GTC Auto Shop
Pagina 1 din 4 1234 UltimaUltima
Afisez rezultatele 1 la 10 din 33
    Laurr
    Guest

Implicit Mitsubishi Pinin clapeta de acceleratie-rezolvare

Salut.Am avut numai belele cu clapeta de acceleratie si m-am gandit sa va zic si voua cam cum se rezolva. Mai intai vedeti daca despre asta e vorba http://www.youtube.com/watch?v=6EK1vtuNluA Daca e de curatat e bine, ca asta nu e greu. Cu un spray de curatare se rezolva , odata scoasa piesa de pe masina. Dar daca inca merge greu clapeta chiar si dupa curatare, atunci e o problema mai mare, respectiv s-a dezlipit un magnet din cei 2. Am vb cu gagiul cu filmuletul ...el zice ca a lipit cu un adeziv care sa duca 150 grade. Eu am lipit cu un Bison special pt metal-metal care cica duce doar 100 grade. Ceva mai tare n-am gasit. Am slefuit suprafetele cu hartie abraziva, cu cutter, cu diluant , sters bine, aplicat adeziv (dar nu prea mult - o pelicula e deajuns, pe o singura suprafata) dupa care am strans cu 4 curelushe din alea de plastic si am lasat piesa 24 de ore sa se prinda bine. Adezivul se gaseste prin magazinele noastre. In plus, am pus pe by-pass cele 2 tubuletze cu antigel care intra in corpul clapetei ca sa nu-mi incalzeasca si alea suplimentar. La iarna, vad...daca sunt probleme din cauza lor, le recuplez. Nush cum o fi la alte modele, dar cum naiba sa lipesti magnetii cu lipici, din fabrica? Oare chiar nu se gasea o solutie mecanica, din proiectare? In fine, bine ca am rezolvat-o.

P.S. Poftim inca un link http://www.nicedeals.co.uk/blog/diy-...y-replacement/ Cand m-am dus la un mecanic ,banuind ca poate fi clapeta ( mergea naspa tare desi era doar murdara,la inceput-dupa aia mi-a sarit magnetul) ala de acu ma imbrobodea ca " vai, e f greu de reparat...sa incerc sa-ti aduc una de la un alt model de Mitsubishi, sa vedem daca se potriveste...costa f mult" In gandul meu: "marsh de-te dreq de hotz imputit ce esti". Iata ca de unde zicea ca sa nu se umble in ea ca is foarte delicate,ca nu se repara, am deschis-o de vreo 3 ori fara pb, si lipita si reparata. Atentie insa la un lucru: exista un senzor pe corp, care are un surub vopsit cu alb. Acel senzor nu-l desfaceti, pt ca e pe reglaj si cica nu trebuie miscat. Ala ramane asa cum e. Salutari Pininisti . Si cine zice ca nu e buna masina, eu cred ca se cam inseala. Consum mic ( 9,6 in oras si ceva mixt) chiar si cu remorca incarcata dupa mine,ocazional. Nush unde se mai gaseste asa consum la o masinutza de teren,totusi..Succesuri

Edit:vedeti ca filmuletul de pe utube cred ca se refera la 1.8. Pt cei cu 2.0 luati site-ul. Oricum, ele se aseamana foarte mult, exceptie pozitia. E bine de urmarit amandoua materialele.
    Last edited by Laurr; 23rd June 2010 at 01:19.

Data Inscriere
    Mar 2010
    Varsta
    33
    Masina
    Nissan patrol, Ssangyong rexton

Implicit Re: Mitsubishi Pinin clapeta de acceleratie-rezolvare

Salut, am si eu probleme cu tremuratu la relanti, am desfacut la clapeta de acceleratiesi surpriza nu este la fel , adica modeleul pe care il am este putin diferit fata de ce-l din video, ce-i 2 magneti care se dezlipesc la mine sunt de negasit , mecanicu a zis ca este un alt model. Mentionez ca eu am 1.8 GDI din 2001. Aveti cumva si alte idi ce asi putea face sa scap de trepidatia asta?
    Ssangyong Rexton si Nissan patrol y61 scurt

Data Inscriere
    Mar 2010
    Varsta
    33
    Masina
    Nissan patrol, Ssangyong rexton

Ma poate ajuta si pe mine cineva cu un sfat din ce ar mai putea fi faza cu tremuratu la relanti, ideia este ca sunt nevoit sa vand masinuta din pacate si vreau s-o dau in perfecta stare. multumesc anticipat.
    Ssangyong Rexton si Nissan patrol y61 scurt

Guest
    Data Inscriere
    Aug 2012
    Masina
    Preferata: Pajero 3.2 2004

salut,
    am modelul 2.0 gdi din 2002 in 4 usi, problema a inceput dupa ce am adus masina din Hamburg in tara la niste destepti de mecanici care nu au pus la semn distributia , au urmat tacheti culbutori,supape cate si mai cate pe care le-am schimbat dupa 3 luni de la incident; deci am mers asa cu ea pana mi-au venit piesele ,pana ne-am certat putin cu inculpatii ,mers pe la reprezentante in ungaria si in ro la Mitsubishi ,in fine.
    Inclusiv un piston a trebuit schimbat ,reparatia i-a costa pe aia 2700 euro, dupa toate astea alt destept ,cel care a pus totul la loc nu a avut grija la cablajul de la bobinele de inductie si l-a rupt,nu imi dau seama cum a reusit dar a facut-o . Dupa mult timp de check engine pe bord multe diagnoze motorul care mergea in 3 pistoane din cand in cand am aflat ca pe cilindrul 3 era o problema cu cablajul bobinei respective.
    Cautat pe la dezmembrari a trecut iar ceva timp pana am gasit le-am luat toate 4 cu cablaj complet le-am pus problema rezolvata temporar.
    Dupa o luna aprox. check engine aprins diagnoza rezultat : clapeta acceleratie .
    Am gadilat-o lovit-o curatat-o ,in fine ,pana la urma am schimbat-o. A fost vreo 1500ron sau 1700ron,schimbat bujiile ,am pus Iridium cica cele mai bune .
    Masina merge bine dar la relanti uneori balbaie ,din cand in cand se aude in admisie cate o pocnitura,si se apride si se stinge singur becul de check engine .Rezultatul la diagnoza este tot clapeta acceleratie .

In afara de a-i da foc ei si celor care si-au batut jos de masina ce sa mai fac ?

Data Inscriere
    Feb 2012
    Varsta
    32
    Masina
    Mitsubish Shogun Pinin

este posibil sa apara tremuratul asta si de la bujii e posibil una sa fie arsa

Guest
    Data Inscriere
    Aug 2012
    Masina
    Preferata: Pajero 3.2 2004

bujiile le schimb la 10-15 mii odata cu revizia , am pus ceva iridium de la Denso parca . Oricum problema e alta si ma depaseste complet.

Data Inscriere
    Jun 2010
    Varsta
    36
    Masina
    pinin 1.8

aceasi problema am si eu la pinin 2001 cu motor de 1.8
    cand merge bine cand tremura. mi s-au rupt ambele tampoane la motor din cauza trepidatului
    cand o acceleram brusc se oprea si se aprindea un bec la bord portocaliu
    recent am curatat clapeta si vad ca merge mai bine dar tot se orpreste
    o sa o dau jos sa vad care e treaba cu magnetii
    Last edited by Kamena; 14th October 2012 at 12:23.

Vedeti si de microfiltrele din pompa de inalte. Am postat astazi un tutorial. E o situatie ce degenereaza in timp.

Citat Postat original de Kamena Vizualizare Mesaj
    aceasi problema am si eu la pinin 2001 cu motor de 1.8
    cand merge bine cand tremura. mi s-au rupt ambele tampoane la motor din cauza trepidatului
    cand o acceleram brusc se oprea si se aprindea un bec la bord portocaliu
    recent am curatat clapeta si vad ca merge mai bine dar tot se orpreste
    o sa o dau jos sa vad care e treaba cu magnetii
    magnetul rupt blocheaza. El sare de pe tija unde ar trebui sa stea ferm, sare "heghes" si-ti blocheaza acceleratia intr-o anumita pozitie. Nu balbaie.

Data Inscriere
    Jun 2010
    Varsta
    36
    Masina
    pinin 1.8

din cauza microfiltrelor poate sa trepideze?
    ce marca de bujii sunt bune pt motor 1.8
    nu am mai folosit masina din cauza trepidatiei
    ma dispera
    stie cineva vreun mecanic bun in rm valcea?
    Last edited by Astral; 30th April 2013 at 09:31. Motiv: VREUN / VREO....fara cratima ! http://forum.club4x4.ro/showthread.php?50746-Dictionar&p=822865&viewfull=1#post822865

Pagina 1 din 4 1234 UltimaUltima

Discutii Similare

1. inaltare mitsubishi pinin
    By Kamena in forum Pajero Pinin
    Raspunsuri: 38
    :: 9th October 2017, 14:12
  2. curatare egr si clapeta acceleratie
    By jordy_seba in forum Vitara, X90
    Raspunsuri: 5
    :: 27th August 2016, 15:39
  3. mitsubishi pinin - pareri
    By Kamena in forum Discutii generale