Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Dacia Duster - SUV, 4x4 sau ce ? Discutii


Astral

Postări Recomandate

Re: Dacia Duster - SUV, 4x4 sau ce ? Discutii

 

Duster 1.5 Dci, te poate duce fara probleme in locuri care sa-ti incante ochii, spre exemplu Leaota, Tabla Butii, Strategica din Ciungetu catre Transalpina, prin Plaiul Poienii si multe altele... Toate facute cu anvelopele stock (inclusiv panta catre cabana Ciucas.

20180806_170039.thumb.jpg.8184ecd1a73330835e9a5a1e99f2c219.jpg

DSC00703.thumb.JPG.fc73a97970156b04a917b423e9c7d34a.JPG

  • Like 2

Hyundai Galloper 2.5 TDI

Dacia Duster 1.5 dCi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 578
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Dacia Duster - SUV, 4x4 sau ce ? Discutii

 

La multi ani!

 

Are cineva 1.2 TCE? Cum se comporta in Offroad? Am vazut ca acest motor este foarte popular in gama Renault. Cat de fiabil este in realitate?

Care mai sunt noutatile legate de 1.3 TCE 150cp? Va fi disponibil anul acesta in varianta 4x4 pe Duster?

Nemo me impune lacessit !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dacia Duster - SUV, 4x4 sau ce ? Discutii

 

La multi ani!

 

Are cineva 1.2 TCE? Cum se comporta in Offroad? Am vazut ca acest motor este foarte popular in gama Renault. Cat de fiabil este in realitate?

Care mai sunt noutatile legate de 1.3 TCE 150cp? Va fi disponibil anul acesta in varianta 4x4 pe Duster?

 

Bade, hai mai la-s-o'n plua mea.... :ha: imbatranesti?

vinzi tu jimnilau misto sa-ti iei atare acaret? si cu motorul de 1,2-sau fericitul 1,3 ? pt 150CP?

 

 

1,2 este destul de fragil. 1,3 este asteptat ca painea calda.... pt caii aia, cred....

Eu nu te-as sfatui sa-ti iei Duster decat daca vrei plimbari ok si poze frumoase.Atunci este ce trebuie.

Asta nou merge bine pe strada_sunt si altele care-l bat- dar el le bate la treversat 2-3 santuri.

 

in total este ok, dar nu este un offroader adevarat.este doar un compromis. Asta nou chiar simpatic si fatos.

 

motoarele sunt prea noi pentru a sti ceva adevarat cu privire la ele.....zice-se ca 1,3 cel nou este ce trebuie dar ,iarasi....este ok pe masini mici si 2x4......

 

Eu sunt multumit de ce ofera la banii aia. Am 185mii cu el si toate bubele pe care le-a enumarat Costel mai sus....si este 2x4 :grin:

Daca eram bogat imi luam Toyota....banui ca si tu.... :top

De as dispune de 18.000 pentru dusterul cel nou, maine mi-as lua un 120 si cu diferenta as sti exact unde sa o dau.Din pacate, economia,rate leasing, garantie si alte mizerii din astea ce te inregimenteaza te fac sa te gandesti la breloace din astea scumpe , nici cai si nici magari, nici macar catari...... PLM , sunt un fel de zebre....

 

Trecui prin asta nu mai departe de anul trecut....

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dacia Duster - SUV, 4x4 sau ce ? Discutii

 

La multi ani!

 

Bine bah ca ejti tu dishtept cu vitara, crossoveru cu garda la sol de honda civic :br

 

Nu dau Jimny sa imi iau Duster. Dau fabia, ca ne-a ramas mica, si sa ne luam SUV de oras si vacanta cu familia. Vrem un SUV care sa ne duca la toate obiectivele turistice din tara pe care mi le-am propus sa le vizitez. Adica, trebuie sa fie fiabila, ieftina si usor de intretinut, benzina, 4x4, incapator (5 usi si portbagaj de carut, mancare, apa si cort) si garda de 200mm+

120, da, e f misto, dar nu gasesti benzina si dizel nu imi permite religia. Iar o sonda de nivel ulei nu gasesti decat pe original si e 2300 lei.

Mai e si FJ-ul, dar...prea rar. Stiu ce inseamna sa ai masina rara, am avut patrol 4.2 benzina. E misto, dar nu e usor sa traiesti cu el.

 

Pana de curand baleam intre RAV4 si Qashqai SH, dar RAV4 are usa aia spate enervanta pana in 2012 si dupa 2012 are garda la sol de ford focus si mi se pare sincer urata. Nissan-ul nu il gasesti benzina si 4x4 decat f rar.

 

In acest context, a intrat duster-ul in ecuatie. Am aflat ca pana in Mai, nu mai poti lua decat 1.5 dizel sau 1.6 benzina, 1.2 a fost scos pentru ca fac loc pentru 1.3. Iar 1.6 e traist rau.

 

Iar Jimny il dau pentru ca vreau NOUL Jimny, care va fi masina mea de suflet. Vreau sa abuzez de ea macar 10 ani. Este prea misto din toate punctele de vedere.

Nemo me impune lacessit !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dacia Duster - SUV, 4x4 sau ce ? Discutii

 

Aham..... eu am luat Vitara pt ca familie ce a scapat de carut ,benzina cu clasicul M16A cu adaos de senzori la nivel de 2015 si E6, 4x4 +automat cu Aisin- veche,puturoasa dar cu super-super feedback si interior okish. plus ca pt fete a placut muuult mai mult decat Dusterul, pe care l-am avut un WE..... tableta aia din bord, radar, mui si butoane au castigat-o definiv pe nevasta-mea...plus cacaniu cu plafon alb,camere si tot felul de muiuti premim pe o coaja ieftina.Pt mine,in alegere au contat doar stelele NCAP si protectia superioara mult lui Duster,pt ca plozi si nevasta la volan.....

 

Si eu am luat tot pt familie si acum, la 9 luni cred, sunt multumit -destul de- dupa ~8000-9000 km si o revizie de 600 lei.....

 

Da, nu are garda la sol ,dar are cutie de transfer blocabila 50-50,tot buton, tot mUE, dar are....si daca vrei garda bagi mana in buzunar si pui o mazga de suspensie de +3 cm...o prostie,dar daca ai pitici....

 

Nu imi laud mizeria, dar sunt multumit.Viata inauntru este mult mai misto decat in Duster. Si a mea,in particular,prinsa din noroc singura in curte, la nivel de Luxury, costa cu leasing mai putin decat Dusterul cash...mortii ma-sii de economie si finante.

 

 

 

Da, Jimny pt bantuit este ce trebuie, dar....in 2-3 ani cum zi tu -cu carut -iti vei schimba obiectivele....o sa vezi.eu nu as vinde-o.

In rest, pt tavalit merita Dusterul mai mult decat Vitara. este mai teapan. doar ca noul 1,3 TCE va fi experiment si o faci pe pielicica ta.Plus ca va treb sa astepti.

Editat de Astral

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare