Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Zdruncinaturi puternice si incontrolabile, sau death wobble


Vizitator mihainegut

Postări Recomandate

Re: Zdruncinaturi puternice si incontrolabile, sau "death wobble

 

Intre timp sigur s au mai lovit si altii de aceasta problema deranjanta

Aici sunt atinse cam toate problemele care trebuiesc rezolvate sau aspecte care trebuiesc verificate

 

 

[video=youtube;4CI-Q_qBgoU]

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Zdruncinaturi puternice si incontrolabile, sau "death wobble

 

http://www.jkowners.com/forum/showthread.php?t=30723

  • Like 1

2009 JKU, 2.8 CRD, NSG370, Rapoarte 3:73, Blocant Spate, Fox 2.0 & JKS 2.5", ARB Deluxe, Warn M8000, ASFIR 4x4, 9X17 MickeyThomson II, GY Duractrac

http://www.jeepromania.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Zdruncinaturi puternice si incontrolabile, sau "death wobble

 

Desi poate de multe ori din masina nu pare asa grav de afara se vede cu adevarat cat de mare este problema

 

 

Desi n am experimentat decat pe sosea aceasta problema urmarind ceva filmulete mai vechi constat ca si in teren se mai intampla

Secunda 33:

 

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

Re: Zdruncinaturi puternice si incontrolabile, sau "death wobble

 

de curand am intalnit si eu aceasta problema la viteza de 50/h pe asfalt(foarte nasol).

pana sa citesc postarile voastre credeam ca o sa scap cu un schimb de amortizor de directie, dar se pare ca o sa am mai mult de lucru...(mai multe cheltuieli) :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Zdruncinaturi puternice si incontrolabile, sau "death wobble

 

In trecutul meu foarte recent am avut ( si voi mai avea , desi sper sa nu ... ) intalnire de gradul zero cu puntile fata de YJ , de multe ori pana la ceas de noapte tarzie .

De fiecare data m-a lovit faptul ca planetarele fata sunt de fapt cardane - si asta inseamna ca rotatia la un unghi oarecare nu se face constant , ci cu o anume neregulariate unghiulara ( adica merge in suturi , de doua ori pe rotatie - mai mult decat nasol ) . Pentru ca miscarea de rotatie sa nu aiba variatii , ar trebui sa aiba cardane duble ( viteza unghiulara pierduta intr-o articulatie se compenseaza cu cealalta- perechea ei din dubla articulatie ) . La fiecare rotatie cu rotile virate , roata se invarte sacadat , articulatia cardanica nefiind compensata ( fiiind una singura ) . Iarasi - mai mult decat nasol ( ...oare proiectantii nu stiau ca o articulatie cardanica singulara merge sacadat cand se frange ... ?? ...) .

 

Mi-am facut si eu probleme , griji si ganduri - cum sa fac ca puntea aia sa mearga bine , sa nu ma sune omu' de fiecare data cand atinge 55 kmh - dar mi-am dat seama ca de fapt puntea cu cardane in planetare se autoinduce in oscilatie , de fiecare data cand are cel putin o conditie indeplinita ( jocuri in butuc, in timonerie ) , articulatia cardanica mai sus pomenita fiind o sursa de oscilatii care se manifesta la prima schimbare de unghi in articulatia cardanica . Dupa ce s-a indus oscilatia necontrolata , rotile ( in special mari si grele ) o vor mentine cu mult succes .

Pentru a contracara acest lucru , in ultimul timp Jeep a 'inventat' planetarele cu articulatie omocinetica , de fapt redescoperind apa calda , intr-un mare tarziu ...

Nici planetarele omocinetice cu ale sale 6 variatii unghiulare nu sunt perfecte , dar e mult , mult , mult ... mai bine .

 

Cata vreme puntea nu e in conditii perfecte fara jocuri , directia nu e impecabila , autooscilatia rotilor fata va fi un partener nelipsit al masinii ... Nu exista nici o posibila remediere cu ajutorul unui amortizor de directie , poate doar o reducere - dar reducerea ar fi posibila doar daca amortizorul de directie ar fi plasat constructiv direct intre fuzeta si punte , fara sa implice deloc orice pivot , bara de directie , sarcini tangentiale , etc ...Si fiecare fuzeta cu amortizorul propriu ...

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Zdruncinaturi puternice si incontrolabile, sau death wobble

 

Problema asta apare la masinile cu punte rigida fata.

Am avut-o si eu la Wrangler si am rezolvat-o.

Nu schimbati amortizorul de directie decat daca este curs si nu-si mai face treaba.eu am pus amortizor nou HD Procomp si tot aveam trepidatia.

 

verificati jocurile din bucse ,pivoti la puntea fata sa fie cat mai mici sau deloc daca se poate

REGLATi DiRECTIA pe un stand de directie.

ECHILIBRATI FOARTE BINE rotile fata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Zdruncinaturi puternice si incontrolabile, sau "death wobble

 

de curand am intalnit si eu aceasta problema la viteza de 50/h pe asfalt(foarte nasol).

pana sa citesc postarile voastre credeam ca o sa scap cu un schimb de amortizor de directie, dar se pare ca o sa am mai mult de lucru...(mai multe cheltuieli) :(

 

Ai fost prevenit ca se va intampla acest ,,fenomen" si n-ai crezut ,se pare :grin:

Doar dupa ce vezi crezi ca intr-adevar treaba-i nasoala .

Nu-i o treaba care sa nu se poata rezolva si nici nu costa exagerat de mult .Problema e ca cu cat rotile sunt mai mari cu atat problema apare mai repede si se manifesta mai urat .

 

SUCCES

 

:h5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 ani mai târziu...
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare