Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Servo directie la Serie III ?


RETI

Postări Recomandate

Daca stie cineva cum se poate adapta servodirecti la un serie III .Am auzit ca pe la Brasov este o firma care pune pistoane servo hidraulice si care pot fii adptate la Land Rover Serie III.

Land Rover Discovery I

Mercury Sable

LR serie III

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Servo directie la Serie III ?

 

Fa o poza la caseta ta de directie si la prinderea acesteia de sasiu. S-ar putea sa mearga caseta servo de pe Defender. Pentru frane pe disc poti incerca sa adaptezi puntile de pe Defender sau Discovery, doar ca trebuie facuta conversia de la arcurile elicoidale la cele in foi.

Land Defender 90
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Servo directie la Serie III ?

 

Nu .Din start. .

Sunt niste butuci ,discuri de 6-11 inch si etrieri ....conversia puntiilor este mult prea scumpa.....doar pentru frane.....

si nu doresc sa renunt la punte Salsbury pentru Rover...sunt cateva firme care distribuie intregul kit....

sau se potrivesc de Iveco ....ca la Santana.

Land Rover Discovery I

Mercury Sable

LR serie III

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Servo directie la Serie III ?

 

scuzse era vorba de directie....

Da tot kit-uri sunt dar cu ram piston si se inlocuieste amortizorul d ela directie......caseta veche se pastreaza si se adauga doar valva ce actioneaza pistonul pe coloana de directie.In kit iti da ..pistonul furtune ,pompa si valva si cateva adptari mecanice pentru piston...

pistonul in SUA este pe la 150 usd .

Land Rover Discovery I

Mercury Sable

LR serie III

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Servo directie la Serie III ?

 

Punte Salisbury are si 110 pe spate la modelul mai vechi. Doar ca nu cred ca o iei la bani putini. Mai ieftin iesi cu piese de pe un Discovery dezmembrat. Poti sa iei si puntile & pompa de frana, cat si pompa servo cu caseta. Sunt destule prin Romania. Defender, mai rar. Masina ta e parca 88? Ce motor are?

Land Defender 90
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Servo directie la Serie III ?

 

la serie III iti trebuie caseta de RH ca vine pe exteriorul sasiului la LH .La Discovery este pe interiorul sasiului.Dar asta inseamna ca dai jos caseta originala modifici coloana iti mai trebuie niste cruci cateva tampoane de cauciuc .....un sistem cam ca la Discovery ....si pompa care se adapteaza usor prin furtune si fulie ...

Eu in schimb nu vreau sa renunt la cea veche si caut un sistem din asta cu piston...http://www.heystee-automotive.com....

Land Rover Discovery I

Mercury Sable

LR serie III

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Servo directie la Serie III ?

 

De gasit pe net le-am gasit de anul trecut dar nu sunt nebun sa dau atatia bani pe ele.......trebuie sa le fac aici in Romania si eventual sa le si vand eu afara...hahaha

Pai sin Olanda sunt ...si vor vreo 1500 + TVA.

SI fraana pe discuri tot cam pe acolo.

Eu vreau sa adaptez de aici un piston si valva pe coloana de directie. ca restul gaseste ..adica pompa fulie si curele pe toate drumurile...

Land Rover Discovery I

Mercury Sable

LR serie III

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Servo directie la Serie III ?

 

Piston scurt, mic....probabil de la motostivuitoare frontale, variantele mici. Valva de comanda , simpla, de la o directie de fabrica, nu stiu de unde....valva compusa n-am gasit pe niciunde , probabil ca n-am cautat suficient ca sa ma obisnuiesc sa se uite lung la mine niste furnizori de piese tabacite.

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Servo directie la Serie III ?

 

De gasit pe net le-am gasit de anul trecut dar nu sunt nebun sa dau atatia bani pe ele.......trebuie sa le fac aici in Romania si eventual sa le si vand eu afara...hahaha

Pai sin Olanda sunt ...si vor vreo 1500 + TVA.

SI fraana pe discuri tot cam pe acolo.

Eu vreau sa adaptez de aici un piston si valva pe coloana de directie. ca restul gaseste ..adica pompa fulie si curele pe toate drumurile...

acu vreo 2 luni erau750euro, a luat un amic de al meu.chiar iti trebuie servo, eu merg de vreo 15 ani cu serie si nu am probleme

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Servo directie la Serie III ?

 

Ma omaora doar cand parchez.......atata. in rest este ok.

Am schimbat tot la directie.....merge usor dar am asta cand ee pe loc tragi cam tare fata de altele cu servo si as fii vrut sa imbunatatesc chestia asta.

Baga si mie un link de unde era 750 .

Eu am gasit la www.Heysee-atumotive.com

Dar au niste preturi..pana si furtunele separat costa cam de 4 ori mai mult.

Poate ma ajuti cu niste sfaturi si la discuri vreau sa adaptez frane dic la Serie III.

Land Rover Discovery I

Mercury Sable

LR serie III

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Servo directie la Serie III ?

 

pentru directie o sa mai caut, le-am postat la "aro si ims", dar tre 'sa le gasesc.

discuri merg de defender.

daca vrei sa afli mai multe despre serie poti sa dai un ochi si o intrebare aici http://leafers.11.forumer.com/

site-ul e belgian dar sint LR-isti serie cam de peste tot si poti sa scrii in engleza

pe http://www.lrch.nl la rubrica forum si apoi techniek poti sa afli o caruta despre toate modelele LR (cu google translate) si poti sa intrebi in engleza ce te doare. sint baieti de nota 10 si de obicei afli ce-ti trebuie.

simbata ma duc la un meserias care a pus discuri pe un s2a 88 si-ti spun exact ce-ti trebuie, cred ca merge butucul cu totul.

si cu parcatul, eu am roti 235/85/16, deci ceva mai mari decit originalele si cind o parchez o tin usor un miscare din ambreiaj si merge unsa. eu as lasa-o originala cu directia si drept sa-ti spun nici de frine nu ma prea pot plinge. se opreste bine dar cam trage dreapta desi tot e nou.

ce model ai matale?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Servo directie la Serie III ?

 

aleoooooo ! Matale?

 

 

HAhahah mai imbatrinit din vorbe...ee nu ca as fii vrun tinerel..

Mihai ma cheama .{41 ani].Deci am 88 inch serie III din dracu sa-l pieptene de an ca nu stiu bine suna ciudat dar asta ee.Asa l-am cumparat..El arata a serie III bord din plastic grila..etc.

Punte Salsbury spate ferodouri 11 inch spate si 10 inch fata.

Baga asa cum iti zic 88 inch.

iti trimit si poze..daca crezi ca este altfel dar crede-ma ca m-am plictisit cu chestia asta.[adica ce tip]

Mai este o femeie in SUA cu un 2a sau III care un site fosrte elaborat...cu schimbari si date tehn ice parca Tery Ann..sau asa ceva..

De la ea am si informatia pentru Europa cu wwwheysttee-automotive.com

Pentru state erau mai multe adptarii dar este peste ocean..... si la preturi bune de tot.adica exactee...500 USD.

Stiu si la directie pentru ca acolo se pot face foarte multe modificarii cu piston- ram si pompa de servodirectie...

Land Rover Discovery I

Mercury Sable

LR serie III

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Servo directie la Serie III ?

 

pai daca are bord si grila de plastic e serie 3 -presupunind ca e originala- cu salisbury nu poate fi decit intre 1974 si 1978. cit despre restul daca e serie 3 toate fiarele-s la fel cu exceptia motorului (presupunind ca ai diesel)c care poate fi cu 3 sau 5 paliere la vilbrochen, insa avind in vedere puntea cred ca ai cu 5 . pompa de apa mai poate fi diferita, motoarele militare au 7 gauri celelalte 9. in rest toate o apa si-un pamint.

am pus pe aici pe undeva un link cu manuale pentru fiarele astea daca-ti trebuie.daca nu dai de pot sa le mai caut.

s3 are si balamalele la usi patrate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Servo directie la Serie III ?

 

Am manuale am de toate ca sa zic asa acum vreau sa o upgardez sau sa o vand....caut oricum si cum nu am ce face...

de tinut la-s tine...

Si vand Discovery....

ca cu criza asta ......

Mersi mult ,ma cam incurc in forumul belgian...

dar .....

Land Rover Discovery I

Mercury Sable

LR serie III

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Servo directie la Serie III ?

 

mie mi-au trecut prin mina cam toate de la s2a pina la def. si m-am intors la s2a 109 5 usi. am batut cam toata europa, ceva in nw africii si anul asta in islanda si a facut servici bun sper ca in 2011-2012 sa ma duca si in south-africa si in namibia.

amicul care merge cu mine are un s3 88 D de expeditii, discovery e de oras, daca te lasa un td5 in mijlocul lui nowhere esti fiul ploii.

acum depinde si ce vrei sa faci cu el, daca-l tii de offroad pe linga casa poti sa-l modifici cum vrei. daca vrei sa mai umblii pe ici pe colo lasa-l original e mult mai usor sa-l repari si mult mai ieftin.

uite aici niste nebuni care merg numai cu serie LR's

http://www.dieexpedition.de/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Servo directie la Serie III ?

 

Cred ca este super disco l-am tinut pentru job si familie....

M-am cam plictisit este din 96.Am zis ca nu mai imi iau pentru familie decat cu cutie automata....in Bucuresti...faci 2-3 ore sa-l traversezi...

Si am serie III de 2 ani....l-am radiat si l-am pus pe picioare piesa cu piesa...mi-e drag de el mai ales ca poti sa-i faci ce vrei sa-l upgradezi...

si piese ieftine si intretinere...

Astept sfaturi si alte poze fain.....super toate.

alta viata.

Land Rover Discovery I

Mercury Sable

LR serie III

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Servo directie la Serie III ?

 

pai poze mai gasesti aici la expeditii, numai ce-am venit in august asta din islanda cu 2 serie. am mai batut scandinavia cu el vara si iarna( vara gasesti poze tot pe acolo) pirineii in spania, franta de citeva ori romania, maroc si ne maninca-n (CENZURAT) in2011 sa le suim in container spre sud afrika si namibia sau argentina, inca nu ne-am hotarit. ce alta masina ar fi mai potrivita acolo decit batrinele lR-uri? poate IMS sau aro

la rubrica sfaturi ar fi sa-l lasi original cit se poate, e o valoare, si la crizele astea, batrinul diesel va merge cu orice daca ii mai pui inca un rezervor militar sub scaun

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Servo directie la Serie III ?

 

Ma uit la poze si imi vine sa fug din Romania......Am batut si tara in lung si-n lat am fost si afara si cand vad ceva frumos aici la noi nu mai vezi eu unul stiu cat de mult trebuie sa umbli dupa o locatie parasita sa poti filma ,poza inauntru ..dar in care sa gasesti si altceva decat noroi si multa mizerie ..acolo, erau si grafiti .....dar nu am vazut mizeriiii......nu stiu daca ma fac inteles..

Este adevarat ca conteaza si ochiul cu care faci treaba......dar, eu unul inteleg imediat cat este de curat.Toate dar toate mi-au placut ca este natura moarta sau nu......sunt frumoase.

Land Rover Discovery I

Mercury Sable

LR serie III

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Servo directie la Serie III ?

 

se mai gaseste pe unde sa ne ducem batrinele tractoare si facute cu cap nu ne duce la faliment. problema e timpul care la viteza cu care circulam noi devine mai acuta. pe de alta parte simplicitatea si preturile pieselor ne vor pune in capul listelor de preferate in expeditii inca multi ani. insa penrtu asta platim cu comfortul zgomotul si mîini murdare. dar merita zic eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Servo directie la Serie III ?

 

Pentru imbunatatirea directiei la land rover series cea mai simpla metoda ii cu cilindru hidraulic.

De gasit gasesti si la noi cilindri de la tractoare gen DT 445 care ii numai hidraulica, sunt mai multe modele trebuie intrebat la piese tractoare. Pe langa astea mai trebuie furtune, pompa si valva de comanda care le gasesti si la noi la dezmembrari, nu conteaza marca pentru pompa si valva tot de la tractor poti sa o pui da nu stiu la ce pret iesi per total depinde de magazinul de piese.

Daca crezi ca merge greu directia la series stai sa vezi cum merge la aro fara servo directie si mai ales saviem :grin:

Pentru conversie cu discuri de range rover clasic,discovery sau defender ii mai greu ca trebuie sa schimbi si butucii cu rulmenti si nu stiu daca se potrivesc, o sa verific.Ar fi mai simplu daca ar fi ca la disco II discurile de frana.

Discovery II TD5 2000

Series III 88" 2.25 diesel

Range rover clasic 3.5 V8 carburator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Servo directie la Serie III ?

 

itrebat pe la meseriasii locali pentru frine . nu ai decit 2 posibilitati, sa iei un set special pentru serie sau sa schimbi puntile cu unele de 90/110 fabricat pina in 1987 dar trebuie sa sidezi alte suporturi pentru arcuri si puntile sint mai late decit cele originale si cam ies rotile in afara. a doua varianta e mai ieftina

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare