Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Tratament anti-rugina


dandoru

Postări Recomandate

Am achizitionat un Samurai si vreau sa fac tinichigeria. Nu are multa rugina, praguri, pasaje roti si sa vad pe dedesupt. As vrea dupa tinichigerie sa fac un tratament anti-rugina. A folosit cineva Brunox Epoxy - tratament anti-rugina?

 

Cateva poze cu cazanelu.

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tratament anti-rugina

 

Cred ca ar fi mai indicat sa intrebi acolo, deja acel topic este urmarit de mai multi colegi si ai mai multe sanse sa gasesti raspuns.

 

Respecte:h5

Vrabia malai viseaza.....cum visez eu la un HDJ80...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tratament anti-rugina

 

intreaba-l pe Gil ce si cum. Stiu ca folosise si testase cu succes un produs dar spre rusinea mea am uitat cum se numeste, iar penru o memorie ruginita nici solutia aia magica nu ajuta:ha:

0763651150 / suzukivitararo@yahoo.com

http://www.suzuki-vitara.ro / http://www.market4x4.ro

Kituri Suspensie Si BodyLift

Suzuki Vitara, Jimny, Daihatsu Feroza, Mitsubishi Pajero, L200, Opel Frontera

Scuturi Protectie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tratament anti-rugina

 

ca sa nu mai apara rugina am taiat toata tabla care era ruginita pana unde era sanatoasa si am curatat foarte bine de izolatia veche,pana la tabla in fiecare loc

am eliminat locurile unde poate sa steie noroiul,si ca urmare sa rugineasca,am folosit flex cu perie de sarma masina de gaurit cu perie de sarma,multa rabdare spaclu....etc,nu am dat cu solutii din acestea suuper performante ca nu prea cred in ele

Bafta

suzuki vitara 1.6

yo5PKM

0763630114

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tratament anti-rugina

 

Si eu cred ca domnul flex si doamna perie de sarma rezolva cel mai bine problema :wink:

exista anumiti inhibatori de rugina dar acestia trebuie folositi doar dupa ce ai indepartat "cancerul" prin procedee mecanice.Eu am gasit un produs italian care transforma rugina intr-o pelicula sticloasa dar sub acea pelicula rugina lucreaza,de aceea trebuie perie si eliminata mecanic iar apoi,preventiv,poti folosi si produse chimice:old

Suzuki Vitara 94,1.6,8v cabrio
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tratament anti-rugina

 

Peria de sarma si panza abraziva lucruri sfinte te joci cu ele pana iti faci mustata in tabla:ha: pe urma grund si vopsea iar daca tot vrei sa folosesti soluti am inteles ca kelfos ar fi cel mai ok

Cei ce simpt a offroad-ului chemare pe asfalt sunt vesnic pierduti
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tratament anti-rugina

 

Eu am folosit "Protecta 3 in 1" dar dupa ce am indepartat cat am putut rugina (flex + perie de sarma). Anul asta, in primavara, am dat cu vopsea dintr-asta pe o teava de fier ruginit care-i in gradina la socru-meu. Pot sa zic ca si la ora asta portiunea vopsita arata la fel ca in prima zi, dar nu stiu cum se comporta pe timp mai indelungat.

Cand am avut masina la tinichigerie am mai dat in zonele greu accesibile si cu o solutie de la Wurth, un fel de convertor de rugina. Solutia este alba ca laptele dar cand o dai pe rugina se face albastra iar rugina se transforma intr-o chestie neagra si lucioasa (fosfatare?).

Bafta la mestereala! :h5

Never Underestimate the Power of Stupid People in Large Groups
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tratament anti-rugina

 

Azi am dus Samu la tinichigiu si la bani ca ia luat sa jurat pe carne de porc ca nu o sa am probleme zece ani. Sudura se face in argon si ca izolare se da cu un insonorizant de culoare gri care zice ca este foarte rezistent si nu se lipeste apa de el. Am citit enspe pagini de bine despre tinichigiu si asa am hotarat sa merg la el. Cateva poze inainte de a da jos tot dupa el.

Editat de dandoru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tratament anti-rugina

 

Salut!

 

Nu stii cumva cum se numeste insonorizantul ala si unde se poate gasi?

 

Ma bate gandul si pe mine sa-mi fac tablaria luna asta si inca culeg informatii despre ce tratament sa-i aplic pentru protectia impotriva ruginei. Eu auzisem de ceva texturat cu care se dadeau vagoanele de la CFR si care proteja un timp destul de indelungat, dar niste pareri in plus nu strica niciodata...mersi mult!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tratament anti-rugina

 

Salut!

 

Nu stii cumva cum se numeste insonorizantul ala si unde se poate gasi?

 

Ma bate gandul si pe mine sa-mi fac tablaria luna asta si inca culeg informatii despre ce tratament sa-i aplic pentru protectia impotriva ruginei. Eu auzisem de ceva texturat cu care se dadeau vagoanele de la CFR si care proteja un timp destul de indelungat, dar niste pareri in plus nu strica niciodata...mersi mult!

Azi o sa trec pe la tinichigiu si o sa vad daca imi spune. Am vazut data pe cateva masini si mi se pare ok.

Am aflat ca se numeste clor cauciuc si se foloseste la piscine.

Editat de dandoru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tratament anti-rugina

 

Am vazut ultimele poze si m-am gandit sa-ti dau un sfat :old. In partea din spate, in interior, mai precis unde se imbina oala cu aripa, ai rugina. La mine a inceput sa apara fiindca nu am avut fetele laterale pentru partea din spate. Iarna, din cauza condensului de pe interiorul aripilor, toata apa se scurgea si ramanea exact acolo. Nu stiu daca tu ai interioarele de la aripi dar daca nu le ai, ai putea sa le confectionezi din tabla pe care poti lipi niste mocheta.

La masina mea, dupa doua ierni le-am dat jos si .... surpriza! Erau paianjeni acolo dar nici bob de umezeala, nici rugina. Si-n plus am putut monta si doua difuzoare de 10cm :wink: in ele.

Spor la treaba!

Never Underestimate the Power of Stupid People in Large Groups
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Re: Tratament anti-rugina

 

Salut!

 

Nu stii cumva cum se numeste insonorizantul ala si unde se poate gasi?

 

Ma bate gandul si pe mine sa-mi fac tablaria luna asta si inca culeg informatii despre ce tratament sa-i aplic pentru protectia impotriva ruginei. Eu auzisem de ceva texturat cu care se dadeau vagoanele de la CFR si care proteja un timp destul de indelungat, dar niste pareri in plus nu strica niciodata...mersi mult!

 

salut pt insonorizare poti folosi catran asfaltat ( asta modern de 4mm fara nisip deasupra ) exista si in comert doar ca placa este de 60x60cm si costa 18euro si e acelasi lucru. dupa catran dai cu "chit sprit" 2 straturi si dupa copsea. nu uita tabla tre sa fie bec sub catran ca de nu .....iese gaura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tratament anti-rugina

 

salut pt insonorizare poti folosi catran asfaltat ( asta modern de 4mm fara nisip deasupra ) exista si in comert doar ca placa este de 60x60cm si costa 18euro si e acelasi lucru. dupa catran dai cu "chit sprit" 2 straturi si dupa copsea. nu uita tabla tre sa fie bec sub catran ca de nu .....iese gaura

ups tot eu ala din comert adica la piese auto, uitasem sa specific bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 ani mai târziu...

Re: Tratament anti-rugina

 

Cel mai bun tratement anti-rugina este: dupa o curatare a tuturor metalelor si revopsirea lor sa se aplice o folie transparenta peste orice metal, folia va impiedica sa ajunga orice fel de umezeala pe metal daca este vid complet intre folie si metalul vopsit. Daca nu pe masura ce rugineste masina cumpara componente de inox. Nu stiu dupa ce nu fac masinile direct din inox si cand se duce motorul l-ai schimbat si gata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tratament anti-rugina

 

legat de topic- am cumparat nigrin convertor de rugina de la praktiker am dat pe table sudate la o caroserie , aparant face treaba buna, reactia chimica cu rugina imi pare mult peste kelfos (care sincer e o mizerie) acum urmeaza ca timpul sa demonstreze ce si cum .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 luni mai târziu...

Re: Tratament anti-rugina

 

Salutare,

Eu am luat si voi incerca Solvofer inhibitor de rugina, dau pe sasiu si pe sub aripi, pe unde a aparut rugina,dupa ce in prealabil curat bine cu peria, spaclu si presiune de apa, dupa care dau in 2 sau chiar 3 straturi cu grund epoxidic 302(+intaritor+diluant) de la Chimtitan, o sa-mi ramana ceva grund, in jur de 5/10kg, daca este sau va fi un coleg amator, astept mesaj pe privat si la final dau cu un insonorizant si cu o ceara de cavitati de la Body sau Sinto, sa vedem care oferta e mai buna la raport calitate/pret. Cam asa se va derula cosmetizarea de primavara, probabil in saptamana de dupa Sarbatorile Pascale, voi reveni cu comentarii. Tabla curata!!!!!

ovidip
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tratament anti-rugina

 

mai exista si solutia cu sablare dupa care incarcare cu plumb in loc de kit sau ceva cositor, asa se facea pe timpuri.

 

este cea mai sfanta....totul e sa mai fac cineva asa ceva...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare