Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Doua aro M461


sorin_u

Postări Recomandate

Re: Doua aro M461

 

Proiectul este demn de toata stima iar postarile foarte precise si la obiect!

respectele mele depline.

Cand m-am trezit azi dimineata,mi-am dat seama ca sunt mai batran cu o zi!-nu e nimic,voi compensa prin comportamentul meu copilaresc:j... MASINI: Toyota Rav4 d-cat,Aro M461 '71 l27d,Jeep cherokee '94 4 l high output
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 91
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Doua aro M461

 

Salutare

 

Ma poti ajuta si pe mine cu informatii in legatura cu vopseaua RAL 6014, un site de unde ai luat. Vreau sa dau pe Vitara mea.

 

Multumesc mult

 

sal. culorile RAl sint toate lucioase. incearca paritatea codului ral 6014 cu ,codul international 'sap' sau 'interpon'

si poate gasesti mai usor un site care vinde culoarea. normal kg de bicomponenta la calculator dupa cod e in jur de 15euro/kg .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...
  • 1 lună mai târziu...
  • 1 an mai târziu...
  • 4 luni mai târziu...

Re: Doua aro M461

 

Sa va prezint noutatile de anul acesta:

 

Am instalat un cort (adapost) pentru masini care imi va permite sa surubaresc ferit de soare sau ploaie si am montat pe M cauciucurile si jantele care asteptau printr-o magazine de trei ani.

 

Cauciucurile sunt Hankook DynaPro MT 31x11,5x15, montate pe jante Mangels 10Jx15, cu flanse de 3,5 cm pentru ca atingeau jantele in capetele de bara.IMG2193.thumb.jpg.c2c61e407f8c56ca54c269fb783539a7.jpgIMG2194.thumb.jpg.de55f60d1d253b0256dda99c582a863c.jpgIMG2199.thumb.jpg.ec0e5b033d8aa6405df0b8eccf8c301f.jpgIMG2205.thumb.jpg.37c197e57835459445e8cecf6d78ff2b.jpgIMG2329.thumb.jpg.5a0d13885b61daa20959869b0c82b14f.jpgIMG2332.thumb.jpg.8337033d66b0e7b82f4b896591a8a296.jpgIMG2335.thumb.jpg.99dead02dc712d56863a0715d65c5c37.jpgIMG2336.thumb.jpg.f3532284ad53ae53472fb74373eabb40.jpgIMG2338.thumb.jpg.c2fdec096f79a3f0da1219d5bf3055e4.jpgIMG2343.thumb.jpg.b155ec5bfadc8c33cf4f8b831489530b.jpg

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Doua aro M461

 

Unul dintre cele mai frumoase M-uri, văzute de mine, modificat cu mult bun gust, o mașină cu o personalitate distinctă, aparte. Când îmi doream un M461 pentru, cam așa mi-l închipuiam și mi-aș fi dorit să-l fac. Sincere felicitări! :h5

All-Wheel Drive - it`s all we'll drive! lllllll
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...
  • 1 lună mai târziu...
  • 3 ani mai târziu...

Re: Doua aro M461

 

Buna seara,

 

Felicitari pentru masina!

 

Din pacate as vrea sa fac si eu conversia la discuri pe spate pentru o punte de 244 dar nu vad fotografiile de la inceputul acestei discutii.

 

Ma poate ajuta cineva.

 

Multumesc mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Doua aro M461

 

Topicul a fost deschis in 2010, dupa cum vezi.

Din pacate, de atunci s-au mai pierdut ceva fotografii si informatii.

Pe vremea aceea forumul rula pe alta platforma, iar la transferul pe platforma noua s-au pierdut ceva fotografii.

Sfatul meu e sa deschizi un topic cu masina ta si intrebi acolo. Sigur se vor gasi impatimiti de M-uri care sa te sfatuiasca

"Sunt mai multi cei care capituleaza, decit cei care esueaza." Henry Ford
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Doua aro M461

 

Buna seara,

 

@MihaiK si @albinaru: Cortul este marca "Shelterlogic" cred ca este ceva american sau canadian. Structura este destul de solida, in schimb invelisul crapa in bataia soarelui (la mine a crapat pe coama dupa 3 ani si am acoperit cu alta prelata). Pe timp de iarna, greutatea zapezii incovoaie destul de mult invelisul intre coastele structurii, necesitand curatarea dupa asezarea unui strat de 10-15 cm. Se poate pune niste OSB pe coastele cortului, intre coaste si invelis, ca un acoperis, pentru a scapa de stresul zapezii depuse in straturi mai mari. In concluzie, este un adapost cam "provizoriu". De cumparat, l-am cumparat de nou de la un tip care muncea in Austria. Acum se gasesc si pe OLX dar pretul este marisor (cautare pe OLX "Garaj auto XL demontabil" - 2659 lei).

 

@alexasig: Nu am facut conversie la discuri pe spate, dar conform informatiilor stranse este nevoie de discuri simple, neventilate, de Suzuki Vitara, etrieri spate de VW Golf (3 sau 4) si doua flanse relativ simple care sa prinda suporturile de etrieri pe punte.

 

In ceea ce priveste pozele care au disparut, voi lua legatura cu aministratorii sa vad daca exista posibilitatea de a le reinsera in posturi.

 

O seara buna,

Sorin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Doua aro M461

 

Multumesc !

Avand in vedere experienta pe care am dobandit-o in constructia unui solar de 4x10 m, la formidabilul pret de 1100 lei, fara sa pun la socotela munca mea, cred sunt in avantaj.

 

Problema este ca la un interval relativ scurt de timp trebuie sa schimbam invelitoarea.La solar costa aproape 400 lei si tine cu garantie trei ani. Daca nu trece vreo tornada prin preajma...

Fericirea este simpla ... depinde cat de simplu poti sa fi!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Doua aro M461

 

Buna seara,

 

@MihaiK si @albinaru: Cortul este marca "Shelterlogic" cred ca este ceva american sau canadian. Structura este destul de solida, in schimb invelisul crapa in bataia soarelui (la mine a crapat pe coama dupa 3 ani si am acoperit cu alta prelata). Pe timp de iarna, greutatea zapezii incovoaie destul de mult invelisul intre coastele structurii, necesitand curatarea dupa asezarea unui strat de 10-15 cm. Se poate pune niste OSB pe coastele cortului, intre coaste si invelis, ca un acoperis, pentru a scapa de stresul zapezii depuse in straturi mai mari. In concluzie, este un adapost cam "provizoriu". De cumparat, l-am cumparat de nou de la un tip care muncea in Austria. Acum se gasesc si pe OLX dar pretul este marisor (cautare pe OLX "Garaj auto XL demontabil" - 2659 lei).

 

@alexasig: Nu am facut conversie la discuri pe spate, dar conform informatiilor stranse este nevoie de discuri simple, neventilate, de Suzuki Vitara, etrieri spate de VW Golf (3 sau 4) si doua flanse relativ simple care sa prinda suporturile de etrieri pe punte.

 

In ceea ce priveste pozele care au disparut, voi lua legatura cu aministratorii sa vad daca exista posibilitatea de a le reinsera in posturi.

 

O seara buna,

Sorin

 

 

Salut,

 

Am facut ceva sapaturi pe dimensiuni de discuri compatibile si am ajuns la discuri de Lada Niva la care am sa adaptez etrieri de Peugeot Expert 1999-2007, au acelas diametru exterior al discului si o sa se incadreze bine placutele + flansa de care nu scap ...

 

Multumesc mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare