Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Despre sudura


soso

Postări Recomandate

Salut.

 

Vreau sa ma ajutati sa ma hotarasc ce tip de aparat de sudura sa-mi iau.

As vrea sa-l folosesc pentru a mai suda pe la masina (o prindere de punte, un capat de amortizor). Pentru bricolaj prin curte (o masa, capre, etc). Pentru unele mici fineturi, daca nu e foarte scump asta (cuprul cazanului de tuica ? magneziu/titan de la scaritele moto?).

 

In principiu am doua tipuri de aparate la care am ramas:

Un MIG-MAG cu pistolet si sarma, sudare in mediu protejat, cu sarma mica 0.6 0.8 cam 2000 roni (lincoln handy mig).

 

Un TIG (telwin tecnica tig 155 dc hf/lift) care poate suda si MMA, vreo 4000 roni.

 

Ideea e ca am mai sudat asa, doi electrozi la un gard cu un transformator, deci oricare solutie aleg tot am de invatat, asa ca as vrea parerea unora care au experienta.

Oricum, consider ca in offroad e bine sa ai si acest skill.

 

asadar, ce ar trebui sa aleg, si de ce ?

 

mersi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Despre sudura

 

Trebuie sa ai in vedere urmatoarele aspecte

1. Aparat care sudeaza cu sarma de 0.6-0.8 nu iti va face niciodata o sudura de rezistenta acesta se poate face doar cu electrod bazic , acesta este recomandat in tinichigerie

2. Nu prea exista sau costa foarte mult aparatele care sudeaza pe langa otel (sau inox) si neferoase ex. Aluminiu sau alije al acestora

3. Pentru alama si Cu rosu nu pre se foloseste sudura clasica ci alamirea sau sudura cu alama dura

4.Sustin si eu idea lui Yonut cu inverter de 160-200 A care sudeaza si bazic si supertit , si in general acestea mai au si o plazma mica care taie pana la 10 mm grosime ( mai necesita un compresor)

Un inverter de calitate relativ buna se gaseste intre 250-400 eur. Eu am unul care de 1 1/2 ani lucreaza zi de zi min 8 ore

0747967945

kiss.zoltan@offroadmania.ro

Nebun de masini , off-road, natura, noroi, putere, aer proaspat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Despre sudura

 

Inverter am ales si eu , l-am abuzat binisor , timp de vreo 4 ani .Sau mai mult , nu mai stiu , ca timpul trece .E un minim necesar , dar si suficient . Acelasi model - Telwin - a cumparat si Dulceanu , acum il abuzam pe al lui ...

Reglabil , usor , elegant , eficient ...

Sint satisfacut de performante , mie imi e atit de suficient incit voi cumpara unul din gama mica sa-l iau in teren pe masina ....( am inverter de 2000 pe patrol ...)

Cu inverterul si un regim de sudare corect sudezi fara probleme feroase si inoxuri - atita timp cit aliajele respective sint sudabile .Echipamentul e simplu , poate fi alimentat si de la un generator , sudura e in functie de sudor - sudorul bun - sudura buna ; sudor exelent , conditii tehnice corecte - sudura impecabila .

La fonte si neferoase se complica povestea , insa nimic nu e imposibil .trebuie numai sa posezi cunostintele si sa vrei sa le pui in aplicare .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Despre sudura

 

Multumesc , stiam ...

Sudez aproape orice daca sint indeplinite conditiile tehnologice . Cel mai dificil la fonta e ca nu cunosti exact din ce e facuta piesa , iar intr-o potcovarie fara laborator ...mai greu . Pe pipaite si dat in carti , la noroc ... de obicei nu-mi asum riscul ...

Din aceasta cauza , fontele le mai brazam cu alama ....dupa metode batrinesti dar eficiente - cuprare cu bara de Cu , frecat precum sclavu' egiptean ...degresat bine , un suflai la incalzire + unul la depunere ...

Editat de cos

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...
Vizitator new kid in town

Re: Despre sudura

 

Daca sunt corpuri mari,din fonta,va recomand sa preincalziti piesa pana la cel putin 600 grade C. Nu ne jucam cu fonta,ca mai are prostul obicei sa crape. Se face gap de obicei,cu polizorul. Eu am lucrat cu electrozi GRI NI II,dau rezultate foarte bune,asta la piese de finete,in rest lucrez cu cei cu grafit.(asta profi):wink: Pt un atelier de bricoleur, indicat,dar asta numai din punctul meu de vedere,ar fi un aparat de sudura in mediu inert,cele cu CO2,dar care,musai sa poata suporta si argon,de ce,simplu,la ele merge si electrodul,si tot ce incape in materie. Acolo unde nu sunt socuri mari,sau unde e fonta f obosita si vedeti ca nu 'ia sudura',se face ori cu electrod de inox,iar daca tot nu merge,la rupere,incercati argon,cu rod de adaos din segment de ardere (segment de motor,nu din cei pe laine,ci cei din fonta)pe care-l incingeti,bagati in sare de bucatarie sau borax si procedati ca la sudura autogen.Romanian style!:uameni:banana

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Despre sudura

 

Ieri am cumparat de la Metro un inverter si azi am sudat un pachet intreg de electrozi la gard la casa si merge super .Este usor si sudeaza si 3,25 chiar daca este numai de 80A.Dezavantaje sunt firele scurte si usoara instabilitate fiind usor rotund pe margine.

ARO M461 din '65

Daca doi oameni iti zic ca esti beat este bine sa te duci sa te culci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator new kid in town

Re: Despre sudura

 

Ieri am cumparat de la Metro un inverter si azi am sudat un pachet intreg de electrozi la gard la casa si merge super .Este usor si sudeaza si 3,25 chiar daca este numai de 80A.Dezavantaje sunt firele scurte si usoara instabilitate fiind usor rotund pe margine.

 

Sa-l stapanesti sanatos! Pentru 80A,D3.2 merge doar la supertit fin,la bazic nu incerca,poate sa iasa doar o lipitura ,fara patrundere. Daca vrei sa prelungesti cablurile,ca sa nu pierzi prea mult,prelungeste doar pe cel de la cleste,cu clestele te plimbi,pe cel de la masa,lasa-l la max 1.5-2m. :x

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Despre sudura

 

La 80A max , nu-l mai chinui , limiteaza-te la un electrod de 2,5 .Si ca sa traiasca mai bine , respecte micul tabel cu sarcina in timp vs amperaj . Daca vrei cable de sudura mai lungi , si modelul tau are conectori , alege o sectiune de cablu de minim 16 mm. Un cleste mai bunicel si o clema de masa ajuta de asemenea , nu pixurile si spaghetele cu care se vind .

Mai arunca un ochi si pe cutia de electrozi , cine sint si cum sint , ce polaritate , ce amperaj ...de obicei sudorul bun e o variabila care se adapteaza , celelalte cam trebuie indeplinite , sau nu iese tocmai OK.

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Despre sudura

 

Salut.

 

Vreau sa ma ajutati sa ma hotarasc ce tip de aparat de sudura sa-mi iau.

As vrea sa-l folosesc pentru a mai suda pe la masina (o prindere de punte, un capat de amortizor). Pentru bricolaj prin curte (o masa, capre, etc). Pentru unele mici fineturi, daca nu e foarte scump asta (cuprul cazanului de tuica ? magneziu/titan de la scaritele moto?).

 

In principiu am doua tipuri de aparate la care am ramas:

Un MIG-MAG cu pistolet si sarma, sudare in mediu protejat, cu sarma mica 0.6 0.8 cam 2000 roni (lincoln handy mig).

 

Un TIG (telwin tecnica tig 155 dc hf/lift) care poate suda si MMA, vreo 4000 roni.

 

Ideea e ca am mai sudat asa, doi electrozi la un gard cu un transformator, deci oricare solutie aleg tot am de invatat, asa ca as vrea parerea unora care au experienta.

Oricum, consider ca in offroad e bine sa ai si acest skill.

 

asadar, ce ar trebui sa aleg, si de ce ?

 

mersi

Salut,

pentru ce zici tu ca vrei sa faci cu aparatul e ok orice jaf e in stare sa arda un electrod bazic-mai putin faza cu magneziu/titan sau cupru de la cazan,un aparat care poate face asta costa mai mult decat o masina.

Daca faci o pasiune sau iti castigi painea din asta se schimba treaba.

Daca vrei sa vezi live cum se sudeaza wig,mig-mag,in puncte sau electrod poti veni la mine la pravalie,cu asta imi ocup timpul de ceva ani.:h5

Discovery 4 2010

Discovery 2 2000

Defender 90 1997

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 ani mai târziu...

Re: Despre sudura

 

Va salut!

Vreau sa cumpar un aparat de sudura din categoria hobby la aprox. 600 de lei. Ca si variante am:

http://www.m.depozitudescule.ro/arc-180-vrd--aparat-de-sudura-invertor-intensiv_2023/

http://m.shopmania.ro/aparate-de-sudura-si-accesorii/p-telwin-force-145-34581902

http://m.emag.ro/aparat-de-sudura-proweld-tip-inverter-electrod-1-6-3-5-mm-accesorii-incluse-mma-140-pi/pd/DP19GMBBM/

 

Ce parere aveti despre produsele de mai sus? Merita banii?Aveti vreuna din aparatele (marcile) de mai sus si le recomandati?

Multumesc!

 

P.S. Imi place descrierea de la proweld...numai de ar fi asa:wink:

Editat de crt82sil

An investment in knowledge always pays the best interest.

Dacă crezi că educaţia este scumpă, să vezi ignoranţa cât te va costa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Despre sudura

 

Si noi suntem interesati de un aparat de sudura. Am pus ochii pe Telwin Force 165, pe care l-am vazut in actiune la doi meseriasi. Placut impresionati despre cum sudeaza... Ce ziceti, il putem folosi la sudura rollcage-ului si la diverse alte minuni pe la masina, urechi, suporti, etc...

Off-Road in Waldland

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Despre sudura

 

Pe hartie arc 180 sta mai bine la specificatii decat telwin 165 si e si mai ieftin cu 25%...

Am citit pe net ca proweld si telwin se si repara in timp ce altele daca au pocnit...nu mai ai ce le face.

An investment in knowledge always pays the best interest.

Dacă crezi că educaţia este scumpă, să vezi ignoranţa cât te va costa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Despre sudura

 

Mi-am luat arc 180. Ma declar multumit de ce poate sa faca, am sudat 5 electrozi de 3.2 unul dupa altul si nu a zis nimic. A incercat un coleg si cu superbaz de 3.2 si a zis ca merge bine. Acum sa vad cat o sa tina...

An investment in knowledge always pays the best interest.

Dacă crezi că educaţia este scumpă, să vezi ignoranţa cât te va costa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare