Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Sfat anvelope Freelander


mackie

Postări Recomandate

Re: Sistem transmisie Freelander 1

 

Sal si pe aceasta pagina,

 

pe td4-ul meu am pus acum cauciucuri Insa Turbo Sahara reesapate , 205x80x16, -am ceva vibratzii deoarece gumele sunt 80% off road-20%road- in ce masura ma pot afecta?- cred ca o guma are in jur de 16Kg (plec osor de pe loc-accelerez lent, batraneste)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 215
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Sistem transmisie Freelander 1

 

Sal si pe aceasta pagina,

 

pe td4-ul meu am pus acum cauciucuri Insa Turbo Sahara reesapate , 205x80x16, -am ceva vibratzii deoarece gumele sunt 80% off road-20%road- in ce masura ma pot afecta?- cred ca o guma are in jur de 16Kg (plec osor de pe loc-accelerez lent, batraneste)

 

In primul rand,o sa-ti creasca consumul,apoi,in timp planetarele,transmisia.... Din punctul meu de vedere,LRF-ul nu este si nu a fost conceput pentru anvelope de tipul asta. Parerea mea,maxim BFG/AT,sau anvelope similare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am un rand de Yokogama G012, cica sunt all season, ce parere ai?

 

Mult mai bune decat ce ai pe masina. Parerea mea este sa le schimbi cat mai repede. Ce ai pe masina acum, nu le poti echilibra ca niste anvelope normale,nu mai vorbesc de greutate. Oricum, masina nu este in stare de offroad-ul pentru care sunt destinate anvelopele alea. Ma rog....nu masina...transmisia....tot aia e.:grin: Producatorul echipa masina cu Michelin Synchrone,o anvelopa scumpa,allseason,care nu are nicio legatura cu ce ai tu acum.

Editat de DKW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: Sfat anvelope Freelander

 

Tot la niste Insa Turbo ma uitam si eu, din cauza pretului mic. Dupa ce am citit ce probleme sunt la echilibrare si cat de grele sunt, mi-a trecut.

Am mai citit multe pareri bune despre General Grabber AT2 si eram chiar pe punctul de a le cumpara, dar am gasit BFG T/A KO2 la un pret nu foarte mult mai mare (470 lei BFG T/A KO2 vs 420 lei GG AT2) asa ca am mers pe mana lor. Par sa ofere o aderenta mult mai buna deca GG-urile. Azi mi-au venit. Cum zice si LiviuSan, cred ca AT-urile sunt cele mai indicate pentru LRF-urile noastre.

Freelander Td4 Hardtop 2001
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 luni mai târziu...

Re: Sfat anvelope Freelander

 

La mine pe masina am 215x65x16 de iarna, in cartea masinii sunt trecute 235/50 X 18. (+ cele pe 15, 16 si 17).

VIN decodor spune: Wheels - 5 Alloy Wheels 235/50 X 18 Sports [029II] Suspension - Suspension Sports [027CH]. Deci teoretic pot pune de care vreau.

Intrebarea este: daca trec pe 235/50 X 18 pentru vara, va fi afectata transmisia, fiind cu ceva mai late?. (+ ca daca trec pe 18 imi trebuie 5 jante, daca nu 4).

Editat de Liviu_1
LRF Td4 Sport 2005 CV M.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat anvelope Freelander

 

...

Intrebarea este: daca trec pe 235/50 X 18 pentru vara, va fi afectata transmisia, fiind cu ceva mai late?. (+ ca daca trec pe 18 imi trebuie 5 jante, daca nu 4).

 

Stai potolit... Testele de stabilitate sunt facute pe varianta de 15inch!

.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat anvelope Freelander

 

La mine pe masina am 215x65x16 de iarna, in cartea masinii sunt trecute 235/50 X 18. (+ cele pe 15, 16 si 17).

VIN decodor spune: Wheels - 5 Alloy Wheels 235/50 X 18 Sports [029II] Suspension - Suspension Sports [027CH]. Deci teoretic pot pune de care vreau.

Intrebarea este: daca trec pe 235/50 X 18 pentru vara, va fi afectata transmisia, fiind cu ceva mai late?. (+ ca daca trec pe 18 imi trebuie 5 jante, daca nu 4).

 

Poti sa treci linistit la dimensiunea respectiva, avand suspensie Sport (cu 3 cm mai joasa), dar la ce drumuri avem o sa scapi de eventualele pietre de la rinichi. In afara de asta, nu incerca sa iesi de pe asfalt cu anvelopele astea, in afara asfaltului masina va avea de suferit din cauza lor.

Reading the Owners Manual doesn't hurt.

NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

Td4 ESX CommandShift MY02 3Dr (M.O.D.)

KV6 CommandShift MY01 3Dr (Măgaru')

SD4 S CommandShift MY11 5Dr (Sarah)

KV6 XEI CommandShift MY01 5Dr (Phoenix)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat anvelope Freelander

 

Si care sunt mai potrivite pentru a merge si pe langa asfalt?. (nu foarte des, dar este totusi 4x4).

 

215/65 R16, in plus gasesti si jante mult mai usor.

Editat de DKW

Reading the Owners Manual doesn't hurt.

NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

Td4 ESX CommandShift MY02 3Dr (M.O.D.)

KV6 CommandShift MY01 3Dr (Măgaru')

SD4 S CommandShift MY11 5Dr (Sarah)

KV6 XEI CommandShift MY01 5Dr (Phoenix)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat anvelope Freelander

 

La mine pe masina am 215x65x16 de iarna, in cartea masinii sunt trecute 235/50 X 18. (+ cele pe 15, 16 si 17).

VIN decodor spune: Wheels - 5 Alloy Wheels 235/50 X 18 Sports [029II] Suspension - Suspension Sports [027CH]. Deci teoretic pot pune de care vreau.

Intrebarea este: daca trec pe 235/50 X 18 pentru vara, va fi afectata transmisia, fiind cu ceva mai late?. (+ ca daca trec pe 18 imi trebuie 5 jante, daca nu 4).

Poti sa treci linistit la dimensiunea respectiva, avand suspensie Sport (cu 3 cm mai joasa), dar la ce drumuri avem o sa scapi de eventualele pietre de la rinichi. In afara de asta, nu incerca sa iesi de pe asfalt cu anvelopele astea, in afara asfaltului masina va avea de suferit din cauza lor.

Pune-i măgarului potcoave de argint (ca ....asa zice windecodor!) sa vezi peste niște luni... ce bine este!

.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat anvelope Freelander

 

Distantiere pui doar daca inalti masina, dar cum a ta este mai joasa din fabrica, nu vad rostul. Stabilitatea o rezolvi din bucse, pivoti, bielete antiruliu si bara stabilizatoare de pe fata, ca pe spate nu are bara stabilizatoare.

Reading the Owners Manual doesn't hurt.

NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

Td4 ESX CommandShift MY02 3Dr (M.O.D.)

KV6 CommandShift MY01 3Dr (Măgaru')

SD4 S CommandShift MY11 5Dr (Sarah)

KV6 XEI CommandShift MY01 5Dr (Phoenix)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat anvelope Freelander

 

distanțiere de 5 milimetri?

unde ai găsit tu așa ceva?...

 

 

Astea au aparut in urma problemelor ce erau la compatibilitatea jentilor ... unele frecau in etrieri parca !

Land Rover freelander td4 2001 :n1 " I've rather push my Landy ,than drive your cruiser ":old
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat anvelope Freelander

 

distanțiere de 5 milimetri?

unde ai găsit tu așa ceva?...

 

Exista dacule, gasesti la ingleji.

Reading the Owners Manual doesn't hurt.

NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

Td4 ESX CommandShift MY02 3Dr (M.O.D.)

KV6 CommandShift MY01 3Dr (Măgaru')

SD4 S CommandShift MY11 5Dr (Sarah)

KV6 XEI CommandShift MY01 5Dr (Phoenix)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat anvelope Freelander

 

Exista dacule, gasesti la ingleji.

 

Si la noi sunt cu 150 lei setul. (4buc). Problema este, grosimea maxima pentru a fi folosite cu prezoanele existente. (cat trebuie sa prinda piulita?).

Sau daca confectionez altele, care este grosimea minima pentru a nu incurca prezoanele?.

LRF Td4 Sport 2005 CV M.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat anvelope Freelander

 

5 mm, la 10 mm deja trebuiesc alte prezoane.

Reading the Owners Manual doesn't hurt.

NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

Td4 ESX CommandShift MY02 3Dr (M.O.D.)

KV6 CommandShift MY01 3Dr (Măgaru')

SD4 S CommandShift MY11 5Dr (Sarah)

KV6 XEI CommandShift MY01 5Dr (Phoenix)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat anvelope Freelander

 

Astea au aparut in urma problemelor ce erau la compatibilitatea jentilor ... unele frecau in etrieri parca !

 

ah, nu m-am gândit la asta

5 mm mi se pare insesizabil pentru niște distanțiere, nu le vedeam rostul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare