Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

marire putere pajero 2.8 `93. Se poate?


razvan_m2002

Postări Recomandate

Re: marire putere pajero 2.8 `93. Se poate?

 

Blow off-ul la 2.8 este pe galeria de admisie inspre parbriz si nu il vezi decit daca stii sa te uiti:h5

 

Fa o poza la piesa care o descrii...chiar daca e o supapa care elibereaza presiunea (peste o anumita valoare poate) nu are rolul unui blow-off cum se monteaza pe benzinare turbo.

'02 WG CRD - EGR delete

'94 MX5 NA8 - Low, fast and stupid.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: marire putere pajero 2.8 `93. Se poate?

 

Un Boost controller bun se invarte pe la 100-150 euro. Rezonabil zic eu pentru cineva care vrea sa se amestece in treburile motorului :2dr

'02 WG CRD - EGR delete

'94 MX5 NA8 - Low, fast and stupid.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: marire putere pajero 2.8 `93. Se poate?

 

Buna seara !

 

 

Nici nu vreau sa ma gandesc la turbine sparte si paleti ajunsi in cilindru, etc.

 

Clar ca orice modificare aduce cu sine riscuri, mai mici sau mai mari. Si exact din acest motiv am preferat sa las al meu 2.1TD stock, pana merge si nu consuma mai mult ulei decat motorina...

 

Dar un 3.0TD si cutia sa asteapta sa fie puse pe masina. Si va fi lasat tot stock, sau poate o sa adaug un radiator de ulei si un ceas de EGT.

 

Si acest 3.0 va ramane pana gasesc ceva si mai mare, dar care sa incapa sub capota. Si tot cu cutia lui...

 

 

Stima,

 

 

Dragos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: marire putere pajero 2.8 `93. Se poate?

 

Fa o poza la piesa care o descrii...chiar daca e o supapa care elibereaza presiunea (peste o anumita valoare poate) nu are rolul unui blow-off cum se monteaza pe benzinare turbo.

 

 

 

Pe galeria de admisie,ultimul actuator din cele 3. Nu stiu cum sa-i zic,sa intelegi.

Primu e de la EGR,al doilea de la WST si ultimul e cel despre care vb Miron

 

Motorul e in cauza e un 2.5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: marire putere pajero 2.8 `93. Se poate?

 

Din ce am citit, si cu ocazia asta tin sa multumesc tuturor ptr. detaliile fantastice pe care le-ati adus in discutie, mi-am dat seama ca e mai mult o durere de cap ca sa maresti puterea la acest motor avand in vedere ca in primul rand la masina mea ma intereseaza fiabilitatea si modificarile cu cele mai mici riscuri in acest sens.

 

Vorba unui coleg de forum, daca a vrut mai multa putere a optat ptr. un motor mai mare:g.Deci daca ma gandesc la o marire de putere la 2800 o sa-mi cumpar un benzinar de 3500 si am rezolvat problema.:))

 

Noroc!

Mitsubishi Pajero 2800 Turbo Intercooler, 1993
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: marire putere pajero 2.8 `93. Se poate?

 

 

E pentru "show", la fel ca si tobele cu luminite :grin:

Am spus mai devreme ca utilitatea lui este pe benzinare. Nu ai clapeta de acceleratie deci turbine surge nu apare...

 

Sefulik, mersi pentru clip. Am cercetat putin si am gasit ceva informatii aici :

http://www.outerlimits4x4.com/viewtopic.php?f=4&t=210556

 

Mai putine in manualul de service.

 

Eu prin blow-off valve inteleg supapa care se deschide pentru a descarca presiunea cand lasi pedala de acceleratie, iar ce e pe Mitsu e protectie pentru Overboost. Pare un lucru bun in caz de defectiune a wastegate-ului, am invatat ceva nou azi

:tk

 

Nu sunt convins ca turbina o ia razna daca se deschide acea supapa, altfel foloseau alt sistem de protectie.

'02 WG CRD - EGR delete

'94 MX5 NA8 - Low, fast and stupid.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 ani mai târziu...

Re: marire putere pajero 2.8 `93. Se poate?

 

da , m-am gandit ca sa rezolvat la anul acesta cu ceva mai usor adica un chiptuning

se poate la anul acesta ? de fabricatie 1998

Samurai incepator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Re: marire putere pajero 2.8 `93. Se poate?

 

Salutare,stiu ca subiectul este Pajero 2.8 dar, eu am unul de 2.5 TD din 1993 cu 99 caluti.Am citit tot ce ati scris si incerat sa faceti pt.a da putina putere frumoaselor masinute.Folosesc masina doar pt iesiri off road,unde am prilejul sa pun masina in situatii dificile.Este incaltata cu 33-uri Simexuri ....face fata dar uneori simteam ca este necesar un plus de putere....astfel am hotarit sa montez o turbina de BMW 2.5 TDS 1998,turbina manufacturata de Mitsubishi.Din pacate nu reuses sa pun si poze,dar scriu codul Turbinei TD04-13T-4 sau seria de producator 224673977-06452.Ca idee nu aveti nevoie de flansa se monteaza foarte usor....dupa montare am inlocuit supapa de refulare a presiunii cu un dop facut la strung fiindca noua turbina face o presiune mare iar la 1800 de ture deschidea si ramineam fara putere...dupa ce am pus dopul merge teribil...urca in treapta a 2-a unde inainte nu puteam...completez cu faptul ca am dat debit maxim si sincer nu mai scoate fumul negru ca inainte...Sper sa fie utila completarea mea.

  • Like 3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 luni mai târziu...
  • 6 luni mai târziu...
  • 4 săptămâni mai târziu...

salut

 

pt david 4x4

 

1. esti total pe langa subiect sau habar nu ai sa explici

 

2. niciodata td04-13t-4 nu se va potrivi la pajero 2.5 fara multe artificii...flanse facute, teava sudata . 2 x cot 90 intoarse ...munca multa, bataie de cap.....

 

3. daca ai desfacut ambele turbine si din 2 ai facut 1 este altceva( adica ai pastrat evacuare de pajero si ai pus doar turbo bmw) dar turbina de bmw 525 tds intreaga nu se va potrivi niciodata la pajero 2.5, pt ca are prinderea in sus iar galeria la pajero este jos , total opuse .....si in alta pozitie ,nu se poate pune fara mofificari multe , asa ca povestea ta ca e floare la ureche si in 5 min treaba e gata, e un film romanesc

 

4. ce ai facut cu actuatorul de la td04-13t-4 care deschide la 1 bar, pe cand cel de pajero deschide la 0.6? cum ai modificat? sau ai lasat actuatorul de pajero si ai facut munca in zadar, un hibrid slab? ai pus masina pe dyno?

 

5. explica si la altii sa inteleaga lumea cum sta treaba sa nu se apuce careva de muna aiurea

 

6. povestesc din propria experienta, tocmai am facut flanse taiate la plasma pt a putea prinde td04-13t-4 de galeria de la pajero si mai e de munca , fara adaptari deranjante nu se poate instala turbian asa cum vine de la bmw

 

7. maine voi pune poze

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

up date

 

se poate realiza, desfacand cele 2 turbine, pe masina sa ramana partea de fonta si in ea se monteaz capul turbinei de bmw.....dar sa pui turbina asa cum este in bmw ( fara a o demonta in 2 ), este imposibil, timp pierdut si bani aruncati incercand acest mod

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

up date

 

se poate realiza, desfacand cele 2 turbine, pe masina sa ramana partea de fonta si in ea se monteaz capul turbinei de bmw.....dar sa pui turbina asa cum este in bmw ( fara a o demonta in 2 ), este imposibil, timp pierdut si bani aruncati incercand acest mod

 

In opinia mea e aiurea sa faci turbina hibrid. Pui parte rece mai mare, sa fortezi mai mult aer in motor, dar partea calda ramane la fel, gatuiesti evacuarea....

'02 WG CRD - EGR delete

'94 MX5 NA8 - Low, fast and stupid.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...
Re: marire putere pajero 2.8 `93. Se poate?

 

Salutare,stiu ca subiectul este Pajero 2.8 dar, eu am unul de 2.5 TD din 1993 cu 99 caluti.Am citit tot ce ati scris si incerat sa faceti pt.a da putina putere frumoaselor masinute.Folosesc masina doar pt iesiri off road,unde am prilejul sa pun masina in situatii dificile.Este incaltata cu 33-uri Simexuri ....face fata dar uneori simteam ca este necesar un plus de putere....astfel am hotarit sa montez o turbina de BMW 2.5 TDS 1998,turbina manufacturata de Mitsubishi.Din pacate nu reuses sa pun si poze,dar scriu codul Turbinei TD04-13T-4 sau seria de producator 224673977-06452.Ca idee nu aveti nevoie de flansa se monteaza foarte usor....dupa montare am inlocuit supapa de refulare a presiunii cu un dop facut la strung fiindca noua turbina face o presiune mare iar la 1800 de ture deschidea si ramineam fara putere...dupa ce am pus dopul merge teribil...urca in treapta a 2-a unde inainte nu puteam...completez cu faptul ca am dat debit maxim si sincer nu mai scoate fumul negru ca inainte...Sper sa fie utila completarea mea.

 

Salut!Un nr de telefon?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare