Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

probleme 4x4 frontera


ian

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 185
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: probleme 4x4 frontera

 

Salutare!

Vă rog recomandaţi-mi ce vaselină să bag la planetare. Mă gândesc, să nu-mi dea din magazin ce au pe acolo şi să-mi spună că-i bună, văzându-mă că nu mă pricep să cer. Şi cam câtă să bag în cuplaj şi-n burduf, la ochi... sau să fie din belşug? Vă mulţumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: probleme 4x4 frontera

 

Eu am folosit vaselina albastra de la Mobil 1, am inteles ca e buna...

 

... cat despre cuplaje, despre ce este vorba? despre MRLuri?

ex: ARO 244 3.1D & Opel Frontera 2.3TDI :cort
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: probleme 4x4 frontera

 

Asa cum a zis si Andrei, pentru planetare este vasilina speciala (e mentionat pe tub sau cutie destinatia). Eu am pus niste Valvoline cu MoS2.

Pentru MRL-uri, ulei.

4x4MANIA is where we are !!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 ani mai târziu...

Re: probleme 4x4 frontera

 

Va salut, la un Frontera B 2.2 16v, am probleme la cuplarea 4x4, becul in bord clipeste, se aude ceva cand il apas, dar nu cupleaza, asa ca va rog sa-mi spuneti cam ce trebuie sa verific ?

In prezent masina e defacuta pe fata sa-i schimb pivotii, capetele de bara, discurile de frana, placute, garnituri etrier, bucse de bascula superioara si burdufele de planetara si vroiam sa rezolv si problema cu 4x4.

Mai vreau sa spun ca a mea nu are MRL-uri in locul ala e o piesa cu caneluri care se prinde in cele 6 suruburi, dar are furtune de vacum si fire care duc la grupul fata partea dinspre sofer ( cred ca de acolo se cupleaza fata )

Legat de fuzeta am vazut mai sus ca cineva intreba daca o poti da jos fara sa o scoti din pivotul inferior, eu am incercat dar nu merge, trebuie desfacuti ambii pivoti si scos si firul de la senzor altfel nu merge, am incercat.

Editat de wheelman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: probleme 4x4 frontera

 

Avem asa-pe grupul fata 2 electrovalve-de vazut furtunasele de vacuum,de regula sunt crapate la capete.Mergi ma departe cu firele lor,de la iesirea din mufa pana unde intra in instalatie,tragi de ele tare,de obicei se rup pentru ca sunt imbatranite si tari. Furca de pe grupul fata demontata,curatata-nimic complicat,2 surubele si un pic de silicon.

DAca am terminat sub masina,ne mutam la electrovalvele de sus,din compartimentul motor.Acolo aceiasi poveste,dar mai probabil aici furtunasele au mai mult de suferit decat firele (neavand ulei pe ele,nu se coc).

0722.246.245-YMS/e-mail-stoica.mdragos@yahoo.com
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: probleme 4x4 frontera

 

Cu zgomotele de la suspensie am rezolvat, acum merge bine si nu se mai aude nici un zgomot la rulare, mai ramane sa rezolv si cu 4x4. Merci mult pentru sfaturi.

Editat de wheelman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 luni mai târziu...

Re: probleme 4x4 frontera

 

Dragi colegi, ce parere aveti de achizitia unui Frontera 2.2 RS ca masina de incepator? Oscilez intre mai multe GrandVitara 2.0 benzina si acest Frontera :

 

https://www.olx.ro/oferta/opel-frontera-b-rs-IDb6d9n.html#ee3a215e24

 

Stie cineva de masina aceasta, e coleg cu noi pe forum ?

 

Mi se tot spune ca fiabilitatea la motoare nu e grozava pe Frontera de aia intreb si aici in zona dedicata.

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: probleme 4x4 frontera

 

Cred ca ai putea sa imbini optiunile in cazul de fata,bullbarul "de offroad" e de Vitara. :grin:

Acum depinde ce vrei sa faci cu ea,ca masina de zi cu zi e muult peste Vitara,ca spatiu cel putin.Probleme mai mici cu rugina dar consumul mai mare.Daca nu e utilitara ar trebui sa iei in calcul si impozitul,de aprox 900 ron fata de 180-200 la Vitara .

La pret nu stiu ce sa zic,pare cam mare,dar depinde si cat s-a investit in ea si daca pe tine te avantajeaza investiile respective.Pe mine nu m-ar avantaja o inaltare,de exemplu,sau amortizoare rigide pe gaz-nu mai zic de barile LED.

PS-Exista sectiune speciala pt.cei care vor sa-si cumpere o Fronterica,poate gasesti mai multe detalii acolo.

  • Like 1
0722.246.245-YMS/e-mail-stoica.mdragos@yahoo.com
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 luni mai târziu...

Salutare dragi colegi! Vin si eu cu o problema la 4x4 si anume este vorba despre vaccum, am luat masina, am reconditionato dar nu mergea 4x4, am mers sa vad ce si cum, sa " jucat " un mecanic si mi la facut sa functioneze 4x4, dar nu a durat mult si am fost nevoit să schimb si motorul.. După schimbare toate furtunasele de la electrovalvele au fost scoase si nu mai stiu exact unde vin, iar acum iar nu am 4x4 functional, si as vrea sa l fac oarecum singur ca nu am gasit un mecanic in zona mea sa mi puna furtune noi sa fie totul ok.. m ar putea ajuta cineva cu niste informatii/poze de unde pleaca si unde trebuie sa ajunga furtunasele, am cautat ceva pe internet dar nu ma ajutat prea mult .. sau daca ar fii un meseriaș prin zona mea as veni sa rezolv si problema asta odata.

ESTE VORBA DESPRE UN FRONTERA B 2.2 120CP

Multumesc anticipat pentru atentie si răspunsuri!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 11 luni mai târziu...

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare