Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Postări Recomandate

Va salut, am o intrebare pentru cei avizati.

Unde se gaseste acest antidot??

Exista de mai multe feluri?? nu exista un antidot universal valabil pentru toate speciile de vipere?

 

Am avut o aventura neplacuta cu o vipera, care m-a ratat si n-a apucat sa ma muste.

Acum as vrea sa cumpar sa am preventiv.

Am inteles ca dupa muscatura este recomandata prinderea lu' sarpe si prezentarea medicului urmand sa hotareasca antidotul aferent.

 

Multumesc anticipat

:h5

Vrabia malai viseaza.....cum visez eu la un HDJ80...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: antiviperin

 

Nu cred ca se gaseste de cumparat.......are termen de garantie f mic.....

 

Nu este un ser universal pt ca nici veninul cobrei nu e la fel cu cel al viperei....detaliile nu conteaza......mai simplu spus, te poti gandi la faptul ca pt diverse boli diferite se fac vaccinurile corespunzatoare......

 

Sarpele se recomanda sa fie prins tocmai pt a se stabili exact ce ser este necesar, dar nu stiu cui ii mai arde de prins sarpele daca a fost muscat.....

 

Poti incerca la Inst.Cantacuzino, dar repet : nu-l poti tine "pe stoc", nici macar in frigider......

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: antiviperin

 

Multam nene Astral.:h5

 

Acum ca tot vorbim de cobre vipere etc...eu nu intrebam daca exista un vaccin pentru toate natiile de serpi, eu ma refeream la speciile de vipere existente la noi in Romania.

 

Este putin logic sa nu se potriveasca de la cobre la nu stiu ce alta specie.

 

Acum, eu intreb asta pentru ca...daca ma musca vipera respectiva o cam festeleam, pentru ca eram intr-o zona fara semnal gsm si departe de civilizatie.

Sa prind sarpele ...da-l incolo il prindeam daca era nevoie dar tot ce puteam face era sa-l intreb de ce m-a muscat... urmand sa ...Doamne Fereste!

Vrabia malai viseaza.....cum visez eu la un HDJ80...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: antiviperin

 

Nu mai gandi si tu ca in povestea cu drobul de sare......

 

Eu am fost in Mtii Orastiei la cetatile dacice si tot asa eram speriat ca ma voi intalni cu vipere etc.....singurul sarpe intalnit a fost unul singur si ala in mijlocul potecii, (practic un drum de tara) si era cu capul zdrobit !

 

Se pare ca in zona Herculane ar fi ceva "mai multe"....

 

Mai degraba citeste cate ceva despre obiceiurile de vietuire ale viperelor, despre arealul lor de raspandire......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: antiviperin

 

Din ciclul sfaturi utile:

 

Pe vremea cind fiind baet paduri cutreieram, si ma-ntilneam ades cu viperele, i-am intrebat la cei cu mai mare experienta cum pot preveni o intilnire de gradul 0. Iata ce am aflat:

 

Paseste apasat. Explicatia, vipera e surda. Ea "aude" simtind vibratiile solului asa incit este prevenita de apropierea unui "animal mare" care ar putea sa o calce din greseala, asa ca se retrage din calea ta, punindu-se la adapost.

 

Poarta ghete de piele si sosete de culoare deschisa pina sub genunchi. Explicatia, vipera nu distinge bine culorile deschise. Albul nu-l vede deloc. Nu este un sarpe lung, asa ca nu se arunca sa muste sus. Nefiind in stare sa distinga bine culorile deschise, in 99% din cazuri, va musca de bocanc. Daca ai incaltari bune, scapi nemuscat.

 

Nu te apleca dupa ciuperci, flori, gonage, etc. sau aseza pe pamint decit dupa ce ai "curatat" zona cu un bat. Prin "curatat" se intelege scormonirea ierbii cu batul respectiv pe o raza de cel putin 1 metru. In 99% din cazuri, vipera te va musca din cauza ca este luata prin surprindere.

 

Daca vezi o vipera tolanita la soare, nu te apropia de ea la mai putin de 3 metri. O poti admira de la distanta asta fara cea mai mica problema.

 

Daca vrei sa o pui de o crescatorie, invata sa manipulezi viperele cu manusi de piele groasa pina la cot si cirlig. Sau, iti injectezi treptat (ca si concentratie) si periodic venin pina cind dezvolti imunitate ...

I Have No Idea What You Are Talking About

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: antiviperin

 

Pe dracu nene...

Io-s mai masliniu, tuciuriu, tiganos, m-am jucat cu crema de pantofi cand eram mic...sant tinta sigura si nu asa, ci de la distanta

 

Oricum, sfaturi demne de urmat de la sverni pentru care zic multumesc.

 

Poate ne mai ajuta si altcineva cu alte informatii.

:h5

Vrabia malai viseaza.....cum visez eu la un HDJ80...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: antiviperin

 

Sunt mai multe site-uri care le comercializeaza.

Incearca la craimont.ro sau la alpinexpe.ro

Sau poti merge la un magazin cu articole de alpinism si camping...

Suzuki Samurai Tin top 1,3 1994 - " Punisher "
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 luni mai târziu...

Re: antiviperin

 

Sunt pasionat de spinning(mai bine zis de șalău) și zona în care îmi desfășor activitatea asta (Cazanele Dunării) este plin de vipere cu corn. Am fost mușcat de mai multe insecte(tăuni- vreo trei), am făcut o alergie, piciorul respectiv s-a umflat, amețeli, stări de vomă și abia am condus până la spital( Orșova). Ajuns acolo și problema fiind rezolvată am întrebat și de antiviperin și am aflat cu stupoare că nu-l aveau(sistemul românesc de sănătate).Motivul lipsei era cel expus de ASTRAL : termen redus de valabilitate.

Sper să nu mă pup cu vreo viperă... trebuie știut că ele nu sunt alpiniste și nici vânatoare de oameni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: antiviperin

 

Ca informatie:

toate Sucursalele Hidroelectrica din tara au in zonele de munte cu baraje ser antiviperin in dotare (si mai important in garantie) ,mai mult in caz de muscatura nu se pune problema sa nu fiti ajutati dar va trebui ca administrarea sa fie facuta de personal autorizat.Oricum mai bine te feresti decat sa ajungi in astfel de situatii.

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare