Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Land Rover 2A - 2.6 - 1972 - merita


GeorgeB

Postări Recomandate

Re: Land Rover 2A - 2.6 - 1972 - merita

 

Salut,intamplator am in ograda trei *bijuterii ale coroanei britanice*,doua seria trei LHD de 2,28 (1978/1980)si o seria 2A de 2,5 D(1969).Seria IIA sa fabricat pana in 71,dupa care a urmat seria III,sar putea ca masina prietenului tau sa fie un 109 seria III 1972.In orice caz din descrierea facuta de tine masina nu necesita interventii majore iar daca sasiul este in stare buna atunci poti sa uiti de toate problemele.La cutie intardevar are doua manete in plus de reductie galbene si rosie (greu si normal 4x4),iar daca are si overdrive atunci face toti banii (levier verde sau negru in afara de schimbator).

Sunt masini de care te indragostesti irevocabil si care iti confera un sentiment de aventura retro unic.Pentru offroad modelul 109 este cam lung ,mult mai peformant este modelul scurt 88.Si credema in Anglia baietii de acolo iau foarte in serios offroad-ul cu aceste masini(putin modificate desigur) Sunt curios sa ilustrezi achizitia sa o putem vedea si noi.Daca pretul este bun sfatul meu este sa o cumperi .Sadisfactile vor veniide la sine.Pentu orice alte intrbari iti stau cu placere la dispozitie .

Cu respect!:lr

In afaceri, nu primesti ceea ce meriti, ci ceea ce negociezi.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Land Rover 2A - 2.6 - 1972 - merita

 

Salut dinou,revin cu cu o completare,cred ca stiu despre ce masina vorbesti ,este parcata pe langa Catedrala Catolica,am vorbit cu intermediarul,care in principiu a cerut 6000 Eur,un pret pe care personal il apreciez exagerat. Masina are multe calitati dar sufera de "nepasare" din partea propietarului.Ex.: busonul de la rezervor lipseste oricine din rautate putand arunca in rezervor gunoaie ca a nu mai zic de intemperii.Troliul antradevar a fost detasat cu ajutorul unui flex operatiune ce a distrus bara,prin taiere.

Repet masina are potential ,dar ca si pret ma gandesc la 3000eur max.Banchetele deasemeni lipsesc.In ideea in care am confundat masina imi cer scuze!

Cu respect:lr

In afaceri, nu primesti ceea ce meriti, ci ceea ce negociezi.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Land Rover 2A - 2.6 - 1972 - merita

 

nu stiu cum merg preturile la voi, dar aici fara 7500 nu te lipesti.

eu am dat pe a mea 12500 acum ceva ani in elvetia, e drept cu km nenumarati dar in perfecte stare. aici doar actele la afa ceva se vind cu 1500. in anglia sint mult mai ieftine dar nu le prea gasesti ca sint vinate de olandezi care le vind in NL.

oricum succes la negociat sper s-o scoti cit mai ieftin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Land Rover 2A - 2.6 - 1972 - merita

 

daca o iei la 3000€ merita.

daca o iei la 4000€ merita. si daca o iei la 6000 merita...

 

eu as da si mai mult insa nu-i am.

 

important e ce ti-ai propus sa faci cu ea pt ca daca vei baga bani in ea si descoperi ca vrei off road adevarat - ii arunci pe fereastra.

 

daca iti trebui o masina de tura nu e chiar cea mai confortabila / dotata si nu pot sa zic ca exceleaza la vreun capitol.

 

daca esti fan LR si banii nu sint o problema un series II sau III este un must have.

 

insa gandeste-te bine pe ce dai banii si care va fi destinatia finala a masinii altfel vei arunca cu banii si vei fi nefericit ca n-ai ce-ti trebuie.

 

invata din experienta altora ca a ta poate fi foarte costisitoare (eu am schimbat 3 masini in 6 ani iar de la jdemiii de euroi bagati in piese si imbunatatiri mi-am luat adio. nici nu vreau sa ma gandesc ce-as fi putut face cu ei...

 

succes !

DEFENDER 110 Pickup

http://www.lroc.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Land Rover 2A - 2.6 - 1972 - merita

 

Asa cum i-am mai zis lui George, in lumea offroadului oamenii s-ar putea clasifica asa:

1. offroader de vitrina (pasionat de masina)

2. offroader de ocazie (pasionat de masina si de drumetii, nu concursuri sau manifestatii de acest gen)

3. offroader maniac (pasionat de masina ca "obiectul muncii" ...sa mearga, dependent de competitii si adrenalina)

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Land Rover 2A - 2.6 - 1972 - merita

 

Asa cum i-am mai zis lui George, in lumea offroadului oamenii s-ar putea clasifica asa:

1. offroader de vitrina (pasionat de masina)

2. offroader de ocazie (pasionat de masina si de drumetii, nu concursuri sau manifestatii de acest gen)

3. offroader maniac (pasionat de masina ca "obiectul muncii" ...sa mearga, dependent de competitii si adrenalina)

 

:ha: faina clasificarea

DEFENDER 110 Pickup

http://www.lroc.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Land Rover 2A - 2.6 - 1972 - merita

 

Mai e si offroader-ul clasic, care si-ar lua un Landrover ca asta. Problema e ca uneori offroader-ul e bugetar si n-are asa multi bani, asa ca nu stiu ce sa zic... La romani e plin de geolgai care cer mii de euro pe masini neintretinute, argumentul lor fiind ca daca le duc in Germania o vand cu 10.000 ca e "de epoca". In Anglia gasesti LR la preturi rezonabile, chiar mici cateodata, nu le gasesc olandezii chiar asa repede. 6000 e super exagerat, mai ales pentru Romania. Poate Tariceanu sa se bage, dar lui ii plac alte taraboante...

Masina aia o sa stea acolo cu anii, cel mai probabil.

Si eu am gasit un LR serie III, dar scurt, pe undeva pe langa Bran, tot neintretinut, dar omul cerea 2500 negociabil... Aia mai va...

Niciodata nu esti destul de paranoic...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Land Rover 2A - 2.6 - 1972 - merita

 

Da asta cam asa eeeee cu auto de epoca ....acelasi om vroia anul trecut 2009 ....10.000 euro ........si era in aceasi locatie...

Aceste masini au fost la secu transmisiuni unul mai destept foc le-a cumparat dupa 1995 hahahah si acum spera sa se imbogateasca...

dar astA este alta poveste ....daca eee 4000 deja subscriu ca este mult in starea pe care o stiu eu. Daca a schimbat ceva pe la sasiu as mai zice ..cand am vazut-o eu avea interiorul complect. cu scaune si banci.Sau poate nu eee mult pentru tine si merge si asa dar gandestete ca tot acolo o sa zaca si dupa 3 ani la pretul asta iar in Anglia gasesti mai greu cei drept cu RHD dar gasesti.....si costa 1000-2000 euro .si le poti inmatricula tot asa ca masini de epoca fara taxe....Eu doar ma gandesc ca oricum ii vei schimba uleiurile vei merge cu ea cel putin 1000 de km si apoi sa vezi pe unde curge cum curge si sa vezi cat mai schimbi...Problema este sa-i stii ce hibe are sa nu te lase in drum si sa numai pleci de acolo .

Bara daca ee taiata ee tot pe net cu un cacat de bani sau pui un rectangular de 10 si gata bara.....

Land Rover Discovery I

Mercury Sable

LR serie III

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Land Rover 2A - 2.6 - 1972 - merita

 

ca s-o facem din lunga scurta, gaseste unul, asta sau alta la fel, fa o tura si mai vorbim dupa aceea. LR serie e ca afrika, il vei iubi sau uri de la inceput. abea apoi poti sa te gindesti daca vrei expeditii -atunci iei unul lung- sau offroad de week-end si te duci la unul scurt.

daca te vei indragosti de ea, atunci poti sa iei asta sau sa cauti in GB ceva mai potrivit. s3 se gasesc, su s2a mai greu dar nu cred ca asta e problema ta acum

succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 ani mai târziu...
  • 1 lună mai târziu...

Re: Land Rover 2A - 2.6 - 1972 - merita

 

Am citit cap-coada discutia asta....interesanta!!!

 

Intreb si eu: ai luat masina pana la urma? :grin:

Nissan Patrol Y61 3.0 auto *gamedog*

"A journey of a thousand miles begins with a broken fan belt and a flat tire." :dr2

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare