Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

reglare faruri Freelander volan dreapta


sandan

Postări Recomandate

Re: reglare faruri Freelander volan dreapta

 

Ce trece de linia orizontala trebuie corectat, diminuat cu acele stickere. Inca mai am p-acasa farurile RHD de pe donator tinute pe post de bibelouri, le-am studiat nitel.

Ambele faruri trebuiesc schimbate, amandoua dau lumina identic.

 

Asa este. Ambele faruri ar trebui schimbate. Eu am zis de cel stang pentru ca pe cel drept (LHD) l-am cumparat deja. Trebuie doar sa-l montez :)

Pana atunci, am reglat farul (RHD) stang sa bata la maxim in dreapta si mult mai jos fata de cum era initial. Cel din dreapta l-am reglat sa bata aproape de maxim in sus si mult mai la dreapta. In poza de mai jos se pot vedea locatiile suruburilor de reglare:

1.thumb.JPG.71b19aedade290394f1e483c1bf51326.JPG

  • Like 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: reglare faruri Freelander volan dreapta

 

Stie cineva daca se gasesc aceste stickere de vanzare in Romania? Sau doar prin peco la iesire din Anglia. Si apropo, se trece de RAR avand aceste stickere pe faruri?

Editat de iacob
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: reglare faruri Freelander volan dreapta

 

Stie cineva daca se gasesc aceste stickere de vanzare in Romania? Sau doar prin peco la iesire din Anglia. Si apropo, se trece de RAR avand aceste stickere pe faruri?

 

La RAR nu poti trece cu stickere, eu cand am fost am imprumutat niste faruri de la cineva, apoi pe ale mele le-am reglat sa bata maxim in dreapta masini si le-am coborat de asemenea in jos, mi-am scurtat distanta pe care bat farurile dar cel putin nu orbesc pe nimeni din sens opus. Si referitor la cese spunea in niste posturi mai sus, nu e diferenta intre farurile cu semnalizare galbena si alba, eu am cu galben si farurile imprumutate erau cu alb si s-au potrivit perfect.

LR Freelander Xedi S-Wagon 2.0D '99

 

:ca

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: reglare faruri Freelander volan dreapta

 

Si referitor la cese spunea in niste posturi mai sus, nu e diferenta intre farurile cu semnalizare galbena si alba, eu am cu galben si farurile imprumutate erau cu alb si s-au potrivit perfect.

Asa este - sunt perfect identice. Bineinteles mai putin culoarea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: reglare faruri Freelander volan dreapta

 

Salutare ! Daca am spart sticla la far, se poate schimba doar sticla sau trebuiefarul complet? Multumesc.

 

Nu o sa gasesti numai sticla! Trebuie schibat tot farul! Succes

Fuck em, I don't care! Pop the cheap champagne, I'm going down in flames, hey!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 ani mai târziu...

Re: reglare faruri Freelander volan dreapta

 

Salutare tuturor !

Revin si eu cu o problema de care m-am lovit ( si ma lovesc in continuare) : farurile la un Freelander adus din Anglia.

La dezmembrari nu se mai gasesc faruri LHD pentru Freelander 1 TD4 facelift (2005) soft-top in Romania (bine, presupun ca la faruri nu sunt diferente intre soft-top si 5 usi, sau intre motorizari, dar se poate sa si gresesc).

M-am uitat si pe la dezmembrari (cat m-am priceput si eu) si prin Europa dar nu am gasit nici acolo.

Are cineva idee inainte de a-mi da comanda de faruri noi (varianta la care nu prea as vrea sa apelez datorita pretului) daca exista vreun romanas istet care sa aiba o solutie mai ieftina, gen modificare geam, sau lupa, sau oglinda?

 

Si mai am o rugaminte : are cineva o serie de la un Freelander identic cu volan din fabricatie pe stanga (ori prin PM ori prin telefon 0744640568 sau ce alta varianta vreti) , pentru ca pe la magazine imi cer seria ca sa caute farurile, iar ei nu sunt in stare sa gaseasca compatibilitatile.

 

Multumesc.

Editat de papaheron
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: reglare faruri Freelander volan dreapta

 

Trimite-le pe ale tale acolo http://smith-one.com/headlightconversions/ukcars.html iti iese in total vreo 200 Euro cu platit transport incolo

Editat de sierrafery

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: reglare faruri Freelander volan dreapta

 

Mare atentie cand montati lupe in faruri. Sunt cativa tipi prin bucuresti care monteaza lupe in faruri. E adevarat ca treci rar-ul cu ele insa bat foarte jos chiar si cu reglajul electric la maxim. Mai exista si acel reglaj manual din spatele farului insa pentru a avea o faza scurta ok , faza lunga o sa fie in copaci. Eu am platit 600 de lei pentru modificare, insa dupa mai multe cautari pe internet am vazut ca e destul de simplu sa iti montezi singur lupe si poti monta chiar si lupe bixenon. Un set ok de lupe pe aliexpres costa150 de lei.

Eu am facut farurile la un tip pe nume Tibi care face si conversii volan.

Nu il recomand pe acest tip. Ii place sa minta foarte mult.

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 luni mai târziu...
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare