GTC Auto Shop
Pagina 4 din 4 PrimulPrimul 1234
Afisez rezultatele 31 la 35 din 35

Data Inscriere
    Feb 2014
    Varsta
    31
    Masina
    Land Rover Freelander TD4

Implicit Re: Conducte frina: metal sau cupru?

Salutare ,

Am descoperit discutia pt ca am avut si eu aceleasi probleme :.

Eu am preferat metalul in pofida Cu+Ni (cele din cupru simplu nu le bagam in discutie ) din mai multe motive :

- originalele sunt din aceleasi material si au rezistat 18 ani fara prea multa ingrijire si cu muuulta sare pe drumuri cum numai in Austria vezi

- am aflat ca pe lungimi mari cuprul trebuie asigurat in mai multe puncte din cauza flexibilitatii care il face sa vibreze mai mult si mai usor si cauzeaza oboseala materialului

- pentru mine nu pretul a fost factorul principal in alegerea metalului diferenta nu ar fi fost mare (cu 10Ā€ la cantitatea cumparata de mine)

- cuprul transfera foarte bine caldura si nu e recomandat in compartimentul motor si in apropierea esapamentului pentru ca ridica temperatura lichidul de frana

- presiunea la care se pot sparge cele de cupru este sensibil mai mica decat la otel dar neglijabila din punctul meu de vedere

- am gasit informatii ca la cele din cupru exista posibilitatea sa cedeze fara sa fie corodate numai din cauza oboselii materialului sau din cauza instalarii defectuoase de ex. se indoaie de mai multe ori aceeasi sectiune de teava etc

Marele minus a metalului este rezistenta la indoire . Iti cam mananca urechile!
    O sa folosesc bucuros in locurile greu accesibile si lungimi mici cupru dar unde am posibilitatea o sa pun metal .

De curand am observat ca am rugina la conductele de frana in anumite locuri nu pe lungimi mari dar destul de adanc corodate .
    Pe fata pe ambele parti exact unde trec prin caroserie si parte de jos de la roata.
    Pe spate inainte de cadru motor pana in fata rezervorului , de langa rezervor mai departe cred ca au fost schimbate de fostul propietar pe cupru si deocamdata arata bine .

Cum You Tube-ul si forumurile sunt foarte de ajutor pentru mine am si filmat operatiunea cum am schimbat eu la mine la Freelander Td4 in speranta ca ajuta pe cineva .

Conductele fata si spate :
    https://www.youtube.com/watch?v=oiImLaXA2bk

Sectiunea centrala :
    https://www.youtube.com/watch?v=8U8d5q_nQ38

Data Inscriere
    Mar 2009
    Varsta
    47

Ei, acu' am descoperit si eu discutia asta, dupa o gramada de ani.

Tot e bine, cica omu' cat traieste invata: eu tocmai ce-am invatat ca cuprul nu-i metal

Data Inscriere
    Aug 2009
    Varsta
    50
    Masina
    2 x Y61 3.0: SWB 2000, LWB 2005

Cu multi ani in urma, am avut ocazia sa vad conducta pentru frana din cupru, instalata maiastru, celest as zice, adica...in aer asa, pe langa care trecea o conducta din rielsan (popular din plastic, conducta pentru aer comprimat, deservind blocant ARB), dar nu oricum, ci la 90 grade, frecandu-se una de alta. Va las pe voi sa ghiciti care a crapat.
    Cīnd te-ai nascut, tu ai plīns iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel īncīt, cīnd vei muri, toti sa plīnga, iar tu sa zīmbesti.

Data Inscriere
    Mar 2016
    Varsta
    62

Inclin sa cred ca aia de cupru...
    Motivul pentru care am senzatia asta este ca s`a comportat plasticul fix ca dornul folosit pentru lepuire, dornul moale incastreaza abrazivul, aici nisip ca si ala`i bun, si roade asa incet, incet si in HSS!

Data Inscriere
    Aug 2009
    Varsta
    50
    Masina
    2 x Y61 3.0: SWB 2000, LWB 2005

Intocmai, cuprul a cedat. A ramas fara frane, tasnea ca arteziana. Am blindat teava si a mers cu frana doar pe fata.
    Cīnd te-ai nascut, tu ai plīns iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel īncīt, cīnd vei muri, toti sa plīnga, iar tu sa zīmbesti.

Pagina 4 din 4 PrimulPrimul 1234

Discutii Similare

1. Saibe/garnituri cupru injectoare
    By geotiganica in forum Pajero MK3 / MK4
    Raspunsuri: 11
    :: 15th January 2014, 23:46
  2. Raspunsuri: 22
    :: 23rd March 2013, 21:47
  3. conducte frina ruginite
    By cipak in forum Samurai, SJ, LJ
    Raspunsuri: 22
    :: 16th May 2011, 12:42
  4. Raspunsuri: 5
    :: 8th January 2011, 23:37
  5. Vaselina pe baza de cupru (cooper grease)
    By unde in forum Discutii Generale
    Raspunsuri: 15
    :: 12th November 2009, 09:55