Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

De care troliu am nevoie ?


worldscape

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 263
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: De care troliu am nevoie ?

 

problema e ca ei sunt cei mai scumpi din tara,cel putin la produsele care ma intereseaza pe mine

 

Catalin, faci afirmatii pe care le si sustii, sau doar vrei sa pari interesant?

 

Ai destula informatie pe forum sa te poti lamuri; daca nu reusesti sa intelegi, poti apela la profesionisti, care pot sa-ti explice diferentele intre diferite trolii. Daca te uiti doar la preturi, sunt convins ca alegerea ta va fi eronata.

 

Tu cred ca vrei un Audi la pret de Skoda, dar si aia sa nu consume mult, caci benzina s-a scumpit... Intr-un final, daca este mai ieftin, poti cumpara si o masina reparata dupa dauna totala. Caci e mai ieftina...

Daca te deranjeaza afirmatia mea, imi pare rau. Si pe mine m-a deranjat ca arunci vorbe aiurea...

 

Spui ca ai gasit cel mai ieftin troliu la 1300 ron. Ai dreptate, la GTC este 1322 Ron, deci suntem intradevar mult mai scumpi! La noi site-ul se actualizeaza automat dupa Euro si a aparut diferenta de 22 ron...

 

Daca iti pun cateva intrebari, poti raspunde?

Troliul pe care-l compari, adica Lift winch 6000lbs, este acelasi pe toate site-urile? Daca te uiti cu atentie o sa vezi ca nu.

Unele trolii nici macar nu au denumirea trecuta pe troliu sau pe cutie. Altele au stickere facute si lipite in Romania. Cum le deosebesti?

Troliile au certificare europeana, care garanteaza o calitate?

Daca un troliu are 1.7 CP si altul 4.5CP, merita 22 ron diferenta?

Daca se strica in garantie, oare ai sanse sa rezolvi problema?

 

Iti urez succes sa-ti gasesti cel mai ieftin troliu si sa nu-ti iei teapa. Cum circa 25% dintre cei care vind trolii online sunt seriosi, cred ca ai mari sanse sa reusesti.

 

La final. pentru cei care au Jimny sau masini de talie mica / medie si vor un troliu bun, va recomand Tyrex 8000 Compact, cu motor de 5 CP, sarcina maxima 3630 kg, greutate 26 kg sau 21 kg cu cablu sintetic si dimensiuni reduse. Este produs in China de italienii de la Raptor 4x4 si are certificare europeana dupa serial number. Are si telecomanda wireless. Pret 320 euro / 1485 ron cu cablu otel sau 435 euro, 200 ron cu cablu sintetic SK75. Garantie 24 luni.

 

Cei care cunosc GTC Auto, stiu ca avem preturi corecte. Nu facem dumping, nu schimbam etichete, nu mintim ca sa vindem.

Din pacate, oferta de accesorii 4x4 se mareste continuu, dar apar din ce in ce mai multi vanzatori fara pricepere si fara morala.

Nu dau nume, caci nu este frumos, asa-i?

GTC Auto: service 4x4 / accesorii off-road

GTC auto SHOP: magazin online de accesorii 4x4

 

www.gtcauto.ro / www.shop.gtcauto.ro / www.gtcmotorsport.ro

razvancirap@gtcauto.ro / 0723.541.851

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: De care troliu am nevoie ?

 

Salutare,

 

As avea si eu o intrebare, pentru ca in bugetul alocat am facut un shortlist intre cele doua trolii de mai jos:

 

Troliu Tyrex 12000P - de la GTC

Primetech 13000 lbs - de la Max (sa se noteze ca am mai cumparat 2 trolii pana acum de la Max pe care le-am facut cadou).

 

Care ar fi mai potrivit pentru un Patrol Y61 SWB?

 

Mersi de raspuns,

 

Numai bine,

 

Cristi

 

Nu pot sa iti spun nimic de troliul de la GTC. Nu am vazut , nu am avut. Insa am troliu de la Max pe Y61 LWB de 2 ani si nu m-a lasat la greu. Max are si el acelasi troliu pe HDJ80. Si tot asa . Deci Primetech este o oPtiune de luat in calcul. Sincer, am iesit cu el si cu masina suspendata in noroi pana peste punti. Si nu am pus scripete ... .

Editat de Astral

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: De care troliu am nevoie ?

 

Nu stiu in ce masura ce e ieftin e si de proasta calitate ...asa cum nici ce e scump nu e intocmai si bun.

 

In afara de produsul respectiv este important daca ...

...primesti suficiente informatii fie prin descrierea produsului sau prin furnizarea acestor informatii de catre vanzator,

...produsul respectiv beneficiaza de garantie/postgarantie si in ce conditii,

...exista pe piata componente de troliu care s-ar putea strica/deteriora

...vanzatorul are un feedback general bun din partea cumparatorilor!

 

Daca privesti dincolo de principiul "am eu deci e bun si ptr tine" ...si te ghidezi dupa cele de mai sus o sa alegi exact troliul potrivit.

 

Si eu sunt vanzator de accesorii si piese 4x4 dar intotdeauna dau posibilitatea clientului de a alege singur ceea ce ii trebuie, DACA ii trebuie.

 

Nu sunt fanul low cost pe principiul ca troliul nu este un accesoriu "consumabil". In alta ordine de idei e tare complicat (practic imposibil) sa pui semnul de egalitate intre un troliu de 300 de euro si unul de 800 euro...de exemplu. Teoretic fac amanadoua acelasi lucru, practic ...diferenta o vei plati mai tarziu sub o forma sau alta.

 

M-am tras cu LingDing-ul, cu T-Maxul, cu Superwinch-ul, asa cum m-am tras cu Warn-ul din mizerie. De toate 4 am fost multumit. Ptr ca in afara de ciorba am fost atent ca langa farfurie sa fie si lingura potrivita (accesoriile de recuperare care cred ca eu sunt foarte importante).

 

Cand esti nevoit sa atarni o viata sau mai multe de un cablu sau sufa ... incepi sa fi putin mai atent la detalii ...si pretul de achizitie nu mai reprezinta asa un subiect asa important de discutie.

 

La final trebuie sa stii ca 99.99% dintre troliile existente pe piata romaneasca sunt executate de baietii mancatori de orez cu de toate. Asa cum trebuie sa stii ca GTC e unul dintre partenerii seriosi si de luat in calcul.

Editat de Yonutz

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 luni mai târziu...

Re: De care troliu am nevoie ?

 

Salut,

 

Nu vreau sa fac reclama dar sunt si eu in cercetare pentru a alege un troliu pentru un Opel Frontera B 2.2 dti. Nu am putut sa nu observ asemanarea exterioara intre PowerWinch 12.000lbs si Smittybilt 12.000lbs. Sunt practic identice. Si caracteristicile tehnice sunt similare. Pe cand la pret diferent e mare. Credeti ca au componente/constructie similara? Cu siguranta sunt proiectate de acelasi furnizor, si probabil asamblate in locuri diferite. Cei de la PowerWinch pretind ca le asambleaza in Polonia de multi ani. SmittyBilt nu stiu... teoretic si componentele ar trebui sa fie la fel, pare a fi acelasi proiect. Are cineva experienta cu ambele? Poate a vazut cineva interiorul la o revizie, repartie.

 

116A2D65-AB8C-4AD8-BA5A-E619B2064375.png.05124418412ed0de64053073d306b49a.pngF2B4338F-7296-40A8-AE10-D692EA1D5F4A.thumb.jpeg.c631728e2d7e79bbdd3200ec32c8c041.jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: De care troliu am nevoie ?

 

Salut,

 

Nu vreau sa fac reclama dar sunt si eu in cercetare pentru a alege un troliu pentru un Opel Frontera B 2.2 dti. Nu am putut sa nu observ asemanarea exterioara intre PowerWinch 12.000lbs si Smittybilt 12.000lbs. Sunt practic identice. Si caracteristicile tehnice sunt similare. Pe cand la pret diferent e mare. Credeti ca au componente/constructie similara? Cu siguranta sunt proiectate de acelasi furnizor, si probabil asamblate in locuri diferite. Cei de la PowerWinch pretind ca le asambleaza in Polonia de multi ani. SmittyBilt nu stiu... teoretic si componentele ar trebui sa fie la fel, pare a fi acelasi proiect. Are cineva experienta cu ambele? Poate a vazut cineva interiorul la o revizie, repartie.

 

[ATTACH=CONFIG]285903[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]285904[/ATTACH]

 

In EU sunt f putine firme care produc trolii, cu exceptia celor de la ComeUp, Gigglepin, RedWinch, Superwinch si inca vreo 2 parca ( dar pe masura ca si pret), pentru gama medie si ieftina nu exista fabricant real in Europa, majoritatea rebrandand niste modele de trolii bunicele fabricate in china, cum este si cazul Goodwinch, Dragonwinch, PowerWinch... etc. Mare parte dintre ele fiind indentice si pentru servisare se pot folosi componente comune. Unii "ambalatori mai cu mot" le pun caseta de comanda manufacturata in EU ( cazul dragonwinch ) sau plasma sau etc.

 

Ideea este sa te uiti pe review-uri si sa-ti alegi troliul bun pt tine... poti merge la sigur pe un troliu scump de marca sau pe un brand mai ieftin fi f bine promovat cu review-uri bune.

 

Inca un punct de vedere f important: SA STII SA INTRETII SI SA FOLOSESTI UN TROLIU !!!

 

cu o experienta de peste 10 ani, pot sa-ti spun ca f multa lume nu stie sa foloseasca si sa intretina un troliu. Am clienti care au de ani de zile niste trolii chinezesti No-name care merg f bine, altii care au facut praf Warn-uri in cateva luni.

 

In cazul celor 2 modele date de tine ( PowerWinch 12.000lbs si Smittybilt 12.000lbs. - este f posibil ca cele 2 modele sa fie identice si in interior) asigurate ca garantia celui de la PowerWinch este reala, ce include exact ( componente electrice sau doar defecte de material / fabricatie ) si poti beneficea intr-un termen de X zile de ea !

 

- diferenta de pret este data de marca si de filiera de import: Powerwinch: China via Polonia in Europa pe cand Smittybilt: China - SUA - via Importatorii din Europa , adica mai fac odata inconjorul lumii la cca 40 kg cat cantareste unul in medie ... si de aici si diferentele de pret.

 

Cu stima.

Editat de Astral

Jeep Wrangler YJ - 1989 - 2.5" Lift

Jeep Wrangler TJ - Sahara Limited Edition 2001 - 4" Lift

Jeep Wrangler TJ - Rubicon Express - Custom Made 1997 - 6" Lift

 

 

http://www.ClubJeepRomania.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: De care troliu am nevoie ?

 

Multumesc mult de informatiile detaliate si de sfaturi.

Ramane sa mai sap in marea de review-uri pentru gama medie de pret.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: De care troliu am nevoie ?

 

Catalin, faci afirmatii pe care le si sustii, sau doar vrei sa pari interesant?

 

Ai destula informatie pe forum sa te poti lamuri; daca nu reusesti sa intelegi, poti apela la profesionisti, care pot sa-ti explice diferentele intre diferite trolii. Daca te uiti doar la preturi, sunt convins ca alegerea ta va fi eronata.

 

Tu cred ca vrei un Audi la pret de Skoda, dar si aia sa nu consume mult, caci benzina s-a scumpit... Intr-un final, daca este mai ieftin, poti cumpara si o masina reparata dupa dauna totala. Caci e mai ieftina...

Daca te deranjeaza afirmatia mea, imi pare rau. Si pe mine m-a deranjat ca arunci vorbe aiurea...

 

Spui ca ai gasit cel mai ieftin troliu la 1300 ron. Ai dreptate, la GTC este 1322 Ron, deci suntem intradevar mult mai scumpi! La noi site-ul se actualizeaza automat dupa Euro si a aparut diferenta de 22 ron...

 

Daca iti pun cateva intrebari, poti raspunde?

Troliul pe care-l compari, adica Lift winch 6000lbs, este acelasi pe toate site-urile? Daca te uiti cu atentie o sa vezi ca nu.

Unele trolii nici macar nu au denumirea trecuta pe troliu sau pe cutie. Altele au stickere facute si lipite in Romania. Cum le deosebesti?

Troliile au certificare europeana, care garanteaza o calitate?

Daca un troliu are 1.7 CP si altul 4.5CP, merita 22 ron diferenta?

Daca se strica in garantie, oare ai sanse sa rezolvi problema?

 

Iti urez succes sa-ti gasesti cel mai ieftin troliu si sa nu-ti iei teapa. Cum circa 25% dintre cei care vind trolii online sunt seriosi, cred ca ai mari sanse sa reusesti.

 

La final. pentru cei care au Jimny sau masini de talie mica / medie si vor un troliu bun, va recomand Tyrex 8000 Compact, cu motor de 5 CP, sarcina maxima 3630 kg, greutate 26 kg sau 21 kg cu cablu sintetic si dimensiuni reduse. Este produs in China de italienii de la Raptor 4x4 si are certificare europeana dupa serial number. Are si telecomanda wireless. Pret 320 euro / 1485 ron cu cablu otel sau 435 euro, 200 ron cu cablu sintetic SK75. Garantie 24 luni.

 

Cei care cunosc GTC Auto, stiu ca avem preturi corecte. Nu facem dumping, nu schimbam etichete, nu mintim ca sa vindem.

Din pacate, oferta de accesorii 4x4 se mareste continuu, dar apar din ce in ce mai multi vanzatori fara pricepere si fara morala.

Nu dau nume, caci nu este frumos, asa-i?

 

 

Nu stiu de ce te ataci asa.Este parerea mea.La ritmul la care voi folosi eu troliul,ma indoiesc ca un troliu va ceda.Nu ma dau nici in competiti si nici nu ma arunc cu capu inainte daca stiu ca masina nu poate,mai bine ocolesc daca am pe unde.Toate sunt facute in china,ca scrie tyrex,superwinch,powerwinch,primetech sau mai stiu eu ce denumiri.Diferenta nu stiu de unde ai scos ca e 22 ron,in realitate e peste 100 lei.Poate pt tine 100 lei sunt bani de seminte,pt altii nu.Iar faptul ca produsele voastre sunt mai scumpe ca a altor magazine,este o realitate.Nu pun linkuri aici,pt ca este un curent pro GTC pe care il inteleg avand in vedere ca aveti reclama pe site.Totusi cred ca e corect sa stie utilizatorii ca sunt si alte magazine,mai putin promovate sau deloc,care au produse similare la preturi mai mici.In rest sa auzim de bine

Ever tried.Ever failed.Try again.Fail again.Fail better
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: De care troliu am nevoie ?

 

Nu stiu de ce te ataci asa.Este parerea mea.La ritmul la care voi folosi eu troliul,ma indoiesc ca un troliu va ceda.Nu ma dau nici in competiti si nici nu ma arunc cu capu inainte daca stiu ca masina nu poate,mai bine ocolesc daca am pe unde.Toate sunt facute in china,ca scrie tyrex,superwinch,powerwinch,primetech sau mai stiu eu ce denumiri.Diferenta nu stiu de unde ai scos ca e 22 ron,in realitate e peste 100 lei.Poate pt tine 100 lei sunt bani de seminte,pt altii nu.Iar faptul ca produsele voastre sunt mai scumpe ca a altor magazine,este o realitate.Nu pun linkuri aici,pt ca este un curent pro GTC pe care il inteleg avand in vedere ca aveti reclama pe site.Totusi cred ca e corect sa stie utilizatorii ca sunt si alte magazine,mai putin promovate sau deloc,care au produse similare la preturi mai mici.In rest sa auzim de bine

 

Catalin,

Sunt deschis dialogului, dar nu pot intelege ping-pong-ul tau de logica. Am afirmat clar ca la GTC pretul este de 1322 ron (intre timp s-a scumpit, odata cu devalorizarea Ron- 1340 Ron :grin:) si am raportat la valoarea de 1300 ron pe care tu ai afisat-o, explicandu-ti ca exista si diferente tehnologice/ constructive intre trolii care par la fel sau au aceeasi denumire.

Uite exact ce am zis: "Spui ca ai gasit cel mai ieftin troliu la 1300 ron. Ai dreptate, la GTC este 1322 Ron, deci suntem intradevar mult mai scumpi! La noi site-ul se actualizeaza automat dupa Euro si a aparut diferenta de 22 ron...

 

Daca iti pun cateva intrebari, poti raspunde?

Troliul pe care-l compari, adica Lift winch 6000lbs, este acelasi pe toate site-urile? Daca te uiti cu atentie o sa vezi ca nu.

Unele trolii nici macar nu au denumirea trecuta pe troliu sau pe cutie. Altele au stickere facute si lipite in Romania. Cum le deosebesti?

Troliile au certificare europeana, care garanteaza o calitate?

Daca un troliu are 1.7 CP si altul 4.5CP, merita 22 ron diferenta?

Daca se strica in garantie, oare ai sanse sa rezolvi problema?"

 

Te rog insistent sa nu mai faci afirmatii denigratoare la adresa noastra ( gen "Poate pt tine 100 lei sunt bani de seminte,pt altii nu."). Respectam la fel clientul care cumpara un produs ieftin ca si pe cel care cumpara produse scumpe.

 

Sa fie clar: nu incercam sa fim cei mai ieftini de pe piata, dar incercam sa fim cei mai seriosi; si asta este mult mai greu, crede-ma.

Plus ca multi vanzatori se raporteaza la pretul GTC si merg intotdeauna cu preturi ceva mai mici. Am si testat treaba asta acum ceva timp, coborand intentionat un pret foarte mult; ca sa vezi, si altii au coborat subit preturile...

Avem atatia revanzatori in tara, inclusiv unii care vand produsele luate de la noi cu pret mai mic. Fiecare decide cum vinde, functie si de investitiile sale.

 

Pe de alta parte, la cele mai multe produse, preturile noastre sunt chiar foarte bune, mai bune decat celelalte variante identice din Romania. Daca gasesti la noi si produse mai scumpe nu trebuie sa generalizezi.

 

Sper sa accepti argumentatia mea si sa nu o tii in continuare in contre aiurea. Ne consumam aiurea timpul si avem si alte lucruri mai bune de facut.

Te salut.

GTC Auto: service 4x4 / accesorii off-road

GTC auto SHOP: magazin online de accesorii 4x4

 

www.gtcauto.ro / www.shop.gtcauto.ro / www.gtcmotorsport.ro

razvancirap@gtcauto.ro / 0723.541.851

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: De care troliu am nevoie ?

 

Un exemplu si cu asta am incheiat.Troliul acesta

 

https://www.shop.gtcauto.ro/produse/trolii-4x4-auto/troliu-tyrex-8000p-compact

 

La voi e 1500 in alta parte un troliu similar cu aceleasi caracteristici e cu peste 100 lei mai mic pretul.Si daca era vorba de 22 lei sa zicem,tot era o diferenta.Sanatate sa ai

Ever tried.Ever failed.Try again.Fail again.Fail better
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: De care troliu am nevoie ?

 

Un exemplu si cu asta am incheiat.Troliul acesta

 

https://www.shop.gtcauto.ro/produse/trolii-4x4-auto/troliu-tyrex-8000p-compact

 

La voi e 1500 in alta parte un troliu similar cu aceleasi caracteristici e cu peste 100 lei mai mic pretul.Si daca era vorba de 22 lei sa zicem,tot era o diferenta.Sanatate sa ai

 

Catalin,

Daca ai gasit acelasi troliu Tyrex 8000 Compact in alta parte, afla ca troliile Tyrex sunt importate in Romania in exclusivitate de GTC Auto. Oricine vinde aceste trolii le cumpara de la noi. Stocul este tinut doar de GTC Auto.

Corect este cat toti dealerii GTC Auto sa aiba acelasi pret.

Daca o firma face concurenta neloiala celorlalti dealeri, este un lucru care poate tie iti pare firesc, dar nu este.

Imi este foarte simplu sa vin cu o oferta mai buna decat cea mai buna oferta pe care o gasesti. Este un lucru corect?

 

Vanzarile online permit ca oricine are un laptop si ceva timp sa-si faca un site si sa vanda cu adaosuri foarte mici. Deobicei, cheltuielile sunt mici, stocuri nu sunt.

In cazul troliilor Tyrex, tu cumperi un produs de la o firma online si livrarea se face de la GTC Auto. Oare cine iti va da garantia?

Cine blocheaza bani in circa 80 de trolii Tyrex pe care le avem in stoc la GTC?

 

Daca compari troliul Tyrex de 8000lbs cu motor de CP si telecomanda wireless cu alt model similar, afla ca pe piata nu exista un troliu similar ca si caracteristici. Troliile mici sunt de 6000 lbs, cu motor mic si fara wireless.

 

Sunt convins ca ai cumpara de oriunde daca iti da mai ieftin cu 1 leu, nu cu 100 lei... Iti urez succes, esti liber sa faci ce vrei, dar abtine-te te rog sa emiti verdicte ca si cum intelegi despre ce este vorba.

 

Daca iti doresti sa te pui la punct cu toate detaliile pietei de accesorii off-road, putem discuta la telefon si-ti povestesc o multime de lucruri. Ai intelege atunci ca abordarea GTC Auto este una corecta si profesionista.

Editat de RazvanGTC

GTC Auto: service 4x4 / accesorii off-road

GTC auto SHOP: magazin online de accesorii 4x4

 

www.gtcauto.ro / www.shop.gtcauto.ro / www.gtcmotorsport.ro

razvancirap@gtcauto.ro / 0723.541.851

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

Re: De care troliu am nevoie ?

 

@Astral ... topicul asta este TEHNIC despre ce trolii avem nevoie / versus masina din dotare ... nu cred ca este despre racaiieli versus preturi cu diferente de x lei sau 22 lei ... cred ca ar fi bine sa stergi topicurile in cauza !

Jeep Wrangler YJ - 1989 - 2.5" Lift

Jeep Wrangler TJ - Sahara Limited Edition 2001 - 4" Lift

Jeep Wrangler TJ - Rubicon Express - Custom Made 1997 - 6" Lift

 

 

http://www.ClubJeepRomania.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: De care troliu am nevoie ?

 

@Astral ... topicul asta este TEHNIC despre ce trolii avem nevoie / versus masina din dotare ... nu cred ca este despre racaiieli versus preturi cu diferente de x lei sau 22 lei ... cred ca ar fi bine sa stergi topicurile in cauza !

 

De data asta, o sa ramana, din respect pentru Partenerii forumului, dar data viitoare, o astfel de interventie nelalocul ei va fi penalizata ! :h5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare