Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Pierderi de ulei la turbina


nan florin

Postări Recomandate

Re: Pierderi de ulei la turbina

 

:ha: Te-ai dat vreodata cu o masina cu NOS? Eu da ...cu un LJ70 si a atins instant 170km/h de la 90! Totusi verifica daca uleiul curge din turbina sau ai doar vreo conducta sparta! :h5

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pierderi de ulei la turbina

 

verifica sa nu ai pierderi de ulei la garnitura de la sist de ungere a turbinei....in general pe acolo curge.....daca apuca sa curga din turbina....ti-ar scadea extrem de repede nivelul de ulei din baie......asta daca vb cuiva de mai sus....n-o da brusc pe ulei.....si atunci...ai sa cauti alt motor......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pierderi de ulei la turbina

 

Cred ca exagerezi! Orice pierdere de ulei trebuie cercetata, pt a vedea daca nu ascunde o problema, pt a nu polua inutil natura (se spune ca 1L de ulei scoate din circuit cam 1000 L de apa ) etc. In galeria de admisie este normal sa ai ulei. Uleiul se aduna si poate picura pe la o neetanseitate. Demonteaza furtunele si vezi daca este vreo problema, si cam cat ulei gasesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pierderi de ulei la turbina

 

Pierderile de ulei sunt determinate de neetansietatea circuitului de ulei sub presiune din turbina, adica axul a inceput sa aibe joc major in carcasa turbinei si scapa ulei, continuarea functionarii in aceste conditii va determina:

-marirea jocului ax turbina-carcasa va conduce la atingerea paletelor compresor de carcasa, in felul acesta turbina devine nereconditionabila , la limita se rupe axul .

-functionarea motorului cu aport de ulei poate conduce la topirea capului pistoanelor ( mai rar dar am intalnit) avand in vedere ca cilindrul e alimentat atat cu motorina cat si cu ulei , ulei ce are o putere calorica foarte mare, se produce un front de flacara cu temp extrem de mare ce conduce la topirea capului pistonului si gripare motor

-risc extrem de mare de incendiu, uleiul de pe turbo se poate autoaprinde

 

Inainte de a demonta turbo de pe auto ar trebui totusi sa verifici daca racordurile de alimentare ale tubinei (furtunul de alimentare Hi-pressure si cel de retur ulei LoW-pressure sunt ok)

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 ani mai târziu...

Re: Pierderi de ulei la turbina

 

am o problema la un nissan patrol k260 motor ebro A428. creste nivelul de ulei din motor (cand verific joja). apa nu pare sa fie pentru ca nu este spuma in ulei, se poate sa fie numai motorina(parerea mea).

Oare care ar fi rezolvarea problemei.

 

poate ii cam deviata problema mea de la subiectul discutiei :(

 

multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare