GTC Auto Shop
Pagina 23 din 25 PrimulPrimul ... 1316171819202122232425 UltimaUltima
Afisez rezultatele 221 la 230 din 250

Data Inscriere
    Dec 2016
    Varsta
    46
    Masina
    2xLand Rover Freelander

Implicit Re: schimbare volan dreapta-stanga freelander

Citat Postat original de SDT Vizualizare Mesaj
    Nici nu-mi trece prin cap sa ajung cu masina pe acolo. Ma interesa sa cumpar doar hartia de la ei si modificarea sa o fac eu la primavara. Sunt in situatia in care saptamana viitoare am programare la RAR si mi s-a spus foarte clar ca in CIV se mentioneaza post conducere pe partea dreapta. Acum nu am posibilitatea sa fac modificarea asa ca ma zbat intre idei care mai de care ce sa fac ca sa iasa bine. As putea sa mai astept 2-3 luni dar nu voi mai avea numere ca sa circul si ma gandesc ce taxa mai scot guvernantii pana atunci. Deci cum o dau nu e bine. Apropos, daca cineva are o solutie salvatoare pentru dilema in care ma aflu fac cinste!
    Salut. Am si eu in cap o aventura de tipul schimbarii volanului tot cand se incalzeste vremea. O s-o fac personal. Masina am cumparat-o deja , caseta de directie originala nu am inca (le-am vandut pe toate care le-am avut si acum n-am pt mine dar o rezolv). Masina este din 2003 ,1,8 i, 70000 mile, 4 usi si am dat pe ea 700 euro.
    Poate colaboram. Eu l-as inmatricula cu volanul pe dreapta iar apoi mutarea. Eu nu ma grabesc cu al meu ca am alte masini cu care circul . Treaba asta o fac de placere.

Data Inscriere
    Dec 2016
    Varsta
    46
    Masina
    2xLand Rover Freelander

[QUOTE=Flaviu co;1106714]Salut. Am si eu in cap o aventura de tipul schimbarii volanului tot cand se incalzeste vremea. O s-o fac personal. Masina am cumparat-o deja , caseta de directie originala nu am inca (le-am vandut pe toate care le-am avut si acum n-am pt mine dar o rezolv). Masina este din 2003 ,1,8 i, 70000 mile, 4 usi si am dat pe ea 700 euro.
    Poate colaboram. Eu l-as inmatricula cu volanul pe dreapta iar apoi mutarea. Eu nu ma grabesc cu al meu ca am alte masini cu care circul . Treaba asta o fac de placere.[/QUOTI
    Inca ceva . Se pare ca te pun la RAR sa schimbi si farurile , mi-a cerut un tip imprumut ca a mea aia din poza e originala cu volan pe stinga.

Data Inscriere
    Dec 2017
    Varsta
    28
    Masina
    Freelander td4 2004

Treaba cu farurile e veche la RAR.
    Orice masina venita din uk , nu trece Rar-ul daca nu are farurile schimbate.
    Indiferent daca e cu volanul pe dreapta sau deja mutat pe stanga.
    Oamenii monteaza imediat aparatul pe faruri si te depisteaza.
    Eu unul o sa optez pentru faruri in lupe pe faza scurta.

Ps: Are cineva facuta conversia volanului la Tibi din Bucuresti?
    Last edited by sorinelil; 12th February 2018 at 19:37.

Data Inscriere
    Dec 2016
    Varsta
    46
    Masina
    2xLand Rover Freelander

Citat Postat original de Flaviu co Vizualizare Mesaj
    Salut. Am si eu in cap o aventura de tipul schimbarii volanului tot cand se incalzeste vremea. O s-o fac personal. Masina am cumparat-o deja , caseta de directie originala nu am inca (le-am vandut pe toate care le-am avut si acum n-am pt mine dar o rezolv). Masina este din 2003 ,1,8 i, 70000 mile, 4 usi si am dat pe ea 700 euro.
    Poate colaboram. Eu l-as inmatricula cu volanul pe dreapta iar apoi mutarea. Eu nu ma grabesc cu al meu ca am alte masini cu care circul . Treaba asta o fac de placere.
    Citat Postat original de sorinelil Vizualizare Mesaj
    Treaba cu farurile e veche la RAR.
    Orice masina venita din uk , nu trece Rar-ul daca nu are farurile schimbate.
    Indiferent daca e cu volanul pe dreapta sau deja mutat pe stanga.
    Oamenii monteaza imediat aparatul pe faruri si te depisteaza.
    Eu unul o sa optez pentru faruri in lupe pe faza scurta.

Ps: Are cineva facuta conversia volanului la Tibi din Bucuresti?
    Sa stii ca eu am omologat un freelander din 2005 si n-au zis nimic de faruri , s-au legat de caseta de directie care era de Cielo .

Data Inscriere
    Dec 2017
    Varsta
    28
    Masina
    Freelander td4 2004

Depinde acum cat timp.
    Cel putin la bucuresti (rar voluntari) de la inceputul lui 2017, primul lucru care il fac la o englezoaica este sa verifice farurile.

Data Inscriere
    Dec 2016
    Varsta
    46
    Masina
    2xLand Rover Freelander

Citat Postat original de sorinelil Vizualizare Mesaj
    Depinde acum cat timp.
    Cel putin la bucuresti (rar voluntari) de la inceputul lui 2017, primul lucru care il fac la o englezoaica este sa verifice farurile.
    In cazul asta trebuie sa aduc faruri ,casetele de directie le-am epuizat.In 2017 la Mures am omologat masina respectiva .

Data Inscriere
    Jul 2017
    Varsta
    28
    Masina
    Freelander TD4 2003

La RAR in Pitesti, la autentificare, verifica daca e caseta de directie originala. e un nene mai rautacios acolo si asta e primul lucru pe care il face.
    Am fost eu cu freelander-ul meu (care are volanul mutat).. si inainte de toate s-a uitat la caseta de directie.

Norocul meu a fost ca cea de cielo nu m-a tinut decat vreo 2 saptamani si am schimbat-o cu originala inainte de RAR.

Eu am fost in august 2017; omologarea volanului a fost aprox. 1000 RON.
    Cost total pentru volan a fost 5200 RON (mutare, schimbare caseta cu originala, furtune servo noi, omologare). In total am depasit costul unei masini cu volan pe stanga din fabrica si am o ditamai cutia la picioarele pasagerului (cu filtru de polen rupt pe jumatate, ca intreg nu intra).

Also, problemele cu dezaburirea le-am simtit din plin in iarna.

Data Inscriere
    Dec 2016
    Varsta
    46
    Masina
    2xLand Rover Freelander

Citat Postat original de BogdanFl Vizualizare Mesaj
    La RAR in Pitesti, la autentificare, verifica daca e caseta de directie originala. e un nene mai rautacios acolo si asta e primul lucru pe care il face.
    Am fost eu cu freelander-ul meu (care are volanul mutat).. si inainte de toate s-a uitat la caseta de directie.

Norocul meu a fost ca cea de cielo nu m-a tinut decat vreo 2 saptamani si am schimbat-o cu originala inainte de RAR.

Eu am fost in august 2017; omologarea volanului a fost aprox. 1000 RON.
    Cost total pentru volan a fost 5200 RON (mutare, schimbare caseta cu originala, furtune servo noi, omologare). In total am depasit costul unei masini cu volan pe stanga din fabrica si am o ditamai cutia la picioarele pasagerului (cu filtru de polen rupt pe jumatate, ca intreg nu intra).

Also, problemele cu dezaburirea le-am simtit din plin in iarna.
    Toate au cutia aia pt filtru de polen la picioarele pasagerului in schimb cele cu volan stanga de fabrica au panoul cu sigurante pe partea stanga sub volan iar cele de Anglia au sig. pe dreapta .Si manerul pt deschis capota e pe partea dreapta la toate indiferent de pozitia volanului.

Data Inscriere
    Jun 2017
    Varsta
    31
    Masina
    LRF, 2004, 2.0 TD4 3 usi, cutie manuala

Un sfat si din partea mea, patit care si-a mutat freelanderul 2004 de pe dreapta pe stanga. Mutarea in sine nu este extraordinar de problematica. Personal am optat sa fac mutarea la Craiova, a costat 400 de euro fara sa dau nici o piesa si iti da masina in aceeasi zi inapoi. Taxe la rar undeva la 1000-1200 ron.

Probleme apar la rar, cel putin la Constanta. Sincer mai bine faci rarul cu ea cum a iesit din fabrica si faci mutarea dup-aia. La mine s-a legat de conductele alea de cupru, ca nu aveau nuanta de culoare care trebuie. De asemenea poate cere hartie pentru diverse piese care au fost schimbate. Ai nevoie si de hartie de la service-ul autorizat care a facut schimbarea dreapta-stanga. Legat de faruri, trebuie de la freelander de europa, cel mai ieftin sa le iei de la cineva imprumut pana treci rarul. Noi erau undeva la 15 mil bucata si eu cel putin nu am gasist faruri freelander de europa la dezmembrari neam... Cineva mai sus a zis ca pune lupe etc. Sigur, merge sa le pui lupe, sa le reglezi cat de bine etc, asta ca sa circuli in trafic fara sa deranjezi ceilalti soferi, dar la rar nu prea te ajuta atata timp cat masina nu iese cu lupe din fabrica si nici nu are spalator de faruri etc.

Una peste alta, cate belele si cheltuieli am avut pentru rar, daca as da timpul inapoi prefer sa o fi luat din Germania sau undeva direct pe stanga, chiar daca pretul era cu 1k euro mai mult.
    Last edited by InDang3r; 14th February 2018 at 10:24.

Data Inscriere
    Dec 2016
    Varsta
    46
    Masina
    2xLand Rover Freelander

Citat Postat original de InDang3r Vizualizare Mesaj
    Un sfat si din partea mea, patit care si-a mutat freelanderul 2004 de pe dreapta pe stanga. Mutarea in sine nu este extraordinar de problematica. Personal am optat sa fac mutarea la Craiova, a costat 400 de euro fara sa dau nici o piesa si iti da masina in aceeasi zi inapoi. Taxe la rar undeva la 1000-1200 ron.

Probleme apar la rar, cel putin la Constanta. Sincer mai bine faci rarul cu ea cum a iesit din fabrica si faci mutarea dup-aia. La mine s-a legat de conductele alea de cupru, ca nu aveau nuanta de culoare care trebuie. De asemenea poate cere hartie pentru diverse piese care au fost schimbate. Ai nevoie si de hartie de la service-ul autorizat care a facut schimbarea dreapta-stanga. Legat de faruri, trebuie de la freelander de europa, cel mai ieftin sa le iei de la cineva imprumut pana treci rarul. Noi erau undeva la 15 mil bucata si eu cel putin nu am gasist faruri freelander de europa la dezmembrari neam... Cineva mai sus a zis ca pune lupe etc. Sigur, merge sa le pui lupe, sa le reglezi cat de bine etc, asta ca sa circuli in trafic fara sa deranjezi ceilalti soferi, dar la rar nu prea te ajuta atata timp cat masina nu iese cu lupe din fabrica si nici nu are spalator de faruri etc.

Una peste alta, cate belele si cheltuieli am avut pentru rar, daca as da timpul inapoi prefer sa o fi luat din Germania sau undeva direct pe stanga, chiar daca pretul era cu 1k euro mai mult.
    O sa fac mutarea doar de dragul masinii dar voi monta totul original inclusiv buretele de antifonare . Am sursa de piese originale la preturi de nimic. La Rar nici nu vor observa ca s-a umblat la masina. Normal ca din Vin rezulta unde era volanul dar sunt curios cand o sa vada absolut tot original pana si ceasurile din bord la schimb ca sa fie pe km nu pe mile.

Discutii Similare

1. Schimbare volan dreapta-stanga HDJ 80 ?
    By BABONE in forum Landcruiser J8
    Raspunsuri: 9
    :: 11th January 2012, 00:19
  2. schimbare volan dreapta-stanga
    By Tinelos in forum L200
    Raspunsuri: 2
    :: 2nd February 2011, 01:45
  3. Schimbare volan dreapta-stanga Nissan Y60
    By claudiu mar in forum Patrol Y60
    Raspunsuri: 5
    :: 14th January 2011, 21:37
  4. Schimbare volan dreapta-stanga la un LC100