Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Sa pregatim spiritul Craciunului


silviub

Postări Recomandate

Asa cum ne-am obisnuit in fiecare an, in luna decembrie incercam sa aducem o raza de lumina si un zambet celor mai putin avuti.

 

In acest an, 2009, CORB 44 organizeaza o deplasare in scop umanitar in zona parcului natural Gradiste.

 

Din cauza calitatii de membru al forumului :cl , cat si aceea de membru al CORB 44, doresc sa va prezint tuturor (fara a tine cont de apartenenta) ceea ce ne-am propus pentru acest an, astfel:

 

Locatia: parcul Gradiste

Asezari: satele Alun si Cioclovina

Perioada deplasarii: 18 - 20 decembrie 2009

Nr. de gospodarii: 29 in sat Alun

16 in sat Cioclovina

 

Pentru asta sunt bineveniti atat cei ce vor sa contribuie material/finaciar cat si voluntari + masini de teren pentru transport cadouri. Trebuie mentionat ca asezarile mentionate mai sus, sunt situate in zona alpina si deci accesul nu este foarte facil....

 

Pentru detalii si centralizarea informatiilor, va rog folositi PM sau la nr de telefon 0740080008 Silviu

 

Va multumesc si va astept

most sports require only one ball, real sports require two....

www.corb44.ro

[www.corb44.ro/challenge

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 54
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Re: Sa pregatim spiritul Craciunului

 

Va duceti pana la urma? :h5 Daca da, puteti conta pe ajutorul nostru ... Nu stiu daca vom putea fizic sa venim si noi dar cu siguranta impreuna (la sfat cu Zdrentzele) vom gasi o formula, speram noi multumitoare!

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sa pregatim spiritul Craciunului

 

Va duceti pana la urma? :h5 Daca da, puteti conta pe ajutorul nostru ... Nu stiu daca vom putea fizic sa venim si noi dar cu siguranta impreuna (la sfat cu Zdrentzele) vom gasi o formula, speram noi multumitoare!

 

Sa traiesti Ioane :h5 si multumim in avans pentru ajutor. Da, aceasta actiune va avea loc.

 

Am insa asa o senzatie de "deja vue". Adica cei seriosi si implicati, raman aceiasi.....

most sports require only one ball, real sports require two....

www.corb44.ro

[www.corb44.ro/challenge

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sa pregatim spiritul Craciunului

 

Daca se poate, te rog scrie cateva detalii legate de proiectul vostru ... si in plus cateva informatii pentru cei care nu cunosc locatia:

1. Unde este "parcul Gradiste" ... sat Cioclovina, satul Alun ... etc.

2. In ce constau ajutoarele ... !?

3. Conditiile de cazare, masa, etc.

Cu respect.

Bogdan

Nissan Patrol Y61 / 2006 = PATROCLE, pregatit pentru noroaie

Nissan Pathfinder / 2006 = PASHA, stock + BFG/AT

Bicicleta TREK 3700

"Life is not about waiting for the storms to pass ... it's about learning how to dance in the rain."

4x4Maniac's is where we are

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sa pregatim spiritul Craciunului

 

Bogdane ai aici ceva date si poze, dar nu e aceeasi actiune: viewtopic.php?f=93&t=8348&hilit=Cioclovina

 

Silviule, contacteaza Muzeul Taranului Roman pt cooptare in proiect. Eu nu mai am resurse proprii, dar mai sunt oameni care vor sa ajute zona! :h5

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sa pregatim spiritul Craciunului

 

Daca se poate, te rog scrie cateva detalii legate de proiectul vostru ... si in plus cateva informatii pentru cei care nu cunosc locatia:

1. Unde este "parcul Gradiste" ... sat Cioclovina, satul Alun ... etc.

2. In ce constau ajutoarele ... !?

3. Conditiile de cazare, masa, etc.

Cu respect.

Bogdan

 

 

Multumesc mult pentru interesul acordat acestei initiative si cu scuzele de rigoare pentru intarzierea cu care iti raspund, iata si lamuririle cerute.

 

1. Parcul natural Gradiste se afla in muntii Sureanu, cu acces din zona Petrosani. Cele 2 catune mentionate fac parte din comuna Bosorod.

 

2. Dat fiind faptul ca anul acesta mergem prima data in aceasta locatie, ajutoarele vor fi cele traditionale in pachete. Adica produse alimentare (faina, zahar, ulei, condimente, cozonaci, etc.) dar si produse de uz general (medicamente/truse medicale, detergenti manuali, sapun, pasta si periuta de dinti, etc.). Ne dorim ca in cadrul acestei deplasari sa identificam care sunt adevaratele nevoi ale acestor comunitati. Ma refer aici la proiecte de renovare/refacere locuinte sau scoli, sau chiar de infrastructura (drumuri, fantani, etc.) In acest fel putem crea un parteneriat de lunga durata si in urma caruia sa poata ramane ceva mai mult de cateva pachete de sarbatori.

 

3. In Alun ar fi o pensiune ....., iar in Cioclovina s-ar putea gasi ceva de cazare in Campul Cercetasilor. De regula in astfel de deplasari este bine sa aveti in masina saci de dormit (atentie la temperatura minima de confort) si neoprene. De ce spun asta, pentru de obicei dormim la prici intr-o sala de clasa, ori intr-o incapere din caminul cultural, ori intr-o sura cu fan. Cat despre mancare, asa cum se obisnuieste si la iesirile prietenesti pe tarla, este din traista.

 

 

Daca mai ai intrebari sau nelamuriri, sunt foarte bucuros sa-ti raspund

most sports require only one ball, real sports require two....

www.corb44.ro

[www.corb44.ro/challenge

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sa pregatim spiritul Craciunului

 

Dupa bine meritata refacere, vezi Covasna si 1 dec., revin cu o lista a celor care deja si-au manifestat disponibilitatea de a participa, fizic si/sau material, la umanitara de la Ciocolovina.

 

- Sorin Miron :bravo

- Adi Nebunu' :bravo

- Mircea Rentea :bravo

- Pinti :bravo

- Oana Craciun + gasca de la Sibiu :bravo

- Emil Niculescu :bravo

- Yonut/Gaganul :bravo

- Andrei Hazganu :bravo

- Iulica :bravo

- Vali Dutu

- Moi (Silviu Bulugioiu)

 

:W Va asteptam sa va alaturati noua si celor din Cioclovina, pana pe data de 18 decembrie (data plecarii catre tinta noastra)

most sports require only one ball, real sports require two....

www.corb44.ro

[www.corb44.ro/challenge

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Sa pregatim spiritul Craciunului

 

Cum intram pe ultima suta de metrii legata de organizarea acestei actiuni, iata ca demersurile noastre incep sa se vada atat in numarul participantilor:

 

- Sorin Miron

- Adi Nebunu' (Adi01)

- Mircea Rentea (Flash4x4)

- Pinti

- Oana Craciun + Darius (IV+IV)

- Mihai Tuca (mihaituk)

- Kinetik

- Emil Niculescu

- Yonut/Gaganul

- Andrei Hazganu (drujba)

- Iulica

- Vali Dutu

- Moi (silviub)

- 3 masini de la Orastie

 

 

 

cat si in diverse publicatii: http://www.autoexpert.ro/en/2009/12/10/ ... e-craciun/

 

Asa cum am mai spus doritorii/sustinatorii sunt asteptati sa ni se alature pana joi 17.12.2009.

 

Multumim

most sports require only one ball, real sports require two....

www.corb44.ro

[www.corb44.ro/challenge

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sa pregatim spiritul Craciunului

 

Silviu,

Zdrentzele n-au cum sa participe activ la aceasta actiune (mergem sa cheltuim banii rezultati la trial si sambata vom distribui produsele)...dar vor participa ORICUM. Sa-mi spui ce ajutor va e de folos: banesc sau material? :h5

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sa pregatim spiritul Craciunului

 

Silviu,

Zdrentzele n-au cum sa participe activ la aceasta actiune (mergem sa cheltuim banii rezultati la trial si sambata vom distribui produsele)...dar vor participa ORICUM. Sa-mi spui ce ajutor va e de folos: banesc sau material? :h5

Orice ajutor este bine venit.

Totusi, din cauza vremii, as prefera sa plecam cat mai usori si sa facem toate cumparaturile (asa cum am mai spus ) la Deva. Prin urmare varianta baneasca ar fi cea mai indicata.

 

Multumesc mult si astept un telefon

most sports require only one ball, real sports require two....

www.corb44.ro

[www.corb44.ro/challenge

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sa pregatim spiritul Craciunului

 

Bine v-am regasit.

 

Am fost si e greu de descris in cateva cuvinte. Trairile, oamenii locului si peisajele, merita fiecare secunda de efort, de departare de familie sau de frig. Cred insa ca cel mai bine vor vorbi imaginile (pozele).

 

Inaintea lor insa doresc sa le multumesc tuturor celor ce au facut posibila acesta actiune (ordinea este aleatore, nu data de ceva criterii ascunse):

 

- Mihaituc (sibiu), totusi pentru el faptul ca il mentionez primul este dat de criterii;

- IV+IV si Oana (sibiu), super dansatori (cu masina, cel putin mi-au dovedit-o);

- Sorin Miron, mamaaaa ce gartar bunnnnnnn;

- Flash 4x4, pentru voluntarism in toate directiile;

- Drujba, pacat ca nu ai ramas mai mult cu noi....;

 

dar si tuturor celor care au fost material si sau cu gandul alaturi de noi:

 

- Zdrentele;

- Emil Niculescu;

- Adi Radiator;

- Iulian Angheluta si prietenii;

 

Desfasurarea actiunii a avut urmatoarele etape:

Vineri 18 dec, orele 23:00 plecarea in coloana din Bucuresti catre Deva.

Sambata 19 dec, orele 8:00 adunarea tuturor participantilor la Metro Deva.

orele 9:30 incolonarea catre Alun.

orele 12:30 sosirea in Alun.

apoi distribuirea pachetelor + foc de tabara si discutii filozofice.....hihihi.

Duminica 20 dec, orele 10:00 tura de off road de iarna peste munte (Poiana lu'Omu) pana in Coclovina.

orele 13:00 distribuirea pachetelor + ceai fierbinte (ca tuica fiarta era la "de nementionat") + miere si dulceata de casa (la Campul Cercetasilor)

orele 17:00 cobararea din munti si intorcerea catre case.

 

In scurt timp si pozele

 

Dar inainte de astea, inca odata MULTUMESC pentru Ajutor si Sustinere

most sports require only one ball, real sports require two....

www.corb44.ro

[www.corb44.ro/challenge

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sa pregatim spiritul Craciunului

 

Asa cum a zis si Silviu, e greu de descris in cateva cuvinte tot ce s-a intamplat.

Ma bucur ca am avut ocazia sa particip alaturi de oameni extraordinari la o asemenea actiune. Sincer, eu mi-am primit cadoul de Craciun - aceste 2 zile.

 

Va salut din nou pe toti, si mai tarziu voi pune si poze de la aceasta actiune.

 

ps: sper sa nu fie doar in luna iulie urmatoarea reintalnire!

OFFROAD CLUB SIBIU

 

Sa mergem inainte, ca-nainte era mai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sa pregatim spiritul Craciunului

 

Nici nu stiu cum sa incep.

In primul rand tin sa multumesc oamenilor care mi-au dat sansa de a participa la o asemenea actiune! Fiind a doua intr-o saptamana, deosebit de obositoare de altfel, as vrea sa va spun ca m-am simtit excelent alaturi de voi!

Despre participanti ce sa spun, Silviu, inca odata un excelent colaborator si organizator.

Sorin, multumim Domnului ca traim, Oana si Darius doi oameni deosebiti, Mihai un om de nota 20 cu masina lui de nota 100, Coloratii media super baieti si nu in ultimul rand, copilotul meu, care m-a tinut treaz in 2 nopti si 1000 de km

 

Am cunoscut multi oameni deosebiti pe unde am umblatara, dar ceea ce am vazut acolo... frumusetile patriei, inca neintinate.... fara cuvinte!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sa pregatim spiritul Craciunului

 

Frumoasa initiativa. M-am bucurat ca am putut participa. Oamenii extraordinari. Silviu - lider inascut si experimentat. Echipa s-a inchegat repede. Infruntand zapada, viscolul si gerul toata lumea s-a mobilizat aratandu-si disponibilitatea pentru indeplinirea scopului propus, liantul fiind o sticla sau doua de apa plata cu lamaie :dr4

 

 

In imagini povestea arata asa:

 

Metro - DEVA - locul de intalnire

MITSUBISHI PAJERO 2,5
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare