Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Grindul Chituc


Vizitator morsa

Postări Recomandate

Dupa ce a iesit din ''spitalul'' lui don Luigi am scos-o sa-i arat putin si litoralul.

A fost o tura scurta (70 km) pina la grindul Chituc. Masina s-a comportat excelent, chiar daca in anumite zone a trebuit sa trec prin nisip exagerat de afinat.

Data viitoare sper sa ajung pina la Portita.

PS: sint niste canale de stiuca care la toamna merita explorate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Grindul Chituc

 

S-o stapanesti sanatos si sa-ti fie de bine, iesirea :h5

Data viitoare sper sa ajung pina la Portita.

Din cate stiu eu, la Portita nu prea ai cum sa ajungi cu masina, sunt niste canale destul de adanci iar la ecluza am inteles ca este ingust astfel incat nu pot trece decat motociclete.

Viata e scurta si plina de KKT

Samurai 2002

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator morsa

Re: Grindul Chituc

 

Ecluza este suficient de lata ca sa treci cu masina si chiar are rampe de urcare. Toata treaba este sa pici la pace cu cei care au cheia de la bariera.

Cit despre canale, am vb bastinasii si am inteles ca se poate trece de ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Grindul Chituc

 

eu merg de 3 ani pe grindul chituc si stau cu rulota mai mult timp acolo. dupa ce treci de bariera lui nea fane, surub si restul paznicilor cu simtul raspunderii, peste vreo 5 km ajungi la un pod care duce la un sat de pescari. ca sa ajungi la ei trebuie sa o iei pe jos pe un pod cu sina ferata care nu poate fi parcurs cu auto. pe partea cealalta, pe plaja, e un canal care isi schimba permanent forma si adincimea datorita sensului curgerii apei, dinspre mare spre lac si invers, pe care nu il poti trece cu masina, din simplul motiv ca ramai afundat in nisipul de pe fundul apei. eu am stat anul trecut cu masina in mare o zi si o noapte pana am gasit mai multe masini care sa ma traga afara. partea cea mai proasta, e ca nici nu exista vreun suport de care sa te legi ca sa te troliezi.

poti trece doar cu barca sau cu atv ca sa poata fi tras de mai multi oameni.

o sa pun si niste poze cu zona, podul, plaja ca sa poti vedea exact topografia.

altfel, zona e superba, relativ pustie si plina de salbaticiuni si mai ales tauni! sunt de belea, ciupesc parca te ard cu tigarea.

vin si cu poze

experientia docet.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Grindul Chituc

 

Detaliati va rog si poze.Si pe mine ma intereseaza zona.

Din cate stiu eu, din auzite ca n-am fost acolo,daca e vorba de ecluza de la Periboina,nu se trece.

Pe de alta parte, pe grindul Lupilor se poate ajunge numai pana la cabana vanatorilor de la canalul 5,unde iar e o ecluza ingusta. Treci pe picioare sau cu motocicleta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Grindul Chituc

 

Cu masina se poate ajunge pina la Periboina. Peste stavilar nu se poate trece decit cu motorul, este o punte ingusta sub 1 m latime. Nu sunt sanse nici macar cu ATV-ul, cit despre masina...... Intr-adevar, sunt niste canale unde trage stiuca, dar ceva mai tirziu cind o veni frigul. De la Periboina se poate merge catre Periteasca si Perisor, niste cherhanale aproape parasite. Cu putin noroc insa puteti minca acolo o ciorba de peste cum nu s-a mai pomenit.

cind o sa fiu mare.....o sa-mi iau tot niva
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Grindul Chituc

 

Cum mai este la Periboina? Tot pustiu sau a inceput marea populare?

Eu am fost la Periboina 2 ani la rand in '90 si '91 cu familia si am stat cate 2 sapt de fiecare data dar nu am vazut nici tipenie de om, doar pescarii de la cherhana. Nu vreau sa ma laud dar cred ca sunt unul din pionierii Grindului Chituc. Imi doresc sa mai ajung acolo.

Dumnezeu sigur iubeste prostii. Altfel nu ar fi creat atat de multi.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Grindul Chituc

 

din pacate a inceput sa se populeze cu uikendisti. care au impresia ca sunt civilizati daca baga gunoiul in saci de plastic dar lasa sacii tot acolo sau ascunsi prin stufaris, spre deliciul pescarusilor, al vulpilor si al cainilor "maidanezi" care ii rup si-i imprastie peste tot cu buna-vointa vantului care cam bate... nu se-ncurca.

 

altfel sunt si multi altii mai atenti, sa zic asa, care isi iau cu ei deseurile pana la vadu sau corbu sau la benzinarie in container. anul asta se aruncau chiar la bariera de trecere, ceea ce m-i s-a parut un pas inainte.

 

pentru ca administratia zonei nu face nimic pentu a pastra curatenia. desi accesul este strict interzis, zona fiind strict protejata, ceea ce presupune accesul total interzis turistilor, oamenii tot trec si campeaza. n-ai ce sa faci. nu poti nega o realitate pe principiul ca daca nu e voie, nu facem nimic ca "de ce trec aia daca nu e voie...". asta e situatia si ar trebui actionat in consecinta.

 

inainte de postul de graniceri, care de anul asta s-a deschis, e si o cherhana, a lui ionut, un constantean care recreeaza atmosfera vamii inainte de "marea urbanizare". e o zona mai populata, cu rulotisti, corturi, colibe pe plaja... mancare de peste proaspata, scoasa direct din fata carciumii... e misto, una peste alta.

 

n-am ajuns acasa inca sa micsorez pozele sa pun aici...

experientia docet.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Grindul Chituc

 

Da, colegul Flash 4x4 are dreptate. Va rog anuntati iesirea din timp ca am vrea mult sa venim si noi.

Pentru orice eventualitate, iata si numerele noastre de telefon :

0723-340-811 - Emanuel

0724-364-344 - Nicolle

4x4
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 luni mai târziu...

Re: Grindul Chituc

 

Salutare.

Pe Google Earth apare un drum comunal ce se indreapta catre Gura Portitei. Cu aproximativ 5-6 km de Gura Portitei drumul este intrerupt de Canalul 5. Pe acest canal , in dreptul drumului, este construit un dig pentru a regulariza nivelul apei din lacurile din zona(cred ca din lacul Sinoe). Dupa ce se trece de dig drumul continua si ajunge in partea de sud a Portitei. Am atasat si o fotografie a digului gasita pe GE. Exista vreo posibilitate ca acest dig sa fie trecut cu masina? Din fotografie se observa ca mare parte din dig este tip pod dar lipseste o portiune de circa 8 m. Exista vreun pod care se "lasa" peste partea lipsa sau ceva asemanator?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Grindul Chituc

 

Poza pe care o ai este intr-adevar la Canalul5 ,ecluza dintre lacurile Golovita si Sinoe. Ecluza deschisa in 2006. Eu am fost in toamna 2008 si poarta ecluzei era inchisa si blocata DEFINITIV. Dupa cum se poate vedea din poze, digul e ingust de 1-1,5m. Poti trece o motocicleta dar ai de urcat o rampa de 1m.

In opinia mea, de vechi portitar, e mai bine asa.

Gura Portitei trebuie sa ramana izolata. Acces doar cu transfer barca. Astfel se face o "selectie" si se va feri de manelisti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Grindul Chituc

 

In opinia mea, de vechi portitar, e mai bine asa.

Gura Portitei trebuie sa ramana izolata. Acces doar cu transfer barca. Astfel se face o "selectie" si se va feri de manelisti.

 

 

Mare dreptate ai Stane, e mai bine asa, sper sa ramana mult timp deacum innainte inchisa traficului auto!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Grindul Chituc

 

Poza pe care o ai este intr-adevar la Canalul5 ,ecluza dintre lacurile Golovita si Sinoe. Ecluza deschisa in 2006. Eu am fost in toamna 2008 si poarta ecluzei era inchisa si blocata DEFINITIV. Dupa cum se poate vedea din poze, digul e ingust de 1-1,5m. Poti trece o motocicleta dar ai de urcat o rampa de 1m.

In opinia mea, de vechi portitar, e mai bine asa.

Gura Portitei trebuie sa ramana izolata. Acces doar cu transfer barca. Astfel se face o "selectie" si se va feri de manelisti.

 

am cautat si eu multa vreme cai de acces catre Portita si cand am vazut ca oricum as da-o cu masina n-am cum sa razbat... am rasuflat usurat. mai bine asa! :h5

Va salut !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare