Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Anvelope jimny


suculetz

Postări Recomandate

Re: Anvelope jimny

 

A incercat cineva 235/75/15 pe un jimny inaltat 4 cm??Ma gandesc ca trebuie coafat putin din praguri si overfendere,care ma gandeam sa le dau jos sa pun de cauciuc.Sunt intre Maxxis Trepador si Kumho KL71

 

road ventura daca ma intrebi pe mine, insa da cred ca trebuie sa-l "tunzi" un pic :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 115
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Anvelope jimny

 

Astazi am testat Malatesta Kaiman,profil simex.Masina merge foarte bine,nu tremura,rotile fara plumb aproape deloc pe ele.Am gasit 205/75/15....oare intra?

Ever tried.Ever failed.Try again.Fail again.Fail better
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Anvelope jimny

 

Buna am cumparat un Jimny are cauciucuri 235/50/r16 late rau de asfat.Sta foarte bine in curbe pe asfalt.

Vreau sa va intreb cu aceste cauciucuri reusesc sa fac rar-ul.

Am cauciucuri de 185/45/r15 fara geanta,se potriveste janta tabla jimny J5.5 pt aceste cauciucuri,si ce dimensiuni am nevoie la prezoane.

Pot sa folosesc prezoanele de pe geanta cu cauciucuri 235/50/r16 cu care este echipata masina momentan.

Tot ma uit dupa genti pe net.

Am mai cumparat genti de pe net intrecut pt un ford focus si am avut probleme cu distanta prezoane .

De acea doresc sa vad geanta sa dau roata jos de pe masina si sa probez jeanta daca potriveste la prindere in cele 5 prezoane.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Anvelope jimny

 

Buna ziua.

Revin cu noutati,am cumparat 4 rotii + janta r15 205/70 tabla originale Suzuki Jimny.Anvelopele vara uzate rau ,jantiile bune doar foarte ruginite.

Le-am curata,vopsit negru lucios ,acuma arata foarte frumos.(am incercat sa atasez poza cu prelucrare janta ,nu ma lasa nu stiu de ce?)

Ca sa se vada diferenta,munca depusa.

Pe janta scrie urmatoarea masura: 15x5 1/2 JJ 3.099/ 4/55 JK 7

Vreau sa va intreb pe acesta marime de janta pot sa montez anvelope 225/R15 70 adica mai late ca alea de pe janta ce le-am dat jos(205/R15 70) sau 225/R15 75.

Tin sa precizez ca Jimny nu are nici un chit de inaltare si nu intentionez sa montez un chit sau sa tai aparatoare sau apripa roti.

Am gasit anvelope AT 225 70 R15 100S ALL TERRAIN pret mai bun ca la 205/R15 70

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope jimny

 

Da poti monta,totusi e posibil sa i mici probleme la prag la virare.Daca cauciucurile sunt resapate,sunt mai mari oricum

Ever tried.Ever failed.Try again.Fail again.Fail better
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope jimny

 

Da poti monta,totusi e posibil sa i mici probleme la prag la virare.Daca cauciucurile sunt resapate,sunt mai mari oricum

 

Multumesc pentru raspuns.Deci totusi ar fi bine sa raman la 205/70 R15 INSA TURBO RANGER ATT-uri sunt resapate.Nu MT-uri poate ca astea sunt un pic mai mari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope jimny

 

Buna ziua.

Revin cu noutati,am cumparat 4 rotii + janta r15 205/70 tabla originale Suzuki Jimny.Anvelopele vara uzate rau ,jantiile bune doar foarte ruginite.

Le-am curata,vopsit negru lucios ,acuma arata foarte frumos.(am incercat sa atasez poza cu prelucrare janta ,nu ma lasa nu stiu de ce?)

Ca sa se vada diferenta,munca depusa.

Pe janta scrie urmatoarea masura: 15x5 1/2 JJ 3.099/ 4/55 JK 7

Vreau sa va intreb pe acesta marime de janta pot sa montez anvelope 225/R15 70 adica mai late ca alea de pe janta ce le-am dat jos(205/R15 70) sau 225/R15 75.

Tin sa precizez ca Jimny nu are nici un chit de inaltare si nu intentionez sa montez un chit sau sa tai aparatoare sau apripa roti.

Am gasit anvelope AT 225 70 R15 100S ALL TERRAIN pret mai bun ca la 205/R15 70

 

Cu cat o sa platesti (+ alergare dupa acte) ca sa iti recuperezi talonul (daca te prinde cu alte dimensiuni de anvelope), mai bine iti iei din start cele mai smechere anvelope pe dimensiunea standard.....

 

my 2 cents

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 luni mai târziu...
  • 1 lună mai târziu...

Re: Anvelope jimny

 

Salutare! Se ia una bucata jimny cu lift de 5cm (bucse la arcuri) si flanse distantiere roti de 50mm.

Credeti ca pot incalta niste MT-uri 215/75/15 fara sa ating la flexare maxima? Mentionez ca nu vreau sa ma despart de flansele de la roti :D

 

Am niste ATuri resapate 225/75/15 dar le-am dat jos pt ca atingeau foarte tare

 

Multumesc frumos!

Suzuki Jimny '99 - G13BB - Manuala |

Rescue4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare