Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Ce soft de navigatie (off-road) se poate instala pe Android?


Max

Postări Recomandate

Re: Ce soft de navigatie (off-road) se poate instala pe Android?

 

Open Street Maps (OSMAnd+) cel cu bani. Costa 6 lei parca. Merge si fara net. Dupe ce-l instalezi descarci ce harti vrei. L-am folosit si in afara tarii, chiar si pe alte continente. E ok.

Reality bites! :shrk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 65
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Ce soft de navigatie (off-road) se poate instala pe Android?

 

Vad ca de vreo patru anisori nu a mai sters nimeni praful pe aici...Actual, ce softuri pot rula pe android 6.0 respectiv pe un J5?

Va raman recunoscator.

 

SOVIET MILITARY MAPS, costă cca. 50 lei are incluse multe hărți și mege offline. Varianta free ne merge decât dacă ai internet. Merită încercată varianta gratuită, iar dacă e placul tău, se poate și plăti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ce soft de navigatie (off-road) se poate instala pe Android?

 

Pentru asfalt si internet = Waze

Pentru restul folosesc Maps.me cu harti offline actualizate si posibilitatea de incarcare trackuri. Fara indrumari vocale.

S. Maugham: „Psihologia proletarului este următoarea: cu cei mari este slugarnic, celor mici li se pişă în cap.“
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ce soft de navigatie (off-road) se poate instala pe Android?

 

Mi-am instalat Orux, deocamdata sunt in teste...

 

E bun. In rest depinde de sensibilitatea receptorului gps si de tipul/actualizarea hartilor folosite.

Succes!

Sa cunosti, sa vrei - vei putea face !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ce soft de navigatie (off-road) se poate instala pe Android?

 

Initial am in ercat Locus map free, apoi am pletit nitel si am trecut la versiunea "pro".

Am incercat si Orux map dar mie imi place mai mult Locus Map Pro. Am in el incarcate pana acum peste 70 track-uri (descarcate multe de pe net).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ce soft de navigatie (off-road) se poate instala pe Android?

 

Merci ! Ce harti pot incarca si, de unde?

 

Sunt multe posibilitati, numai timp sa ai sa te documentezi si sa experimentezi. Eu folosesc, in principal, hartile de aici, care, se zice ca sunt actualizate periodic. M-am convins de contrar duminica trecuta. Ploile isi au calendarul propriu.

http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe

 

Mai multe detalii gasesti si aici:

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?66166-Harti-pe-mobil/page5

Editat de ctinu
Sa cunosti, sa vrei - vei putea face !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Re: Ce soft de navigatie (off-road) se poate instala pe Android?

 

De cand a aparut Google Ways, folosesc exclusiv aplicatia asta.

___________________________________________________

 

Reclama neautorizata ! Drum bun!

 

Ne poti furniza mai multe detalii despre Google Ways? N-o gasesc nici pe Android nici pe iOS

Va salut !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ce soft de navigatie (off-road) se poate instala pe Android?

 

Ne poti furniza mai multe detalii despre Google Ways? N-o gasesc nici pe Android nici pe iOS

 

Nu mai poate... e banata!:oc

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ce soft de navigatie (off-road) se poate instala pe Android?

 

Ne poti furniza mai multe detalii despre Google Ways? N-o gasesc nici pe Android nici pe iOS

 

Si nici cu google nu vei gasi nimic pentru ca, fie e vorba de "waze", similar in pronuntie cu "ways", iar aplicatia Waze este tot un produs Google, fie e vorba de MyTracks si care tot pe Google Maps ruleaza....:h5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ce soft de navigatie (off-road) se poate instala pe Android?

 

Sa inteleg ca a fost banata ca a facut reclama la o aplicatie la care s-a sters numele, nu la Google Ways?

Cam asa se intelege, adica reclama la google ways, daca citesti pe repede inainte?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ce soft de navigatie (off-road) se poate instala pe Android?

 

Sa inteleg ca a fost banata ca a facut reclama la o aplicatie la care s-a sters numele, nu la Google Ways?

Cam asa se intelege, adica reclama la google ways, daca citesti pe repede inainte?

 

Nu, reclama era pentru o firma de softuri care nu avea legatura cu nimic din ce se discuta pe forumul nostru si care reclama i-a fost stearsa din toate cele...4 postari de forumul nostru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ce soft de navigatie (off-road) se poate instala pe Android?

 

Eu pe Android folosesc Galileo Pro si un pic de Ozi Explorer insa nimic nu mi se pare mai fain ca o tableta Windows x86 ieftina cu SAS.Планета pe ea. Softul asta este extraordinar!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ce soft de navigatie (off-road) se poate instala pe Android?

 

Galileo Pro folosesc si eu de vreo doi ani, si mi se pare un compromis foarte bun. Pentru ca cei mai multi dintre noi nu stiu ce pot cere de la o aplicatie de navigatie, multumindu-se intr-un final cu Google Maps sub pretextul ca le este de ajuns, voi incerca sa prezint succint capabilitatile acestei aplicatii.

 

1. Aplicatia permite descarcarea unor harti vectoriale, destul de bine detaliate, in genul hartilor Garmin. Nu stiu de unde are rusul (cel care a dezvoltat aplicatia) aceste harti vectoriale, trebuie sa va spun insa ca harta Romaniei este foarte bine pusa la punct, exceptand poate unele denumiri de localitati (ex. Doggle Smally in loc de Cainenii Mici :ha:) si ocupa in jur de 100MB.

IMG_0765.PNG.4b0268db522d87f172af7451bf11ef25.PNG IMG_0766.PNG.37d25d54d7c46b98300fefcde9306e30.PNG IMG_0767.PNG.15f9736bbab4bf2333d07b19d808f51c.PNG

 

2. O alta capabilitate importanta a aplicatiei este aceea de a permite incarcarea unor harti topografice (ex. harta romaniei) formatul necesar fiind cunoscut de MOBAC. Hartile topografice marturisesc ca se misca foarte bine, fara lag sau probleme de randare... sper ca am folosit termenul corect :grin: Un alt mare plus este usuruinta de a comuta intre o harta si alta (de ex. intre harta vectoriala si diverse alte harti topografice). Credeti-ma ca am intalnit aplicatii cu pretentii si la costuri mult mai mari decat Galileo in care aceasta operatiune reprezenta o mare provocare. Hartile topografice se incarca foarte usor in aplicatie (cel putin pe dispozitivele iOS).

IMG_0768.PNG.d30a037b685eb05268ef1c874613678d.PNG IMG_0769.PNG.b5cd28fc4212c381a20510af15897b93.PNG IMG_0770.PNG.a2d56e59520cff51bff651d24712cf7e.PNG

 

3. Da, poate lucra offline (adica n-are nevoie de 3G), inregistreaza track-ul parcurs si are 3 moduri de orientare a hartii, respectiv pe directia de mers, pe Nord sau custom. Chiar daca acestea sunt considerate functionalitati standard in majoritatea aplicatiilor de navigatie, incepatorii trebuie sa inteleaga ca aplicatii ca Google Maps le contin partial sau chiar de loc. Pe harti puteti efectua estimari de distanta insa doar in linie dreapta, suficient pentru a va face o idee despre cat ati mai avea de mers dintr-un punct in altul.

 

4. Puteti incarca track-urile voastre in aplicatie, iar partea buna este ca recunoaste si importa foarte usor trackurile kml (realizate in Google Earth) pastrand caracteristicile acestora, respectiv culori si detalii. Dureaza insa un pic pana cand va veti obisnui cu modul de aranjare al acestora, intrucat aplicatia nu permite dispunerea arborescenta (sau n-am descoperit eu inca acest lucru inca). Trackurile pot fi importate din cloud (am testat DropBox, GoogleDrive si OneDrive) dar si din mesaje e-mail daca v-au fost transmise ca atasament. Similar, puteti transmite foarte usor track-urile voastre prin email sau sa le salvati in cloud, insa formatul kml nu mi s-a parut unul foarte reusit asa ca recomand folosirea formatului gpx pentru export. Aplicatia nu permite crearea sau editarea de track-uri direct pe dispozitiv, insa foarte rar am simtit nevoia unei astfel de optiuni.

LE: In schimb crearea de POI-uri nu numai ca este posibila dar este si facila. Daca la unele aplicatii crearea unui POI presupunea scrierea obligatorie a unui nume, sarcina nu foarte usoara in timpul sofatului pe coclauri, Galileo iti da voie sa creezi POI din doar doua clickuri. Poti reveni mai tarziu asupra POIurilor respective, atribuindu-le nume, descriere si eventual o iconita mai sugestiva.

IMG_0771.PNG.28c502e89958f21148074d196df6b223.PNG IMG_0772.PNG.0ed67b29d31a2807aed0aaae343bdc95.PNG

 

5. Sincronizarea colectiei de trackuri mi se pare un alt lucru bun. Practic, va puteti configura aplicatia astfel incat colectiile voastre de trackuri sa fie sincronizate in timp real pe toate dispozitivele. Astfel nu trebuie sa-mi fac griji atunci cand plec cu tableta sau telefonul la offroad fiindca voi avea toate trackurile pe ambele. Cred ca defapt trackurile sunt tinute intr-un cloud undeva inclusiv cu scopul de backup. Ti-ai schimbat telefonul iar in momentul in care ti-ai configurat aplicatia track-urile iti apar automat pe el. Cat de misto!

 

Ce am mai vazut pe la alte aplicatii si mi-ar fi placut sa am si pe Galileo... dar nu am, ar fi:

- localizarea in echipa - adica sa pot crea un grup ai carui membri sa apara localizati pe harta (necesita conexiune 3G). Am intalnit aceasta functie la TwoNav insa nu am probat-o niciodata.

- posibilitatea de a urmari un track - adica aleg un Track si-i zic aplicatiei ca vreau sa-l parcurg. TwoNav stie sa faca acest lucru insa din pacate are probleme foarte mari cu unele functii de baza asa ca am renuntat sa o mai utilizez. La TwoNav cand ii dadeai sa urmareasca un track iti dadea alarma daca deviai de la traseu (cu un numar de metri stabiliti de tine) si-ti spunea cat mai ai de parcurs din traseu, informatii foarte utile de altfel.

 

Pentru alte informatii legate de Galileo sau TwoNav va stau la dispozitie oricand cu placere. Acestea sunt aplicatiile pe care le-am folosit cel mai mult si dintre care o recomand cu caldura pe prima.

 

Cele bune!

Editat de omoroka
  • Like 1

Va salut !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ce soft de navigatie (off-road) se poate instala pe Android?

 

Cand cantitatea e insotita de calitate nu poti spune decat "jos palaria".

Eu folosesc Orux Maps si sunt multumit de ce si cum face. Mi-as dori pt el niste harti mai detaliate si mai apropiate de specificul offroadului. Posibil sa existe, dar nu stiu eu sa le folosesc. :g

Sa cunosti, sa vrei - vei putea face !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare