Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

montaj MRL pe Nissan Terrano II


Irod

Postări Recomandate

Vreau sa montez niste MRL AVM pe Nissan. Este dificil? In kit am gasit si ca un fel de garnitura din hartie parca. Aceea trebuie pusa si ea?

Va rog daca puteti sa imi dati ceva ponturi la care sa fiu atent cand le pun sus.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: montaj MRL pe Nissan Terrano II

 

Am montat recent pe masina mea MRL-urile achizitionate de la @calinvas.

Sculele necesare (in caz ca nu ai suruburi blocate sau alte magarii) sunt doua chei (una hexagonala simpla pentru corpul MRL-ului si una torex pentru partea de cuplare). Iti mai trebuie un cleste pentru extras/montat sigurante pe arbore (deci unul care deschide falcile cand strangi de manere).

Se demonteaza MRL-urile automate, se scoate siguranta de pe planetara si se extrag cele trei "saibe" de pe planetara - de fapt e o saiba de otel, un disc antifrictiune si "frana" mrl-ului automat - piesa care comanda cuplarea si decuplarea. Eu am pus inapoi saiba de otel si saiba antifrictiune, dupa care am montat corpul MRL-ului manual. Se pune garnitura de "hartie" subtire intre butucul rotii si corpul MRL-ului. Se strang suruburile, in "cruce" , sa se stranga uniform. Daca ai cheie dinamometrica , se strang la cuplul recomandat.

Se monteaza siguranta (inelul elastic) dupa care obligatoriu se verifica daca roata se invarte liber fata de planetara (eu am patit-o.).

Urmeaza montarea capaculul MRL-ului, punind de aceasta data garnitura mai groasa intre corp si capac. Pozitia in care se monteaza este 4x2! Se strang suruburile cu cap torex si ... cam atat. Se trece la partea opusa a masinii. Toata operatiunea daca nu apar alte probleme nu dureaza mai mult de 30 minute.

 

Bineinteles inainte de montaj este bine sa dai cu un pic de ulei de transmisie sau motor pepiesele in miscare, NU pune vaselina, in timp se ingroasa si risti sa nu-ti cupleze MRL-ul cand ti-e lumea mai draga.!

Nissan Terrano II SGX - 2.4i - 1994- SWB - Strajerul

NISSAN DRIVER

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: montaj MRL pe Nissan Terrano II

 

Bineinteles inainte de montaj este bine sa dai cu un pic de ulei de transmisie sau motor pepiesele in miscare, NU pune vaselina, in timp se ingroasa si risti sa nu-ti cupleze MRL-ul cand ti-e lumea mai draga.!

 

Tot respectul pentru rabdarea cu care ai descris totul. Cat despre ingrosarea vaselinei, asta se intampla numai cand apare mizeria(praful). Mai poate aparea situatia cand se amesteca doua tipuri de vaselina care au intaritorii incopatibili unul cu celalant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: montaj MRL pe Nissan Terrano II

 

gata! montate sunt.

Dar am o intrebare:

am vazut ca daca pun MRL-urile din 4x4 in 2x4 nu decupleaza pana nu dau in spate 1m. Este normal?

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 ani mai târziu...

Re: montaj MRL pe Nissan Terrano II

 

Vad ca ia de ceva vreme montate MRLurile cum se comporta ? cum se comporta directia cu MRLurile astea ?

 

M-ai bagat intr-o ceata totala... ma declar invins !

 

Vrei te rog sa reformulezi ?

Azi refuzi sa participi la viata publica.

Maine vei ajunge sa fi condus de inferiorii tai !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: montaj MRL pe Nissan Terrano II

 

Pai am citit pe nu mai stiu ce siteuri, de vanzari de profil de pe la noi, precum ca AVMurile decupleaza roata de restul .... aducand o imbunatatire asupra controlului directiei, consumului de carburant, uzurii din lantul de tractiune....... cred ca face si de mancare, spala, calca....

 

Intrebam aici pe cineva care a montat pe terrano.

Acum ce sa zic din minima mea exp. in mecanica, ma gandesc ca asupra directiei nu prea ar avea cum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: montaj MRL pe Nissan Terrano II

 

Eu am cumparat masina cu MRL-uri deja montate si am peste 60 000 km facuti pe tot tipul de drumuri si in mai toate conditiile meteo posibile.

 

Singurul dezavantaj ar fi cuplarea lor (manuala) pe ploaie puternica, noroi , zapada sau intr-o situatie mai incomoda . In rest...

Azi refuzi sa participi la viata publica.

Maine vei ajunge sa fi condus de inferiorii tai !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 ani mai târziu...
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare