Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Prezentare posesori Galloper


Vizitator adigalloper

Postări Recomandate

Re: Prezentare posesori Galloper

 

Salut,

 

Sunt Liviu...nascut in Bucuresti, mutat la Tulcea in 2015...dar mult timp il petrec prin paduri prin tara (sunt inginer silvic).

In toamna mi-am luat un Galloper 2.5 TD LWB fara intercooler din 2001, autoutilitara de provenienta Olanda.

Dupa ce m-am cam chinuit sa o inmatriculez, am bagat-o in service de i-am schimbat consumabile plus mici modificari la exterior (am sa pun poze cand e gata)...deci nu prea m-am plimbat cu ea.

Ptr ca turbo nu mergea bine am comandat una de pe Ebay care nu s-a potrivit (e de Pajero) si pana la urma am reconditionat-o pe cea veche (apropo daca vrea cineva o turbina noua de Pajero dati un semn).

Ultima prostie a fost sa-i improvizez un sistem de alimentare ptr o adoua baterie...si am ars alternatoru. Colac peste pupaza imi face si un scurt nu stiu pe unde asa ca acum caut electrician.

Dupa ce o repar sper sa vin si eu la intalnirile voastre (daca nu mai stric altceva intre timp).

 

Numai bine !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 64
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Prezentare posesori Galloper

 

Bine ai venit si sa te poarte multi km fara probleme.La treaba cu electricul,nu te juca,ca e groasa treaba acolo,se aprinde in mers.Daca vrei o a doua baterie,trebuie achizitionat un sistem de management al bateriilor si cineva care stie cum sa le monteze

Ever tried.Ever failed.Try again.Fail again.Fail better
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: Prezentare posesori Galloper

 

Bine ai venit si sa te poarte multi km fara probleme.La treaba cu electricul,nu te juca,ca e groasa treaba acolo,se aprinde in mers.Daca vrei o a doua baterie,trebuie achizitionat un sistem de management al bateriilor si cineva care stie cum sa le monteze

 

Am rezolvat in sfarsit si cu partea electrica.

Incerc sa atasez cateva poze

1.thumb.jpg.7f282d3c373731910ce853cc0844c044.jpg

2.thumb.jpg.74e2c6c1ee361c5223e49c85bbdeb0b2.jpg

3.thumb.jpg.b9ebccc641fef934ca5da76d36dbda51.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Prezentare posesori Galloper

 

Frumoasa masina,cu cateva mentiuni.Nu prea inteleg rolul acelei plase in fata radiatorului si a farurilor,iar barEle alea de sub bara spate,te vor incurca mai mult daca vei face offroad.Sa ai bafta de ea

Editat de Astral
Ever tried.Ever failed.Try again.Fail again.Fail better
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Prezentare posesori Galloper

 

Va salut cu respect de la Craiova..de citeva zile sunt posesorul unui minunat Galloper de 2.5 din 1999.

Ce pot sa va spun,este faptul ca am avut norocul sa-l achizitionez cu anvelope si jante noi pe 16 offroad,snorkel si troliu cu bara metalica confectionata de fostul proprietar

 

[ATTACH=CONFIG]286337[/ATTACH]

 

[ATTACH=CONFIG]286338[/ATTACH]

 

Repede te-ai plictisit de el

Ever tried.Ever failed.Try again.Fail again.Fail better
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: Prezentare posesori Galloper

 

Va salut posesori de galloper , intentionez sa achizitionez unul in 2 usi, probabil 2,5 td , si as dori sa stiu care este viteza de croaziera pe autostrada ? ca si consum am auzit ca 8-9 ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Prezentare posesori Galloper

 

Salutare si biner ai venit.Avand in vedere ca aici e topic doar de prezentarte,e ok sa iti deschizi un topic al tau legat de intrebari sau nedumeriri

Ever tried.Ever failed.Try again.Fail again.Fail better
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Prezentare posesori Galloper

 

Salutare !!! Dețin, nu demult, un Galloper din 1999, LWB, 7 locuri că familia e numeroasă. Sunt încântat de ea și în limita fondurilor, să o pregătesc pentru nevoile familiei și grupului Off-road 4x4 din Galați.

Inked1_LI.jpg.5e041a459bfbea3121023d0f96d74292.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Prezentare posesori Galloper

 

Bine ai venit si tu in gasca, arata extraordinar masina, grija insa la ce vrei sa o supui, nu este printer cele mai agile masini de bagat prin paduri si pe hartoape.Sa ai bafta de ea

Ever tried.Ever failed.Try again.Fail again.Fail better
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Prezentare posesori Galloper

 

Salutare tuturor!

Intru si eu in clubul posesorilor de galloper! Azi am achizitionat minunatia. Un galloper 2.5 lwb din 1999. 5 locuri, 145k km. Interior de piele, ac functional , toate in regula mai putin ceva rugina de suprafata in unele locuri( rama jos parbriz). Masina a fost toata viata ei in cluj la romtelecom. Sunt practic al doilea proprietar. Sasiul se prezinta in stare buna, seria de pe el inca poate fi citita. Motorul functioneaza ok, problemq fiind ceva ulei in antigel. Daca imi poate spune cineva ce ar trebui sa verific pana la a schimba garnitura de chiulasa as aprecia. Pretul il consider ultra ok pentru problemele masinii. 1800€.

 

O sa pun si poze mai tarziu cu ea.

Pana atunci :

https://www.olx.ro/oferta/hyundai-galloper-IDbp85p.html

Asta este

Editat de Coropijnita
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Prezentare posesori Galloper

 

Salutare tuturor!

Intru si eu in clubul posesorilor de galloper! Azi am achizitionat minunatia. Un galloper 2.5 lwb din 1999. 5 locuri, 145k km. Interior de piele, ac functional , toate in regula mai putin ceva rugina de suprafata in unele locuri( rama jos parbriz). Masina a fost toata viata ei in cluj la romtelecom. Sunt practic al doilea proprietar. Sasiul se prezinta in stare buna, seria de pe el inca poate fi citita. Motorul functioneaza ok, problemq fiind ceva ulei in antigel. Daca imi poate spune cineva ce ar trebui sa verific pana la a schimba garnitura de chiulasa as aprecia. Pretul il consider ultra ok pentru problemele masinii. 1800€.

 

O sa pun si poze mai tarziu cu ea.

Pana atunci :

https://www.olx.ro/oferta/hyundai-galloper-IDbp85p.html

Asta este

 

Salut, legat de problema uleiului in antigel...schimba termoflotul...si ai rezolvat.

vitara - an 1995 - motor1.6L - 16V cutie automata - de padure

toyoya rav 4 - an 2005 - motor d4d - cutie manuala - de strada

SE FURA IN DRACI....DAR NIMIC NU LIPSESTE...TOTUL SE FACE REPEDE...DAR NIMIC NU-I GATA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Prezentare posesori Galloper

 

Cu riscul de a parea noob intreb daca esti sigur ca are asa ceva? Daca da, unde, care este acesta? Singurul lucru pe care l.am vazut la galloper din punct de vedere al racirii uleiului sunt 2 furtune dintr.o modina a filtrului de ulei care pleaca intr.un schimbator de caldura.

Dar schimbatorul de caldura nu am vazut sa aiba intrare si pt lichidul de racire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Prezentare posesori Galloper

 

Din ce stiu eu ar trebui sa ai un radiator de racire al uleiului in parte din fata a motorului...din care intradevar pleaca doua conducte...sper sa nu gresesc...dar daca vorbesc prostii...sigur te va indruma un coleg mai priceput pentru a rezolva problema.

vitara - an 1995 - motor1.6L - 16V cutie automata - de padure

toyoya rav 4 - an 2005 - motor d4d - cutie manuala - de strada

SE FURA IN DRACI....DAR NIMIC NU LIPSESTE...TOTUL SE FACE REPEDE...DAR NIMIC NU-I GATA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Prezentare posesori Galloper

 

Pt probleme tehnice,deschide te org un topic,in care sa se poarte discutiile.Sa lasam topicul acesta, pentru prezentarea posesorilor.Multumesc

  • Like 1
Ever tried.Ever failed.Try again.Fail again.Fail better
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare