Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

OziExplorer-discutii


Astral

Postări Recomandate

Re: OziExplorer-discutii

 

Exact asa fac si eu: .plt-uri importate exact cum zice colegul mai sus.

Se incarca ok, ma arata in timp real pe "traseul" de pe ecran... dar, asa cum am mai spus, odata cu conectarea PNA-ului la sateliti nu mi se incarca tot traseul (acasa, offline daca pot spune asa, track-ul este ok afisat. "Linia" sa-i spun asa este intrerupta, imi arata dupa cum vrea el... ori doar prima parte, ori o bucata pe la mijloc, or doar o bucata la sfarsi...etc.

 

Am probat si testat peste 10 tracuri: luate de la altii, inregistrate de mine tot cu ozi sau alte soft-uri, facute de mine in GE si convertite/importate. Toate bune si frumoase doar ca Ozi binevoieste sa-mi arate doar ce portiuni doreste el.

 

Incearca sa nu mai importi track-ul. Cauta toolbar-ul si pune butoanele care contin open track. Eu nu l-am gasit in meniu. La fel imi facea si mie si m-a lamurit minitehnicus.

4x4
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 111
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: OziExplorer-discutii

 

Incearca sa nu mai importi track-ul. Cauta toolbar-ul si pune butoanele care contin open track. Eu nu l-am gasit in meniu. La fel imi facea si mie si m-a lamurit minitehnicus.

 

Nu prea inteleg...?!

Ozi CE are tool bar personalizabil? Se pot adauga functii/butoane (pe care eu nu le-am vazut pana acum si care ar conta in afisarea corecta a track-ului)? Ca eu cam asta inteleg din ce spui tu mai sus.

 

Eu fac track-ul, il convertesc in .plt + .wpt si il copiez pe cardul PNA-ului in fisierul sursa tracks, in OziCE.

Din meniu "open track" si gata. Dar traseul este afisat intrerupt (incomplet).

Daca revi co o explicatie mai pe intelesul meu iti multumesc de pe acum. :tk

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: OziExplorer-discutii

 

... acum sunt chiar intrigat de optiunea "open track" pe care nu o casesc nici mort... am doar "file/track log/import track from file"... cum altfel se mai poate deschide un .plt in OziCE ca turbez aici :old:f2

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: OziExplorer-discutii

 

Nu prea inteleg...?!

Ozi CE are tool bar personalizabil? Se pot adauga functii/butoane (pe care eu nu le-am vazut pana acum si care ar conta in afisarea corecta a track-ului)? Ca eu cam asta inteleg din ce spui tu mai sus.

 

Eu fac track-ul, il convertesc in .plt + .wpt si il copiez pe cardul PNA-ului in fisierul sursa tracks, in OziCE.

Din meniu "open track" si gata. Dar traseul este afisat intrerupt (incomplet).

Daca revi co o explicatie mai pe intelesul meu iti multumesc de pe acum. :tk

 

 

convertestii din kml/kmz in .plt cu ozi track converter si copiezi fisierul pe PNA. nu ai treaba cu wpt.

 

le incarci cu File/TrackLog/Import Track Tail from File

 

sau view/toolbars/track toolbar si adaugi toolbarul pe ecran si de acolo open/load track file/ browse...... etc

Editat de minitehnicusro

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: OziExplorer-discutii

 

Rockshox, trebuie sa intelegi ca OziExplorer este un program nu un utilitar. Ca urmare trebuie sa-l inveti.

Citeste help-ul. Sau mergi pe site-ul oficial Ozi unde gasesti pe langa help si multe screenshot-uri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: OziExplorer-discutii

 

va multumesc de sfaturi, dar, cum am scris mai sus negru pe alb, fac intocmai cum imi tot spuneti voi. (de .wpt am adus doar vorba, nu acolo este problema)

"file/track log/import track from file"...

 

 

 

revenind... fac exact asa cum spuneti voi. spre exemplu chiar azi am facut un kml, l-am convertit, l-am urcat pe PNA (exact cum faceam si pana acum, exact cum spuneti si voi) si am iesit in traseu. in casa pana sa se conecteze la sateliti, totul ok afisat. cum am iesit din casa si i-am dat drumul in masina si s-a conectat... surpriza: afisa tot traseul ok, mai putin primii vreo 2-3km (restul era ok).

 

am zis sa plec totusi sa vad ce se intampla... si am vazut... psihoza! pe masura ce ma apropiam de punctul din care aparatul incepea sa redea track-ul, track-ul se departa (suna aiurea, dar, da, fugea de mine :ha:)

 

in stilul asta, "prinde-ma daca poti", am mers 60km... eu ma apropiam de "linie" ... "linia" fugea de mine....

foarte enervant pt. ca in 2-3km cat era "inre noi" ma pot rataci de numa' muna'... e imposibil de orientat asa.

 

precizez ca am dat drumul sa si inregistreze, a facut-o cu succes. intors acasa am convertit in .kml si am comparat cu .kml-ul initial facut de mine (dupa care am facut .plt-ul) si se suprapun perfect.

 

daca voi ati mai intalnit asa ceva.....

 

PS: am citit help, stiu ce e Ozi, stiu ce poate si ce nu, am folosit diverse softuri si GPS-uri si am vazut Ozi la treaba pe alte aparate... dar faza asta mi-a scos peri albi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: OziExplorer-discutii

 

Cauta toolbar-ul sa poti deschide un track. Si mie imi facea la fel cu import track tail(care e doar dira rosie lasata pe traseu). Cand am reusit sa deschid track-ul, am vazut ca este afisat ca o sumedenie de puncte unite intre ele cu albastru. Probabil ca la import track tail pna-urile noastre au o problema de memorie.

4x4
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: OziExplorer-discutii

 

Da, pe alte aparate n-am avut problema asta pana acum.

Se pare ca PNA-ul acesta e mai "special"... multzam de pontul cu toolbar-ul... am deschis de acolo track-ul, este intr-adevar reprezentat altfel pe display si pare totul ok. Ramane sa-l testez pe dealuri.

 

:tk

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Re: OziExplorer-discutii

 

Salutare tuturor,

 

Am nevoie de Image2ozf versiunea 2.07 sau 2.08.

Mai are cineva prin calculator asa ceva?

Vreau sa convertesc niste harti in OZF2, iar versiunile noi (3.xx) folosesc formatul Ozfx3.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: OziExplorer-discutii

 

Salutare tuturor,

 

Am nevoie de Image2ozf versiunea 2.07 sau 2.08.

Mai are cineva prin calculator asa ceva?

Vreau sa convertesc niste harti in OZF2, iar versiunile noi (3.xx) folosesc formatul Ozfx3.

 

cum aflu ce versiune am?

 

ca nu am help/about?

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare