Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

probleme acte IMS


dan-A10

Postări Recomandate

Re: probleme acte IMS

 

Esti curajos sa faci asta in momentul asta cand au dublat astia impozitul...:hl

Mitsubishi Pajero 2.5 SWB

M 461 - 1977- in constructie...

Mercedes wW126 300 SEL

...alte acareturi 4x2...

ex: Mitsubishi Pajero 2.8

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: probleme acte IMS

 

Ce sa fac, imi doresc foarte mult masina asta, stau si ma uit la ea dupa ce am lucrat atat... Poate gasesc o masina, in orice stare, preferabil cat mai distrusa si cat mai ieftina dar cu acte si cu motorul pe benzina. Stiu ca am de lucru si cu hartiile la fel de mult cat am avut cu sculele.

ARO, oriunde, oricand...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: probleme acte IMS

 

Eventuyal...ca sa nu zic ca cer nu stiu cat,,,ai putea face o oferta. Eu am un Ims pe mine. toate actele la zi mai putin ITP-ul care a expirat. Am numere noi ..tot tacamul. Vroiam sa fac masina asta pty mine ...dar statu;l roman nu iarta nimik..asa ca ma gandeam sa o mradiez momentan si masina sa o transform pt extreme. In acte apare acuma motor de 2.4 diesel..ala de pe leut.

Daca e ceva..ne auzim...

Bafta

Mitsubishi Pajero 2.5 SWB

M 461 - 1977- in constructie...

Mercedes wW126 300 SEL

...alte acareturi 4x2...

ex: Mitsubishi Pajero 2.8

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: probleme acte IMS

 

Ma scuzati, nu stiu ce motor e ala, leut, si nici L27. Stiu motoarele pe benzina si diesel dar nu si denumirile lor. Stiu ca M207 e pe benzina, tipul mai vechi, si L25 e tot pe benzina. Va rog sa ma lamuriti, ca nu le stiu pe toate.

Sper sa-mi accepte inlocuirea motorului, ca doar pun cu ce a iesit din fabrica.

Multumesc !

ARO, oriunde, oricand...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: probleme acte IMS

 

motoare romanesti

M207- motorul original de m461 -benzina

L25 - motroul derivat din M207 - benzina

L27 -motorul derivat din L25, asa numitul "campu lung" -diesel

L30 - motor pe benzina (3000cc)

TDX- motorul derivat din L27 cu turbina - motorina

D127 - Brasovul - diesel

D115 - leut, fiat, fifi - motor in 3 pistoane produs sub licenta fiat -diesel

 

e greu sa gasesti acte de ims cu maotor benzinar , sunt putne care au ramas dealungul vremii

intreaba la rar cat consta sa pui motor original pe masina modificata, poate nu e asa mult ca o modificare artizanala (cand pui motor altul decat cel de fabrica)

forumistul ce se pricepe la toate, in orice topic intervine si baga niste axiome iar cand nu are argumente trece la atacuri la persoana, amenintari, "chemari la interval", jigniri gratuite. Noa, asta e "cocalarul de forum" .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: probleme acte IMS

 

Culmea, e si anul in care m-am nascut eu...! Dar am zis ca nu vreau sa vand masina, imi place prea mult, mi-am dorit-o de 20 de ani. Mai am nevoie de motorase pentru stergatoare si de o prelata, asta e intreaga dar coapta rau, cum o atingi se rupe. Chiar daca nu o inscriu, ies cu ea o data pe luna pe coclauri.

ARO, oriunde, oricand...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: probleme acte IMS

 

Costa cam 800 de ron schimbarea de motor, din orice motor, in cel echipat de fabrica.

 

Vezi poate reusesti cu o recarosare ca iesi mai ieftin si mai simplu, fara schimbari de sasiu, de repoansonari si alte chestii... De exemplu,poti vb cu Nerv1 si poti sa iei actele si numerele lui (prin recarosare, legal) apoi schimbi tu numerele, culoarea, motorul sau alte modificari.

OMU'e inainte de toate!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Re: probleme acte IMS

 

Va salut Domnilor si va felicit pentru sfaturile practice oferite prin intermediul acestui forum. Nu sunt un bun cunoscator al regulilor de buna purtare al acestui forum si va rog sa ma scuzati daca nu procedez corect.

As vrea sa stiu care ar fi actele minime necesare pentru a inmatricula un M461, la care actualul proprietar nu poate sa imi ofere nici un act!!! - nici macar vanzare cumparare. Ma gandesc daca ar fi sa il inmatriculez chiar pe BULGARIA, insa nu stiu cum va trebui sa procedez in acest caz.

Va multumesc si sper ca ma puteti ajuta cu o solutie pertinenta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: probleme acte IMS

 

Iti Multumesc frumos!

As vrea sa Mai stiu daca se poate inscrie doar cu talonul un M?

 

cu siguranta NU

taonul este de fapt un extras a CIV ului

iti trebuie CIV

daca la cineva ii lipseste hartia propriuzisa, se poate cere eliberarea unui duplicat (cu plata in monitorul oficial si o gramada de rahaturi) care va fi la fel de bun

forumistul ce se pricepe la toate, in orice topic intervine si baga niste axiome iar cand nu are argumente trece la atacuri la persoana, amenintari, "chemari la interval", jigniri gratuite. Noa, asta e "cocalarul de forum" .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: probleme acte IMS

 

In Bulgaria se poate inmatricula o masina, care in acest moment, in Romania este radiate. Practic daca ma voi Duce cu actual de vanzare-cumparare, Cartea si certificatul de radiere - se poate inmatricula?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: probleme acte IMS

 

Salutare, momentan nu am acte. Imi doresc sa pun un motor de bv si am cateva oferte pentru acte, motorul il am si de aceea vreau sa stiu ce acte trebuiesc pt inmatricularea in BG. In cazul in care nu se poate in BG il inmatriculez in RO cu motor de C-lung sau fifi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 ani mai târziu...
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare