Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

inaltare mitsubishi pinin


Kamena

Postări Recomandate

Re: inaltare mitsubishi pinin

 

Auzisem si eu ceva de genu, ca s-ar potrivi jantele de la Jeep Cherokee... zic asta pt ca eu am gasit jante pe 15 de mazda 626, de prin `90 si ceva (am precizat si intr-un alt post) si s-ar potrivi pe Pinin, si chiar mai mult ar fi fost testate si pe un pe Jeep C, asta dupa ce au suferit procedeul de intoarcere.

Cum spuneam, le-am intors pt a avea ET negativ, pt ca jantele originale nu-ti ofera acest lucru, si chiar pt a incerca sa elimina acea problema prin care anvelopa mai mare decat cea normala ar atinge oala amortizorului, insa nu sunt sigur pana nu testez acest lucru, deci rezolvarea/rezultatul ramane in asteptare.

Precizez ca jantele astea imi ating etrierele pe fata, insa exista si aici solutii, cum ar fi distantierele sau pilirea etrierului 1-1,5 mm (a 2-a solutie fiind mai ieftina, dar mai neortodoxa). revin cu informatii...

Ii greu tare
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: inaltare mitsubishi pinin

 

salut,

pentru inaltare , eu am pus gume 225/70 R16 BFG AT/KO cu distantiere pe fata de 10mm H&R si urmeaza sa pun arcuri de +45 de la Tough Dog ,care merg pe telescoapele de fabrica ,ideale ar fi si telescoape dar e mai complicat ...$$$

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 luni mai târziu...

acum depinde la ce distantiere te referi...cele puse la masina mea sunt intre capatul amortizorului fata si caroseria masinii, iar pe spate arcuri duble... d.p.d.v tehnic pe fata ar atinge bara in coltul de jos , care se decupeaza, aparatorile interioare, care se dau jos sau se prind intr-un alt mod daca e necesar sa le ai si in spatele rotii la viraj ar atinge caroseria, care poate fi ciocanita cativa mm/cm...daca nu vrei sa faci ceva din toate astea cauti un model de anvelope mai mici, ca au inceput sa fie scoase de cei cu resapatele...am vazut chiar 195/80/r15 sau r16...na ce sa zic e decizia fiecaruia... pe spate nu sunt probleme de frecare, adik nu trebuie sa modifici mare lucru, decat sa adaugi niste suduri, lucru care a fost explicat de ghostface intr-un post, "gen": "pufarina calugarului"

in concluzie cine vrea o varianta mai ieftina o poate folosi pe aceasta, sau sa se gandeasca la o alta ... sau cine isi permite poate opta la una din modalitatile costisitoare de pe piata...

 

pace...

 

am scris mesajul in cazul in care te refereai la modificarile aduse masinii mele...in conditile in care erai surprins de faptul ca deja o am la vanzare...

Editat de Astral
Ii greu tare
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 ani mai târziu...

Re: inaltare mitsubishi pinin

 

salut,

 

pentru inaltarea pinin-ului a folosit cineva chit-ul de mai jos?

https://www.olx.ro/oferta/kit-inaltare-suspensie-mitsubishi-pajero-pinin-45mm-ID7mSTQ.html

 

sper sa nu se considere reclama, dar vreau sa montez unul si nu stiu daca este un kit pe care te poti baza, fara sa sara planetare..sau chestii de genul asta. Daca ati folosit acest kit, ati intalnit probleme la montaj?

 

 

Multumesc,

Mircea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: inaltare mitsubishi pinin

 

Salut. Din experienta mea cu Pinin iti pot spune ca acele elemente vor face treaba foarte bine. Este un material foarte stabil si nu vei avea probleme in timp.

Cat despre complexitatea kit-ului, este foarte bine ca ofera si distantiere de coborare a diferentialului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...
  • 1 lună mai târziu...

Re: inaltare mitsubishi pinin

 

Din cauza latitului nu am avut probleme cu rulmenti sau alte repere dar din cauza anvelopelor mai mari si mai grele am uzat prematur planetarele. Al meu avea 235/75/15. Profil Sahara. Trebuie gingasie si atentie dupa ce pui roti mai mari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: inaltare mitsubishi pinin

 

Salutare! Nu de foarte mult timp am reusit un body lift cu ajutorul unui kit de flanse(olx) de circa 5 cm, sunt foarte multumit de rezultat.operatiunea nu este foarte complicata doar sa aveti grija la coloana de directie dupa montajul flanselor sa fie pusa in pozitia initiala!!!! La mine baietii de la garaj au uitat sa verifice acest aspect iar acel mic ax ce face legatura intre coloana de directie si caseta era spre stanga si atingea in suportul motorului!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: inaltare mitsubishi pinin

 

Ei stiu ce au facut acolo!!! Eu doar cand am luat masina de la garaj auzeam si simteam un zgomot ciudat in volan iar dupa o inspectie vizuala rapida am vazut unde freca. Apoi am schimbat mecanicul, era total pe langa subiect, si cel nou a desfacut acel ax si l-a pus cum trebuie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

A incercat cineva da ridice telescopul de pe fuzeta? O chestie interesanta pe internet care Daca ar functiona ar permite inaltarea masinii cu 7 cm si astfel facand loc unor anvelope de r16/75 sau chiar mai mari. Aceste flanse combinate cu kitul de coborare a diferentialului si inaltare spatelui cu flanse similare cu cele pe olx

 

5F5560C0-E760-4CAF-8A1F-49B23EBFCD72.thumb.jpeg.48be658433680b96fd33eed1102d67cb.jpeg

D34D4D15-4C42-45F4-BD33-96AF9E3522E9.jpeg.1080624da88a7d86c9096421b5d27f15.jpeg

B6B098F0-5726-4598-9D36-D335062EC214.jpeg.ed3f7a6d4c14a049677cc881e4a98c54.jpeg

6CB8142E-47AD-4A24-9D44-3D5F3E8684CA.jpeg.56bcff782415be5de40cf52e520276f3.jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Au mai facut colegi inaltarea fata, cu rezultate bune din ce stiu.

Dar nu merge combinatia cu distantierele de pe olx, vei avea +7cm pe fata si +5cm pe spate. Plus ca 7cm mi se pare cam mult, deja fortezi in furtune de frana, cabluri senzori etc. Si obligatoriu trebuie coborat diferentialul, caz in care pierzi din garda la sol. Eu am preferat doar kit-ul de pe olx, cu +5cm, si anvelope 215/70/16 (inca 1cm inaltare), fara sa mai cobor diferentialul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...
  • 1 an mai târziu...

Salut!

 

Recent am cumparat si eu un Pinin de 5 usi GDI 2.0L :) care deja are si lift kit fata-spate, cu tot cu coborare... (+ cauciucuri simex, jenti cu offset si flanse de distantiere in fata).

Din pacate arcurile si suspensiile nu sunt intr-o stare prea buna si as vrea sa le inlocuiesc.

Dupa un pic de cautare am gasit numai arcurile Ironman cu 35 mm inaltare (fata si spate).

Ar fi ideal sa schimb si in fata si in spate arcurile si suspensiile.

 

Ati putea sa-mi recomandati niste modele de arcuri si suspensii, va rog?

 

Multumesc anticipat,

Andras

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare