Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Cum sa iti inscrii masina pe BG


Yonutz

Postări Recomandate

Re: Cum sa iti inscrii masina pe BG

 

Totul in regula = stress free.

 

Cel mai bine e sa faci lucrurile corect si la timp dar mai ales sa te duci personal si sa-ti achiti taxele! :old

Exista situatii cand au lasat unor ''binevoitori'' cash-ul si dupa 2 ani s-au trezit cu taxele neplatite!

Toyota LJ 70

Transsylvania Off Road Club

www.helpdani.eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...
  • Răspunsuri 929
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Cum sa iti inscrii masina pe BG

 

Nu am gasit un topic pe aceasta tema desi e de actualitate: ce acte am nevoie pentru a inmatricula un autoturism de pe Bg pe RO?

Este inmatriculata pe cetatean bulgar, il cunosc, sunt la zi cu taxele, etc.

"Do nothing, be nothing, say nothing ...and you will avoid criticism"

Disco 2, TD5 HSE, 02

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum sa iti inscrii masina pe BG

 

Nu am gasit un topic pe aceasta tema desi e de actualitate: ce acte am nevoie pentru a inmatricula un autoturism de pe Bg pe RO?

Este inmatriculata pe cetatean bulgar, il cunosc, sunt la zi cu taxele, etc.

 

CIV-ul+talonul (cartea mare si mica) in original, la care atasezi un C/V intre tine si bulgar autentificat la notar bulgar(poate in Ro nu e nevoie dar in BG nu se face altfel instrainarea):wink:

Ideal e sa ai si chitanta in original a impozitul achitat, asa ''just in case''! Cine stie ce li se mai nazare astora de la RAR sau ANAF.

 

Programare la RAR dar probabil ca prin martie gasesti loc liber, fara sa impingi ''ceva''! :be

Editat de nessum

Toyota LJ 70

Transsylvania Off Road Club

www.helpdani.eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum sa iti inscrii masina pe BG

 

La rar nu e asa grav cu programarea...eu am sunat vineri pe 3.02 si am programare maine pe 9.02....e ok....distractia incepe cand ajungi la politie pentru imatriculare....acolo sa vezi bataie de joc....programarile online - nu functioneaza...amabilitatea complet inexixtenta...incompetenta...e la ea acasa....HAI ROMANIA !!!!

vitara - an 1995 - motor1.6L - 16V cutie automata - de padure

toyoya rav 4 - an 2005 - motor d4d - cutie manuala - de strada

SE FURA IN DRACI....DAR NIMIC NU LIPSESTE...TOTUL SE FACE REPEDE...DAR NIMIC NU-I GATA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum sa iti inscrii masina pe BG

 

Problema e ca toti s-au gandit sa le inmatriculeze pe 1 februarie de parca e doar o portita de cateva zile.Partea trista la tot circu e ca acum se vede cat de multi oameni au fost nevoiti sa isi inmatriculeze masinile in tari straine pentru ca aia de la APIA doreau sa isi vanda rahaturile in Romania.Daca o sa mai lasam strainii sa faca lobby jegos o sa ajungem sa avem comunitatea biciclistilor si carutasilor.

 

Acum eu sper sa lucreze la rahatul de impozit auto.Din ce am inteles din 2018 vroiau sa elimite impozitul auto pentru motoarele sub 1600cmc.Nu o sa urla ca ar fi incorect pentru ceilalti ca nu imi place sa ma racai de capra vecinului ,dar tot sper ca poate schimba modul de calcul pentru restu.

Editat de Marius_Adrian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum sa iti inscrii masina pe BG

 

CIV-ul+talonul (cartea mare si mica) in original, la care atasezi un C/V intre tine si bulgar autentificat la notar bulgar(poate in Ro nu e nevoie dar in BG nu se face altfel instrainarea):wink:

Ideal e sa ai si chitanta in original a impozitul achitat, asa ''just in case''! Cine stie ce li se mai nazare astora de la RAR sau ANAF.

 

Programare la RAR dar probabil ca prin martie gasesti loc liber, fara sa impingi ''ceva''! :be

 

Contractul de v/c nu e nevoie sa fie autentificat la notar !

