Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Patrol Y60 - Schimbare motor de la 2,8TD la 4,2D


rudi

Postări Recomandate

Am deschis acest topic, pentru ca m-am apucat de modificarea unui Y60 scurt la motorizarea de 4,2D.

Daca a mai facut cineva aceasta operatiune accept cu placere sfaturi.

-pana acum am parcurs primii pasi, adica am cumparat masina GQY60 lung cu motorul de 4,2.

-am scos motorul si cutia din 2,8-ul meu si din cel de 4,2

-motorul de 4,2 merge cu cutia lui (am cumparat si abreiajul nou daca tot e dat jos)

voi pune si poze cu etapele de lucru

PATROL GR Y60 4,2D SWB

MERCEDES G 280 de vanzare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modificare Patrol Y60 de la 2,8TD la 4,2D

 

Toate respectele mele si un succes mare de vreo 4 litri si putin iti urez:). Sa pui poze sa le arat si prietenilor mei ca se poate face-ca si eu vreau sa-mi pun motorul de 3.0 pe terrano, dar e long way pana acolo. Deci spor, timp si bani la treaba :h5 :h5

Scot fum din A/T-uri
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modificare Patrol Y60 de la 2,8TD la 4,2D

 

Mersi pt.incurajari!! :h5

-dupa ce am analizat variantele de montare motor+cutie, am ajuns la concluzia ca voi da jos caroseria de pe sasiu. Oricum vroiam sa-i fac un lifting de vreo 4cm, si sa-i schimb tampoanele vechi dintre caroserie si sasiu. Cu ocazia asta mai facem si un tratament la sasiu (curatire de noroi din toate orificiile, curatare de rugina de ici colo unde a aparut si revopsire cu ceva vopsea rezistenta)

-la tratarea sasiului m-ar interesa ce materiale au folosit cei care au facut asa ceva (vopsea cauciucata, etc...)

PATROL GR Y60 4,2D SWB

MERCEDES G 280 de vanzare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...
  • 4 săptămâni mai târziu...

Re: Modificare Patrol Y60 de la 2,8TD la 4,2D

 

eu zic sa duci la sablat sasiu si dupa ai dai cu vopsea e cel mai bun tratament.

baga mare nu mai pierde timpu.

 

asa m-am gandit dar nu vrea sa tina vremea cu mine

iarna asta nu mai pleaca odata

PATROL GR Y60 4,2D SWB

MERCEDES G 280 de vanzare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modificare Patrol Y60 de la 2,8TD la 4,2D

 

suportii de motor si cutie (traversa) sunt identici?

ce alte probleme crezi ca vor mai apare?

care sunt difernetele majore?

forumistul ce se pricepe la toate, in orice topic intervine si baga niste axiome iar cand nu are argumente trece la atacuri la persoana, amenintari, "chemari la interval", jigniri gratuite. Noa, asta e "cocalarul de forum" .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modificare Patrol Y60 de la 2,8TD la 4,2D

 

Eu de abia am facut o reconversie de la 2800td LA 4200d, a 'nshpea data :grin: . Nu e o chestie complicata, dar necesita atentie. In mare operatiunile ar cam fi:

1. modificare sasiu pt repozitionarea suportului dr de motor

2, sch pompeide ambreiaj

3. montarea unui servoambreiaj, altfel iti rupe genunchiul stg

4. modif furtunului de presiune de la servodirectie

5, daca motorul are pompa de inj liniara trebuie modif serios cablajul electric al masinii. Daca pompa este rotativa chestia se rezolva in 5 min.

6. modif esapamentului.

 

Atentie! Cardanele de 4,2 sunt mai tzapene decat cele de 2,8. Nu se vor potrivi pe flansele diferential fata/spate.

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modificare Patrol Y60 de la 2,8TD la 4,2D

 

 

Atentie! Cardanele de 4,2 sunt mai tzapene decat cele de 2,8. Nu se vor potrivi pe flansele diferential fata/spate.

 

 

Eu am verificat si cardanele se potrivesc, cel putin la modelul cu pompa liniara care am eu.

Cardanul fatza e la fel, iar cardanul spate se potriveste exact la flansa de la frana de mana iar grupul ramane.

Eu am luat motorul si cutia de pe 4,2 lung si vine pus pe 2,8 scurt, pt.ca dupa cate am inteles asa sunt rapoartele mai bune. Gr-ul scurt ramane cu puntile lui.

Intradevar la instalatia electrica trebuie lucrat, dar am sa mut de pa una pe cealalta. Motorul de 4,2 va avea cablajul lui.

PATROL GR Y60 4,2D SWB

MERCEDES G 280 de vanzare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 ani mai târziu...

Re: Modificare Patrol Y60 de la 2,8TD la 4,2D

 

salut.

va rog ajutor, am un Rd28TD si vreau sa pun motor TB42 cu cutie automata. intrebarea e ca : o sa mearga cu puntile de pe RD28,s-au trebuie schimbate si ele??? mersi mult.

 

E chiar cea mai buna combinatie cu puntile de RD28. Asta daca vrei sa pui roti mai mari decat standard.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modificare Patrol Y60 de la 2,8TD la 4,2D

 

rotile pe am 33/10,5/R16

o sa fie ok?

cutia e automata,daca conteaza

 

Eu iti recomand sa pui roti de 35" cu 12,5 cu puntile astea. Merge beton, masina va avea garda la sol mai mare, va arata mult mai bine, etc

 

Uite cum arata un Y60 cu motor de 42, punti de 2.8 si roti de 37x12,5x17:

 

11750032_890803331000059_1846967682_o.thumb.jpg.3d87f34a96da5126d5568032c6d2b98b.jpg

 

11756745_890803327666726_1335051470_o.thumb.jpg.cfd366c7129845805978870940ffbfd5.jpg

 

11752081_890803344333391_63442702_o.thumb.jpg.032568b667742d805f8113831d3d580f.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modificare Patrol Y60 de la 2,8TD la 4,2D

 

din pacate rotile sunt procurate deja,la 33

o sa fie ok sau o sa fie careva probleme?

 

o sa consume foarte mult si o sa mergi in turatii cam mari.

la 90km/h o sa ai 2500 rpm.

Daca tot pui 33...pune rapoarte in punti macar de Patrol Y61 3 litrii ( 4,3).

Dar ar fi muult mai bine sa schimbi rotile macar pe 35 daca nu 37 .

forumistul ce se pricepe la toate, in orice topic intervine si baga niste axiome iar cand nu are argumente trece la atacuri la persoana, amenintari, "chemari la interval", jigniri gratuite. Noa, asta e "cocalarul de forum" .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modificare Patrol Y60 de la 2,8TD la 4,2D

 

dar daca pun si puntile de benzina?

le am si pe ele.

 

cu 33 va merge excelent!

O sa ai viteza foarte buna pe sosea si in teren va merge foarte bine.

Nu trebuie toata puntea, doar diferentialele schimbate, desi, pe puntile de 4,2 benzina, ai discri de frana si etrieri mai mari...si nu degeaba.

forumistul ce se pricepe la toate, in orice topic intervine si baga niste axiome iar cand nu are argumente trece la atacuri la persoana, amenintari, "chemari la interval", jigniri gratuite. Noa, asta e "cocalarul de forum" .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Modificare Patrol Y60 de la 2,8TD la 4,2D

 

salutare.

am ajuns la etapa cu electricitatea

si aici a iesit o problema.

setul de cabluri de la benzinar sint scurte, de la volan pe dreapta.

daca ma poate cineva ajuta, unde sa gasesc set de cablu de pe TB42 E cu volan stinga. ca sa reduc din timp si mai mult penrtu siguranta.

mersi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modificare Patrol Y60 de la 2,8TD la 4,2D

 

Salut, e greu sa gasesti instalatie electrica de pe TB42 de stanga, asta ca sunt f putine si mai mult decat atat daca e vreunul la dezmembrat se scoate instalatia electrica destul de greu.

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare