Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Paine si Sare - Spectacol Umanitar de 1 Decembrie


Max

Postări Recomandate

Ieri, 1 decembrie 2009 a a vut loc in Baia Mare un spectacol umanitar desfasurat cu sprijinul Ordinului Cavalerior Templieri impreuna cu cateva ONG-uri din Baia Mare.

Club4x4 Baia Mare a fost unul dintre partenerii acestui eveniment.

Scopul acestu spectacol a fost de a aduna produse alimentare si de a face un numar de pachete cu acestea pentru a le distribui batrinilor de la case de batrani si copiilor din familii nevoiase sau din diverse institutii de ocrotire a lor si de a sarbatori asa cum se cuvine Ziua Nationala a Romaniei.

Acestia au fost invitati sa savureze spectacolul iar la sfarsit sa primeasca bunurile adunate si pregatite de organizatorii si partenerii acestui eveniment.

Pana la urma am reusit sa facem peste 600 de pachete pentru batrani si adulti si 300 pentru copii.

Totul a fost facut intr-o sala a Casei Tineretului Baia Mare, sala care arata jalnic. Apa patrundea prin acoperis, lumini arse, mizerie multa etc...

O mana de oameni cu suflet au muncit la aranjarea salii. S-a facut curatenie, s-au schimbat lumini, s-a reparat instalatia electrica si diverse alte lucruri, au fost aduse instalatii electrice pentru incalzire. Am muncit la organizarea si aranjarea pachetelor, la distribuirea lor.

Spectacolul a fost foarte frumos. A fost si singurul eveniment dedicat Zilei Nationale a Romaniei organizat in Baia Mare. Spectatorii au aplaudat in picioare de multe ori.

Toti cei cae au cantat , au facut-o fara nici un ban.

Am reusit sa aducem si grupul nostru de suflet care ne-a incantat la MMOF anul asta si anul trecut respectiv Grupul Iza si violonistul Ioachim Fat. Tot respectul pt ca au raspuns atat de promt si de deschis solicitarii noastre.

 

Un lucru care m-a suparat este modul in care unii romi au facut eforturi deosebite ca sa fenteze si sa se bage de mai multe ori ca sa ia pachete iar unii batrani care au ajuns ultimii nu au mai avut ce lua. Ne-am organizat totusi rapid si am mai incropit cate ceva si pentru ei. Au fost si tineri in scaune cu rotile carora le-am dus noi pachetele si pe care i-am purtat in brate pe scari.

A fost un eveniment fara nici un iz politic (desi unii ar fi vrut sa se bage pt asa ceva)

 

Felicitari participantilor:

Ordinul Suprem Militar al Templului din Ierusalim - Cavalerii Templieri

Club Rotary Baia Mare

Club Rotaract Baia Mare

CLT Baia Mare

Fundatia Crucea Alb Galbena Romania

Club4x4 Baia Mare

Fundatia Umanitara Pro Vita

Fundatia ASSOC

Fundatia Autism Baia Mare

Fundatia Home&Hope for Children

Fundatia Sacro Cuore

Asociatia Esperando

Asociatia Caritas Greco-Catolica

Fundatia Somaschi

Fundatia Dorel Chereches

Fundatia MARATIN

Asociata Om pentru Om

Asociatia Caspev

Asociatia Filantropica Sfantul Ierarh Iosif Marturisitorul

 

 

Au cantat:

Corala Armonia

Ioachim Fat si Grupul Iza

Florin Sasarman (folk)

Roma Associatin Grup (grup de tineri romi)

Corala Caspev

 

Doresc sa prezint in mod deosebit persoana domnului Alexandru Nicolici, omul care a fost sarea si piperul acestui eveniment. Fara daruirea si spiritul lui de organizare , nu se putea face asa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Paine si Sare - Spectacol Umanitar de 1 Decembrie

 

Ideea organizarii acestui spectacol pt. cetatenii orasului a venit in urma cu o saptamana, cand s-a aflat faptul ca autoritatile nu au nimic planificat pt. Ziua Nationala. La apelul d-lui Nicolici, in 3 ore, 20 de ONG-uri au raspuns PREZENT.

S-a organizat conferinta de presa la care au participat reprezentantii acestora.

http://www.informatia-zilei.ro/mm/categ ... al/page/2/

http://www.citynews.ro/maramures/din-or ... eri-65302/

 

 

Sala in care urma sa se desfasoare acest eveniment nu a mai fost folosita in acest scop de vreo 10 ani. Cred ca va imaginati in ce stare se afla.... Frustarea e cu atat mai mare cu cat in acest oras (cu o populatie de peste 150.000 de locuitori) exista doar o sala de spectacole ceva mai normala si anume cea a Teatrului Municipal cu o capacitate de 280 de locuri.

Am fost delegata si responsabila pt. "Operatiunea Aspiratorul" :)

Am curatat mocheta si cele 500 de scaune din sala impreuna cu cativa voluntari de la 2 ONG-uri.

Alta echipa a incercat sa astupe gaurile din acoperis sa nu mai ploua, la propriu, in sala.

Altii s-au ocupat de instalatiile electrice.

Unii au pus la bataie resurse umane, altii bunuri, altii bani, dar pe langa toate astea toti au pus suflet si bunavointa.

Din donatiile sponsorilor s-au facut 300 de pachete pt. copii si peste 600 de pachete pt. batrani si adulti. Unele produse constand in alimente au fost donate Caminului de batrani din Baia Sprie.

A fost primul eveniment organizat in judetul Maramures la care au participat atat de multe ONG-uri. Speram sa nu fie singular odata creat precedentul.

Multumesc si eu celor care au facut posibil acest eveniment.

Nu uitati sa indrazniti si sa nadajduiti!

Viata nu inseamna sa supravietuiesti unei furtuni ci sa stii sa dansezi in ploaie.

http://www.maramuresguide.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Paine si Sare - Spectacol Umanitar de 1 Decembrie

 

BRAVO :cl bravo tuturor pentru organizare si pentru ceea ce s-a facut acolo

se vede ca nu ducem lipsa de oameni cu S U F L E T :bravo

si Patrol, dar inca nu pe deplin functional :grin:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Paine si Sare - Spectacol Umanitar de 1 Decembrie

 

BRAVO :cl bravo tuturor pentru organizare si pentru ceea ce s-a facut acolo

se vede ca nu ducem lipsa de oameni cu S U F L E T :bravo

 

Vezi ca pe tine si pe altii care vor sa participe, te asteptam saptamana viitoare miercuri la ora 18.00 la o intalnire in care sa punem tara la cale referitor la Umanitara de Craciun.

Voi anunta si locatia in topicul dedicat acesteia.

:h5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Paine si Sare - Spectacol Umanitar de 1 Decembrie

 

:ha: numai sa nu iti para rau ............... de dracu nu se scapa asa usor

maine dimineata ma duc deja la o cheta.... si fac rost si de vreo 2 oameni ( daca trebuie - hamali :grin: )

si Patrol, dar inca nu pe deplin functional :grin:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare