GTC Auto Shop
Pagina 25 din 25 PrimulPrimul ... 151819202122232425
Afisez rezultatele 241 la 250 din 250

Data Inscriere
    Feb 2018
    Varsta
    43
    Masina
    Freelander Td4

Implicit Re: schimbare volan dreapta-stanga freelander

Pai se schimba mufele intre ele.
    Unde nu ajung se prelungesc unde sunt lungi se fac ghemotoc.

Moderator Land Rover
    Data Inscriere
    Apr 2008
    Varsta
    51
    Masina
    Discovery 2 Td5 '00 manual, Hyundai Santa Fe 2.0 CRDi 4x4 '03

Citat Postat original de Csl Vizualizare Mesaj
    Imi poate spune cineva cum fac sa fie usa din stanga usa soferului?
    Cand ai sa respecti ce scrie cu rosu in linkul asta https://forum.club4x4.ro/showthread....-de-land-rover ai sa mai primesti informatii
    Citat Postat original de John Dowe
    Pai se schimba mufele intre ele.
    Unde nu ajung se prelungesc unde sunt lungi se fac ghemotoc.
    exista solutie mai simpla si mai eleganta decat o batjocura de genul asta... a si fost postata pe forum cu explicatie clara doar ca exista diferente intre schemele electrice si pana unii useri fac economie de tastatura la completarea profilului eu zic sa astepte cu multa rabdare un raspuns
    NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe
    To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

Data Inscriere
    Dec 2015
    Varsta
    28
    Masina
    LR freelander 1 facelift 2005 4 portiere

Imi cer scuze am uitat sa adaug masina :)
    Am citit, am vazut ca trebuie sa tai niste fire din dreapta de la stalp si sa duc in stanga... Dar nu stiu care fire si unde sa le duc :)
    Last edited by Csl; 26th February 2018 at 09:23.

Data Inscriere
    Feb 2018
    Varsta
    43
    Masina
    Freelander Td4

Verifica cu lampa in timpul actionarii.
    Sau lasa un electrician daca te incurci cumva.
    Schimba instalatiile intre ele prima data.

Data Inscriere
    Dec 2015
    Varsta
    28
    Masina

O intrebare.
    De ce cand trec la temperatura de la mijloc spre cald se aude un releu si scate un pic puterea la ventilatie?

Moderator Land Rover
    Data Inscriere
    Apr 2008
    Varsta
    51
    Masina

Daca are PTC atunci cand se cupleaza asta creste foarte mult consumul de curent si asta poate afecta turatia ventilatorului pana incepe alternatorul sa compenseze.
    NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

Data Inscriere
    Dec 2015
    Varsta
    28
    Masina

Am PTC. Am inteles.

Data Inscriere
    Dec 2015
    Varsta
    28
    Masina

Imi poate spune cineva va rog la sistemul de recirculare care e principiul de functionare si dupa ce trebuie sa ma uit ca sa l fac sa functioneze?
    Mentionez ca am tulumba cu AC ul.
    Ventilatia am rezolvat-o cu un ventilator de Golf 3... Am scos motoarele din suporti si am pus cel de golf in suportul de LR. Cu mici modificari... Cel original era tinut in 2 suruburi, asta l am prins cu 2 coliere sa nu iasa din suport, deoarece nu avea sistemul de prindere cu suruburi.
    Pot zice ca e alta viata cu ventilatia, zic eu ca s-a dublat cantitatea de aer si puterea de ventilatie.
    Last edited by Csl; 28th February 2018 at 09:45.

Data Inscriere
    Mar 2018
    Varsta
    35
    Masina
    Land Rover Freelander TD4 Manual 2001

Citat Postat original de tarkanyi Vizualizare Mesaj
    Cred ca nu se potriveste... Intrarea tubulaturii de la AC e pe dreapta la LHD, motorul e pe partea stanga.

Eu am masina cu volanul schimbat, m-am chinuit mult sa repar/refac improvizatiile "meseriasilor" care au mutat volanul.
    Si mai am de lucru...

Pentru colegii care s-ar aventura intr-o aventura de acest gen, iata o scurta recapitulare a ceea ce trebuie facut:

Sa le luam la rand, de la bara din fata:

- farurile trebuiesc schimbate, difera caracteristica optica de la LHD la RHD
    - trebuie schimbata caseta de directie, inclusiv conductele servo. Eu am avut niste improvizatii la furtunul de retur, care noua costa doar 140 RON
    - din moment ce se muta si pedalele, trebuie schimbata kit-ul servo-ambreiajului, conducta lichidului de ambreiaj devine prea lunga
    - conductele de frana se schimba, e riscant sa le indoi, se pot rupe. La mutarea pompei centrale de frana, si traseul conductelor se inverseaza.
    - Ac-ul: un frigotehnist auto bun poate "remodela" traseul conductelor, dupa ce ai decupat peretele de foc pentru traseul nou al conductelor, si l-ai blindat pe cel vechi
    - motorul stergatorului de parbriz trebuie schimbat, si mutat pe cealalta parte. Aici e de lucru un pic, pentru ca nu exista toti suportii motorului.
    - izolatia peretelui de foc ar trebui schimbata, daca ai o masina donatoate, inainte sa remontezi ceva acolo
    In interior:
    - partea de lacatuserie se subantelege: de taiat suportul volanului si de mutat, la fel si pedalele.
    - sigurantele pot ramane pe dreapta, cu conditia sa remodelezi curia filtrului de polen (se micsoreaza)
    Aici va trebui decupat si gura de absorbtie a aerotermei in 'jgheabul" de sub parbriz, si sa astupi pe partea cealalta. (Inainte sa muti motorul stergatorului). Asa vei avea activa si optiunea de reciclare a aerului, si cea de a comuta pe aer din afara.
    - cablajul - daca tabloul de sigurante ramane la locul lui, trebuie sa scurtezi doar cablajul la firele componentelor mutate (ceas de bord, manete faruri, stergatoare, pedale). Nu recomand prelungirea cablurilor. Daca muti si sigurantele, ai mai mult de cositorit, dar nu trebuie modificata aeroterma.
    Ai nevoie si de o aeroterma, cea de LHD fiind simetrica cu cea RHD.
    - ceasul de bord - trebuie schimbat, cel original are o scala mai mica in km, dar toate contoarele de distanta (si cel resetabil) sunt in mile. Desigur "kilometrajul" masinii va deveni cel de pe ceasul nou. Propun notarea "mileajului" vechi, sa poti calcula diferenta intre kilometrajul real si cel al ceasului nou. Va fi de folos! VIN-ul masinii este stocat in alta parte, eu dupa ce am schimbat ceasul de bord, am verificat cu testerul, si mi-a aparut VIN-ul din talon.
    - planseul de bord la modelele "pre-facelift" parca sunt modulare, interschimbabile. Eu am facelift, si aici treebuie schimbat tot bordul, daca vrei sa arate bine. In cazul meu, meseriasul a lucrat cu fierastraul, chitul si spray-ul negru. Rezultatul: dezastru. Va urma sa schimb planseul, dar deocamdata nu am fonduri.
    Cablajul intra in habitaclu pe partea stanga, traverseaza pe sub bord pana pe partea dreapta. E o mare gresala sa prelungesti de acolo cablurile si sa vii inapoi cu ele pana pe partea stanga. Mai ales ca va trebui sa faci cate doua innodari la fiecare cablu prelungit, si sa folosesti cabluri cu alte coduri de culoare ceea ce va incurca orice electrician, daca trebuie sa gaseasca vreo problema. Scurteaza-le. E o treaba mai migaloasa, dar merita! La scurtare faci doar o innodare a cablului, pe care o lipesti cu cositor si-l izolezi cu tub termocontractant, codurile de culoare a cablurilor ramanand "necomplicate"
    - inchiderea centrala - yala va ramane pe partea dreapta. Sa cumperi un set nou costa, la dezmembrari gasesti mai mult masini aduse din Anglia. Oricum, intrii rarissim cu cheia. Cauti in RAVE scema electrica, si schimbi firele intre ele: Cel care deschide doar usa soferului la prima apasare de buton (la telecomanda) cu echivalentul lui pe usa din stanga. La fel, trebuie mutat si firul care trimite catre ECU semnalul de avertizare "faruri aprinse" cand deschizi usa, ca sa auzi acel semnal sonor si sa nu uiti farurile aprinse.
    - butoanele care comanda geamurile electrice (doar la facelift)- la baza stalpului fata fiecare usa are o mufa. Se pot inversa usile (sofer/pasager), dar aici va trebui sa tragi fire noi de pe o parte pe cealalta (de la o usa la cealalta) Daca nu ma insel, cred ca trebuie mutate si mufe. Grija mare la culorile firelor! Ca sa muti butoamele, ai de lucru, daca nu ai o masina donatoare. Altfel trebuie refacut suportul din plastic al butoanelor. (Fierastrau, chit, spray negru, etc.) Tot in acest caz pe consola de comanda de pe portiera, ordinea butoanelor la geamurile din fata va deveni inversa, butonul din dreapta (de pe fosta parte a soferului, de fapt singura cu impuls) va deschide geamul din stanga
    - reglajul lombar - nu merita sa te complici, daca tii mortis sa-l ai, e mai usor de cumparat un cadru de scaun stanga, care are asa ceva, si muti tapiteria. Asa vei avea ambele scaune cu reglaj lombar.

Trebuie fotografiat tot! inainte sa desfaci, si dupa. Fiecare etapa. Fiecare mufa mutata, in asa fel, incat sa se vada si culoarea cablurilor, eventual numarul mufei. Pentru referinta, in caz ca nu-ti iese ceva. (Gasesti toate detaliile in RAVE)
    - La partea de lacatuserie, trebuie totul masurat cu precizie, fa sabloane, ca sa decupezi si sa tai/sudezi pe partea cealalta fix unde trebuie, altfel nu mai poti monta bordul la loc. Conteaza si estetica, nu?

Daca s-a lucrat bine, la final vor ramane doar urmatoarele semne care vor "trada" mutarea volanului:
    - izolatia de pe peretele de foc cu urme de modificari
    - yala pe partea dreapta
    - covorul - sub pedala de ambreiaj este un inaltator de polistirena si o suprafata de plastic "antiuzura" (eu am scos polistirena de acolo)
    - scaunul din dreapta cu reglaj lombar
    - la facelift - butoanele macaralei electruce inversate pe consola de pe usa stg.

Fiind o munca de anvergura, nu se poate face totul intr-o zi, si sa ai si calitate. Daca duci masina la un service "de profil", ar fi bine de discutat cu ei punctual tot ce am scris mai sus. Indiferent de cine si cat de migalos iti face treaba (sau chiar tu), probabilitatea sa ai probleme ulterioare de pe urma modificarii este foarte mare. De la mici si suparatoare probleme de electricitate pana la cele mecanice. Orice compromis pe partea mecanica poate avea urmari fatale (directie, frane, etc)! Daca te apuci sa-ti modifici masina, sa fii constient de toate acestea. Dupa finalizarea lucrarii, ar fi de preferat sa mergi cu masina la un alt mecanic sa o verifice si ei.

Sa aveti spor!
    Salut cateva detalii despre mutat firul care trimite catre ECU semnalul de avertizare "faruri aprinse" cand deschizi usa, ca sa auzi acel semnal sonor si sa nu uiti farurile aprinse ,poti sa-mi dai te rog.
    Multumesc.

Moderator Land Rover
    Data Inscriere
    Apr 2008
    Varsta
    51
    Masina

Citat Postat original de ionutchiper28 Vizualizare Mesaj
    Salut cateva detalii despre mutat firul care trimite catre ECU semnalul de avertizare "faruri aprinse" cand deschizi usa, ca sa auzi acel semnal sonor si sa nu uiti farurile aprinse ,poti sa-mi dai te rog.
    Multumesc.
    Vezi ce scrie cu rosu in postarea asta https://forum.club4x4.ro/showthread....-de-land-rover si dupa aia cand stim si noi datele masinii mai vorbim ca pot exista diferente in scheme in functie de anul de fabricatie.

Discutii Similare

1. Schimbare volan dreapta-stanga HDJ 80 ?
    By BABONE in forum Landcruiser J8
    Raspunsuri: 9
    :: 11th January 2012, 00:19
  2. schimbare volan dreapta-stanga
    By Tinelos in forum L200
    Raspunsuri: 2
    :: 2nd February 2011, 01:45
  3. Schimbare volan dreapta-stanga Nissan Y60
    By claudiu mar in forum Patrol Y60
    Raspunsuri: 5
    :: 14th January 2011, 21:37
  4. Schimbare volan dreapta-stanga la un LC100