Se poate face contractul ala tipizat, romanesc, pe care il gasesti la orice tanti din aia de peste drum de Pipera.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum sa iti inscrii masina pe BG

 

Dupa ce o sa ii lase pe toti sa vina cu ele inapoi pe Romanica.. usor usor o sa mareasca impozitul...

De ce spun asta...

Masina in BG statul primeste anual cel mult valoarea rovinietei.

Se scoate taxa...

Vine cetateanul cu un 2.8 diesel si hopa statul incaseaza in 4 ani valoarea taxei

Dintr-o indexare mica incepe chiar sa primeasca si venit din diferenta de impozit

Concluzie venit net pe 5 ani 12.000 de ron vs. 0

Este doar o chestiune de cum alegi sa ai asseturi generative de venit..se invata la ASE ..anul 1

D'asta s-a scos taxa ..baietii de ghiseul public nu sunt interesati...sa inteleaga fenomenul... ii doare doar mecla de treaba....

 

Ps. Sunt siderat totodata vis-a-vis de munca lucratorilor de la stat ca veniturile lor nu mai sunt cele pe care le stiam... si ei inca ne trateaza la fel!!!!

Pot sa va spun ca ne-au depasit deja pe cei din privat...

Nu am o problema cu asta.. chiar ma bucura ca o sa incurajeze consumul ... dar sa aiba si ei stresul de la privat, controalele de la privat si calitatea muncii din mediul privat.. presiunea concurentiala nu o pot cere dar responsabilitatea muncii da!!!

Si cand ma duc la un ghiseu inteleg ca nu se poate sa ne aseze pe toti la masa si sa ne dea o cafea sau o apa plata dar sa nu se ratoiasca la mine o isterica si sa se uite in sictir si eu sa o intreb ceva si ea sa traga geamul si sa vorbeasca cu colega cum s-a cacat ala mic moale si ca s-au ars sarmalele pe foc.

Editat de Razvan Dinescu

Former LR Disco 1 2.0 MPI GSS

Actual: Nissan Patrol Y61 SWB 2.8

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum sa iti inscrii masina pe BG

 

@ razvan-exact asta se intampla, garantat app de generarea de banuti la buget.....

Si este normal ca sa spun asa....baza de impozitare-i stabilita,populatia invatata cu birul,se merge la sigur.De ce ar schimba ceva?

Nasol cu diferentele imense de sume intre CC de la 1,6 la+3.0 dar si asta genereaza muulti banuti deci sanse minime sa dea inapoi.....dar totusi mai speram in guvernul social si democrat,pus pe brazda de tinerii aia frumosi si liberi....

Economic vorbind nu au interesul sa faca pasul inapoi,sumele sint deja mari,se pot indexa un pic si devin si mai frumoase, intelegeti voi.

 

Pt cei cu BG , renuntati daca nu gasiti,nu stiti sau nu sunteti in relatii cu proprietarul nea Gigel Bulgarul sau firma Fantomas din Pleven...

Aveti nevoie de act de la asta, la privat merge si CV al de ro, dar la Fantomas, obligatoriu factura,taxe si muuuulta din aia, ca-n piata daca firma are masini pe banda....

Eu unul, fiind in perfecta regula cu BG , nu as aduce masina pe Ro doar pentru ca nu mai este taxa....(exemplu colegul Georgel) este muult mai facil si ieftin sa ramana pe Bg....inca este cu 50% mai iefin asa, la primul calcul rapid

Normal ca se schimba situtia cand masina are motor de 1.6 dar atunci nu merita pusa pe bg pentru cateva sute de E...sute obligatoriu cheltuite acum sa o aduci in tara :grin: un fel de investitie esalonata pentru oameni care vor rate...din nou neavantajos economic,DACA totul este ok cu BG.

Din pacate, teoria mea cade rapid pentru ca MUUULte din bulgaroaicele 4x4 si nu numai, stau nasol cu actele -asigurari imense,itp bg, proprietari Fantomas si atunci tot romanul frecat de toate chestiile investeste alti bani :grin: sa-si aduca rabla acasa...si iarasi staul castiga si romanul fara minte ia ...ca-n piata Victoriei.:ha:

 

concluzia este una singura - este mai ieftin sa fii cu taxele la zi si cu situatia perfect ok, decat invers....indiferent unde ai sau vrei sa inmatriculezi masina

Editat de RZV

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum sa iti inscrii masina pe BG

 

Eu nu stiu daca v-ati uitat pe geam dar s-au schimbat anumite chestii de politica nu doar la noi .Foarte putin probabil sa mai mareasca taxe pentru a ajuta APIA sa isi vanda masinile.Eu nu stiu daca UE mai are un an (vedeti ce mai zice si Trump ) deci chiar nu ma stresez ,in urmatoarea perioada o sa se schimbe vizibil cum reactioneaza statul fata de "reglementarile" din UE.

 

@RZV

Ce castiga statul?Toate taxele auto de pana acum statul a pierdut .Numai APIA a avut de castigat.Toate legile in materie de taxe au fost pentru a ajuta companii straine nu statul.

Daca zvonurile cu Trump si GM sunt adevarate americanii or sa doreasca sa isi vanda masinile in tari din Europa (nu UE).Atunci noi nu o sa putem taxa masinile la cilindree ...americanii fac motoare mari.Eu zic sa avem rabdare un an de zile.

Editat de Marius_Adrian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum sa iti inscrii masina pe BG

 

A te uita in gura lu' Trump e ca si cum te-ai baza pe previziunile lu' Becali.

 

https://www.theguardian.com/business/2017/jan/31/trump-trade-adviser-germany-euro-us-eu-peter-navarro

 

A nu te uita in gura lu Trump e ca si cum a nu te afla in realitate.Cei care nu s-au uitat s-au trezit cu Trump .Vezi ca au incercat si nemtii sa il ameninte ca UE nu o sa faca nici un deal cu SUA.Saptamana asta parca vine in Ungaria si Polonia ,ambele vor sa iasa din UE.Americanii nu dau doi eurocenti pe ce vor nemtii.Daca Trump zice ca UE dispare atunci UE dispare.UE are maxim 1 an.UE in forma de acum nu o sa mai existe.O sa vezi asta incepand de luna viitoare dar in mai cand sunt alegeri in Franta o sa fie cel mai vizibil.

 

^^ aia nu are treaba doar cu inmatricularile si taxele ci cu tot ce tine de economie de acum incolo.

Editat de Marius_Adrian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum sa iti inscrii masina pe BG

 

@marius- UE mUE, nu conteaza- teorii, conspiratii si Donald (ala de Disney)de cand ma stiu am vazut si o sa mai vad....Eu cred ca totusi cuprinsi de febra OZN, FZB, franceji ,americani si unguri/nemti ce rup Romania-n cinspe nu vedem niste alte realitai care ne doboara...

 

Adica citisi se scrisei,neamule,sau doar intelesesi ce ai vrut? :grin:

 

Economia simpla se face cu bani.Guvernantii aia furacioasi sau nu cand investesc -si treb sa o faca- o fac din banii tai ,mei, ai nosti ai tuturor ca nu vin cu ei de acasa...

Bani stransi din impozite, taxe, moui,curve...

 

deci, in contextul actual _ fura si fugi_ cu donald, ue pe butuci, engleji pe dreapta si ozn la granita NU VOR scade taxele, intelesesi...pt ca fura si fugi presupune sa si aiba ce fura,in PLM.... eu zic ca vor fi unele noi, se vor indexa cu cresterea de salar,punctu de amenda.... prostii din astea simple, fara politica internationala....

Daca astia ce ne guverneaza vor sa fure sau sa faca autostrazi, tot din taxele mari o vor face....deci calculeaza un an la Bg pt un motor de 2.8 vs Ro si o sa vezi atunci economie aplicata....

 

sporuri si viza de americi

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Cum sa iti inscrii masina pe BG

 

Trebuie sa ne inarmam cu rabdare...

 

"Controale sistematice la frontierele României din 7 aprilie. Se verifică actele TUTUROR celor care intră şi ies din ţară. Timpii de aşteptare vor creşte"

 

http://www.mediafax.ro/social/controale-sistematice-la-frontierele-romaniei-din-7-aprilie-se-verifica-actele-tuturor-celor-care-intra-si-ies-din-tara-timpii-de-asteptare-vor-creste-16217610

:fk

Toyota LJ 70

Transsylvania Off Road Club

www.helpdani.eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum sa iti inscrii masina pe BG

 

Trebuie sa ne inarmam cu rabdare...

 

"Controale sistematice la frontierele României din 7 aprilie. Se verifică actele TUTUROR celor care intră şi ies din ţară. Timpii de aşteptare vor creşte"

 

http://www.mediafax.ro/social/controale-sistematice-la-frontierele-romaniei-din-7-aprilie-se-verifica-actele-tuturor-celor-care-intra-si-ies-din-tara-timpii-de-asteptare-vor-creste-16217610

:fk

 

Niste imbecili....acum i-a gasit ?! Cand vin acasa romanii, de Paste ?!? :uameni

 

Sa-mi bag.....n-are nicio sansa tara asta....:al

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum sa iti inscrii masina pe BG

 

Trebuie sa ne inarmam cu rabdare...

 

"Controale sistematice la frontierele României din 7 aprilie. Se verifică actele TUTUROR celor care intră şi ies din ţară. Timpii de aşteptare vor creşte"

 

http://www.mediafax.ro/social/controale-sistematice-la-frontierele-romaniei-din-7-aprilie-se-verifica-actele-tuturor-celor-care-intra-si-ies-din-tara-timpii-de-asteptare-vor-creste-16217610

:fk

 

Pai asa de vinerea!!! De ce nu de lunea?

Cel putin, bine ca noi am fost pe 6 :grin:

4x4MANIA is where we are !!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum sa iti inscrii masina pe BG

 

Eu am plecat miercuri seara din Ro pe traseul Ungaria, Slovacia, Cehia, Austria si vineri dimi inapoi in Romania. Nu au fost cine stie ce controale adica mai deloc nici la iesire nici la intrare. Dar numai la noi am oprit sa dam buletine in restul tarilor treci cu 100km/h granita.

Suzuki Vitara '92 1.6 8V metaltop putin gadilata,

Aprilia Pegaso '97 plus inca ceva utilaje de sosea

Jeep Cherokee 2001 4.0 automatic + GPL sevential putin gadilata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 ani mai târziu...

Salutări!

Văd că ultima postare e veche tare, dar trag speranța că încă mai sunt dintre voi care aveți utilaje pe Bulgaria. Îmi puteți recomanda o firmă sau o persoană fizică serioasă care se ocupă cu așa ceva? Am un 3.5, deci nu e prieten cu taxele din România, din păcate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai este ce a fost cu Bulgaria ... S-au scumpit si la ei asigurarile, impozitul ... Per total te duce in jur de 1000 euro inmatriculatul, pentru ca varianta cea mai sigura si serioasa este sa iti faci firma ta acolo. Vezi si aici : https://www.contabilsrl.com/inmatriculareauto cu mentiunea ca acum este o alta grila de calculare a impozitului pe care inca nu o stiu nici eu.

O peroana serioasa care iti va spune cam acelasi lucru, dar evident, cu un calcul mai riguros al costurilor totale : Nik 0764.373.002. Este roman, asa ca nu e problema de comunicare.

4x4MANIA is where we are !!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Am fost saptamana trecuta la Ruse sa-mi platesc obligatiiloe pt. The Grey.

 

Impozit am platit 160 BGN comparativ cu 240 BGN in 2018.

 

Beleaua mare a fost la asigurare, aceeasi Lev Ins care in 2018 a vrut vreo 250 BGN acum cerea 2177 BGN...

 

Mi-am bagat picioarele si am facut RCA la alta firma (Bul Ins), cu 360 BGN,

 

35+15 BGN ITP-ul.

 

Deci nu confirm cresterea la impozit, in schimb constat crestere mare la RCA.

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare