Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Bara Tip ARB pt Nissan Terrano 2 ?


dany_let

Postări Recomandate

Maine ma duc sa mi fac bara de tip arb la un mester, care pare destul de iscusit , ma costa putin , si am vazut ceva lucrari facute de el .

 

ce sfaturi imi puteti da , de care sa tin cont , ca eu am mai facut tampenii la viata mea crezand ca le stiu eu pe toate .

 

 

masina este Nissan Terrano 2 . :tk:2dr

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bara Tip ARB

 

Buna ziua !

 

 

Frumos ar fi daca ai avea cu tine poze cu diverse variante de bari care ti-ar placea, ca sa aiba meseriasul de unde sa se inspire.

 

Deasemenea, acum e momentul sa se conceapa si construiasca placa suport troliu, daca se doreste acest lucru, si abia apoi croita bara dupa ce e si troliul montat.

 

Odata bara originala demontata, se pot face eventuale ranforsari la lonjeroane, in partea lor din fata. Se poate cauta/gasi un potential punct de ancorare, unde sa se monteze ochetii de tractiune, daca nu se doreste trecerea prin bara a suportului de ochet.

 

In functie de viitoarele potentiale overfendere, trebuie luata in considerare o lejera reconfigurare a capetelor stanga/dreapta ale barii, pentru un look corespunzator si unghiuri mai bune de atac.

 

 

Stima,

 

 

Dragos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bara Tip ARB pt Nissan Terrano 2 ?

 

http://img510.imageshack.us/img510/9031/14861314251836801831550.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

http://img253.imageshack.us/img253/615/73694142518344017715505.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

http://img135.imageshack.us/img135/2429/73604142628082761115505.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

http://img828.imageshack.us/img828/4857/76152142627962758115505.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

bara mea mai contine si un scut care nu este montat inca , si totul a costat 950 RON , parerea mea este ca e cel mai bun pret din Buc....

 

 

cel putin eu nu am gasit mai ieftin , super calitate , garantez ptr ei ,f seriosi , oricine are nevoie le pot da nr de tel .

 

 

pretul este in functie de cat de complicata e lucrarea.

Editat de dany_let
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bara Tip ARB pt Nissan Terrano 2 ?

 

E ranforsata in interior cu nervuri si capace , sau e tip cochilie ?

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bara Tip ARB pt Nissan Terrano 2 ?

 

Estetic lucrarea arata bine (mai putin chestia aia de pe centru) ... Si pretul e indiscutabil foarte bun. Dar nu am vazut in nici o imagine elementele de ranforsare ...

 

TIPS: Sableaz-o daca poti si vopseste-o electrostatic ... :wink:

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bara Tip ARB pt Nissan Terrano 2 ?

 

arata foarte bine si cum zice si Yonutz....chestia de pe ea nu arata bine, macar daca era mai lata sa fie intre faruri si grila, asa nu prea arata brici...

Off-Road in Waldland

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bara Tip ARB pt Nissan Terrano 2 ?

 

Pe mine nu ma deranjeaza atat de tare ,cand o s fie si proiectoarele o sa fie mai ok , oricum la cat a costat eu consider ca am facut o afacere. baietii astia lucreaza f f f ff bine si la prturi supe rezonabile ...in conditia in care ei nu lucreaza auto ...:x

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bara Tip ARB pt Nissan Terrano 2 ?

 

Pai :wink: daca tot ii lauzi atata :grin: da-ne si nou numarul de telefon si zona in care ii gasim... :x

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 ani mai târziu...

Re: Bara Tip ARB pt Nissan Terrano 2 ?

 

Nu mai avea rost un topic nou asa ca intreb aici, poate cineva sa ma ajute cu ceva schite, poze mai detaliate ale unei bari HD pt Terrano 2? Am pe cineva care mi-ar face lucrarea la un pret rezonabil dar trebuie sa-i dau proiectul, sigur sa cuprinda si partea cu placa troliului, orice sfat este binevenit

Mercedes G Wolf 461 300GD

Nissan Terrano II R20 2.7 TDi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Bara Tip ARB pt Nissan Terrano 2 ?

 

Cat timp le-a luat?

 

amu ai sa postezi pe toate topicurile de pe forum care au legatura cu Terrano? sau vrei sa faci numar mare de postari fara sa spui nimic interesant? totusi care-i treaba?

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bara Tip ARB pt Nissan Terrano 2 ?

 

Imi cer scuze daca am deranjat cu ceva,dar ma interesa timpul de executie al unei bari metalice pentru terrano,pentru ca asta mi-e masina.Vreau doar sa ma intersez daca merita sa investesc in ea sau sa renunt.Inca odata imi cer scuze pentru deranj.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bara Tip ARB pt Nissan Terrano 2 ?

 

Imi cer scuze daca am deranjat cu ceva,dar ma interesa timpul de executie al unei bari metalice pentru terrano,pentru ca asta mi-e masina.Vreau doar sa ma intersez daca merita sa investesc in ea sau sa renunt.Inca odata imi cer scuze pentru deranj.

 

Eu cred ca pretul si calitatea sunt indicii mai importante decat timpul de executie.

La Terrano nu e simplu de facut iar daca vrei calitate nu trebuie grabit meseriasul. :grin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 ani mai târziu...

Re: Bara Tip ARB pt Nissan Terrano 2 ?

 

buna,

 

pentru ca am suferit un accident, vreau sa imi montez si eu o bara de asta...si pe fata si pe spate, ca prima faza modificarilor aduse nissan-ului...

 

prin transilvania, cluj...stiti pe cineva?

 

am incercat sa vad pozele...din pacate topic-ul e prea vechi...

 

putin ajutor cu niste poze...sau schite?

Editat de Cneazu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bara Tip ARB pt Nissan Terrano 2 ?

 

Sper sa nu ma repet fata de alt topic...

 

In cazul accidentelor usoare e clar ca ajuta insa daca e o situatie mai neplacuta gen pieton sau viteza mai mare la impact, posibil sa dauneze mai tare o bara metalica.

 

Anul trecut, in timp ce asteptam la semafor, ne-a lovit o proasta in spate cu peste 100 km/h, eu fiind a doua masina din carambol .

Impactul din spate a fost in carligul de remorca (carlig teapan de 5,3 tone omologat in carte).

Nu stiu cat a contat sau nu dar lovitura in acel carlig a strambat sasiul cam 25-30 de grade spre dreapta si vreo 20 cm in jos.

 

Pana la urma si bara metalica standard sau custom probabil ca protejeaza sau distruge mai rau, in functie de dinamica accidentului sau de situatie.

Editat de pantzerrow

Azi refuzi sa participi la viata publica.

Maine vei ajunge sa fi condus de inferiorii tai !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bara Tip ARB pt Nissan Terrano 2 ?

 

... oricum se deforma sasiul , poate se deforma ( si ) caroseria mai mult ... deci cam tot aia e ..., masina tot stramba ajungea ...

 

... barele matalice greu deformabile ajuta la protectia caroseriei dar numai la impacturi relativ mici , un copacel , un animal , vegetatie arborescenrta etc ... nu rupi bara de plastic scumpa , nu gasesti oaia in spatele radiatorului , cam d-astea ... mai ridici cu hiliftul , te mai rezemi in ceva la padure sa n-o iei la vale .... nu si la un impact cu o alta masina , oricat ar fi de usoara tot stramba ceva si la un sasiu greu . Exceptie face situatia in care masinile sunt mult diferite ca greutate si inaltime . Caz concret - un Focus s-a bagat sub Patrol LWB , din spate . Toata fata la Focus era muci , incusiv usile si parbrizul , Patrolul a avut rotile spate ridicate de pe asfalt ( masina mea are quarter -chop extins si completat cu bara spate custom , una hotarata care a suportat fara probleme impactul pe la 30-40 kmh ), soferita a recunoscut ca nu era atenta cand am oprit la statia de tramvai si a tot mers inainte . A venit Politia etc ... , dupa constatarile de rigoare doar am cuplat fata si m-am coborat de pe ce mai ramasese din botul de la Focus . Am mers la service sa constatam eventualele daune , s-a masurat si rasmasurat , nimic stramb la sasiu sau caroserie , n-am avut nici o dauna . La partea fata e tot o bara cam prea HD, la o franare pe gheata am lovit un Logan in spate cam tot pe la 30-40 sau poate mai mult ( ce mai ramasese din 75 kmh , dupa o franare partial inutila tip saniuta de 30 m , pe o lapovita crunta ) . Loganul a avut capota spate rau infundata ,s-a auzit un zgomot de butoi de tabla care se turteste , ma asteptam ca impactul sa fie mult mai violent dar de fapt abia l-am simtit , desi am vazut clar cum l-am impins , nu prea violent dar l-am impins bine , impactul n-a fost chiar violent pentru ca si Loganul mergea cu 10 kmh . Inca o data , s-a masurat si remasurat si e in regula , aveam numai putine urme de vopsea alba pe fanta cu role de la troliu ( astfel incat s-a pus problema daca intradevar masinile erau cele implicate cu adevarat si nu e un aranjament ) .

 

E foarte probabil ca la un impact mai puternic o bara HD sa nu mai conteze prea mult si chiar si la masina grea cu sasiu , singurul detaliu sigur fiind inertia mare daca si greutatea e mare ) . Masina grea se va deforma si ea , nu e facuta sa reziste la un corp de 800 kg care loveste partial amortizat ( prin deformare ) la 60 kmh . Cat si cum , depinde de situatie .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare