorial pentru reparatii si revizie punte fata la Toyota Landcruiser seriile 4, 6, 7 si 8 sau unele modele de Hilux.

 

Oare piulita butucului din primul post ,imaginea sase ,ar trebui sa fie si la masina din garajul meu la fel?

Daca aveti un cod pentru siguranta si piulita.

2012-11-13 20.45.40

 

Nu sunt la fel piulitele.

Modelul prezentat de mine, valabil si pt majoritatea toyotelor modele pana in 1998, au cate doua piulite hexagonale care se strang cu cheie tubulara de 51.

Codul lor este: 43521‑60011

 

diag_AHMe9X.png.7e48666cfd862cf7111dd924cb385169.png

 

Tu la ce masina faci referire?

Editat de Max
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tutorial pentru reparatii si revizie punte fata la Toyota Landcruiser seriile 4, 6, 7 si 8 sau unele modele de Hilux.

 

Multumesc de raspuns .Lucrez la un Hilux 2.4d din 94 (No lux)

http://modificari4x4.blogspot.ro/

 

relatii la tel 0723013231

peter.erno@yahoo.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tutorial pentru reparatii si revizie punte fata la Toyota Landcruiser seriile 4, 6, 7 si 8 sau unele modele de Hilux.

 

piulita pe care ai pozat-o tu pare a fi ceva "facatura" , cand am schimbat rulmentii pe fata era ca si in schema pe care a pus-o max , cu 2 piulite si o saiba de blocare . anul de fabricatie a masinii mele este tot 1994 .

nu bate ceva prea tare pe masina , e data muzica prea incet
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tutorial pentru reparatii si revizie punte fata la Toyota Landcruiser seriile 4, 6, 7 si 8 sau unele modele de Hilux.

 

piulita pe care ai pozat-o tu pare a fi ceva "facatura" , cand am schimbat rulmentii pe fata era ca si in schema pe care a pus-o max , cu 2 piulite si o saiba de blocare . anul de fabricatie a masinii mele este tot 1994 .

 

Si mie mi sa parut dubios,trebuie sa il refac cum a fost originalul.

http://modificari4x4.blogspot.ro/

 

relatii la tel 0723013231

peter.erno@yahoo.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tutorial pentru reparatii si revizie punte fata la Toyota Landcruiser seriile 4, 6, 7 si 8 sau unele modele de Hilux.

 

Din experienta proprie a celor ce au mai schimbat ce marca au fost garniturile folosite?

 

Nu am vazut sa fie marci anume decat cele originale pe care, desi sunt scumpe, le recomand cu toata caldura si cele aftermarket pe care nu scrie nimic si nu tin mult.

In special simerigurile le recomand neaparat din original.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tutorial pentru reparatii si revizie punte fata la Toyota Landcruiser seriile 4, 6, 7 si 8 sau unele modele de Hilux.

 

eu am folosit chitul de la http://www.terraintamer.com/ro/4wd-products/kits-catalogue/item/159-swivel-housing

cumparat de la distribuitorii din romania .

o sa gasesti tu pe site distribuitorii :wink:

nu bate ceva prea tare pe masina , e data muzica prea incet
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tutorial pentru reparatii si revizie punte fata la Toyota Landcruiser seriile 4, 6, 7 si 8 sau unele modele de Hilux.

 

Pentru HDj 80-ul meu kitul de garnituri pentru homocinetica este 1400 ron la reprezentanta, si unul aftermarket, marca JK este 210Ron. Semeringul nu merita sa nu il iei original pentru ca nu este chiar atat de scum dar la celelalte este o diferenta considerabila.

Editat de Astral
MERITA, NU "se merita" !!...http://forum.club4x4.ro/showthread.php?50746-Dictionar&p=613631&viewfull=1#post613631
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tutorial pentru reparatii si revizie punte fata la Toyota Landcruiser seriile 4, 6, 7 si 8 sau unele modele de Hilux.

 

Si eu am folosit kituri aftermarket de simeringuri si garnituri nu , nu a fost o alegere prea buna.Simeringurile au tinut in jur de 30 zile.Cat de curand trebuie sa pun OEM.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tutorial pentru reparatii si revizie punte fata la Toyota Landcruiser seriile 4, 6, 7 si 8 sau unele modele de Hilux.

 

Pentru HDj 80-ul meu kitul de garnituri pentru homocinetica este 1400 ron la reprezentanta, si unul aftermarket, marca JK este 210Ron. Semeringul nu se merita sa nu il iei original pentru ca nu este chiar atat de scum dar la celelalte este o diferenta considerabila.

Ale mele sunt 122$ , probabil ca o sa-mi ajunga aici pe la 200$.

Cauta aici si da-mi codul sa vedem cat costa si la tine.

Editat de Alin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...
  • 3 luni mai târziu...

Re: Tutorial pentru reparatii si revizie punte fata la Toyota Landcruiser seriile 4, 6, 7 si 8 sau unele modele de Hilux.

 

tot ceva de genul asta, sunt mai multe episoade :

sau in imagini pe http://www.landcruiser-experiment.net/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare