Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Don Juan


baciudibaciu

Postări Recomandate

Re: Don Juan

 

Dupa indelungi ezitari,cautari si -de ce sa nu recunosc si ceva LENE am purces luni la pregatirile pentru ''extragerea'' motorului , in vederea inlocuirii discului de ambreiaj .

Ieri cand am considerat ca tot ce trebuia desfacut am incercat ''extragerea'' motorului,dar nu am reusit.

Astazi am studiat problema mai bine si dupa ce am desfacut si diferentialul fata am reusit cu chiu cu vai sa scot motorul .

Surpriza a venit imediat cand vrand sa verific starea rulmentului de presiune am vazut ca priza se invartea lejer si liber in proportie de 90 %

Am lasat-o in pace si am trecut la demontarea placii de presiune.

Am facut si asta !

Discul nu este rupt,are doar ceva jocuri pe la Harcuri,dar mai mergea .

M-am intors la priza si am inteles ca acolo-la cutie,este bubita.

Necajit si usor spre bine inghetat ,mi-am bagat p#@a in ea de masinarie , am strans sculamentele si am venit sa va spun si voua ce si cum .

Am dat jos diferentialul fata pentru inlocuirea simeringului care lasa destul de lejer sa curga uleiul !

baciudibaciu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Don Juan

 

Trecura cateva zile bune ,rastimp in care ''am avansat cu lucrarea ''

De fapt am facut doar un pas si chiar daca este mic, tot un pas este !

Asa cum spuneam joi LA INTALNIRE am extras cutia de viteze-greu de unul singur , dupa ce mi-am umplut pantofii cu ulei T90EP2 . Asa cum ziceam priza si bucsa canelatea ''este cu buba''

Priza si bucasa de Dacia sunt din alte filme si fara nici un fel de dubiu NU SE POTRIVESC (cel putin la mine -motor 1410cmc,disc si placa de 200mm )

Acum vremea nu tine cu mine si nici cu altii de fapt .Am timp sa ma ocup de cate o tabla,stramba sau lipsa,de caseta de directie care juca pe sasiu o sarba de mai mare dragul si alte dastea care sa ma tina in priza sau ocupat !

baciudibaciu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Don Juan

 

Super treaba ,felicitari !!!(legat de reconstructia masinii).

Imi pare rau de problemele aparute mai nou.

 

Multam fain pentru aprecieri !

ARO -este naravas la capitolul macanica ,asa ca ...

 

 

Revin cu date noi !

Am dus cutia la mester.

Chin mare inca din start cand un capac cu toate ''ciocanele ''primite,cu toate mangialacurile,sfintii si arhanghelii pumeniti se incapatana sa iasa .

Cred ca cel putin 50 minute au durat chinurile ,in conditiile in care in mod normal-spunea mejterul ,care nu este altul decat RADU de la Dragoslavele-prietenii stiu despre cine este vorba ,trebuia sa iasa instantaneu.Cauza extractiei anevoiase : camasa rulmentului sparta,bilele zburdau ca mieii pe imas si un real fenomen de gripaj !

Ma rog !

De aici inainte a inceput sa mearga mai repede si mai elegant-precizez ca ciocanul folosit -mai ales la cutie de viteze cu capacele de dural,imi dadea fiori de ma lua cu rece pe spate !

A inlocuit pinionul vitezei a 4 a ,priza asta are partea canelata cu 5mm mai mare in diametru, a mai pus o saiba distantier ce spunea el ca lipseste,un rulment,doua trei semeringuri si a inceput sa o frece la rece. L-am lasat sa vad daca observa si isi da seama ca sare din viteza a 2 a. A OBSERVAT si fara sa zica ceva a purces la remediere,de fapt la extragerea ramasitelor a cea ce fusese un arc odata si montare unuia nou.Alta viata !

De atentie si inlocuirea semeringurilor a avut parte si diferentialul fata .

Eu am tremurat pe langa el ca un catel la injectie si m-am ales cu o raceala foarte puternica ce m-a tinut la pat 48 de ore.

Sper - dar cine nu spera ,ca vremea sa imi dea un ragaz pana de Paste sa arunc cutia pe motor si apoi sa incerc ,asa montate sa le montez pe masina.O fi bine ,o fi rau,o fi usor sau greu !?

Astept pareri si chiar sfaturi de la cei ce au mai trecut prin asa ceva

Multam fain !

baciudibaciu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Don Juan

 

Badia, pentru raceala cel mai bun remediu e o cura de apuseana...:x

Sau ceva lapte de caprita tanara luat direct de la sursa.:top

De aruncat cutia pe masina necesita macar 2 persoane si ceva curele de motor sau sufe pentru a suplini lipsa unei macara tip girafa.

Daca ai avea motorul dat jos ar fi mai simplu, dar e mult de munca in orice varianta motor-cutie.

Din pacate levierul cutiei trebuie pus inainte de montaj pe masina si e chinuiala mare cu el.

Te-as ajuta si eu, numai sa-mi spui din timp...

 

p.s. acum e momentul sa verifici prieteniile...

Editat de vercingetorix
Nascut-crescut in IMS-eu si Tv-eu !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Don Juan

 

Badia, pentru raceala cel mai bun remediu e o cura de apuseana...:x

Sau ceva lapte de caprita tanara luat direct de la sursa.:top

De aruncat cutia pe masina necesita macar 2 persoane si ceva curele de motor sau sufe pentru a suplini lipsa unei macara tip girafa.

Daca ai avea motorul dat jos ar fi mai simplu, dar e mult de munca in orice varianta motor-cutie.

Din pacate levierul cutiei trebuie pus inainte de montaj pe masina si e chinuiala mare cu el.

Te-as ajuta si eu, numai sa-mi spui din timp...

 

p.s. acum e momentul sa verifici prieteniile...

 

 

Tot ce ai scris este real si adevarat !

MOTORUL nu este pe masina ! ps-ul este MORTAL !

 

Multam fain :cl

baciudibaciu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Don Juan

 

A venit -in sfarsit vremea buna,sarbatorile s-au terminat iar cheful de munca nu m-a ocolit,drept pentru care ieri in a 24 zi a lui prier m-am apucat de treaba .Am reusit sa ''arunc'' cutia de viteze la locul ei,am montat cardanul-dupa ce am schimbat reazemul lui, ce avea rulmentul aproape gripat si am umplut cu ulei cutia de viteze si cea de transfer.A durat ceva timp deoarece in ciuda unei promisiuni' ''ferme'' ajutorul nu a mai venit :cry:

Acum sunt frant ,dar sper sa mai arunc cate ceva pe masina,sa mai ung,sa mai dreg !

Sunt in stadiu de cerceare si adun date vis a vis de ce si cum sa fac mai departe .Sa montez diferentialul fata si planetarele-tot fata normal sau mai intai sa incerc montarea motorului si apoi diferentialul cu planetarele.

Oricum luni voi relua activitatea !

Am facut cateva poze la priza defecta si compararea ei cu una de Dacia .Pinionul vitezei a 4 a defect !

1364044238_Pinionviteza4defect.thumb.jpg.f98ab20b6a24c207cbeb5b919eef9d8c.jpg1574507613_Pinionviteza4defect(1).thumb.jpg.7d3fbe450800089d2224110c1071a556.jpg616282082_PrizaAROsiDacia.thumb.jpg.efd33c5b749a4b3c321a1d52db808451.jpg1432973708_PrizaAROsiDacia(1).thumb.jpg.f2b66cce8d66c8174ea0021312611df3.jpg1985229975_PrizaAROsiDacia(2).thumb.jpg.9f9765781a92592116271a9ccad2955d.jpg

baciudibaciu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Don Juan

 

Intai diferentialul cu planetarele si dupa motorul.

O spun ca unul ce am dat deja de 2 ori toata fata...

Daca ai diferentialul montat pe carterul-ambreiaj al cutiei de viteze poate e momentul sa-l pui direct pe sasiu.

Nu e complicat si te scuteste de multe belele in viitor.

Se gasesc si suporti gata facuti, daca vrei.

 

p.s. prietenul la nevoie...anevoie se cunoaste ! :grin:

Nascut-crescut in IMS-eu si Tv-eu !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 11 luni mai târziu...

Re: Don Juan

 

Intre timp :

reconditionat radiator,inlocuit caseta de directie si 3 capete bara si cateva iesiri mai aspre. Ultima s-a soldat cu ruperea planetarei dreapta spate:-x

Am facut diferentialul bucati pentru a putea scoate ce a ramas acolo.Foarte greu l-am scos-chiar si bucati.Ma gandesc cu groaza cum va fi cand va trebui sa fac operatiunea invers, dar va trebui sa o fac

baciudibaciu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 ani mai târziu...

Am revenit pe aici dupa foarte mult timp.

Cel mai interesant mi se pare -si de aceea voi scrie aici ,ca dupa multe cautari si incercari am reusit sa pun in locul capetelor de bara originale (o mare porcarie) ,capete de la Iveco.

Am scapat pentru multa vreme - sper,de necazul jocurilor in directie mai ales ca ARO are 6 capete de bara.

in rest doar un set de anvelope noi si maruntisuri.

baciudibaciu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare