Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Piese aftermarket Land Rover


mariusg

Postări Recomandate

Dragi iubitori de marca Land Rover... si Range Rover

 

Deschid un nou topic privind piesele pe care le-ati cumparat aftermarket dea lungul timpului de pe site-uri diverse din lume.

Vreau sa-mi spune-ti parerile voastre despre piesele achizitionatre de la ei.

De ex: toata lumea citeaza "paddock" ca ieftin furnizor de piese. Eu sunt abonat a 2 publicatii Land Rover prin care acest furnizor nu este unul cu fiabiliate foarte buna (mai ales ca este reseller Britpart).

Deci vreau parerile voastre despre fiabiliatea pieselor cumparate aftermarket (nu din Romania) de pe diferite site-uri externe.

 

Rugaminte finala :

 

Va rog doar la obiect daca se poate.

 

 

Mariusg

Land Rover Discovery 2 V8 Automatic -Thor

Land Rover Discovery 2 Td5 Manual - Phoenix

www.lroc.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Piese aftermarket Land Rover

 

Paddokspares, MM4x4 sau cam asa ceva ,am si eu reviste aici in romania...Land Rover onwer si international....de 8 ani cumpar regu;lat de la iei de aici nu-mi iau decat in criza de timp.si oricum ce gasim aici sunt aproape tot Brittpart....asa ca...no coment !.Nu am nici o piesa de care sa nu fiu multumit..si am luat de bucsi de poliuretan de cauciuc amortizoare arcuri ......tot ce se poate scimba ....si pe toate le am incercat din aceste reviste pe care le gasesti in Romania la publictatea din aceste reviste....oricum pentru 15 Lire un pachet de 30 kg este mai avantojos decat orice coletarie din Romania......asa ca Anglia sa traiasca !Si de la paddokspares gasesti si alte marci la suspenise sau blocante ,nu numai brittpart..

:rsp

Land Rover Discovery I

Mercury Sable

LR serie III

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Piese aftermarket Land Rover

 

Eu am inceput cu Paddockspares pe care i-am gasit intimplator pe net, iar in ultimul an, am luat de la http://www.brit-car.co.uk/ pe care l-am si vizitat si care e un tip de nota 10. Mi-a gasit orice i-am cerut din maruntisurile posibile si ma lasa si cu plata citeva zile dupa livrare.

Am mai luat si de la http://www.island-4x4.co.uk/ si ei au fost primii care mi-au spus despre piesele de la Britpart ca " they are made of rubber" (piesele de suspensie).

 

Tocmai am comparat azi doua filtre de motorina, si am vazut ce ieftine calitativ sint Britpart; Bearmach sint mult superioare ca si constructie.

Amortizoarele de Britpart sint bune deocamdata, deci calitatea depinde dupa caz.

 

Mai sint si http://www.famousfour.co.uk/new_parts/part_sects-veh-disco_2.html si http://www.lrseries.com/shop/category/listing/98/1/Discovery-2-1998-2004.html si multi altii dar nu i-am incercat.

De pa ebay am mai luat cite ceva la preturi bune.Nu recomand Germania pentru ca sint duble piesele ca pret.

Land Rover Discovery td5 1999

Jaguar XJ8 2002

Ford Mustang Ecoboost 2017, Land Rover Discovery Sport (benzina) 2017

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Piese aftermarket Land Rover

 

Domnilor, nu m-ati inteles. Vreau sa stiu despre cei care vand piese/accesorii aftermarket slab calitativ (poate exemplul meu nu era cel mai bun). Daca ati cumparat cumva de la cineva si dupa un anumit timp s-a stricat. Asta ma intereseaza. Si nu numai din UK. Eu am piese/accesorii luate din multe parti ale lumii (UK, US, Australia, Norvegia, Islanda). Deci dati exemple. Facem o lista de cine sa ne ferim in functie de experientele noastre.

 

Multumesc

 

Mariusg

Land Rover Discovery 2 V8 Automatic -Thor

Land Rover Discovery 2 Td5 Manual - Phoenix

www.lroc.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 ani mai târziu...

Re: Piese aftermarket Land Rover

 

Buna

 

Si eu am luat din Anglia , bascula fata britpart , a picat pivotul dupa un an de zile, kit de filtre prost lucrate , si m-am linistit

Am luat de la rimmerbross kit de ambreiaj dar a fost comandat din anglia si trimis la adresa din Anglia. Ei au pe site piesele cu cod original si poti alege intre original, oem sau aftermarket ceea ce nu am vazut la altii.

Land ROver Freelander 2002 Td4 2,0
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Piese aftermarket Land Rover

 

E bine de facut diferenta intre "distribuitori" si "producatori" de piese (fie ele OEM sau aftermarket).

Distribuitorii (paddockspares, famousfour, island4x4, etc.) se diferentiaza singuri prin preturile si serviciile pe care le ofera (rapiditate, corectitudine, garantie, etc.)

In ceea ce-i priveste pe producatori, aici singura diferenta o face calitatea pieselor. Si cred ca asta ne intereseaza cel mai mult!

Sunt destui distribuitori care ofera posibilitatea alegerii (cu pretul de rigoare, evident) intre diversi producatori ai aceleiasi piese, atentie: pe cod original LR! Aici alegerea este relativ simpla (dupa parerea mea).

Dificil (si riscant) este sa cumperi de la un distibuitor care nu ofera detalii despre originea piesei. Si aici ar fi util de stiut astfel de amanunte :wink:

 

Parerea mea.

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Piese aftermarket Land Rover

 

Era o remarca anterior postata - spre stupefactia mea - care atentiona referirile spre furnizori externi de repere LR (sau poate doar link-uri directe?!)

Sper sa nu intri in vreun bucluc :wink:, nu ca ar fi mai bine mai de departe :ha:

"A bon entendeur, salut!"
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Piese aftermarket Land Rover

 

Topicul are trei ani jumate de cand a fost deschis... nu vad motive in a nu lasa membrii unui forum de entuziasti sa decida ce oferta e mai buna pentru buzunarul si siguranta lor(doar daca nu cumva link-urile afecteaza tehnic functionarea forumului). Eu am luat o bieleta se suspensie de la noi (urgenta) si a sarit bila din articulatie exact in 2 zile-OK, s-a primit inapoi, dar la masina cu ACE, nu e bine sa mergi cu bieleta rupta. Am primit de afara 2 bucati Delphi (care, din discutiile cu cei din tara se pare ca ar fi o marca slaba, eu stiam ca e OEM) si am cca 25-30.000 de atunci fara probleme. Concluzia, elemente de directie si suspensie, sau piese din ansamblul motopropulsor la care se ajunge greu-OEM sau Genuine.

Amortizoare, am Britpart de vre-o 60-70 mii si inca nu am probleme(am schimbat bucsile la cele fata).

Land Rover Discovery td5 1999

Jaguar XJ8 2002

Ford Mustang Ecoboost 2017, Land Rover Discovery Sport (benzina) 2017

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 luni mai târziu...

Re: Piese aftermarket Land Rover

 

Buna seara,

Nu știu dacă am postat bine, dar totuși o sa întreb dacă a cumpara cineva piese de pe shopchallenger4x4, lrparts. Sunt seriosi? Trimit piesele in romanica? Se poate achita cu card de lei pe firma?

 

Multumesc, sper sa nu fiu off topic.

 

Seara buna tuturor.

LR Discovery 300 TDI, 1998

LR Freelander TD4, 2005, automat

http://www.lroc.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Piese aftermarket Land Rover

 

Stai linistit ..trimit oriunde se plateste..vezi ca au si pe ebay magazin daca asta iti da mai multa siguranta.......

Land Rover Discovery I

Mercury Sable

LR serie III

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 luni mai târziu...

Re: Piese aftermarket Land Rover

 

http://www.lrdirect.com/ a comandat cineva de aici ?

Intreb pt ca vreau sa iau pt un prieten un carburator pt un Defender din 1983 iar pretul cerut la magazinele de profil din tara sunt cu 50% mai mari !!!!

Un intelectual rezolva problemele.Un geniu le evita. -Einstein-

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Piese aftermarket Land Rover

 

http://www.lrdirect.com/ a comandat cineva de aici ?

Intreb pt ca vreau sa iau pt un prieten un carburator pt un Defender din 1983 iar pretul cerut la magazinele de profil din tara sunt cu 50% mai mari !!!!

 

Am luat de la ei: seriosi si prompti la livrare! Ce am comandat aia am primit!

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Piese aftermarket Land Rover

 

Am luat de la ei: seriosi si prompti la livrare! Ce am comandat aia am primit!

 

Multumesc de raspuns ,dar am luat de la paddockspares ,s-au miscat mai repede in procesarea comenzii iar la ei poti plati prin PAYPAL, pe cand la ceilalti daca plateam prin Paypal iti iau 3% in plus fata de pretul tranzactiei totale !!!

Un intelectual rezolva problemele.Un geniu le evita. -Einstein-

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Piese aftermarket Land Rover

 

Multumesc de raspuns ,dar am luat de la paddockspares ,s-au miscat mai repede in procesarea comenzii iar la ei poti plati prin PAYPAL, pe cand la ceilalti daca plateam prin Paypal iti iau 3% in plus fata de pretul tranzactiei totale !!!

 

La cati furnizori sunt, este evident ca metoda de plata este unul din criteriile de selectie :wink:

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Piese aftermarket Land Rover

 

Eu mi-am cumparat piese de la johncraddockltd.co.uk si am fost multumit.....4 amortizoare+4 arcuri+amortizor directie 18 lire TVA inclus....in 7 zile a venit curierul. :grin:

Don't believe everything you think!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare