Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Rezervatii si Parcuri Nationale, unde avem voie si unde nu


Postări Recomandate

Re: Rezervatii si Parcuri Nationale, unde avem voie si unde nu

 

...

- OUG 195/2005 privind protectia ariilor protejate, art.52 (2) Pe suprafata ariilor naturale protejate este interzis accesul cu mijloace motorizate care utilizeaza carburanti fosili in scopul practicarii de sporturi,

 

F.corect si de mult bun simt cele spuse aici.

Nu stiu daca actul normativ citat mai este in vigoare. Dupa parerea mea, formularea lui lasa o portita iubitorilor de natura, sa intre in arii protejate, dar nu pt sporturi off road.

Editat de ctinu
Sa cunosti, sa vrei - vei putea face !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Rezervatii si Parcuri Nationale, unde avem voie si unde nu

 

...

- OUG 195/2005 privind protectia ariilor protejate, art.52 (2) Pe suprafata ariilor naturale protejate este interzis accesul cu mijloace motorizate care utilizeaza carburanti fosili in scopul practicarii de sporturi,

 

F.corect si de mult bun simt cele spuse aici.

Nu stiu daca actul normativ citat mai este in vigoare. Dupa parerea mea, formularea lui lasa o portita iubitorilor de natura, sa intre in arii protejate, dar nu pt sporturi off road.

 

Este in vigoare si chiar daca nu ar fi, parcurile nationale se conduc dupa un Regulament (aflat pe site), in care garantat este prinsa o asemenea restrictie pentru autovehicule offroad. Da se intra in arii protejate, in afara drumului public cu rucsac in spate si numai pe trasee marcate. Faceti va rog diferenta intre un parc national si un parc natural. Parcul national este cu mult mai restictiv in ceea ce priveste activitatile permise decat unul natural, fiind interzisa antropizarea, punandu-se accent pe pastrarea intacta a elementului natural.

 

Va dau un singur exemplu : Proprietar de faneata cu acte in regula in parc national, nu ai voie legal sa ridici o casa pe propriul teren, deoarece nu este permisa de catre parc schimbarea categoriei de folosinta a terenului.

Si mai urmariti va rog un aspect referitor tot la legislatie: care este cea mai mica amenda la savarsirea unei infractiuni pe teritoriul unei arii protejate? Minimul este 3000 RON, persoana fizica. E absurd de mult, nu noi am facut legea, ci cei care conduc de pe fotolii fara sa stie realitatile terenului. De asta am spus ca un weekend frumos poate fi stricat foarte usor daca nu exista putina informare si nimeni nu vrea sa se ajunga acolo.

Editat de warhead
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Rezervatii si Parcuri Nationale, unde avem voie si unde nu

 

 

De acord cu toate exemplele, chiar si cu amenzile uriase (bunul simt se mai invata si cu biciul), dar...

 

Regulamentul se subordoneaza Legii (265/2006) si nu invers, iar legea permite celor cu bun simt sa admire natura, fara s-o schilodeasca, indiferent cu ce mijloc de transport se deplaseaza.

 

Sper sa nu ajung sa constat altceva.

Toate cele bune

Sa cunosti, sa vrei - vei putea face !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 ani mai târziu...

Re: Rezervatii si Parcuri Nationale, unde avem voie si unde nu

 

 

Multumesc, dar nu merg link-urile de la Hartile cu parcul. Mai caut deoarece eu stau pe Valea Draganului si nu stiu pana unde e limita iar eu ma aflu intre 2 masive: Vladeasa si Padurea Craiului 598728589_ApuseniHartaParcului.jpg.ca623c872aa3963ff172272f734e04fc.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Rezervatii si Parcuri Nationale, unde avem voie si unde nu

 

La un moment dat am intrebat direct (prin email) pe site-ul http://www.parcapuseni.ro cum as putea avea acces in interiorul Parcului National Apuseni, pe anumite trasee (ma interesa in mod deosebit zona Vladeasa-PietreleAlbe-Nimaiasa-Padis). Am primit raspunsul de mai jos, din care eu am inteles ca se poate merge cu auto doar pe drumurile publice, comunale si forestiere (adliteram). Am primit si harta Parcului in format pdf.

 

"Legat de solicitarea dumneavasotra doresc sa va comunic faptul ca accesul neautorizat cu motociclete, ATV-uri, sanii cu motor, autoturisme sau alte tipuri de autovehicule, pe suprafata ariilor naturale protejate, in afara drumurilor publice, a drumurilor forestiere pe care accestul nu este interzis prin semne sau bariere si aterenurilor special amenajate si semnalizate in acest scop este strict interzisa. Savarsirea acestora fapte constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 5000 la 10000 pentru persoane fizice, conform OUG 57/2007 Art. 53 Alin. 2.

 

Din categoria drumurilor publice fac parte: drumul national, drumul judetean, drumul comunal, iar in cazul drumurilor forestiere doar cele deschise circulatiei publice.

 

Va atasez o harta cu prinicipalele cai de acces pe teritoriul Parcului Natural Apuseni.

 

In cazul in care specificati o zona in care doriti sa mergeti putem sa va dam informatii in acest sens.

 

Cu stima, "

Harta PN Apuseni.pdf

0724066100
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 ani mai târziu...

Salut. Destul de vechi thread-ul, am zis sa vin cu un update, pentru cei interesati.

Cei de la romsilva au o harta pe site-ul lor, dar destul de inexacta, zic eu (lipseste cu desavarsire zona Ceahlaului, de exemplu, unde e plin de bariere):

 

http://gis.rosilva.ro/Zonare/#7/46.073/24.715

 

Ceva mai detaliat am gasit pe aplicatia Locus map, chiar varianta free:

https://play.google.com/store/apps/details?id=menion.android.locus

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare