Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

taxa inmatriculare zero la LC120 nou


tdanys

Postări Recomandate

Re: taxa inamtriculare zero la LC120 nou

 

Eu am toyota hilux motor de 3000 euro 4 si am platit taxa de inmatriculare, si bineinteles ca este autoutilitara, doar are bena :D

 

cand?

isuzu trooper, lada niva,defender TD5, defender Td4, ZIL 131, LC 120
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: taxa inamtriculare zero la LC120 nou

 

vin cu clarificari

doar pentru auto noi autoutilitare inmatriculate dupa 20.02.2009 taxa este zero

 

http://www.mfinante.ro/calculator_taxe/ ... _2009.html

 

aceti grija sa bifati optiunea de " Nu a fost inmatriculat nici in Romania, nici in alt stat membru UE inainte de 15 decembrie 2008 "

 

ma gandeam eu ca e imposibil sa nu se stie daca se putea si pt alea vechi.... :P

isuzu trooper, lada niva,defender TD5, defender Td4, ZIL 131, LC 120
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: taxa inamtriculare zero la LC120 nou

 

Mai exista citeva smecherii pe care vi le impartasesc.

-stocurile pe Europa se redistribuie intre dealeri, masinile sunt indigenizate in Europa si pot fi chiar inmatriculate intr-unul din statele membre

-verificati daca aceasta promotie nu cumva este pentru serii de sasiu fabricate in 2008,7

-in nici un caz nu cred ca au facut omologare individuala, sigur au facut de tip daca masina o aduc ca productie recenta (se poate vedea o carte de identitate a masinii)

-au facut omologare individuala doar daca au inmatriculat ei direct aceste masini si vi le vand ca orice masina second hand dar cu zero km.

-nu cred ca RAR-ul trateaza un importator exclusiv in Romania la fel cum trateaza o persoana fizica din toate punctele de vedere (financiar, legal, prompt, etc)

Cam atit momentan.

Land Rover Discovery 2 V8 Automatic -Thor

Land Rover Discovery 2 Td5 Manual - Phoenix

www.lroc.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: taxa inamtriculare zero la LC120 nou

 

pt orice autoutilitara in general: e clar ca smecheria este ca sa nu fi fost inmatriculata pe dealer inainte de dec.2008. asta chiar daca masina e noua. daca dealerul din germania a inmatriculat-o la el inainte de dec 2008 nu merge....sau nici macar la noi in tara, dealerii care au facut asa.

altfel e clar ca e taxa zero.

pt lc 120 ei au facut omologare tip se pare pt a putea face din land cruiser autoutilitara ca sa scape de stocuri....si se pare ca au reusit deoarece momentan nu mai sunt anumite modele de land cruiser ( manuala/executive) si nici nu se pot face comenzi deoarece se va lansa modelul nou.Eu aici vb de ceea ce este in tara...dar oricum momentan preturile sunt muuult mai bune ca la nemti.

ma rog au fost....ca s-au terminat...

 

sunt curios numai daca sunt persoane care au platit taxa la autoutilitare dupa datele mentionate, pt ca atunci se prea poate ca oamenii sa fii fost furati efectiv de stat....

isuzu trooper, lada niva,defender TD5, defender Td4, ZIL 131, LC 120
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 luni mai târziu...

Re: taxa inamtriculare zero la LC120 nou

 

Daca o masina este autoutilitara, cum afecteaza RCA-ul si ce alte obligatii ai? Taxe de drum, taxe de pod, taxe de intrare in localitati?

 

Normal ca un LandCruiser nu o sa-l vada nimeni ca utilitara!

Off-road in Dobrogea!

Off-road: Toyota KZJ70 3.0TD 94, Suzuki Jimny modified UK, Suzuki Jimny 06,

On-road: Renault Laguna 02,

ATV: Suzuki KingQuad 700 4x4 07, Yamaha Grizzly 700 4x4 08!

Multumesc Asfalttango!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: taxa inamtriculare zero la LC120 nou

 

Din experienta cu a mea, iti pot spune ca RCA, Casco, taxe de autostrada, ma rog de pod, la Cernavoda, sunt la fel, doar impozitul pe masina e mai mic.......impozit pe masina.....in Anglia asa ceva nu exista masinile fiind considerate bunuri de larg consum si in consecinta nu poti impozita un televizor, frigider etc.......tara de kkt.......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: taxa inamtriculare zero la LC120 nou

 

Am 2 intrebari:

- de ce RCA pe firma este mult mai mare decat pe persoana fizica?

- de ce impozitele pe auto/imobiliare pe firma sunt mult mai mari decat pe persoana fizica?

 

--------------------------------

 

Off-topic:

http://www.capital.ro/articol/romanii-nu-mai-aduc-masini-la-mana-a-doua-din-germania-132866.html

 

Daca nici capital.ro nu intelege ca masinile se inmatriculeaza in Bulgaria si ca sunt "gaura neagra pentru buget/statistica"! Ce sa mai zicem de guvernanti?!

Off-road in Dobrogea!

Off-road: Toyota KZJ70 3.0TD 94, Suzuki Jimny modified UK, Suzuki Jimny 06,

On-road: Renault Laguna 02,

ATV: Suzuki KingQuad 700 4x4 07, Yamaha Grizzly 700 4x4 08!

Multumesc Asfalttango!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: taxa inamtriculare zero la LC120 nou

 

Pt ca persoanele juridice sunt cei mai ai dreaku` infractori din tara asta care nu fac decat sa se imbogateasca, sa faca PROFIT si nu mai stiu cum sa inventeze metode sa fraudeze tarisoara asta.........:ha::ha::ha:

 

PS - Din decembrie primesc lunar, somatii si chiar somatii si titluri executorii cum ca n-as fi platit nu stiu ce taxe, TVA....aiureli.....a facut poteca contabila la Adm.Fin sa le demonstreze ca toate sunt la zi platite......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: taxa inamtriculare zero la LC120 nou

 

Profit nu cred sa aiba nimeni in 2009, deci nici dividente! In schimb, impozite din ce in ce mai mari ... cu siguranta avem! Impozit forfetar, pardon, nu mai exista, in schimb avem ... impozit anticipat, marit fata forfetar 2009 cu rata inflatiei!

 

Si eu primesc scrisori de la AF, deja contabila a declarat ca anul acesta muncim pentru ei!

Off-road in Dobrogea!

Off-road: Toyota KZJ70 3.0TD 94, Suzuki Jimny modified UK, Suzuki Jimny 06,

On-road: Renault Laguna 02,

ATV: Suzuki KingQuad 700 4x4 07, Yamaha Grizzly 700 4x4 08!

Multumesc Asfalttango!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: taxa inamtriculare zero la LC120 nou

 

parerea mea : dai 4-5 sute de euro si o inmatriculezi pe Bulgaria si nu te mai doare capu , si in plus nu mai platesti impozit si asigurare care au crescut destul de mult in ultimul timp chiar si pentru o autoutilitara.

Infantry - y60 rd28t scurt

Cavalry - y61 td42 long ... e pe vine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 luni mai târziu...

Re: taxa inamtriculare zero la LC120 nou

 

Si-a mai transformat cineva masina in utilitara?

Am un dodge durango cu 7 locuri si ma interesa. Am inteles ca trebuie facut un proiect la o firma specializata, costul fiind de aproximativ 800-1000 euro.

A facut cineva treaba asta si cunoaste toti pasii ce trebuie urmati?

 

 

 

 

E foarte posibil pt orice masina. Ever. Trebuie asa:

 

- Grilaj despartitor intre zona de marfa si zona de pasageri

- Geamurile din zona de marfa astupate cu tabla, plexi, sau folie mata si netransparenta

- Hartie de la Service Autorizat pentru Modificari din autoturism in autoutilitara cum ca ei au facut transformarea

- Taxa de 8 mil la orice RAR

- ITP facut pe loc, la acelasi RAR la prezentare (plus taxele aferente).

 

Si atat. Merge la orice masina, pana si la un Matiz, Punto, Laguna Estate, Passat Break sau ce vreti voi. Cat timp ai hartia de la firma care ti-a facut transformarea, si transformarea e facuta, si treci un ITP facut pe loc la ei, se rezolva.

 

Mentionez ca ITPul trebuie facut pe loc, la RAR, indiferent daca masina are sau nu ITP valabil in acel moment.

 

Succes.

Nu lua viata in serios, oricum nu scapi viu din ea!!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: taxa inmatriculare zero la LC120 nou

 

vorbeste cyborg 2000, el a transformat un land cruiser in autoutilitara si cred ca nu e baiat rau :grin: si te poate ajuta cu ceva informatii.

Toyota Hilux Vigo 2.5

Can Am 800 LTD

Nu incerca sa alergi mai tare decat poate ingerul tau pazitor sa zboare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: taxa inmatriculare zero la LC120 nou

 

Asa am auzit si eu.

 

:off Sa-l operasca cineva pe @radu_moto ca e la suta de metrii posturi viteza. Dar acusa ca a facut 20 intra si pe filiera vanzari/cumparari ca de se poate.:grin:

 

S-auzim de bine

:cl 4x4 fun for all :h5

RR Classic 1986 - 200Tdi

www.lroc.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 11 luni mai târziu...
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare