Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

La ce trebuie sa ne gindim cind spunem Jeep?


worldscape

Postări Recomandate

Re: La ce trebuie sa ne gindim cind spunem Jeep?

 

@qumatru

Eu nu te sicanez, nu imi bat joc de tine ...te indemn doar asa cum o face si Dragos sa inveti un lucru esential: sa-ti tii cat mai mult timp banii in buzunar ... :grin:

Asa ca dragul meu, lasa "vaicareala", pune mana pe citit, antreneaza-te la o saiba...chiar daca nu iti iese din prima ...asta este dar, usor, usor citind manualele de reparatii o sa incepi sa te prinzi de ce si cum se intampla cu masinile tale care nu merg si mai ales de ce nu merg cum trebuie.

 

Nu iti trebuie megastudii sau megapricepere. Este esential insa sa lecturezi odata ce si cum ...se intampla pe acolo.

 

Ontopic:

Dragos, la aia cu 5 usi ...ca e lunga i se mai zice si ghena ...iar la ala scurt tomberon (cazan)! :ha:

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 99
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: La ce trebuie sa ne gindim cind spunem Jeep?

 

Urmarind discutia mi-am adus aminte de o chestie haioasa de acum cateva zile. Samsung a lansat pe Facebook un concurs pentru Galaxy 3 intreband "fanii" ce gadget ar lua cu ei pe o insula pustie. Majoritatea au raspuns...iPhone.:ha:

 

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10151017146586786&set=a.59297021785.81337.7224956785&type=1

 

Probabil ca daca ar exista si aici un concurs similar, gipul preferat ar fi P...l :grin:

 

Pentru mine Jeep e o masina "altfel". Te scoate din chestii imposibile dar te lasa cand ti-e lumea mai draga.

 

Cred ca urmatoarea expresie a fost inventata special pentru Jeep: Care e offroadul cel mai dificil? Cand toti trec si tu ramai. Care e offroadul cel mai usor? Cand toti raman si tu treci.

 

In prezent am un Grand Cherokee mai vechiut ('99) dar cu un motor V8 de aproape sase litri care zbarleste parul pe tine cand incepe sa maraie. Combinat cu o cutie automata, un GPL performant si multe dotari ce tin de confort am promovat-o ca masina de zi cu zi. Nu am avut probleme deosebite in aproape doi ani de utilizare, dar nici nu as pleca cu ea mai departe decat pot sa ajung cu platforma.

Editat de razvanutza
Am fost in :lr cu :old ca :dr1. A fost :ih
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: La ce trebuie sa ne gindim cind spunem Jeep?

 

nu pot fi de acord cu voi cand spuneti ca jeep-ul te lasa cu curu-n balta cand ti-e lumea mai draga.

eu ma gandesc la wrangler ca la un tanc - inainteaza mai incet dar trece PESTE orice obstacol.

mai sus, cumatru' se plangea de masina. nu s-a documentat inainte de a si-o lua ? ca doar nu-ti cumperi o bricheta, dai o gramada de bani, iar impozitul e si el consistent. ca sa nu mai vorbim de taxa de prima inmatriculare.

am wrangler-ul din 2008, dar am citit despre el cu cel putin un an inainte. drive-test n-am avut cum sa fac, si nici n-am vazut masina inainte, din simplul motiv ca nu era nici-una. am vazut-o cand mi-a venit, si-atunci a fost dragoste la prima vedere. este adevarat, te zduncina de-ti sar plombele (unui prieten i-am provocat o criza de rinichi - avea pietre si i-au plecat la plimbare), dar senzatia pe care o ai cand o conduci (mai ales decapotata) este indescriptibila.

prieteni, dati un semn de viata daca mai traiti / si hai sa bem, ca va iau banii de la piept daca muriti.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: La ce trebuie sa ne gindim cind spunem Jeep?

 

eu am plecat in germania dupa ea de craciun in 2008 pentru ca la noi aparea abia in ianuarie 2009 si am sperat sa fie masina, nici prin gand n-am gandit ca ea e troaca. si nu sunt de acord, nu merge incet. merge foarte repede chiar si nici nu m-am plans de capacitatea ei offroad care de stock e foarte buna(daca era rubicon era cea mai ieftina masina care ofera 3 blocante). eu m-am plans de calitatea constructiei si a pieselor pe masina asta si asta e si motivul pentru care vreau sa pun piese aftermarket hd pe ea... in speranta ca macar alea nu vor pica;

Nissan Patrol GR Y61 3.0 turbo diesel intercooler 2000
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: La ce trebuie sa ne gindim cind spunem Jeep?

 

Partea proasta e ca Jeep si calitatea interiorului nu prea au ce cauta in aceeasi propozitie :grin:

 

Urmarind ce punti au pus pe modelele vechi, e clar ca niciodata nu au pus mai mult decat e nevoie standard.

 

Ce a cedat la planetarele tale ? Ce a cedat la turbina ?

Editat de ssrli

'02 WG CRD - EGR delete

'94 MX5 NA8 - Low, fast and stupid.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: La ce trebuie sa ne gindim cind spunem Jeep?

 

la turbina nu stiu ce a cedat cu exactitate pentru ca a fost o lucrare pe garantie si s-a inlocuit. facea un zgomot de ceva stricat :D

la planetara nu stiu ca inca n-am inlocuit-o

Nissan Patrol GR Y61 3.0 turbo diesel intercooler 2000
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: La ce trebuie sa ne gindim cind spunem Jeep?

 

(daca era rubicon era cea mai ieftina masina care ofera 3 blocante).

 

Rubiconul are doi blocanti : fata si spate si bara stabilizatoare decuplabila.

La planetare au cedat crucile, cel mai probabil.

Rubicon 2.8
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: La ce trebuie sa ne gindim cind spunem Jeep?

 

cumatrule, te contrazic, eu mi-am cumparat masina in 2008 din craiova, noua, de la dealer. am comandat-o si a venit din state in 2 luni.

nu spun ca merge incet PE ASFALT. pe autostrada n-am depasit 150 km/h din cauza ca marginea superioara a portierelor (care sunt din plastic) se curbeaza spre exterior (am versiunea sport cu soft-top cu jumatate de portiera). in teren mergi mai incet, altfel topai ca hopa-mitica. dealtfel toate masinile de teren se comporta asa, si asta din cauza suspensiei.

una peste alta, am visat la wrangler, mi-am dorit-o si o am. toti au sarit cu gura pe mine ca-s tampit ca vreau masina de teren decapotabila, ca dau atatia bani pe-o masina acoperita cu prelata, ca o sa ma ploua in ea, ca o sa-mi fie furata etc. dar fetele pe care le-au facut cand au vazut-o m-au satisfacut pe deplin. unde mai pui ca asta-iarna eram singurul care ma plimbam si parcam masina in ce namete vroiam eu :grin:.

de plouat nu ma ploua in ea, iar de furat - slabe sanse, ca mi-am pus gps-tracker imobilizator.

este adevarat, piesele after-market sunt cam scumpe, dar principalul obstacol este faptul ca nu sunt disponibile in tara.

am pus ochii pe niste chestii misto, dar nu mai apelez la vreun distribuitor, o sa le cumpar direct din state, ca ies mai ieftin.

Editat de blast
prieteni, dati un semn de viata daca mai traiti / si hai sa bem, ca va iau banii de la piept daca muriti.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: La ce trebuie sa ne gindim cind spunem Jeep?

 

Ne gandim ca se strica in parcare , si la un nr de telefon de la tractari.

Bonus : 10 minute blocat strada. :al

IMAG0330.thumb.jpg.1ce80ba059497fd5657ebe01d11a2bc6.jpg

IMAG0331.thumb.jpg.4f70365eb864ff1f2ee4ed83ccd9f6e8.jpg

IMAG0332.thumb.jpg.f710bc7ae949ecbbce4bd98f62a270a9.jpg

IMAG0333.thumb.jpg.ddc16c37df50c6b80eaba4d103c0f557.jpg

IMAG0334.thumb.jpg.251fcc4061ec504136e2406fe7d537b6.jpg

IMAG0335.thumb.jpg.55a64c82455e8be38b97da425d3988a1.jpg

IMAG0336.thumb.jpg.e9ac81499036426e5b7353748bf2b32e.jpg

IMAG0337.thumb.jpg.702dee0dfff88b4203433a6b83c6dd3e.jpg

"Toata lumea este revoltata de ceea ce se intampla in toata lumea."
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: La ce trebuie sa ne gindim cind spunem Jeep?

 

Nikeule gresesti indubitabil,nu se strica in parcare,el defapt nu se strica are nevoie doar de putina atentie,dar indiferent unde esti Jeep-ul te duce pina acasa ca tu sa fi in siguranta la caldura,dupa aceea ai dedici timp si lui.

 

imi pare ca doar volvo este gandit sa nu se opreasca in drum si te duca pina la service sau chiama automat masina serviceul.

 

Dar masina sa te duca pina acasa chiar si stricata unde ai vazut tu?

Sunt modest din fire,toti au gipane,eu am doar JEEP
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: La ce trebuie sa ne gindim cind spunem Jeep?

 

 

Dar masina sa te duca pina acasa chiar si stricata unde ai vazut tu?

Land Rover! M-a adus acasa de la Baia Mare cu diferentialul spate spart:ha::ha::ha: Nike stie:grin:

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: La ce trebuie sa ne gindim cind spunem Jeep?

 

... in teren mergi mai incet, altfel topai ca hopa-mitica...

 

mai scoti din presiunea din roti si atunci poti sa fugi si mai bine in teren :D fara sa topaie...

Jeep Wrangler YJ - 1989 - 2.5" Lift

Jeep Wrangler TJ - Sahara Limited Edition 2001 - 4" Lift

Jeep Wrangler TJ - Rubicon Express - Custom Made 1997 - 6" Lift

 

 

http://www.ClubJeepRomania.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: La ce trebuie sa ne gindim cind spunem Jeep?

 

Land Rover! M-a adus acasa de la Baia Mare cu diferentialul spate spart:ha::ha::ha: Nike stie:grin:

 

Cu siguranta are punti de Jeep:ha:

Sunt modest din fire,toti au gipane,eu am doar JEEP
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: La ce trebuie sa ne gindim cind spunem Jeep?

 

Daca esti inventiv ajungi acasa cu o planetara rupta..

 

http://www.billhughes.com/dana35c/dana35.jpg

 

http://i7.photobucket.com/albums/y277/method84/BBpics/31sdana35.jpg

 

http://www.billhughes.com/dana35c/2b.jpg

 

Traiasca Dana35 :ha::ha::ha:

 

Si mai multe aici: http://billhughes.com/dana35c/

Editat de ssrli

'02 WG CRD - EGR delete

'94 MX5 NA8 - Low, fast and stupid.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: La ce trebuie sa ne gindim cind spunem Jeep?

 

Cu siguranta are punti de Jeep:ha:

 

Tocmai: ca nu are punti de Jeep: daca avea trebuia sa pun lemne cum ne invata @ssrli:ha::ha::ha:

La mine ar fi fost mai simplu sa fie o planetara rupta...ca roata ramanea oricum acolo si nu mai eram nevoit sa dau cardanul jos:wink:

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: La ce trebuie sa ne gindim cind spunem Jeep?

 

cumatrule, te contrazic, eu mi-am cumparat masina in 2008 din craiova, noua, de la dealer. am comandat-o si a venit din state in 2 luni.

nu spun ca merge incet PE ASFALT. pe autostrada n-am depasit 150 km/h din cauza ca marginea superioara a portierelor (care sunt din plastic) se curbeaza spre exterior (am versiunea sport cu soft-top cu jumatate de portiera). in teren mergi mai incet, altfel topai ca hopa-mitica. dealtfel toate masinile de teren se comporta asa, si asta din cauza suspensiei.

una peste alta, am visat la wrangler, mi-am dorit-o si o am. toti au sarit cu gura pe mine ca-s tampit ca vreau masina de teren decapotabila, ca dau atatia bani pe-o masina acoperita cu prelata, ca o sa ma ploua in ea, ca o sa-mi fie furata etc. dar fetele pe care le-au facut cand au vazut-o m-au satisfacut pe deplin. unde mai pui ca asta-iarna eram singurul care ma plimbam si parcam masina in ce namete vroiam eu :grin:.

de plouat nu ma ploua in ea, iar de furat - slabe sanse, ca mi-am pus gps-tracker imobilizator.

este adevarat, piesele after-market sunt cam scumpe, dar principalul obstacol este faptul ca nu sunt disponibile in tara.

am pus ochii pe niste chestii misto, dar nu mai apelez la vreun distribuitor, o sa le cumpar direct din state, ca ies mai ieftin.

 

Hai, mai, Nike-ule, ca tu, de fapt, ai chemat masina de tractari pentru cealalta masina alba (din spatele Jeep-ului):grin: si ei au confundat-o si au luat Jeep-ul in loc, ca era mai usor de scos.

“E mult mai usoara dezintegrarea unui atom decat a unei prejudecati” - Albert Einstein
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...
  • 3 săptămâni mai târziu...
  • 1 an mai târziu...
  • 3 luni mai târziu...
  • 3 luni mai târziu...

Re: La ce trebuie sa ne gindim cind spunem Jeep?

 

de jeep-uri nu am o parere deloc buna dupa anii 2000...

am avut neplacuta ocazie sa detin pentru aprox 2 luni un Grand Cherockee 2002..., 3.1 TD. - GROAZNIC.

Eram obisnuit cu o relativa calitate proasta la americane in special la Chrysler, fiind obisnuit cu Chrysler 300M...(Chrysler fiind parintele Jeep...) Pot sa spun ca am avut tot felu de probleme de motor si injectie...de la injectoare picate din senin, la garnitura de chiulasa fisurata. Repet eram obisnuit cu defecte de gandire la motoare americane (pompe de apa interne care curgeau...etc etc), dar 3.1 VM mi-a facut zile fripte.

Interioru e placut, masina e ok, calitate slabuta la unele plastice, dar per total ok.

 

Piesele se gasesc usor la americani...rockauto.com...cel mai bun site, cu un broker se aduc f usor si ieftin

 

De astea mai noi ce stiti? eu unu de cand e cu FI©AT...nu mai am curaj sa ma uit la ele, desi imi plac ca design si istorie...

Editat de Astral
CHIULASA....fara O !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: La ce trebuie sa ne gindim cind spunem Jeep?

 

 

De astea mai noi ce stiti?

 

Eu pot sa zic ca am avut ocazia putin timp sa conduc un WK2 de 3.6 benzen. Doar motorul mi-a placut cum trage, cutia ( sau de fapt shift-patternul) nu prea mi-a placut dar probabil ca pe modul sport e mai altfel; interiorul imi pare cam stramt, inghesuit, iar plasticele parca's din dragonu rosu re-extrudate si printate. Apoi, fite: se lasa suspensia sau se ridica, etc. Desi nu mai e pe punti masina tot imi pare ca balanseaza fata de un turism; directia foarte precisa.

Consum in jur 15% , mers mixt ( in afara cu 140 km/h pe autostrada ) ceea ce este normal pt un SUV din clasa asta.

Per ansamblu o masina cu mentiunea ca atat cat platesti atat ai.

 

Pentru Jeep, eu unu nu as zice defecte de gandire la motoare, as zice mai degaraba defecte de business, ca dieselul 3.1 nu e american; dar la 300M asa e, defect de gandire initial, dar au remediat anii urmatori problema printr-o pompa de apa mai bine gandita :D

 

Probleme la chiuloase au si altele (Subaru de exemplu); ambreiaje subdimensionate la masini japoneze, defecte de design motor gasesti si la mazda, mitsubishi lancer, etc.

 

Ce sa faci, incepand cu anii 2000 au inceput sa faca masina contabilii , cum zicea un coleg de pe forum si are dreptate.

Editat de danciucu
XJ '96 2.5i, WJ '00 4.7
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: La ce trebuie sa ne gindim cind spunem Jeep?

 

@Cneazau

Ai avut tu cel mai prost motor posibil, probabil si prost intretinut in timp.

Daca aveai un 2.7 sau un 4.7 sau un wrangler rubicon aveam alte discutii acum.

Este clar ca directia in care se indreapta este tot mai comerciala, la fel ca si restul companiilor care produc masini, dar eu zic ca inca pastreaza destule din caracteristicile speciale.

Chiar si cu inclinatie mare spre sosea si mai putin catre afara ei jeep ul cu minime modificari inca se comporta decent, italian sau nu, fiat ul a crescut destul de mult si jeep ul o data cu el.

Sunt decente, accesibile, as cumpara unul nou la orice ora in detrimentul multor altora.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: La ce trebuie sa ne gindim cind spunem Jeep?

 

@Cneazau

Ai avut tu cel mai prost motor posibil, probabil si prost intretinut in timp.

Daca aveai un 2.7 sau un 4.7 sau un wrangler rubicon aveam alte discutii acum.

Este clar ca directia in care se indreapta este tot mai comerciala, la fel ca si restul companiilor care produc masini, dar eu zic ca inca pastreaza destule din caracteristicile speciale.

Chiar si cu inclinatie mare spre sosea si mai putin catre afara ei jeep ul cu minime modificari inca se comporta decent, italian sau nu, fiat ul a crescut destul de mult si jeep ul o data cu el.

Sunt decente, accesibile, as cumpara unul nou la orice ora in detrimentul multor altora.

 

adevarat ca am avut un motor prost, dar mai apoi am mai avut un motor prost de la Chrysler cel de 2.7 DOHC, apoi...am mai avut niste plastice proaste pe ele, apoi ceva pe la transmisie, apoi am gasit niste lucruri absolut inutile pe masina (racitor suplimentar de ulei cu conductele aferente care curgeau intr-o veselie, racitor de transmisie subdimensionat...etc), apoi renumitul senzor de ulei la care se face o adaptare punand o sarma ca "vent" sa nu dea eroare...ohooo si mai is:)) nu degeaba circula multe glume referitoare la Chrysler (ca si corporatie) in SUA, nu degeaba se considera ca astfel de masini le cumpara "rednecks-ii"....

 

In continuare am un 300C 3.5, sunt fidel marcii (masochist) si imi place feeling-u la Chrysler...si parca e ceva mai bine (nu cu mult, macar nu crapa motoru :)) )

Editat de Cneazu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare