GTC Auto Shop
Pagina 21 din 25 PrimulPrimul ... 11141516171819202122232425 UltimaUltima
Afisez rezultatele 201 la 210 din 250

Data Inscriere
    Jan 2018
    Masina
    Freelander 1 Td4, 2003, 5 usi, cutie manuala

Implicit Re: schimbare volan dreapta-stanga freelander

Aveti dreptate. Tocmai de aceea am citit si rascitit cam tot ceea ce am gasit referitor la subiect. Sunt extrem de tipicar in ceea ce fac si de aceea mereu am preferat sa mai dau un ban in plus dar sa cumpar ceea ce trebuie. Am urmarit lista de piese necesare de pe forum si le-am bifat pe toate mai putin manerul de deschidere usa. Nu cred ca este absolut necesar....Cea mai mare dilema o am asupra instalatiei electrice. Nu gasesc de cumparat si nici nu as stii daca a avut sau nu probleme pe masina de pe care provine. Eu pe a mea nu am nici o eroare in bord si totul functioneaza (inca...) si asa as vrea sa si ramana. Intrebarea mea este daca instalatia intra in masina prin stanga si se duce pe sub bord pana in dreapta unde este cutia cu sigurante aceasta trebuie prelungita sau scurtata la mutarea sigurantelor pe stanga?? Am vazut intr-o postare o referire la acest lucru dar nu foarte clara. De asemenea in masina mai intra cabluri atat prin stanga cat si prin dreapta pe la colturi. Acestea pot sa ramana neatinse si separate din instalatia interioara la mutarea sigurantelor sau si astea se "macelaresc"?? Dileme...

Data Inscriere
    Jan 2018
    Masina

Buna seara
    Stie cineva denumirea service-ului de la Craiova care efectueaza modificarea volanului. Caut pe site-ul Rar-ului service-uri autorizate sa faca modificari constructive si nu gasesc mai nimic in Dolj. Eram curios daca hartia pe care o furnizeaza are vreo valoare reala.
    Multumesc

Administrator
    Data Inscriere
    Oct 2008
    Varsta
    48
    Masina
    Toyota LC KZJ 78

Despre cei din Craiova care fac o astfel de modificare am citit, aici, pe forum, lucruri care nu sunau tocmai bine....
    Nu mai stiu nici despre ce masina era vorba, dar daca gasesc, iti arat.

To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.
    &
    To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

Data Inscriere
    Jan 2018
    Masina

Nici nu-mi trece prin cap sa ajung cu masina pe acolo. Ma interesa sa cumpar doar hartia de la ei si modificarea sa o fac eu la primavara. Sunt in situatia in care saptamana viitoare am programare la RAR si mi s-a spus foarte clar ca in CIV se mentioneaza post conducere pe partea dreapta. Acum nu am posibilitatea sa fac modificarea asa ca ma zbat intre idei care mai de care ce sa fac ca sa iasa bine. As putea sa mai astept 2-3 luni dar nu voi mai avea numere ca sa circul si ma gandesc ce taxa mai scot guvernantii pana atunci. Deci cum o dau nu e bine. Apropos, daca cineva are o solutie salvatoare pentru dilema in care ma aflu fac cinste!

Administrator
    Data Inscriere
    Oct 2008
    Varsta
    48
    Masina
    Toyota LC KZJ 78

Citat Postat original de SDT Vizualizare Mesaj
    ....... Deci cum o dau nu e bine. Apropos, daca cineva are o solutie salvatoare pentru dilema in care ma aflu fac cinste!
    Vinde-o pe asta si ia-ti una cu volan pe stanga....
    Numai cand povestesti ce vrei sa faci si ma ia durerea de cap !

Sau cumpara-ti o oglinda din asta :
    https://www.okazii.ro/oglinda-perisc...-rhd-a44731658

&

Data Inscriere
    Jan 2018
    Masina

Si asta ar fi o varianta de luat in calcul dar sa spunem ca nu este prima optiune.

Administrator
    Data Inscriere
    Oct 2008
    Varsta
    48
    Masina
    Toyota LC KZJ 78

Si asta ar fi o varianta de luat in calcul dar sa spunem ca nu este prima optiune.
    Inca n-ai citit suficient de mult pe forum, eventual si la alte marci, ca sa vezi ca schimbarea volanului este o operatiune care, pana la capat, nu merita din niciun punct de vedere : calitatea executiei (mai mult ca sigur ca nu vei gasi un mecanic priceput ca sa-ti faca lucrarea sau daca vei gasi, te va ingenunchea pretul manoperei...aaaa, mecanici d-astia cu gura mare care fac orice, gasesti pe toate gardurile, dar la final tu vei plange.....), piesele necesare (practic, ai nevoie de o masina donatoare), timp (toata lucrarea cap-coada va dura ceva timp pentru ca, stii bine, toti mecanicii mai au si alte lucrari deja programate) si, nu in ultimul rand, banii.
    Daca vei avea rabdare sa pui cu de-amanuntul toate costurile vei vedea ca din cei vei lua din vinderea masinii actuale plus cat ai nevoie ca sa faci schimbarea, vei iesi la pretul unei masini bune cu volan pe stanga.

Succes !

&

Data Inscriere
    Jan 2015
    Varsta
    41
    Masina
    vitara 1,6L automata / toyota rav 4

Subscriu la ceea ce te sfatuieste Astral.
    Oricum nu am inteles niciodata de as cumpara o masina cu volan pe dreapta, dupa care sa il mut pe stanga...indiferent de costul de achizitie al masinii...pur si simplu nu merita. Poate s-ar justifica la o masina clasica...de colectie daca vrei sa o revinzi si sa ai mai multi potentiali cumparatori...decat daca ar ramane cu volanul pe dreapta.
    Mutarea volanului de pe dreapta pe stanga = timp pierdut, bani cheltuiti, nervi si posibilitatea ... foarte mare ...a unui esec.
    Despre lucrarile baietilor de la Craiova am auzit " numai de bine "...a se citi "prost facute"
    Multa bafta in luarea unei decizii corecte.
    Last edited by Astral; 13th January 2018 at 17:39.
    vitara - an 1995 - motor1.6L - 16V cutie automata - de padure
    toyoya rav 4 - an 2005 - motor d4d - cutie manuala - de strada
    SE FURA IN DRACI....DAR NIMIC NU LIPSESTE...TOTUL SE FACE REPEDE...DAR NIMIC NU-I GATA

Data Inscriere
    Sep 2017
    Varsta
    40
    Masina
    LR '05 Td4

Salut.Citeste ce am scris concret in legatura cu costurile, aventurile si inmatricularea unei masini modificate.Pt modelul tau, 2003,operatiunea este cu 100E mai ieftina si scapi de comenzile geamurilor dar tot vei ajunge la cer.Eu am dat 2700 si am ajuns la 4000, peste care am mai bagat 6-700 in revizii, reparatii si imbunatatiri, dar astea nu se pun pt ca sunt inerente mai mult sau mai putin , la o masina sh si depind de cum decide fiecare ca-si doreste starea de functionare a masinii.In ceea ce priveste eventualele reclamatii dupa lucrare, cei de la Craiova sunt acoperiti, pt ca pe hartia pe care o dau la sfarsit, este specificat ca "operatia" a fost efectuata cu piesele clientului sau/si piese sh.Succes.
    Last edited by Bogdan V.; 21st January 2018 at 10:28.
    Land Rover Freelander 2005 Td4

Data Inscriere
    Jan 2018
    Masina

Multumesc pentru sfaturi. Departe de mine gandul de a intra in vreo polemica pro/contra schimbare volan. Mi-as fi dorit ceva sfaturi de la cei care au facut efectiv aceasta operatie, ei insisi sau au asistat la transformare. Vis-a-vis de costuri sunt convins ca nu merita, strict matematic, asezate pe hartie. Dar daca masina a fost achizitionata la un pret bun, piesele pentru transformare asisderea si se impaca si dorinta de a mai surubarii ceva in timpul liber cred ca ar putea sa "dea cu plus". Ma uit pe strada si din zece Freelandere cred ca mai mult de jumatate sunt transformate. Se vede imediat dupa "clanta" usii....Si merg! Si probabil ca sunt facute mare parte la Craiova. Eu de ce nu as fi in stare sa fac o treaba calitativ superioara?! Este mai mult un challange personal nu doar incercarea de a iesi mai ieftin. Zilele aceste inscriu masina in circulatie in starea actuala iar pana la primavara mai am timp sa cuget. Piesele necesare asteapta cuminti in magazie. Multumesc!

Discutii Similare

1. Schimbare volan dreapta-stanga HDJ 80 ?
    By BABONE in forum Landcruiser J8
    Raspunsuri: 9
    :: 11th January 2012, 00:19
  2. schimbare volan dreapta-stanga
    By Tinelos in forum L200
    Raspunsuri: 2
    :: 2nd February 2011, 01:45
  3. Schimbare volan dreapta-stanga Nissan Y60
    By claudiu mar in forum Patrol Y60
    Raspunsuri: 5
    :: 14th January 2011, 21:37
  4. Schimbare volan dreapta-stanga la un LC100