Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Un articol care trebuie citit de toti motociclistii...si nu numai


Max

Postări Recomandate

Re: Un articol care trebuie citit de toti motociclistii...si nu numai

 

Ai dreptate, dar nu trebuie sa generalizezi! Nu toti motociclisti sunt la fel !

Trateaza oamenii, asa cum vrei sa te trateze ei pe tine!

 

eti79ety@politisti.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Un articol care trebuie citit de toti motociclistii...si nu numai

 

Foarte profund articolul.

 

La 14 ani vroiam sa-mi iau un scuter sa fiu "smecher" sa merg la liceu cu scuterul dar nu am avut bani. La 16 ani abia asteptam sa dau A1 sa-mi iau o aprilia de 125, dar am zis lasa...imi iau de 600 la 18 ani. La 18 ani am dat A + B si bucuros ca am pus niste bani deoparte, in 2-3 zile urma sa plec in germania sa-mi iau masina + motor. In dimineata in care am plecat primesc un telefon, o voce slabita, suspinand, zice :

- alo...

eu: da?

ea: Alex...tu il stii pe Adi, nu?

eu: da... ea (izbucnind in planset) Dumnezeu sa-L ierte...

 

Am ramas socat. Nu stiam cum sa reactionez.

 

Si mi-am luat masina de toti banii. Acum la 21 ani vreau sa scap de A-ul de pe permis

Editat de Astral
Go big or go home.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Un articol care trebuie citit de toti motociclistii...si nu numai

 

nu este chiar asa.din punctul meu de vedere nu conteaza chestiilea astea.iti dau 'spe mii exemple.acum 3-4 zile imi povestea un prieten despre un vecin de'al lui(eu vreua sa devin pilot militar si am deschis subiectul) care a stat 8 ani in Irak si dupa 2 zile de la revenirea in tara a dat masina peste el si a murit.acum 3-4 sap,in ultima tura la munte,coboram usor cu placa(da' usor) si filmam.am cazut si... AMNEZIE GLOBALA TRANZITORIE.a urmat tomograf,zile lipsa de la scoala etc.si eu pe board ma dau tare,sar,incerc tot felul de trickuri(ca nu ies toate asta'i alta poveste:ha:)deci,in mare parte ti-o faci cu mana ta,dar in multe cazuri oamneii se accidenteaza(sau mor) in chestii stupide,banale(gen iti cade ghiveciul in cap cum a fost acum cativa ani)

:rsp:rspmotociclistilor si abea astept sa fiu de partea donatorilor de organe :)))

http://jurnaldeghidon.blogspot.ro/

Never ride faster than your guardian angel can fly:ih

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Un articol care trebuie citit de toti motociclistii...si nu numai

 

foarte bun si real exemplul ,ar trebui sa invatam si sa ne dea de gandit.......dar nu simti pericolul pe 2 roti decat dupa ce o patesti....apoi intervine un timp de frica cand mergi numai cu mana pe frana si iti sare inima la fiecare caine pisica etc.....deja de atunci numai e placere ,am mers asa cativa ani pe 2 roti si apoi mam lasat....acum mai ies numai cu cate un cros sa imi mai satisfac dorinta care odata prinsa nu mai scapi toata viata.bafta si respect tuturor motociclistilor:2dr

Martinica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 luni mai târziu...

Re: Un articol care trebuie citit de toti motociclistii...si nu numai

 

Un articol ce ar trebui sa dea de gandit aventurierilor pe 2 roti.

 

Un accident produs in Arad, acum ceva timp, foarte grav. Motociclistul a trecut pe culoarea rosu a semaforului, cu viteza foarte mare si a fost lovit in plin din partea laterala de un auto Renault si proiectat mai departe intr-un stalp.

 

Urmarile sunt incredibile, tanarul de 27 de ani a fost pur si simplu sectionat.

 

Nu va uitati daca nu aveti 18 ani sau sunteti slabi de inima. imaginile sunt socante!

 

http://www.apropo.ro/wow/motociclist-rupt-in-doua-in-arad-poze-18-8489279/foto-8#foto

 

Dumnezeu sa-l ierte pe el, alinare rudelor si tarie soferului din Reanult sa poata trece peste!

Editat de koais
Nemo me impune lacessit !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Un articol care trebuie citit de toti motociclistii...si nu numai

 

am trecut pe langa multe locuri unde avusese loc un accident in care a fost implicata si o moto si nu am auzit ca pilotul sa fi scapat cu viata;am fost tentat sa-mi achizitionez una de viteza,fan rossi fiind,insa tot la 4x4 am ajuns,imi pare rau pt toti cei care au avut de suferit de pe urma accidentelor de orice fel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Un articol care trebuie citit de toti motociclistii...si nu numai

 

2006-2011 si inca citit. Multumesc pt aprecieri.:wink:

Abia acum un an am renuntat definitiv la moto viteza. In vara 2008 inainte de a se naste fetita mea ,am fost la Serres la ultima mea cursa pe circuit. Nimic nu va mai fi la fel dar compromisuri trebuiesc facute pt a inainta in viata.

Acum detin Harley'urile cu care merg din cand in cand si in alt stil pt a imi reaminti ca sunt INCA motociclist.

1336748012_oresti916amc.jpg.e4f4e012e09c973d26dec9781a4e742d.jpg

1729439311_ori1098.jpg.2a433569456ce0bccb26966f9cb7ebe9.jpg

392222958_orimonsteramc.jpg.315fecb1f77e8c7700724cb0cf13729f.jpg

1600973104_Serres188.thumb.jpg.4678283a7d6822c4cee207b315bfe464.jpg

ori_serres_start_vali.jpg.8622870088df5831b5cee471eb517569.jpg

1083484974_serrs2008pealbinuta.jpg.7c2e76b01fee0b314f8e5136b45010a3.jpg

Editat de oresti
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Un articol care trebuie citit de toti motociclistii...si nu numai

 

2006-2011 si inca citit. Multumesc pt aprecieri.:wink:

Nu e vorba numai de un cincinal, textul redactat are vocatie timeless, evergreen. Nu este scris doar cu maestrie, dar are si puternica amprenta a experientei si tusa maturitatii. Respect!

Suzuki Grand Vitara XL-7 2003

ex-Land Rover Discovery 2 2004

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Un articol care trebuie citit de toti motociclistii...si nu numai

 

Oresti, nu te cunosc. dar am tot respectul pentru o astfel de mentalitate de motociclist. Si nu orice motociclist. Ci unul de top. Stima!

Am teama de motociclisti pe sosea. De ce asta? Eu merg foarte relaxat( fara viteza, demaraje, slalomuri- nu ca nu as sti sa conduc sportiv). Dar un "motor", condus cu peste 200k/ora, te poate baga la puscarie nevinovat., indiferent de viteza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Un articol care trebuie citit de toti motociclistii...si nu numai

 

 

Din pacate, aceasta este imaginea alimentata de motociclistii teribilisti, cu mult peste 100/h prin Bucuresti la ora amiezei.

Nemo me impune lacessit !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Un articol care trebuie citit de toti motociclistii...si nu numai

 

As putea spune cu mult peste 200 km/h, ba chiar 237km/h (min 3:40).

Din cate imi dau seama din peisaj isi face veacul prin Berceni. Oare cum l-o chema ca sa-l caut la stiri la decese, cat de curand...

Am si eu o intrebare, viteza cred ca-i aduce satisfactii si adrenalina dar cu trotoarul ce o avea?

 

S-auzim de bine

:cl 4x4 fun for all :h5

RR Classic 1986 - 200Tdi

www.lroc.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare