Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

modificari isuzu


amaru

Postări Recomandate

salutare baieti poate imi puteti spune si mie cu ce sa incep la modificarea unui isuzu vreau sa o o mai inalt si sa pun un troliu si nu prea stiu cum sal prind dar important inaltarea

am inteles ca arcuri spinguite sau daca nu adaugat o foaie de arc si pe fata are bara torsiune daca mai o strang cica se mai ridica dar acu nu vad cat de mult ar putea sa se ridice

 

 

si inca ceva sunt bune de offroad sau nu prea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: modificari isuzu

 

nu este un "pur sange"

e mai mult un "catar"

adica n-o sa obtii performanta dar is va face treaba bine, si pana la capat!

exista si suspensii si alte modalitati de a o inalta , dar n-o sa ajunga "masina de extrem"

Tel.: +40788 022 022 / +40788 033 033

E-mail: tracoservice@yahoo.com;

office@tracoservice.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: modificari isuzu

 

Nici nu vrea masina de extrem.

Se poate inalta un pic de ici, un pic de colo, se pot pune cauciucuri

Masina e ok, ca si animal, o mica revizie pe ici pe colo nu i-ar strica.

In rest ar fi ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 ani mai târziu...

Re: modificari isuzu

 

salutare ca sa nu mai fac alta postare am hotarit sa scriu aici : de curind am rupt grupul spate ceva probleme la directie ! vreau sa stiu daca se poate sa montez arcurile pe spate deasupra puntii si sa cobor puntea fata mai jos cu modificarile de rigoare (coborire prindere bascule .... ) mai ramane un dubiu , cum fac cu suspensia (barile de torsiune)?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: modificari isuzu

 

uite aici, este ceea ce vrei

 

nu-i mai faci SAS? ca in link-ul de sus ai la piese de te saturi. mai bine sudezi un pic, pui arcuri de YJ, punte de la ce se potriveste (in functie de cum iti iese cardanul din cutie :D ), un cardan, un anti-wrap bar pe spate si gata jucaria. cred ca iesi cam la fel la costuri.

Editat de air_wolf

The Climber - V6 4runner 1st gen. on 31x11.5x15 TSL SX, T-Max 9500

4x4MANIA is where we are !!!

“ It doesn't matter how slowly you go, as long as you don't stop. ” — Confucius.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: modificari isuzu

 

Si la puntea fata ce ar trebui facut?Adica este cam aceiasi intrebare pusa de Cristian legat de suspensie.Ma bag si eu in vorba pentru ca si la Feroza puntea fata este cu bascule si bari de torsiune.

p.s m-am uitat in link si m-am cam prins cum sta treaba.

Editat de Caphonne

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: modificari isuzu

 

Fiind in postura in care am folosit si masina stoc, dar mai nou si una cu modificare mai radicale, va sfatuiesc sa lasati masinile cum le-au proiectat constructorii. Daca totusi va manaca, va sugerez urmatoarele:

 

Pentru modificare minima

-- ridicati partea din fata din barile de torsiune (pana la limita pastrarii confortului);

-- ridicati partea din spate sau lungind putin cerceii (daca lungiti prea mult trebuie si system antirasucire), sau adaugand o foaie de arc celor deja existente.

La toate astea adaugati anvelope 33/10,5 (mai late vor atinge la viraj in sasiu) si veti obtine o masina sufficient de inalta pentru ture si/sau intalniri prietenesti.

 

Pentru modificare ampla

-- aveti 2 variante, ca cele mentionate de Yonutz .

 

Atentie!!! cel putin pentru varianta cu punte rigida pe fata, garda la sol se mareste considerabil si masina cere atentie la echilibrarea maselor si suspensiilor. Eu folosesc aceasta solutie de 1 an de zile (mai mult pentru gasire trasee de concurs, dar si la cateva concursuri) si inca nu sunt convins sa renunt la solutia cu arcuri foi (fata si spate). Aceasta solutie imi ofera, desi destul de rigida, stabilitatea de care am nevoie.

Provenienta puntii rigide de fata, in cazul meu este de la LC 70.

In variantele astea daca adaugati anvelope 35/11,5, veti obtine o adevarata barza in care veti avea probleme sa va urcati (depinde de statura fiecaruia) :grin:

 

Ca si un final, din experienta proprie, tot ceea ce faceti la masina trebuie sa tina cont numai de modul in care o folositi usual (adica eminamente strada + drum forestier, sau eminamente off road) si asta pentru ca:

 

- suspensie independenta fata -- mai buna la varianta de viteza/rally raid (asta deoarece suspensia permite cursa mare este in sus)

- suspensie cu punte rigida fata -- mai buna la trecere peste santuri/gropi (asta deoarece suspensia permite cursa mare este in jos)

most sports require only one ball, real sports require two....

www.corb44.ro

[www.corb44.ro/challenge

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: modificari isuzu

 

steer-stops00.jpg.9a3ee45811e8c0d47888131cd26ebc73.jpg

 

se numeste "steer stop" si este util ca sa nu brachezi maxim si sa rupi sau sa smulgi planetara. asta e fix pe bascule.

 

pentru puntea rigida este un pic diferit sistemul.

129.JPG.93bddb0996c945b9a45fe8268cb3f17c.JPG

Editat de air_wolf

The Climber - V6 4runner 1st gen. on 31x11.5x15 TSL SX, T-Max 9500

4x4MANIA is where we are !!!

“ It doesn't matter how slowly you go, as long as you don't stop. ” — Confucius.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: modificari isuzu

 

ptr planetare , m-am tot gandit ,nu s-ar putea face un sistem gen cardan sa culiseze un arbore in celalalt pe o lungime mai mare astfel incat sa nu apara problema forfecarii ,un gresor ,un sistem de comprimare a capului planetar bineinteles marita mobilitatea la capete, si gata ..cursa 40 50 cm la amortizor ,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: modificari isuzu

 

Mobilitatea la capete ( unghiul de articulare ) e o problema inca nerezolvata la planetarele clasice si la articulatiile cardanice .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Re: modificari isuzu

 

Buna ziua,

Stie cineva unde pot gasi un scut motor pentru un Monterey 3.0? Din ce am inteles ar trebui sa aibe unul din fabrica.

 

Cred ca voi urma sfaturile lui silviub pentru o usoara inaltare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare