Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

My Beauty Land Rover Seria III


oldlander

Postări Recomandate

Re: My Beauty Land Rover Seria III

 

Salut

Cred ca l-am admirat in parcarea de la mall Vitan de citeva ori. Super masina.

Sa te bucuri de ea cit mai mult.

Bine ai venit la noi pe forum.

Land Rover Discovery 2 V8 Automatic -Thor

Land Rover Discovery 2 Td5 Manual - Phoenix

www.lroc.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: My Beauty Land Rover Seria III

 

sa te bucuri de ea si sa te duca cit mai mult. iata ca ne inmultim aici cu LR serie, cred ca sintem deja 4 sau 5 daca nu ma insel

ce planuiesti cu ea/el ( apropo, cum il/o cheama - serie fara nume nu merge), pur off road sau expeditii?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: My Beauty Land Rover Seria III

 

Batranelul meu tocmai trece printr-o operatie de restaurare care sper sa-l faca sa arate si sa functioneze ca in anii de glorie.

 

 

si dupa ce o faci , ce faci ?!! o bagi in noroaie ?!!! :bi

 

succesuri !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: My Beauty Land Rover Seria III

 

Salutare si multumesc pt aprecieri.Dupa restaurare Landy v-a fi folosit pt expeditii si iesiri in natura cu rulota in spate desigur.Evident astept sugestii! Urmeaza in limita bugetului sa prepar pt. lucruri serioase(offroad/noroaie!?!) tizul care momentan este in asteptare in curte.

Ambele sunt seria III LHD 88

 

Cu repect :lr

In afaceri, nu primesti ceea ce meriti, ci ceea ce negociezi.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: My Beauty Land Rover Seria III

 

daca o tii de expeditii e bine s-o lasi cit mai originala ca mecanica, e simplu si ieftin sa-i gasesti piese oriunde. calibreaza-i indicatorul de temperatura ( fi sigur ca arata corect sau mai mult decit normal - e mai bine decit sa arate mai rece decit e ) seriile diesel le cam place sa se incalzeasca in temperaturile africane, baga-i tectyl cu un spray cu furtun pe bulkhead (scoate-i un surub de la balamalele usilor si bagi furtunul pe acolo) acolo ruginesc intotdeauna din interior in afara si inlocuirea e scumpa si-i o groaza de munca. controleaza sasiul periodic in spate la suportii arcurilor, acolo cam plesnesc si le maninca rugina.tectyl pe dinauntru si afara la timp il tine in viata practic nelimitat. spal-o dedesupt dupa fiecare tura noroioasa, nu lasa noroiul sa stea mai ales intre caroserie si sasiu. partea din fata a sasiului nu te va lasa la cit ulei o sa pierzi, nu te speria, e normal la serie, sa intri in panica atunci cind e uscata dedesupt, inseamna ca nu mai ai ulei.

in rest iti urez vint din spate (ca daca-i din fata scade viteza simtitor mai ales la diesel)

si cit mai multe expeditii ca ai masina ideala pentru asta. poate ne vedem vreodata pe coclauri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare