Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Senzor presiune ulei Y61


ozo

Postări Recomandate

Buna ziua

de ceva timp incoace sunt ''fericitul ''posesor al unui Nissan Patrol Y61 motor de 3000 din 2003. Spun fericit pentru ca de ceva timp incoace senzorul de presiune de ulei se aprinde tot mai des.Initial am crezut ca sunt ceva pb la motor , dar cu siguranta pana acum motorul se ducea de mult, asa ca am suspectat senzorul..Schimbul de ulei a fost facut...Problema ca si cu un senzor nou face tot la fel .

Cineva a mai intalnit o asemenea situatie.

Orice sfat e binevenit

Multumesc

Vremurile e grele.

oamenii e nervosi, are arme ,trage

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Senzor presiune ulei Y61

 

Multumesc pt raspuns.

Daca nu cer prea mult , a-ti putea sa imi indicati unde sunt senzorii de ulei.Unul l-am gasit langa filtrul de ulei (cred ..)

multumesc

Vremurile e grele.

oamenii e nervosi, are arme ,trage

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Senzor presiune ulei Y61

 

problema este mai simpla, dar si mai complicata. In fapt sondele de presiune ulei (joasa si inalta) nu se inteleg cu computerul masinii. O sa constati ca vei schimba piesele si va face la fel. Dar exista solutii de rezolvare..............

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Senzor presiune ulei Y61

 

Buna seara

multumesc pt raspunsuri. Dar m-ati bagat in ceata.Daca se poate sa imi indicati unde se afla cei doi senzori as putea sa fac ceva ...

multumesc

Vremurile e grele.

oamenii e nervosi, are arme ,trage

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Senzor presiune ulei Y61

 

salut.sunt doi senzori unul sub turbina,si unul sub electromotor.din experienta iti spun ca e cel de sub electromotor,cel mai urat de schimbat.am schimbat unulla reprezentata 4 mil si a tinut 7000km,am cumparat unul de la un shop auto si merge si acum.ideea e ca trebuie sa ai un compensator de soc sau asa o dracovenie acolo,adica inca un stut de teava.ai putea incerca inainte sa-ti comanzi altul sa-l dai jos si sa speli cu o solutie de curatat frane si senzorul si stutul respectiv(se mai infunda)si daca ai posibilitatea baga un pic presiune aer in gaura din bloc.spor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Senzor presiune ulei Y61

 

Buna ziua

multumesc pt raspunsuri. Probabil ca treaba este un pic mai serioasa in sensul ca am schimbat cei doi senzori de ulei si tot se aprinde becul. Pentru siguranta mea am facut un control la presiunea de ulei si totul e ok.

Sincer sa fiu am avut mai multe cu Nissanul asta decat cu vechea mea Toyota LJ 70.

Vremurile e grele.

oamenii e nervosi, are arme ,trage

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Senzor presiune ulei Y61

 

problema este mai simpla, dar si mai complicata. In fapt sondele de presiune ulei (joasa si inalta) nu se inteleg cu computerul masinii. O sa constati ca vei schimba piesele si va face la fel. Dar exista solutii de rezolvare..............

UIte ce zice Don Luigi...Da-i un telefon sau fa-i o vizita daca ajungi prin Bucuresti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Senzor presiune ulei Y61

 

Multumesc pt raspuns

Sa ajung in Bucuresti e greu.

O sa :dr3 in ea masina , ca numai belele mi-a adus.

Am crezut ca Nissan e tanc... dar m-am inselat amarnic.

Vremurile e grele.

oamenii e nervosi, are arme ,trage

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 luni mai târziu...
  • 1 lună mai târziu...
Vizitator nissan_y61

Re: Senzor presiune ulei Y61

 

mergi la un service specializat in nissan si pune si testerul pe ea. Numai asa o poti rezolva definitiv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Senzor presiune ulei Y61

 

daca te ajuta cu ceva iti dau un link pe care sa intri sa cauti exact unde sunt senzorii http://www.japancars.ru

vazi ca trebuie sa bagi seria de sasiu in programes si iti da exact schema masini (motor, caroserie, parte electrica, etc). si gasesti si codurile la piese pe original.

m-am saturat de hotii astea de mecanici........
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 ani mai târziu...

Re: Senzor presiune ulei Y61

 

Dacă ECM detectează condițiile de mai jos, acesta trimite un semnal

la panoul de bord, prin intermediul CAN.

Becul se aprinde după ce ECM a detectat următoarele condiții pentru mai mult de 5 secunde;

a) rpm Motor: 3600 - 4200rpm

b) Temperatura lichidului de răcire: mai puțin de 95 ° C,

c) presiunea uleiului: La mai puțin de 2,5 bari.

 

Cam asta scrie in manualul de reparatie .

 

Am luat si eu senzorul sa-l schimb ,la mine face doar ocazional .

Am.ales varianta originala ,pret 150 lei.

 

Daca are cineva alta solutie ,domn Luigi am vazut ca are antidotul ,va rog sa ne spuneti si noua.

 

Multumiri !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Senzor presiune ulei Y61

 

Multumesc pt raspuns

Sa ajung in Bucuresti e greu.

O sa :dr3 in ea masina , ca numai belele mi-a adus.

Am crezut ca Nissan e tanc... dar m-am inselat amarnic.

 

Nu stiu daca ai observat, pe Casa Poporului e o zgarietura pe peretele dinspre vest. Ii strica aspectul?

Cam asa e si cu sonda asta de presiune de ulei .

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Senzor presiune ulei Y61

 

Dacă ECM detectează condițiile de mai jos, acesta trimite un semnal

la panoul de bord, prin intermediul CAN.

Becul se aprinde după ce ECM a detectat următoarele condiții pentru mai mult de 5 secunde;

a) rpm Motor: 3600 - 4200rpm

b) Temperatura lichidului de răcire: mai puțin de 95 ° C,

c) presiunea uleiului: La mai puțin de 2,5 bari.

 

Cam asta scrie in manualul de reparatie .

 

Am luat si eu senzorul sa-l schimb ,la mine face doar ocazional .

Am.ales varianta originala ,pret 150 lei.

 

Daca are cineva alta solutie ,domn Luigi am vazut ca are antidotul ,va rog sa ne spuneti si noua.

 

Multumiri !!!

 

Fabricantul a depistat si recunoscut aceasta problema de fabricatie, ca urmare a acestui fapt, dvs proprietarii aveti remedierea problemei la orice reprezentanta, gratuit, e o campanie de care si eu am beneficiat, in calitate de client.

Remedierea consta din inlocuirea sondei cu un ansamblu compus din sonda de presiune si un adaptor (amortizor) ce "taie" varfurile de sarcina ale presiunii de ulei ce "darama" sonda . Conditia de inlocuire gratuita ar fi:

- operatiunea sa nu fi fost executata inainte de alt proprietar ( aici am luat eu o tzeapa pt ca masina mea figura ca avand deja monta kitul de campanie la Badsi, dar in mod real operatiunea nu a fost facuta si a trebuit sa paltesc din buzunar vreo 600 lei )

 

- dar, "profitand de asa belea. am fabricat un T-eu in care am montat atat sonda buclucasa cat si o sonda de ceas de presiune ulei, pe care l-am montat pe bordul masinii . De atunci s-a cumintit nebuna ...

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Senzor presiune ulei Y61

 

Fabricantul a depistat si recunoscut aceasta problema de fabricatie, ca urmare a acestui fapt, dvs proprietarii aveti remedierea problemei la orice reprezentanta, gratuit, e o campanie de care si eu am beneficiat, in calitate de client.

Remedierea consta din inlocuirea sondei cu un ansamblu compus din sonda de presiune si un adaptor (amortizor) ce "taie" varfurile de sarcina ale presiunii de ulei ce "darama" sonda . Conditia de inlocuire gratuita ar fi:

- operatiunea sa nu fi fost executata inainte de alt proprietar ( aici am luat eu o tzeapa pt ca masina mea figura ca avand deja monta kitul de campanie la Badsi, dar in mod real operatiunea nu a fost facuta si a trebuit sa paltesc din buzunar vreo 600 lei )

 

- dar, "profitand de asa belea. am fabricat un T-eu in care am montat atat sonda buclucasa cat si o sonda de ceas de presiune ulei, pe care l-am montat pe bordul masinii . De atunci s-a cumintit nebuna ...

 

Idem si la mine ,am intrebat la reprezentanta si se pare ca rechemarea a fost facuta..dar sunt aproape sigur ca nu ...

Am sonda noua ,cand am timp trec pe la matale sa facem operatiunea....

Multumesc !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Re: Senzor presiune ulei Y61

 

"kitul de campanie" (cum ii zic domnii de la reprezentante) adica kitul ce inlocuieste gratuit piesele ce prezinta erori de fabricatie , contine numai sonda de ulei dreapta (electromotor) si compensatorul. Dar...

sonda din stg difera de cea din dreapta

sondele pt masinile pana in 2003 nu sunt la fel ca cele de dupa 2003.

Editat de nissan4x4

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Senzor presiune ulei Y61

 

sa vezi aici mister - mecanicul nu gaseste de 2 zile a 2 sonda de ulei - si "programul" ii zice ca masina are doar 1 sonda

 

 

 

"kitul de campanie" (cum ii zic domnii de la reprezentante) adica kitul ce inlocuieste gratuit piesele ce prezinta erori de fabricatie , contine numai sonda de ulei dreapta (electromotor) si compensatorul. Dar...

sonda din stg difera de cea din dreapta

sondele pt masinile pana in 2003 nu sunt la fel ca cele de dupa 2003.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Senzor presiune ulei Y61

 

1. umbla pe net tot felul de aiureli de programe piratate prost , pt Nissan.

2. a gasit orbul Braila, o gasi si mecanicul domniei sale cea de -a doua sonda de presiune ulei !

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Senzor presiune ulei Y61

 

i-am zis sa o aduca acasa - ca ma pun eu sa o caut - ca deja pare a fi a 8 minune identificarea unei sonde de ulei

 

 

1. umbla pe net tot felul de aiureli de programe piratate prost , pt Nissan.

2. a gasit orbul Braila, o gasi si mecanicul domniei sale cea de -a doua sonda de presiune ulei !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: Senzor presiune ulei Y61

 

daca tot vorbim de ulei & Y61 - am vazut ieri la un prieten care si a pus Catch Can ceva interesant dpmdv: pe la joja de ulei ies putine gaze, in schimb pe la busonul de ulei de sus gazeaza bine si sare si ulei ....

 

nu stiu daca are vreo influenta catch canul pus sau nu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare