Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Sugestii pentru posibile modificari si imbunatatiri ale forumului


Max

Postări Recomandate

Re: Sugestii pentru posibile modificari si imbunatatiri ale forumului

 

Apreciem preocuparea si entuziasmul tau vadite pentru forumul nostru, dar incearca sa ai mereu in vedere specificul forumului nostru : masinile 4x4 pentru off-road, deci nu autoturisme cu tractiune integrala. Poate termenii utilizati de mine lasa loc la interpretari, dar sunt convins ca toata lumea care intra pe acest forum intelege clar diferenta dintre aceste masini.

 

Anvelopele de iarna, desi utilizate si la masinile 4x4, sunt anvelope de strada, deci nu pentru off-road, iar off-road-ul este specificul forumului nostru.

Pe de alta parte, anvelopele MT, cat si cele AT, sunt anvelope care au inscrise pe ele simbolurile specifice unor anvelope de iarna - M+S, fulgul de zapada, varful de munte -, deci ar fi redundant sa mai cream o sectiune, cum de asemenea ar fi si pentru "anvelope de vara".....

Nu a fost nimeni oprit sa faca un review despre o anumita marca de anvelope de iarna de strada si , din cate stiu eu, aceste anvelope se pot gasi in sectiunea "AT".

 

Pentru orice utilizator este suficient sa foloseasca functia "Cautare avansata" si sa caute in titlul topicurilor denumirea exacta a anvelopei de care este interesat.

 

impartasesc si eu opinia colegului Astral , sincer mie mi se pare deja si asa mult ca exista sectiuni pentru masini de oras ( fara reductor , sasiu rigid , etc) gen Duster sau Freelander etc. pe acest forum.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 453
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Sugestii pentru posibile modificari si imbunatatiri ale forumului

 

impartasesc si eu opinia colegului Astral , sincer mie mi se pare deja si asa mult ca exista sectiuni pentru masini de oras ( fara reductor , sasiu rigid , etc) gen Duster sau Freelander etc. pe acest forum.

 

Aoleu, serios? Ca posesor de Freelander,in opinia ta, ar trebui sa ma simt "tolerat" pe acest forum? Eu te inteleg ca din Panzer IV nu poti vedea si pe cei mai mici decat tine, dar ai un pic de ingaduinta ca nu toti ne-am nascut cu reductorul in brate...

Si mai tin sa te anunt ca masinile astea de oras cum le numesti tu,in mainile cui trebuie pot ajunge mult mai departe si decat ai fost tu cu maretele tale Panzere :wink:

Hai sa pastram totusi o linie a decentei si sa nu aruncam cu vorbe aiurea,doar ca ai o piesa in plus la masina.:tk

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sugestii pentru posibile modificari si imbunatatiri ale forumului

 

nu am dorit sa aduc ofensa nimanui , daca te simti lezat prezint scuzele mele. Ce am dorit a fost doar sa intaresc punctul lui Astral de vedere legat de directia forumului.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sugestii pentru posibile modificari si imbunatatiri ale forumului

 

Multumesc pentru atentionare . In aceasta situatie voi incerca sa imi moderez entuziasmul pentru ca eu sunt mai axat pe partea de 4x4 decat pe partea de off-road :scr ( desi off-road inseamna in afara soselelor si eu constat ca stau aproape 50 % din din drumuri in afara soselelor ). Dar , este drept , nu fac off-road. :wink:

Nu vei fi judecat niciodată de un om mai bun ca tine. Cei care judecă îşi urăsc, de fapt, propriile greşeli şi neputinţe.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sugestii pentru posibile modificari si imbunatatiri ale forumului

 

Parca nu as mai abuza de rabdarea colegilor care merg iarna cu AT-uri si MT-uri :sr .

Nu vei fi judecat niciodată de un om mai bun ca tine. Cei care judecă îşi urăsc, de fapt, propriile greşeli şi neputinţe.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sugestii pentru posibile modificari si imbunatatiri ale forumului

 

impartasesc si eu opinia colegului Astral , sincer mie mi se pare deja si asa mult ca exista sectiuni pentru masini de oras ( fara reductor , sasiu rigid , etc) gen Duster sau Freelander etc. pe acest forum.

 

Vezi ca fara sasiu rigid este si Cherooke si Grand Cherooke si parca un model n-are nici "reductor" (ala 2x4), asa ca "mai usor cu pianul pe scari" :ha:

4x4MANIA is where we are !!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Re: Sugestii pentru posibile modificari si imbunatatiri ale forumului

 

Nu stiu daca s a mai discutat, urmarind forumurile de afara (nu ca ar trebui sa fie toate la fel) cred ca ar fi util pentru toata lumea, mai profi, si informatia mai bine adunata/concentrata/usor de urmarit prin separarea sectiunilor deja existente in alte sub sectiuni, cand caut cate un subiect rasfoiesc de fiecare data cate 7-8 pagini si cateva zeci/sute de titluri ca sa ajung la topicul cu pricina, exemplu:

 

Jeep: Wrangler

- CJ sectiune de sine statatoare nu topic

- YJ

- TJ

- JK

Cherokee - XJ

- KJ

- KK si asa mai departe

 

Se poate incepe de proba la sectiunea Jeep :h5

 

Daca nu se poate asa, macar ca pe sectiunea nissan, sau toyoya (aici vad 14 subsectiuni) separat din prima ramura, nu toate la un loc cum se regasesc acum la jeep

 

Tot ca si discutie la acest subiect, ca m am uitat acum, CJ desi este tot un wrangler, are sectiune dedicata si 5 topicuri, pe care nu scrie nimeni oricum mai nimic, iar jk wrangler sau tj wrangler sau Grand Cherokee wj wg care au zeci de topicuri si sute de urmaritori sunt la un loc cu un milion de alte subiecte

Editat de Flow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Sugestii pentru posibile modificari si imbunatatiri ale forumului

 

Citeste/tine cont cineva de sugestiile de aici?

 

Da, eu am citit, dar nici acum nu prea inteleg cum zici sa fie...

Acum eu vad ca sunt chiar cum zici tu : cu subsectiuni de sine statatoare, in functie de model, dar nu si in functie de tipul modelului !

 

Capture.JPG.c2626a5b8255ba0d5349787e9671af2f.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sugestii pentru posibile modificari si imbunatatiri ale forumului

 

Ok, pe mine nu ma deranjeaza, e suficient de compacta varianta propusa, nu devine mai arborescenta impartirea, deci, sa lasam si pe colegii moderatorii sa-si spuna parerea si vedem ce rezulta.

Evident, si pasionatii marcii Jeep sunt asteptati sa-si spuna parerea ! :h5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sugestii pentru posibile modificari si imbunatatiri ale forumului

 

Pe sectiunea Toyota este la fel si vad ca functiuneaza foarte bine.

 

Diferenta o face numarul moderatorilor pe sectiune... precum si timpul si rabdarea disponibile!

La LR, reorganizarea si "curatenia" sectiunii, a durat cam 3 ani... cu 3 moderatori disponibili!

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sugestii pentru posibile modificari si imbunatatiri ale forumului

 

Dezvoltarea forumului poate fi intr o singura directie, si anume inainte, asta daca se doreste, iar daca nu este timp si rabdare dar este bunavointa ma ocup eu de curatenie.

Editat de Flow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sugestii pentru posibile modificari si imbunatatiri ale forumului

 

Eu sunt de acord cu orice parere buna . Nu am timp si nici rabdare sa analizez ce sustii tu asa ca ...........spor sa ai

 

Nu sunt de acord cu parerea ta ca ,, Cj este tot un fel de Wrangler" :grin:

 

 

:h5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sugestii pentru posibile modificari si imbunatatiri ale forumului

 

CJ desi este tot un wrangler, are sectiune dedicata si 5 topicuri, pe care nu scrie nimeni oricum mai nimic, iar jk wrangler sau tj wrangler sau Grand Cherokee wj wg care au zeci de topicuri si sute de urmaritori sunt la un loc cu un milion de alte subiecte

Nu sunt de acord cu parerea ta ca ,, Cj este tot un fel de Wrangler" :grin:

"Jeep Wrangler

Also called Jeep YJ, Jeep TJ, Jeep JK, Jeep J8 (Military version) Jeep Sahara and Jeep Willys (Iceland), Jeep CJ5, Jeep CJ7

Production 1986–present

YJ(19871995)

, with engineering and design work (under Chuck Mashigan) commencing. After approval earlier in 1983, a final design freeze occurred by the fall of 1983, with CJ7-based mules being built in late 1983 and the first production body test prototypes in the spring of 1984. By late 1985, development concluded, as the transition from pilot to series production began. In February 1986, the 1987 Jeep Wrangler was unveiled, entering production that March, and going on sale on May 13, 1986.

The Jeep YJ, sold as the Wrangler in the United States, replaced the Jeep CJ in 1986 and was built in Brampton, Ontario, Canada, until the plant closed on April 23, 1992. Production was then moved to Toledo, Ohio, using the same plant that produced the Willys Jeeps during World War II.

American Motors Corporation (AMC) had designed the new Jeep to be more comfortable on-road in an attempt to attract more daily drivers.[9] It was an entirely new design with a wider track, slightly less ground clearance, and more comfort. The YJ still had leaf spring suspension similar to that of the CJ – however the springs were wider, and the YJs sported trackbars and swaybars for improved handling. Despite the new grille, the body is very similar to that of the CJ7, and it is interchangeable with some major modifications."

 

Sursa https://en.wikipedia.org/wiki/Jeep_Wrangler

Suntem de acord sa nu fim de acord asupra acestui aspect, si fiecare sa avem o parere diferita. :h5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Sugestii pentru posibile modificari si imbunatatiri ale forumului

 

Cel mai bine ar fi de redenumit "Altele" cu ceva de genul "Jeep Old Timer" ... si aici de inclus si modelele CJ ... sunt f putine in Romania si probabil doar 1/2 proprietari de asa ceva pe acest forum....

 

dar merge f bine si de inclus CJ-ul la Wrangler.

 

 

oricum in cateva luni va aparea noul model de Wrangler si anume JL-ul .

Jeep Wrangler YJ - 1989 - 2.5" Lift

Jeep Wrangler TJ - Sahara Limited Edition 2001 - 4" Lift

Jeep Wrangler TJ - Rubicon Express - Custom Made 1997 - 6" Lift

 

 

http://www.ClubJeepRomania.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sugestii pentru posibile modificari si imbunatatiri ale forumului

 

Insist

Asa arata acum

 

[ATTACH=CONFIG]281001[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]281003[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]281004[/ATTACH]

 

Asa arata pe forumul italian

 

[ATTACH=CONFIG]281005[/ATTACH]

 

Asaar fi ideal sa arate dupa cate masini avem noi pe sectiune

 

[ATTACH=CONFIG]281002[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]281000[/ATTACH]

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: Sugestii pentru posibile modificari si imbunatatiri ale forumului

 

O sugestie.

 

Sa se faca un hook pt navigarea din tastatura de la o imagine la alta. (de ex sagetile stanga-dreapta, sau page up - page down, sau spatiu, sau un play automat la cateva secunde... orice)

 

Acuma daca ai imagini de formate/dimensiuni diferite, ca sa dai next trebuie sa tot repozitionezi mouse-ul... ca daca nu te uiti si dai pe langa, sa inchide poza, si trebuie sa o cauti... si ... iaca in loc sa-ti clatesti ochii cu pozele, pierzi timpul jucandu-te cu mouse-ul.

Suzuki Grand Vitara 2.0 16valve 1998

0745-009633

cristianhaulica@yahoo.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sugestii pentru posibile modificari si imbunatatiri ale forumului

 

Cred ca inaintea de asta ar trebui sa poti urca pe site fotografii direct din calculator. Am incercat acum si nu se poate. Anterior urcam fotografiile prin photobucket. Politica lor s-a schimbat iar contul meu a fost restrictionat si implicit cele peste 150 de fotografii postate pe acest forum nu se mai pot vedea. O fotografie face cat o mie de cuvinte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sugestii pentru posibile modificari si imbunatatiri ale forumului

 

De ce spui ca nu se pot pune poze direct din calculator?

Se pot pune fara probleme. Sa se incadreze doar in dimensiunile cerute de setarile forumului.

 

Exemplu:

 

22894089_10214532776584080_6616827543420477054_n.thumb.jpg.f5ceaef2be5176dd635aa0560f0ffcc4.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sugestii pentru posibile modificari si imbunatatiri ale forumului

 

Adevarat, rezolutia era prea mare. Inca o intrebare, pot sa reintroduc fotografiile pe forum, in special cele care erau vazute prin photobucket ?

 

Da, se poate, dar beleaua e ca trebuie sa identifici fiecare poza care si de unde a fost pusa.

Eu inca n-am reusit sa gasesc ceva timp ca sa refac tutorialul cu functiile forumului....

https://forum.club4x4.ro/showthread.php?56883-Tutorial-functii-forum

Oricum, scarbele alea de la fotokkt au desfiintat si butonul prin care puteai sa downloadezi un folder de poze pe de-a intregul ! ("Download album")

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • vstef_is a resetat ca important acest subiect

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare