Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Sfaturi TTi 880H + Sirio 5000


deadnoise

Postări Recomandate

Salut. Planuiesc sa achizitionez o statie TTi TCB 880H (25W) la care sa leg o antena Sirio 5000. Am cautat pe forum, dar nu am gasit nimic despre aceasta statie asa ca astept ceva pareri pro si contra. :tk

 

As mai vrea sa stiu cat de legala este aceasta statie si daca pot intampina ceva probleme in cazul in care ies cu ea din tara. :tk

Editat de deadnoise

Land Rover Discovery 2 TD5 '99

Land Rover Discovery 2 V8 2002 - In curs de dezmembrare

Range Rover p38 2,5 - 1995 - Nume de cod: Game Over

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfaturi TTi 880H + Sirio 5000

 

Cum am mai spus si in alte posturi, sunt adeptul statiilor cu maxim 10W si daca vrei mai multa putere foloseste amplificator. Acum e si chestie de buget.

In ceea ce priveste puterea, daca chiar vrei sa conteze, atunci ai nevoie de cel putin 100W.

Nu uita iarasi ca puterea maxim admisa legal in CB este de 4W. Daca intentionezi sa o folosesti si in strainatate este foarte posibil sa ai probleme.

Ca statie , TCB 880 (H sau simpla) este o statie foarte buna, cu un raport calitate pret excelent. De ceva timp a aparut si modelul TCB 881 care are in plus posibilitatea alimentarii la 24V si are si ASQ insa are doar 5W.

Antena, deasemeni este una din cele mai bune alegeri.

"Sunt mai multi cei care capituleaza, decit cei care esueaza." Henry Ford
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfaturi TTi 880H + Sirio 5000

 

In cazul asta, cred ca o sa ma reprofilez. TTi 881 + Sirio 5000 si un amplificator pe care daca ies din tara il demontez.

 

Cost initial (TTi 880H + Sirio 5000) = 770 RON

Cost actual (TTi 881 + Sirio 5000 + Amplificator RM Italy-KL-203 100W) = 1070 RON

 

Ar fi OK combinatia asta? Merita diferenta de 300 RON? Stie cineva ceva despre acest amplificator?

Land Rover Discovery 2 TD5 '99

Land Rover Discovery 2 V8 2002 - In curs de dezmembrare

Range Rover p38 2,5 - 1995 - Nume de cod: Game Over

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfaturi TTi 880H + Sirio 5000

 

Incearca sa o folosesti fara amplificator, si numai cand vei simti nevoia cumpara-ti unul.

 

Asta este si planul meu si oricum nu as avea cei 300 ron in plus pt amplificator momentan.

 

L.E. Dar pana la urma TTi TCB 881 are 4W sau 5W? Daca are 5W tot nu am rezolvat nimic, pentru ca nu pot iesi cu ea din tara.

Land Rover Discovery 2 TD5 '99

Land Rover Discovery 2 V8 2002 - In curs de dezmembrare

Range Rover p38 2,5 - 1995 - Nume de cod: Game Over

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfaturi TTi 880H + Sirio 5000

 

Pe cutie si pe specificatii se vinde ca avand 4W. Unele din ele au insa si 5W. Trebuie sa vorbesti cu vanzatorul si sa specifici ca vrei 4W.

"Sunt mai multi cei care capituleaza, decit cei care esueaza." Henry Ford
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfaturi TTi 880H + Sirio 5000

 

Aha. Dar oare daca treci grantita sa zicem cu o statie de 5-10-25W si cu manualul ei pe care scrie ca are 4W, iti pot face ceva?

Land Rover Discovery 2 TD5 '99

Land Rover Discovery 2 V8 2002 - In curs de dezmembrare

Range Rover p38 2,5 - 1995 - Nume de cod: Game Over

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfaturi TTi 880H + Sirio 5000

 

Sunt 3 aspecte:

1. Statia trebuie sa aibe un insemn CEPT ca sa fie acceptata in Europa. Adica o autorizare de tip pentru modelul respectiv. Acel insemn spune ca are maxim 4W in FM (ca veni vorba, teoretic si legal si in Romania trebuie sa aibe asa ceva).

 

2. Spre deosebire de ANCOM-ul nostru care din fericire pentru noi nu reactioneaza decat la plangeri, in vestul Europei spectrul radio se urmareste permanent. Rezultatul este ca daca emiti in mod evident mai puternic (adica cu ERP (putere radiata efective) mare - trebuie sa tii cont ca o antena proasta cu o statie puternica emite aceeasi cantitate de energie ca si o antena buna cu o statie CEPT), baietii te trianguleaza automat, se autosesizeaza si te vaneaza in general cu succes.

 

3. Atentie la puterea AM. Puterea maxima admisa si numarul de canale difera de la tara la tara. In general sunt 12 canale la 2W care merg peste tot.

 

Ce as vrea eu sa zic este ca cea mai buna solutie dupa parerea mea este o statie CEPT de 4W doar FM cu o antena cu castig mare si acordata bine. Este cea mai buna solutie (in special ca pret) dat fiind ca de ceea ce avem nevoie sunt comunicatii locale (adica cativa km) si nu comunicatii prin reflexie ionosferica la sute/mii de km.

 

Succesuri!

Marius

"Doc" Marius, YO2LOJ

Jeep Wrangler YJ 2.5 1995

Hyunday Accent 1.4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfaturi TTi 880H + Sirio 5000

 

scuze a intervin in topicul domnului , daca am indicativ de clasa III , ar avea ce sa imi faca cei din vestul europei? daca utilizez o statie mai mare de 4w

Never stop exploring
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfaturi TTi 880H + Sirio 5000

 

@SilenceDJ: Indicativul de radioamator nu se aplica la banda de CB, CB-ul nefiind banda de radioamatori. In benzile de radioamatori esti liber sa folosesti puterile admise pentru clasa a III-a in tara respectiva, in afara lor te supui legislatiei in vigoare, adica CEPT in cazul Europei, adica 4W cu statie industriala nemodificata, care functioneaza doar in CB.

Legal, utilizarea statiilor de radioamatori in CB nu este permisa, chiar daca e posibil.

Editat de docmarius

"Doc" Marius, YO2LOJ

Jeep Wrangler YJ 2.5 1995

Hyunday Accent 1.4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfaturi TTi 880H + Sirio 5000

 

Pana la urma am achizitionat un President Harry III ASC impreuna cu o antena President ML145. Nu le-am testat la drum inca dar sunt multumit de performante in oras. :tk

Land Rover Discovery 2 TD5 '99

Land Rover Discovery 2 V8 2002 - In curs de dezmembrare

Range Rover p38 2,5 - 1995 - Nume de cod: Game Over

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 ani mai târziu...

Re: Sfaturi TTi 880H + Sirio 5000

 

Le mai folosesti? Recomanzi combinatia sau sa merg pe ceva mai nou?

 

Este un topic vechi, din 2010...

 

Sfat practic, lasand de-o parte ce folosesc altii.

 

Fa-ti o evaluare la ce si pentru cat timp folosesti statia - zilnic, mers mult, pt iesiri, pe ce masina o montezi si cum?

Definitiv, in locul scrumierei, de exemplu? Poate te ajuta o statie mobila pe care o muti in 5 minute in orice masina...

 

Antena-ofera performata 50% din statie. Si aici la fel- fixa si uriasa ca de tirist, montura magnetica sa o dai jos -siguranta, antifurt,multipla functionare pe x masini....mare sau mica, sa imite antena originala fara sa bata la ochi...

 

dupa ce ai toate astea fixate solid, nu mai conteaza ce statie ,conteaza doar bugetul alocat.

Mergi la un comerciant specializat, cu lectiile astea facute si sigur gasesti pe ce sa dai banii.

 

Ca sfat personal, cauta sa aiba squelch automat, sa nu te bazaie continuu.....

 

spor!

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare