Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Nissan Pathfinder: Filtre de ulei magnetice


renegade

Postări Recomandate

Re: Filtre de ulei magnetice

 

E o idee mareata , , penalizata insa de faptul ca uleiul circula mult prea rapid pentru ca particulele foarte mici sa fie captate de magneti . Ramine in ecuatie doar filmul de ulei care e in contact cu magnetul , grosimea zonei de influenta fiind cu atit mai mica cu cit particulele feromagnetice tinta sint mai mici , si aici vorbim de cele care trec prin filtru .

Cu adevarat eficient e situatia in care magnetul ramine in baia de ulei , imersat in ulei , si tot uleiul stationeaza , adica motorul este oprit . Asfel particulele metalice vor avea timp sa se deplaseze prin ulei , care avind o viscozitate proprie se opune deplasarii lor catre magnet , aceasta deplasare avind loc intr-o unitate de timp , insa nu instantaneu .

Beneficiul captatorului magetic in baie e cu atit mai important , din cauza faptului ca unele particule mai mari pot sa nu fie trase in sorbul pompei si ramin in ulei , putind fi surse de defecte produse prin zgirierea suprafetelor conjugate intre care pot ajunge . Posibilitatea e relativ mare , dat fiind ca nu punem in discutie sistemele cu carter sec , unde tot uleiul e filtrat intr-un circuit inchis , ci uleiul filtrat e permanent recombinat cu uleiul nefiltrat , purtator de particule . Ideal ar fi ca filtrul cu sita ( de hirtie , metalic etc ...) sa fie completat cu unul centrifugal cu celule de retinere a particulelor ( metalice , carbonoase , aglomerari de gome ) si unul metalic , cu labirinti plati - cu o respectabila putere de atragere , la care sa se adauge si un sistem tip placa cu celule sau nervuri , in baia de ulei , cit mai jos plasat .

Oricum ar fi , orice ajuta la curatarea uleiului , e mai bun decit un simplu cartus filtrant .

Pe undeva pe la un topic cu ungerea postasem un buson magnetic , cu recolta de fier din baia de ulei .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Re: Nissan Pathfinder: Filtre de ulei magnetice

 

Salutare, oameni buni!

Cunoasteti un ulei de motor recomandat (si bunicel) pt Pathfinder 2007 (R51 2,5 Dci 4x4). Ar merge ceva 10W40 fiind vb de 200k km? Multumesc anticipat!

 

Cristi

Virusat off-road, in asteptarea antidotului ...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Nissan Pathfinder: Filtre de ulei magnetice

 

Salutare, oameni buni!

Cunoasteti un ulei de motor recomandat (si bunicel) pt Pathfinder 2007 (R51 2,5 Dci 4x4). Ar merge ceva 10W40 fiind vb de 200k km? Multumesc anticipat!

 

Cristi

 

Încearca sa vezi ce zice cartea tehnica a masinii. Mai "recomandat" decît cel recomandat acolo de fabricant, nu exista. :h5

Unde-i un PATROL, acolo-i un drum...

http://www.youtube.com/watch?v=zkXzSVPkucQ

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Nissan Pathfinder: Filtre de ulei magnetice

 

Despre magnetul de pe filtru..., nu stiu ce sa zic. Am luat si eu odata, un magnet de bagat în masina de cafea, ca sa nu se mai depuna tartru, lungind astfel viata masinii. Nu stiu daca a ajutat, pt. ca dupa o luna a început sa rugineasca magnetul si a trebuit sa aruncam masina. Altii îsi reduc consumul de benzina cu ajutorul lor. Nissan-ul meu are magnet pe toate busoanele de golire (punti, cutii, baie). Îl las asa. Ce schije sînt alea care trec prin hîrtia filtrului? În afara de asta, la cîti km are masina, nu cred ca mai exista frecari între piese.:ha:

Editat de Patrolator

Unde-i un PATROL, acolo-i un drum...

http://www.youtube.com/watch?v=zkXzSVPkucQ

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Nissan Pathfinder: Filtre de ulei magnetice

 

Am comandat ASA CEVA: DATI CLICK!de pe Ebay.

 

Daca intereseaza pe cineva aveti AICI DATI CLICK! linkurile.

 

Exista pentru filtru de ulei si pentru baia de ulei.

 

Succes!

 

 

Hmm, nu stiu cat bine face, e cert insa ca nu are ce sa strice....

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...
  • 1 an mai târziu...

Re: Nissan Pathfinder: Filtre de ulei magnetice

 

Consider inutil acest dispozitiv cel putin in motor, materialul antifrictiune de pe cuzineti se compune doar din neferoase, pistoanele sunt din aluminiu iar segmentii nu prea ating blocul/camasile pentru ca filmul de ulei isi face treaba

 

Mai util ar fi un magnet in cutia de viteze si diferentiale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Nissan Pathfinder: Filtre de ulei magnetice

 

Nu e deloc inutil. Daca ar fi asa cum spui , segmentii nu s-ar uza iar camasile ar ramane cilindrice pe toata viata motorului ... insa , segmentii se duc si camasile fac umar si se ovalizeaza ... O parte din tot acest metal indepartat de pe piese se pierde prin coroziune ( in orice tip de motor obisnuit cu ardere interna se produc acizi in timpul combustiei si uleiul neutralizeaza o parte dar prea putin ) ... dar cea mai mare parte se regaseste in uleiul de motor .

 

... la mai mult de 5 ani dupa postarea mea in acest topic ... am acum un mare magnet cilindric in baia de ulei din motor . Am inceput demult cu doi magneti mici de neodium infipti in vechiul buson al masinii , m-am convins ca strange din ulei o pilitura fina ( cu aspect de vaselina grafitata ... cand o sterg de pe magnet ) ... am facut upgrade la un buson mai mare , special pentru a putea folosi magnetul mai mare . Sunt convins ca slamul asta gri care e colectat de magnet accelereaza uzura , si cum trece fericit prin filtru singura solutie ramane captatorul magnetic sub orice forma .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 ani mai târziu...

Re: Nissan Pathfinder: Filtre de ulei magnetice

 

Salutare,

 

Caut sfatul vostru referitor la un aditiv pentru ulei, avand in vedere ca schimbul se apropie cu pasi repezi. Uleiul pe care il folosesc este castrol 5w30 long life si il schimb la 10.000 km si ma gandeam sa ii bag un aditiv metalubs. In prezent masina are 170k km.

 

E bun un aditiv, nu e bun?

 

Va multumesc,

 

Ambrono

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare