Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Cartografie si Coordonate


bigdaddy

Postări Recomandate

Cateva intrebari despre utilizarea/citirea hartilor topo militare - editia '96

 

In teren ma folosesc acum de un PDA cuplat cu un soft zic eu meserias, GPS-Tuner, cu care folosesc hartile topo militare editia '96. Stie sa inregistreze track-uri, incarca trackuri dupa care poti sa mergi ulterior, una peste alta e OK. Totul este perfect pana functioneaza electronica.

 

In schimb ce se intampla in momentul in care ai numai coordonate (sa zicem de la un gadget cu GPS care doar atat stie, sa-ti spuna coordonatele locului in care te gasesti) Pe hartile de care vorbeam, cum se poate determina rapid locul pe harta?

 

Sau invers, daca stiu un loc de pe harta, cum determin rapid, fara PC sau PDA, coordonatele? Hartile pe care le am au doar cele patru colturi marcate in coordonate, in rest au gramada de cifre care nu au cred legatura directa cu coordonatele (ar trebui sa fie foile adiacente la diferite scari). De ex. cum citesc coordonatele pe harta ale cruciulitei din ccerculetul magenta din poza atasata? (pentru usurarea "rezolvarii" am pus si coordonatele care le da GPS-ul pentru punct)

 

Poate nu am fost f. coerent dar sunt un pic obosit :P

 

Toate cele bune

Nissan Terrano II SGX - 2.4i - 1994- SWB - Strajerul

NISSAN DRIVER

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cartografie si Coordonate

 

Trebuie sa faci niste calcule matematice, si in functie de scala hartii, obtii rezultatul cu o mai mare sau mai mica precizie. Trebuie sa tragi niste lini paralele cu meridianul si paralela cea mai apropiata de pe harta care sa se intersecteze exact in punctul acela, ti se creaza un dreptunghi, masori laturile, le compari cu etalonul din scala hartii si apoi transformi in grade si minute, tinand cont ca un grad are o anumita distanta la o anumita latitudine. Trebuie si aia calculat cat.

Do everything prepared!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cartografie si Coordonate

 

Mersi Miron pentru raspuns. Sa inteleg ca acel caroiaj de pe hartile astea nu ma ajuta in mod direct? La tipul asta de harta e marcat cu coordonate inteligibile doar fiecare colt. Asta inseamna ca trebuie intai sa transform din minute/grade/secunde in valori liniare si sa fac o interpolare intre punctele extreme (colturile hartii). Acuratetea in cazul asta va fi destul de slaba.

Stie cineva sau are alte optiuni de harti "freeware" care au o posibilitate usoara de localizre?

Toate cele bune

Nissan Terrano II SGX - 2.4i - 1994- SWB - Strajerul

NISSAN DRIVER

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cartografie si Coordonate

 

Trebuie sa faci niste calcule matematice, si in functie de scala hartii, obtii rezultatul cu o mai mare sau mai mica precizie. Trebuie sa tragi niste lini paralele cu meridianul si paralela cea mai apropiata de pe harta care sa se intersecteze exact in punctul acela, ti se creaza un dreptunghi, masori laturile, le compari cu etalonul din scala hartii si apoi transformi in grade si minute, tinand cont ca un grad are o anumita distanta la o anumita latitudine. Trebuie si aia calculat cat.

:g

Miron, mare meserias. Ti-a raspuns exact la intrebare, insa, eu cred ca iti doreai sa stii ce faci daca te lasa GPS-ul si ramai cu harta. Lucrul asta se numeste orientare in teren si tine de experienta, intuitie, spirit de observatie si atentie la citirea hartii. In teren nu vei sta sa trasezi linii si nici sa faci calcule exacte, pt ca pur si simplu nu ai nevoie de precizie. Trebuie sa gasesti calea si directia in care trebuie sa te deplasezi.

Am incercat sa atasez si un mic manual de pe vremea cand am facut armata dar se pare ca nu merge desi are 400kb.Il voi pune pe transfer.ro dar din nefericire acolo nu sta decat 10 zile .Il puteti lua si posta in continuare daca vi se pare util.

 

 

http://s10.transfer.ro/storage/transfer ... 61fc89.zip

Tico

BMW 525d

Mercedes 412

Terrano2 2.7 TD

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cartografie si Coordonate

 

@valissan - multumim pentru manual, e dragut. Intrebarea nu era de orientare in natura dupa harta. Intrebarea era determinarea coordonatelor unui punct pe harta, si in mod explicit cu hartile pe care le-am atasta pe forum, fara sa ai la dispozitie un GPS. Sau problema inversa, daca ai coordonatele date, sa gasesti punctul pe harta fara mijloace electronice.

 

De ce am intrebat de fapt ... am gasit undeva o "felie" dintr-un manual de cartografie.... unde scria ceva de genul urmator - pe laturile externe ale hartii se afla segmente alternante de culoare alb si negru, fiecare interval fiind egal cu un grad pe harta. Noa, io caut ceva de genul acesta, explicit pentru hartile in cauza - de exemplu - intervalul dintre doua linii groase de caroiaj este 1/2 grad sau intervalul dintre liniile caroiajului subtire este de 15 secunde etc.

Toate cele bune

Nissan Terrano II SGX - 2.4i - 1994- SWB - Strajerul

NISSAN DRIVER

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cartografie si Coordonate

 

In interiorul caroiajului vezi niste liniute scurte la interval de un minut. Ca sa afli coord. unui punct trebuie sa duci perpendiculare lat si long. cu un echer.Si socotesti de la coltul cel mai apropiat.

Un minut pe E=1312m si pe N=1843m. Asta cand ai harta de hartie.Pe PDA...?

Cel mai bine,zic eu,e sa alegi un sistem de navigatie de care sa fii sigur ca nu te lasa.

Eu folosesc PDA Fujitsu cu Ozi CE si receptor Holux cu bluetooth.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 ani mai târziu...

Re: Cartografie si Coordonate

 

:g

Miron, mare meserias. Ti-a raspuns exact la intrebare, insa, eu cred ca iti doreai sa stii ce faci daca te lasa GPS-ul si ramai cu harta. Lucrul asta se numeste orientare in teren si tine de experienta, intuitie, spirit de observatie si atentie la citirea hartii. In teren nu vei sta sa trasezi linii si nici sa faci calcule exacte, pt ca pur si simplu nu ai nevoie de precizie. Trebuie sa gasesti calea si directia in care trebuie sa te deplasezi.

Am incercat sa atasez si un mic manual de pe vremea cand am facut armata dar se pare ca nu merge desi are 400kb.Il voi pune pe transfer.ro dar din nefericire acolo nu sta decat 10 zile .Il puteti lua si posta in continuare daca vi se pare util.

 

 

http://s10.transfer.ro/storage/transfer ... 61fc89.zip

 

Salut!

 

Poti sa faci un reupload la manualul acela?

Multam`

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cartografie si Coordonate

 

e hartii).

Stie cineva sau are alte optiuni de harti "freeware" care au o posibilitate usoara de localizre?

Toate cele bune

 

hartile TPC au gradatii pe caroiaje. orientarea se face rapid, TPC acoperind practic toata lumea. eu folosesc hartile astea si un GPS obisnuit, fara alte harti incarcate sau programe. daca nu am TPC-uri rigla, compasul si creionul fac minuni

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 ani mai târziu...

Re: Cartografie si Coordonate

 

Salut, stiu ca e cam tarziu sa raspund dar: caroiajul de pe harta aceea este retea MGRS la 2km. pe marginea hartii ai valorile fiecarei linii a caroiajului. Te poti folosi de el pentru a stabili pozitia atata vreme cat gps-ul tau afiseaza coordonatele in sistem UTM (Universal Transversal Mercator)-spun UTM pt ca destul de putine device-uri gps afiseaza MGRS. Daca ai gps cu afisare UTM atunci folosesti ultimele 5 cifre din fiecare set pentru a stabili pozitia pe harta astfel, primul set reprezinta longitudinea, al doilea reprezinta latitudinea, din cele 5 (ultime) cifre ale unui set prima reprezinta grupa zecilor de kilometri, a doua grupa kilometrilor, a treia - sute de metri, a patra - zecile de metri si a cincea - metri; pe harta 1 la 100k nu vei putea obtine masuratori cu acuretete de ordinul metrilor intrucat 1mm pe harta reprezinta 100m pe teren prin urmare vei putea masura pana la jumatate de milimetru adica 50m pe teren. In functie de acuratetea necesara vei folosi primele 2,3,4 cifre din setul de 5 obtinand astfel un patrat cu latura de 1km/100m/10m in interiorul caruia te vei fi afland la momentul masuratorii. Pentru a putea trasa patratul de 1m x 1m ai avea nevoie de o harta la scara 1 la 1000 insa avand in vedere suprafata de teren acoperita de o astfel de harta, ti-ar trebui zeci sau sute de planse pentru a te putea orienta intr-o zona vasta. Ar fi mult mai usor daca ai procesa harta respectiv de a scana, calibra si apoi edita harta in sensul adaugarii unui "grid" (caroiaj) in sistem Lat/Long si apoi printare pe format adecvat (harta de 1 la 100k ar iesi pe un A1 sau daca mai tai putin din margini chiar pe si pe un A2). Eu folosesc Global Mapper pentru calibrare si ArcMap pentru trasarea meridianelor si paralelelor (din 10' in 10', cu marcaje din minut in minut sau/si din 30" in 30"). Dezavantajul la utilizarea acestui tip de harta este faptul ca formula de transformare a coordonatelor de tip lat/long in coordonate UTM este una complexa si nu stiu daca se poate efectua chiar si cu un calculator stiintific. Avantajul este ca poti stabili pozitia rapid odata ce ai coordonatele in formatul UTM/MGRS si poti estima distante folosindu-te de caroiajul kilometric.

Editat de chrisostomul
evitare emoticon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare