GTC Auto Shop
Pagina 7 din 7 PrimulPrimul 1234567
Afisez rezultatele 61 la 67 din 67
    Super Moderator
    Data Inscriere
    Jun 2011
    Varsta
    55
    Masina
    LRD '91(motor BMW M51) - "Ursmobilu' "; Freelander 1 1.8 LHD manual 2002; Dacia Solenza - "de piata"

Implicit Re: Ce soft de navigatie (off-road) se poate instala pe Android?

Citat Postat original de omoroka Vizualizare Mesaj
    Ne poti furniza mai multe detalii despre Google Ways? N-o gasesc nici pe Android nici pe iOS
    Nu mai poate... e banata!
    It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER !
    To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

Administrator
    Data Inscriere
    Oct 2008
    Varsta
    49
    Masina
    Toyota LC KZJ 78

Citat Postat original de omoroka Vizualizare Mesaj
    Ne poti furniza mai multe detalii despre Google Ways? N-o gasesc nici pe Android nici pe iOS
    Si nici cu google nu vei gasi nimic pentru ca, fie e vorba de "waze", similar in pronuntie cu "ways", iar aplicatia Waze este tot un produs Google, fie e vorba de MyTracks si care tot pe Google Maps ruleaza....

&

Data Inscriere
    Oct 2017
    Varsta
    48
    Masina
    Disco '02 Auto

Sa inteleg ca a fost banata ca a facut reclama la o aplicatie la care s-a sters numele, nu la Google Ways?
    Cam asa se intelege, adica reclama la google ways, daca citesti pe repede inainte?

Administrator
    Data Inscriere
    Oct 2008
    Varsta
    49
    Masina
    Toyota LC KZJ 78

Citat Postat original de Floriin Vizualizare Mesaj
    Sa inteleg ca a fost banata ca a facut reclama la o aplicatie la care s-a sters numele, nu la Google Ways?
    Cam asa se intelege, adica reclama la google ways, daca citesti pe repede inainte?
    Nu, reclama era pentru o firma de softuri care nu avea legatura cu nimic din ce se discuta pe forumul nostru si care reclama i-a fost stearsa din toate cele...4 postari de forumul nostru.

&

Data Inscriere
    Nov 2010
    Varsta
    41
    Masina
    BMW E30+E38+LR Defender 300tdi

Eu pe Android folosesc Galileo Pro si un pic de Ozi Explorer insa nimic nu mi se pare mai fain ca o tableta Windows x86 ieftina cu SAS.Планета pe ea. Softul asta este extraordinar!

Data Inscriere
    Apr 2009
    Varsta
    47
    Masina
    Samurai & Jimny

Galileo Pro folosesc si eu de vreo doi ani, si mi se pare un compromis foarte bun. Pentru ca cei mai multi dintre noi nu stiu ce pot cere de la o aplicatie de navigatie, multumindu-se intr-un final cu Google Maps sub pretextul ca le este de ajuns, voi incerca sa prezint succint capabilitatile acestei aplicatii.

1. Aplicatia permite descarcarea unor harti vectoriale, destul de bine detaliate, in genul hartilor Garmin. Nu stiu de unde are rusul (cel care a dezvoltat aplicatia) aceste harti vectoriale, trebuie sa va spun insa ca harta Romaniei este foarte bine pusa la punct, exceptand poate unele denumiri de localitati (ex. Doggle Smally in loc de Cainenii Mici ) si ocupa in jur de 100MB.
    Click image for larger version. 

Name:	IMG_0765.PNG 
Views:	6 
Size:	110.8 KB 
ID:	291563 Click image for larger version. 

Name:	IMG_0766.PNG 
Views:	5 
Size:	47.9 KB 
ID:	291566 Click image for larger version. 

Name:	IMG_0767.PNG 
Views:	5 
Size:	42.6 KB 
ID:	291567

2. O alta capabilitate importanta a aplicatiei este aceea de a permite incarcarea unor harti topografice (ex. harta romaniei) formatul necesar fiind cunoscut de MOBAC. Hartile topografice marturisesc ca se misca foarte bine, fara lag sau probleme de randare... sper ca am folosit termenul corect Un alt mare plus este usuruinta de a comuta intre o harta si alta (de ex. intre harta vectoriala si diverse alte harti topografice). Credeti-ma ca am intalnit aplicatii cu pretentii si la costuri mult mai mari decat Galileo in care aceasta operatiune reprezenta o mare provocare. Hartile topografice se incarca foarte usor in aplicatie (cel putin pe dispozitivele iOS).

Name:	IMG_0768.PNG 
Views:	7 
Size:	625.1 KB 
ID:	291564 Click image for larger version. 

Name:	IMG_0769.PNG 
Views:	6 
Size:	689.3 KB 
ID:	291565 Click image for larger version. 

Name:	IMG_0770.PNG 
Views:	3 
Size:	692.6 KB 
ID:	291568

3. Da, poate lucra offline (adica n-are nevoie de 3G), inregistreaza track-ul parcurs si are 3 moduri de orientare a hartii, respectiv pe directia de mers, pe Nord sau custom. Chiar daca acestea sunt considerate functionalitati standard in majoritatea aplicatiilor de navigatie, incepatorii trebuie sa inteleaga ca aplicatii ca Google Maps le contin partial sau chiar de loc. Pe harti puteti efectua estimari de distanta insa doar in linie dreapta, suficient pentru a va face o idee despre cat ati mai avea de mers dintr-un punct in altul.

4. Puteti incarca track-urile voastre in aplicatie, iar partea buna este ca recunoaste si importa foarte usor trackurile kml (realizate in Google Earth) pastrand caracteristicile acestora, respectiv culori si detalii. Dureaza insa un pic pana cand va veti obisnui cu modul de aranjare al acestora, intrucat aplicatia nu permite dispunerea arborescenta (sau n-am descoperit eu inca acest lucru inca). Trackurile pot fi importate din cloud (am testat DropBox, GoogleDrive si OneDrive) dar si din mesaje e-mail daca v-au fost transmise ca atasament. Similar, puteti transmite foarte usor track-urile voastre prin email sau sa le salvati in cloud, insa formatul kml nu mi s-a parut unul foarte reusit asa ca recomand folosirea formatului gpx pentru export. Aplicatia nu permite crearea sau editarea de track-uri direct pe dispozitiv, insa foarte rar am simtit nevoia unei astfel de optiuni.
    LE: In schimb crearea de POI-uri nu numai ca este posibila dar este si facila. Daca la unele aplicatii crearea unui POI presupunea scrierea obligatorie a unui nume, sarcina nu foarte usoara in timpul sofatului pe coclauri, Galileo iti da voie sa creezi POI din doar doua clickuri. Poti reveni mai tarziu asupra POIurilor respective, atribuindu-le nume, descriere si eventual o iconita mai sugestiva.

Name:	IMG_0771.PNG 
Size:	82.5 KB 
ID:	291569 Click image for larger version. 

Name:	IMG_0772.PNG 
Size:	234.1 KB 
ID:	291570

5. Sincronizarea colectiei de trackuri mi se pare un alt lucru bun. Practic, va puteti configura aplicatia astfel incat colectiile voastre de trackuri sa fie sincronizate in timp real pe toate dispozitivele. Astfel nu trebuie sa-mi fac griji atunci cand plec cu tableta sau telefonul la offroad fiindca voi avea toate trackurile pe ambele. Cred ca defapt trackurile sunt tinute intr-un cloud undeva inclusiv cu scopul de backup. Ti-ai schimbat telefonul iar in momentul in care ti-ai configurat aplicatia track-urile iti apar automat pe el. Cat de misto!

Ce am mai vazut pe la alte aplicatii si mi-ar fi placut sa am si pe Galileo... dar nu am, ar fi:
    - localizarea in echipa - adica sa pot crea un grup ai carui membri sa apara localizati pe harta (necesita conexiune 3G). Am intalnit aceasta functie la TwoNav insa nu am probat-o niciodata.
    - posibilitatea de a urmari un track - adica aleg un Track si-i zic aplicatiei ca vreau sa-l parcurg. TwoNav stie sa faca acest lucru insa din pacate are probleme foarte mari cu unele functii de baza asa ca am renuntat sa o mai utilizez. La TwoNav cand ii dadeai sa urmareasca un track iti dadea alarma daca deviai de la traseu (cu un numar de metri stabiliti de tine) si-ti spunea cat mai ai de parcurs din traseu, informatii foarte utile de altfel.

Pentru alte informatii legate de Galileo sau TwoNav va stau la dispozitie oricand cu placere. Acestea sunt aplicatiile pe care le-am folosit cel mai mult si dintre care o recomand cu caldura pe prima.

Cele bune!
    Last edited by omoroka; 28th November 2018 at 22:38.
    Va salut !

Data Inscriere
    Jul 2010

Cand cantitatea e insotita de calitate nu poti spune decat "jos palaria".
    Eu folosesc Orux Maps si sunt multumit de ce si cum face. Mi-as dori pt el niste harti mai detaliate si mai apropiate de specificul offroadului. Posibil sa existe, dar nu stiu eu sa le folosesc.
    Sa cunosti, sa vrei - vei putea face !

Pagina 7 din 7 PrimulPrimul 1234567

Discutii Similare

1. Soft de navigatie MotionX pe Ipad4
    By Max in forum GPS - software
    Raspunsuri: 9
    :: 8th June 2013, 07:19
  2. Soft navigatie pe Nokia
    By macfero in forum Discutii generale GPS
    Raspunsuri: 9
    :: 1st March 2012, 20:23
  3. Caut soft de navigatie pentru camioane
    By Max in forum Discutii generale GPS
    Raspunsuri: 3
    :: 19th November 2010, 18:08
  4. Se poate instala un track pe un MIO MOOV 500?
    By cristi 1 in forum Discutii generale GPS
    Raspunsuri: 1
    :: 13th April 2010, 01:20
  5. Soft navigatie, harti, si alte programe...
    By vstef_is in forum GPS - software
    Raspunsuri: 4
    :: 7th March 2009, 14:14