Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Problema grava presiune ulei motor


Flash4x4

Postări Recomandate

Re: Problema grava presiune ulei motor

 

verifica si bucsa sau rulmentul de la pinionul central de la distributie ca in general e pus la capatul circuitului de ungere si cand scade presiunea nu are ungere

 

deca ai lbucsa sigur are uzura

NISSAN NAVARA D40
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Problema grava presiune ulei motor

 

Imi pare rau si regret,insa acest motor este compromis definitiv,daca a mers atata fara presiune de ulei adecvata i buba MARE. Incearca mai bine sa gasesti un motor complet si bun.

O reparatie de genul asta costa foarte mult si te risti sa cada in fiecare saptamana cate ceva.

Vorbesc din experienta!

Mai bine pui unul bun SH si ce ramane vinzi incet!

La un Pajero de 3,0 o reparatie fara sa schimb camasi,rectificat si revizuit chiulasele,segmentii ,garniturile,pompa de apa,curelele,uleiuri,filtre si antigeluri a ajuns la 1500 EUR. Si sunt unul care stiu unde sa cumpar si unde sa repar plus ca am pus si manuta la munca.

Sa ai parte de decizia cea mai inteleapta!

Pajero
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Problema grava presiune ulei motor

 

@pepi Am muncit atat sa il desfac si parca nu stiu daca pot sa am incredere in alt motor, care poate sa aiba tot un pas pana la groapa.

La mine masina e relativ noua, 99, si are 194.000 km

Cred ca o sa o iau pe calea pribegiei sa refac motorul

 

Costuri estimate:

1. Piese:

cuzineti

segmenti

bolturi pistoane

set de garnituri pentru tot motorul

curele

pinioane distributie

lant deistributie

pompa ulei

filtre

supape admisie si evacuare

Total piese 800 euroi

 

2. Manopera rectificat, camasuit, honuit bloc si chiuloasa cu tot cu camasi: 500 Euroi

 

Daca ma duce tot la 1500 de euroi, + munca si pasiunea mea eu zic ca am un motor NOU noutz ZERO km

Acest motor nu poate sa mai ceara decat ulei si filtre in urmatorii 100.000 de km

Cred ca am sa apuc pe acest drum, oricum sper sa am si sprijinul forumistilor in reansamblarea motorului in caz ca ma poticnesc pe undeva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Problema grava presiune ulei motor

 

Spor la treaba :h5 .

Si eu as proceda la fel, nu stii ce vicii ascunse poate avea un alt motor si te trezesti si fara bani si cu doua motoare defecte.

Nissan Patrol Y60 2.8, 1989

Suzuki Samurai 1.3i, 1994

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Problema grava presiune ulei motor

 

Asta stateam si eu si gujetam. Ca ma aleg cu 2, o groaza de piese de la cealalta masina si fata acaret functional

Deci la drum baietii mei!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Problema grava presiune ulei motor

 

Sunt motoare destul de fiabile.Eu dc as fi in locul tau as cumpara un mitsu englezesc,as opri motorul si restul la vanzare si la sfarsit ai sa vezi ca ti-a ramas motorul moca dc nu esti si pe plus.Oricum si varianta ta este buna.

Fiecare zi trebuie trăită ca și cum ar fi ultima..

Off-road Alyon Team

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Problema grava presiune ulei motor

 

Da e o solutie, daca nu as sta la bloc! Unde tin masina, unde piesele ce raman, ca vine unu si cumpara parbrizu si gata, s-a dus depozitul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Problema grava presiune ulei motor

 

pe mine m-ar mai interesa un mitsu englez deoarece vreau puntea spate cu blocabil... din pacate minunelul meu nu are asa ceva, dar la cat era de frumos si de ingrijit... l-am luat si fara, cu gand sa ii fac un mic transplant.

 

deci daca vrei sa aducem o masina, putem colabora

daca iti faci motorul de la zero, spor la treaba, ca o sa ai de furca nu gluma, noroc ca mecanica de pe vremuri era treaba cu simt de raspundere nu ca acuma cu jde mii de briz briz-uri care mai mult strica decat sa ajute.

KAMIKAZE TEAM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Problema grava presiune ulei motor

 

:P :T

SINCER:

Stai la rand esti deja al treilea care imi vrea puntea de pe spate!!!!

Nici nu am luat bine masina si am vandut 3 punti de spate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Problema grava presiune ulei motor

 

Exista riscul ca reparatia sa nu iasa asa cum ar trebui si constati stupefiat ca te tine cativa kilometri. Pe mine, o asemenea reparatie, care a costat 1.500 de euro, m-a tinut 2.000 de kilometri. :P Frumos, nu? Sigur, aici tine de noroc, de priceperea mecanicului, sunt multe variabile, dar iti dau un exemplu. Mecanicul meu a facut reparatia, dar, ulterior, am aflat ca nu stiu ce ax din motor(am inteles ca are un ax de echilibrare) nu a fost reglat, echilibrat. Si a pocnit vibrochenul! S-a rupt ca o crenguta! Sincer, eu am preferat sa nu mai fac inca o reparatie, am luat un motor intreg, adus din Anglia, incomparabil cu celalalt. Se vede clar diferenta, chiar si pentru mine, care nu ma pricep la mecanica. In plus, din vanzarea chiulasei, mi-am amortizat o buna parte din investitie si am ramas si cu vreo doua piese de rezerva, pe care, daca vreau, le pot vinde. Deci, gandeste-te de doua ori si taie o data! Oricum ai face, bafta multa si revenire in forta! :h5

"Umblati cu bine!"
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Problema grava presiune ulei motor

 

Exista riscul ca reparatia sa nu iasa asa cum ar trebui si constati stupefiat ca te tine cativa kilometri. Pe mine, o asemenea reparatie, care a costat 1.500 de euro, m-a tinut 2.000 de kilometri. :P Frumos, nu? Sigur, aici tine de noroc, de priceperea mecanicului, sunt multe variabile, dar iti dau un exemplu. Mecanicul meu a facut reparatia, dar, ulterior, am aflat ca nu stiu ce ax din motor(am inteles ca are un ax de echilibrare) nu a fost reglat, echilibrat. Si a pocnit vibrochenul! S-a rupt ca o crenguta! Sincer, eu am preferat sa nu mai fac inca o reparatie, am luat un motor intreg, adus din Anglia, incomparabil cu celalalt. Se vede clar diferenta, chiar si pentru mine, care nu ma pricep la mecanica. In plus, din vanzarea chiulasei, mi-am amortizat o buna parte din investitie si am ramas si cu vreo doua piese de rezerva, pe care, daca vreau, le pot vinde. Deci, gandeste-te de doua ori si taie o data! Oricum ai face, bafta multa si revenire in forta! :h5

 

 

Aici, mare dreptate ai, si eu as face la fel daca ar trebui sa-l duc la un mecanic.

La Flash il face el si-l are pe Sorin M langa el( taticul Mitselor :grin: ), asa ca motorul o sa iasa brici.

Fliper -KDJ 90 cu peste 200 de caluti:old
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Problema grava presiune ulei motor

 

Doamne-ajuta, chiar imi doresc sa nu mai pateasca cineva asa. E de-a dreptul criminal sa bagi niste bani pe care nu ii ai(adica sa te imprumuti), sa afli ca poti merge linistit sute de mii de kilometri, si, cand-colo, dupa doua mii... :p Bye, bye! Si, apoi, inca doua mii de euro! Dadeam doar un exemplu, ca altii sa invete, daca vor, din patania mea. In rest, numai de bine! :h5

"Umblati cu bine!"
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...
  • 8 ani mai târziu...
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare