Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Va este teama de inclinari laterale?


Postări Recomandate

Vizitator costinell

Re: Va este teama de inclinari laterale?

 

M-am urcat prima data intr-o masina preparata. Am crezut ca nu scapa nerasturnata, ma pregatisem de impact... ce senzatia ciudata la inclinare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 87
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Re: Va este teama de inclinari laterale?

 

M-am urcat prima data intr-o masina preparata. Am crezut ca nu scapa nerasturnata, ma pregatisem de impact... ce senzatia ciudata la inclinare

Senzatia e amplificata si de faptul ca nu detii controlul masinii,(ai fost pasager din cate inteleg) + probabil si lipsa de experienta,sau ma rog de plimbari in off road...

Odata aflat la volan teama - frica - morcovu', cum vrei sai zici trece in plan secund,grija primara devine abordarea (sau nu ,dupa caz) a portiunii de traseu...sau mai bine zis se contopesc astea doua - dar e acolo te asigur...:y

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 luni mai târziu...

Re: Va este teama de inclinari laterale?

 

M-am urcat prima data intr-o masina preparata. Am crezut ca nu scapa nerasturnata, ma pregatisem de impact... ce senzatia ciudata la inclinare

 

Am avut si eu aceiasi senatie :grin:, foarte nasol se simte din dreapta.

"ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea"(Georges Brassens)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 luni mai târziu...

Re: Va este teama de inclinari laterale?

 

si mie imi este frica de inclinarile laterale, FOARTE frica...cred ca din cauza lipsei de experienta.

In prezent: Suzuki Escudo LWB 1.6 16v 101 cp, 1993, RHD

In trecut: Vitara SWB 1.6 8v 80 cp, 1993, cabrio, injectie - stock

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 ani mai târziu...

Re: Va este teama de inclinari laterale?

 

Salut,

 

M-ar interesa si pe mine cateva informatii concludente, din ce am vazut in cele 8 pagini de postari sunt cateva postari cu informatii utile, linkurile lui Astral din postul #62, postul lui drag #57, si postul lui stane #31 care nu a fost acceptat de toata lumea.

 

Ca rezumat a ceea ce vreau sa spun e:

 

-m-ar interesa mai multe informatii utile despre inclinarile laterale, cum au fost postarile mai sus mentionate

-care sunt lucrurile de luat in considerare in abordarea unei inclinatii laterale

-se abordeaza cu viteza sau fara, aici am observat ca iar parerile sunt impartite, dar fara argumente concrete (pleaca spatele la reducerea vitezei, te rastorni daca dai peste o piatra de 5 cm, etc.)

-exista diferente in abordare in functie de cauciucurile montate pe masina?

-cum gasesti solutia cea mai potrivita pentru situatia ta?

 

Multumesc,

Alex

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Va este teama de inclinari laterale?

 

Ia de bun ce a postat @Stane

In teren, niciodata nu ai doua situatii similare in acelasi loc, nici macar cu masini identice.

Caracteristicile tehnice teoretice nu te ajuta in teren ... nu sta nimeni cu raportorul si compasul sa le calculeze inainte sa treci.

4x4MANIA is where we are !!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Va este teama de inclinari laterale?

 

Inclinatiile laterale genereaza morcovi oricui...sunt multe variabile pe care trebuie sa le simti ca de calcule nu ai timp...cand ai ceva experienta ce zicea Petre acum multi ani e sfant...adica botul la deal si span controlat cat sa inaintezi oarecum lateral...daca te ia frica pui botul la vale si cobori cat de cat controlat daca ai unde,fara frane...daca e nasol faci pendulul si daca e foarte nasol nu te bagi...evaluarea obiectiva a situatiei tine de abilitatile soferului si de cat de bine isi cunoaste masina.

Discovery 4 2010

Discovery 2 2000

Defender 90 1997

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Va este teama de inclinari laterale?

 

Inclinatiile laterale genereaza morcovi oricui...sunt multe variabile pe care trebuie sa le simti ca de calcule nu ai timp...

 

F. corect; cele mai bune informatii le primesti de la clinometrul propriu (posteriorul cu care te-a inzestrat natura), daca stii sa le interpretezi (experienta). In functie de astea urmeaza, dupa parerea mea: sa nu te panichezi, sa incerci modificarea centrului de greutate prin inclinarea ta si a pasagerilor in sensul opus rasturnarii, sa indrepti rotile in directia care ofera, in perspectiva, cea mai mare stabilitate. Si, in primul rand, sa-ti dezvolti capacitatea de a evalua corect situatia si riscul asociat.

 

Cauciucurile ( latime, profil, material, presiune) influenteaza in mare masura stabilitatea. Cred ca este o tema utila, care ar putea fi dezvoltata de cei care cunosc aspectul.

 

Parerea mea, a unuia care nu participa la competitii, este ca viteza mai mica iti da posibilitatea sa procesezi mental mai multe variante si s-o alegi mai usor pe cea optima. In rest, solutia cea mai potrivita intr-o situatia data, depinde de situatia data: teren, masina, sofer.

Sa cunosti, sa vrei - vei putea face !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Va este teama de inclinari laterale?

 

Eu n-am avut morcovi la ultima inclinare laterala, desi ar fi trebuit sa am.

Si-a fost ultima.

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Va este teama de inclinari laterale?

 

Eu n-am avut morcovi la ultima inclinare laterala, desi ar fi trebuit sa am.

Si-a fost ultima.

 

Ultima cu caroseria rosie ... :old ...Indoieli se mai intampla, oricine pateste ...sa nu fie mai rau ...

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Va este teama de inclinari laterale?

 

Eu am avut morcovi si nu-am potolit pana cand ultima inclinare (am ajuns in inclinare din eroare de pilotaj) m-a dat gata in Iezer.

 

Trecusem de unele mai rele decat ultima si viteza m-a scos din primele si m-a rasturnat la ultima (la primele mergeam mai tare si nu am franat sa vad daca trec sau nu)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

Re: Va este teama de inclinari laterale?

 

Cred ca e cam greu sa rezumi in cateva randuri modalitatea de abordare a inclinarilor laterale. Exista cateva variabile "la fata locului" si in functie de ele trebuie sa alegi corect.

 

Trebuie avut in vedere:

- relieful zonei. Inclinare laterala cu prapastie ? Inclinare laterala cu copaci "care sa te opreasca" ? Inclinare laterala in sant, in care "raul cel mai rau" e sa o pui pe o parte ?

 

- tipul de teren. Drum de piatra, drum cu bolovani (care te pot "arunca" ), noroi, iarba (atentie la musuroaiele care nu se vad), zapada.

 

- tipul de masina. Masina lunga se va comporta altfel decat cea scurta, de multe ori -pe teren alunecos- "fundul" nu vrea sa urmeze fata. Treaba cu "spanul" e cu atat mai aproape de adevar cu cat masina e mai puternica.

 

In functie de criteriile de mai sus poti stabili in ce conditii iti poti asuma riscul: incet, cu span, asigurat cu sufa, asigurat cu troliul sau facut cale-ntoarsa.

 

Personal, cand vine vorba de inclinari laterale, am inima cat un purice. Nu am patit nimic pana acum, in 2016 am trait o senzatie "la limita". Cu SAMURAIUL. Dupa o scurta ploaie de vara, am ajuns cu masina pe o inclinare laterala aparent usoara. Drumul nu avea "fagase" care sa ma tina sau in care sa ma opresc, unghiul de inclinare era unul absolut banal. Stiind ca a plouat si ca solul e alunecos, am ales sa abordez cu treapta 1, incet, sa vad daca "ma tine". Masina a inaintat ca un melc pana in momentul in care a luat-o la vale. Atat de fata, cat si de spate! A alunecat ~30cm si s-a oprit in frunze. Nu asta a fost momentul in care m-am speriat. Prietenul din spate a venit la masina cu intentia de a o asigura cu troliul. Cand sa treaca pe langa masina, a alunecat si s-a sprijinit de ea, din reflex. Asta a fost momentul in care m-am speriat. Masina a mai alunecat inca vreo 30-40 de cm. Pericolul era sa o pun cu rotile in sus, in niste boscheti. Pana la urma am legat-o de fata cu troliul meu si cu spatele prin intermediul unui scripete cu troliul masinii din spate. Am scos-o inapoi. Ne-am intors.

 

Morala e ca uneori, chiar daca unghiul de inclinare propriu zis e foarte mic, solul poate fi foarte alunecos. Situatiile de genul trebuie foarte bine analizate. In situatia de mai sus, daca intram repejor, pregatit de span, nu s-ar fi aplicat teoria "nu ma trage gravitatia atat de repede pe cat de mult pot eu sa accelerez". Era atat de alunecos incat sunt sigur ca as fi ajuns cu rotile in sus. Totul s-a intamplat in primii 5 metri ai trecerii dificile, toata portiunea avand mai bine de 20 de metri.

 

Cu alta ocazie, in vara lui 2017 eram cu PATROLUL cocotat pe munte, urmand sa fac o coborare de pe "o creasta" impadurita. Cum coborarea era destul de lunga si relativ abrupta, am ales treapta 1. Ghinion! Spatele a inceput sa alunece inspre vale, in stanga. Am contrabracat, dar pe masura ce contrabracam fundul fugea si mai mult. Solutia a fost: treapta a 2a si un pic de span, ca sa o indrept. De mentionat ca era o coborare pe iarba, drumul ca-n palma. Mi-a ramas intiparita coborarea respectiva pentru ca 1) era sa busesc fundul masinii de un copac si mai ales 2) Trebuie sa fii foarte hotarat cand e cazul de span, sa nu faceti ca mine care initial am incercat doar sa corectez din volan. In situatia respectiva, atitudinea corecta era spanul din prima, fara sa mai invart de covrig.

 

 

Deci, multa atentie, fiecare portiune de teren are particularitatea ei!

  • Like 1
1975 Dacia 1300 1.3 8v / 1988 BMW E30 2.5 12v / 1988 Nissan Patrol Y60 LWB 2.8 12v / 1989 Suzuki Samurai SJ500 1.3 8v / 2001 Smart ForTwo W450 0.6 TURBO 6v.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Va este teama de inclinari laterale?

 

Eu n-am avut morcovi la ultima inclinare laterala, desi ar fi trebuit sa am.

Si-a fost ultima.

 

Dara numa nu te lasi de offroad ?

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare